Jump to content

DIY pojačala ...... izborno Babelfish J Mini , a posle ko zna


progster

Preporučeni Komentari

Beli dim me je preduhitrio...

Sreća tvoja pa je to grec komunicirao sa tobom, lošija je varijanta kad izlazni mosfeti šalju dimne signale jedan drugom... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juče se Babel kuvao malo više od sat, na 30 stepeni sobne temperature (kotao je u radionici), i temp hladnjaka je išla do 47-8 stepeni, a mofset-ova do 52-3 stepeni... Ofset nisam baš mogao da naštelujem zato što je van kutije, ali nije nešto mnogo varirao, a Iq je 1.9A kad postigne radnu temp. Trafo se ne čuje... Može li variranje napona u mreži da utiče na offset? Kod mene nekad varira od 180V do 230V zavisi od doba dana...

 

Sad sam stigao do skutijavanja, tačnije rešavam ožičenje pa bih neko da me proveri da nešto ne zeznem...

PSU je u prilogu. mini_supply.pdf

 

1) Masa uzemljena preko 4.5A 10R (2x5R redno).

2) Svaki kanal direktno na PSU, svaka masa zvučnika zvučnika direkt na PSU.

 

To je valjda ok, ispravite me ako grešim, pročitao da je tako najbolje...

 

E sad, što se tiče ulaza. Koristim RCA, znači nebalansirani.

Prvo, signal masa se vodi sa pločice pošto na šemi stoji da je to J7?

Da li da vodim tri solid core žice od svake pločice (+ - i masu), pa da na kraju samo spojim masu i minus ulaz i to vezujem za RCA masu, ili da na pločici kratkospojim minus i masu pa da vodim samo + i - do RCA?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juče se Babel kuvao malo više od sat, na 30 stepeni sobne temperature (kotao je u radionici), i temp hladnjaka je išla do 47-8 stepeni, a mofset-ova do 52-3 stepeni... Ofset nisam baš mogao da naštelujem zato što je van kutije, ali nije nešto mnogo varirao, a Iq je 1.9A kad postigne radnu temp. Trafo se ne čuje... Može li variranje napona u mreži da utiče na offset? Kod mene nekad varira od 180V do 230V zavisi od doba dana...

 

Sad sam stigao do skutijavanja, tačnije rešavam ožičenje pa bih neko da me proveri da nešto ne zeznem...

PSU je u prilogu. attachicon.gifmini_supply.pdf

 

1) Masa uzemljena preko 4.5A 10R (2x5R redno).

2) Svaki kanal direktno na PSU, svaka masa zvučnika zvučnika direkt na PSU.

 

To je valjda ok, ispravite me ako grešim, pročitao da je tako najbolje...

 

E sad, što se tiče ulaza. Koristim RCA, znači nebalansirani.

Prvo, signal masa se vodi sa pločice pošto na šemi stoji da je to J7?

Da li da vodim tri solid core žice od svake pločice (+ - i masu), pa da na kraju samo spojim masu i minus ulaz i to vezujem za RCA masu, ili da na pločici kratkospojim minus i masu pa da vodim samo + i - do RCA?

 

1 . ako nisu NTC , neka budu NTC (nije mi jasno iz pisanija)

2 . ok

 

masa za RCA se vodi sa pcb ...... sto ce reci - uvrnute dve zice od RCA do pcb ...... ili koax , ako ga vise volis ; ja preferiram najtanji moguci solid core

 

mozes na pcb da kratkospojis negativni ulaz i masu , onda ostaje napred navedeno da vodis do RCA

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........... Može li variranje napona u mreži da utiče na offset? .......

 

naravno , ali nista za brigu

 

setuj  kad imas nazivni napon u mrezi  i uzivaj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo dve ispod čekića, nisu neki kvalitet, ali nije još ni gotovo, ovo je samo kutija, sutra sklapam ostalo. :)

post-1764-0-71144900-1428616747_thumb.jppost-1764-0-82959200-1428616754_thumb.jp

 

Kutija je gotova, ostalo je jedino da se ofarba prednja stranica, trenutno je od čeličnog lima, dok ne pribavim aluminijumski flah, ali uopšte nije loše ispalo, rupu za prekidač i ostale rupe sam sam vadio ručno, sutra ide na farbanje, da ne bi zarđalo, videćemo kasnije. Za spajanje koristio aluminijumski L profil 20x20x2mm. Slikaću sutra detaljno kutiju kad budem pakovao pojačalo. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo još slika, kompletirano je sve, svira Babel. :)

Offset mi i dalje varira, mada se smiri kad zaklopim poklopac, ali nikako nije 0, ide između 0 i 150, nekad se desi da padne, ne znam kako bih to rešio...

 

Samo imam problem sa brumom na oba kanala kojeg nije bilo pre promene PSU i skutijavanja, kad upalim pojačalo membrane na basu zaigraju i posle toga nastaje konstantan brum na bas-u, smanji se kad pritisnem pojačalo po poklopcu ali ne nestaje, otvorio sam ga sad i slušam da li se nešto čuje, čuje se jedino blago zujanje filterskih kondenzatora, ne znam da li to može da utiče? Ne mogu da izmerim da li potiče od 50 Hz, a uvezano je sve tako da ne mogu da probam da odmaknem AC kablove, ali ako je potrebno razvezaću, nije problem.. AC kablove prolaze kroz sredinu, idu oko trafo-a, i ispod pločice za PSU, odmaknuti su od pločica pojačala. Petlja u masi ne verujem da postoji, sve je vezano u zvezdu i uzemljeno preko NTC-a. Na slici se vidi kako vodim signal kablove, daleko su od napajanja. Probao da kratkospojim ulaze i ništa...

 

EDIT: Da napomenem da se ovo dešava kada ništa nije spojeno na ulaz, a i kada je spojeno, nema razlike...

post-1764-0-76158400-1428696194_thumb.jp

post-1764-0-10763400-1428696202_thumb.jp

post-1764-0-97481000-1428696207_thumb.jp

post-1764-0-97228100-1428696216_thumb.jp

post-1764-0-38975800-1428696223_thumb.jp

post-1764-0-40013900-1428696230_thumb.jp

post-1764-0-40098300-1428696236_thumb.jp

post-1764-0-88002800-1428696243_thumb.jp

post-1764-0-53120200-1428696252_thumb.jp

post-1764-0-51744400-1428696262_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

padovi za input : minus , masa i plus ; sta ce ti ta zica kao most ?

 

input spajas na input padove .....

 

kad to uklonis , ako i dalje imas hum , spoji glavne tacke mase izmedju leve i desne pcb - napravi most od deblje zice

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

daj sliku ili sta vec imas od  konkretne pcb  ; ta masa na sredini pcb je energetski vod i nema potrebe da tu bilo sta od ulaznog signala spajas

 

ja ne znam koju iteraciju pcb imas , zato trazim sliku vodova

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

J1 je plus input pad , J2 je input gnd pad

 

nema negative input pad ; u tvom slucaju ti samo stavljas kratkospojnik umesto (fool proof ) C2

 

J5, J6 i J7 su energetski gnd pads

 

nikakav most ti ne treba - crnu koja ti ide od RCA spoji na J2 i ukloni taj most od J2 na energetske padove

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uklonio to, i dalje imam hum, premostio pločice žicom 2.5mm ista priča...

 

Takođe, proverio da negde nema dodira sa uzemljenjem i šasijom, nigde osim NTC-a. Da ponovim da su sve mase (za pločice i zvučnike) vođene direkt sa PSU...

Izmenjeno od progster
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd pogledaj kako je ova kupusana zicena ......... http://www.zenmod.in.rs/my-people/papas-koan-m2-an-amp-for-living-room/

 

videces da energetski vodovi od PSU pcb idu najkracim putem do pcbs , ne bi bilo lose i da ih zajedno uvrnes

 

poenta je da razlicite loops rasporedis u prostoru , da ne idu paralelno i da se sto manje presecaju

 

koja ti je zadnja iteracija PSU  pcb , interesuje me kako je rutirana

 

mozda je najjednostavnije da probas da smanjis Iq za jedno 25% (moraces i offset da setujes) , pa ako se desi da se smanjuje hum , onda je trafo/C bank

 

koliki su kondovi , da ne vijam unazad ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...