Jump to content

Meditacije o starim/dobrim vintage driver-ima (Split iz "Kupuj dok...)


Zflazar

Preporučeni Komentari

Lowtheri ..... pod 1. - ne vidim razlog da se oni uopste nadju u temi " Kupuj dok nije otislo"

              ..... pod 2. - nekih dobrih 75% se slazem sa Zflazar-om.

 

Obrazlozenje :

                  . . . pod 1 - Lowther-i koji se kupuju ( na zalost, ne ovde u Srbiji ) kao u fazonu "... dok nije otislo" je u onim vintage, njihovim kabinetima, tipa TP-1.

To zaista nema cenu za one koji to vole.

U tom sam "taboru".

Medjutim, zahtevaju prazne coskove koje ja nemam u stanu , tako da su passe u mom slucaju.

 

              . . .  pod 2 - onih 25% moga neslaganja sa Zflazar-om je u tome da je iskljucivi izbor u  vintage Lowther driver-ima, alnico i to samo odredjeni modeli - PM4, recimo.

Takodje da bi se dobio maksimum - TP-1 model, koji ih je proslavio inace.

Original Lowther kutija sa driverom ima svoju cenu i  retkost je naci je u korektnom stanju.

Moze se  alternativno uraditi beskompromisno kabinet po njihovom oriinalu.

http://www.ebay.com/itm/Vintage-Lowther-TP1-corner-horn-loudspeakers-a-real-classic-/331254733240?nma=true&si=LN8oug%252BkiLpBLGbSoUqZ%252FqMNKAc%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

 

Sada mozemo pricati ( ponovo ) price o "lapljenju" alnico magneta, smanjenju flux-a, etc...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam vec duze vreme jedan par prvih modela P6M

slusao sam ih i u originalnom Acousta delux kabinetu i u kompresionom kabinetu od oko 35lit cca.

Taj driver nema dovoljno basa ni visokih ni u toj manjoj de lux horni. A normalno ni u kompresionom kabinetu.

Mozda mi se vise dopada u kompresionom kabinetu?

Tako da mislim da je upotrebljiv samo kao centralni driver.

Naravno moze da lepo radi i u otvorenom malom U-frame kabinetu u kojem mi je sada, vise da bude zasticen nego da se slusa.

Izmerio sam okvirno i transfer, i mogu reci da je relativno kratak u gornjem spektru.

Koristan deo spektra se zavrsava negde oko 11-12KHz.

U bas delu je po mojoj proceni to 100 - 150Hz.

U tom delu stvarno radi odlicno, laganom muzikalno, toplo i detaljno. Ali meni to jednostavno nije kompletno.

.

Merio sam i slusao nove modele Alnico. A samo slusao ove druge koji nisu alnico. I to mi se uopste ne dopada. Ni zvuk, ni merenja ni izrada. non/alnico skoro i ne mogu da se slusaju. jaki pikovi na centralnom delu skoro da bole. Ko izdrzi 5 min skidam kapu. Zbog toga i nema oficijelnih merenja tog drivera a vlasnici se ustezu da to urade.

Da li je dovoljno reci da su postavljene uvodnice toliko krute da vrse pritisak na membranu i prave golim okom vidljivo manje ispupcenje sa unutrasnje strane membrane. Dopunjavajuci tako ulogu centratora... To je potpuno neprihvatljivo za driver tog renomea, cene i istorijskog backgrounda.

.

A BTW sto mi nije nikako jasno kako to majstori iz L nisu u stanju da normalno izbuse te rupe za montazu?

Ni kod jednog drivera to nije isti raspored u kvadratu, sve je razcentrirano. To me strasno nervira.

.

Obe orice sto se godinama raspredaju po internetu i casopisima su jednostavno netacne i neistinite

sto se tice lowthera. A narocito ovih novijih serija.

.

Jednostavno mislim da je steta trositi prostor na velike kabinete sa tim driverom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam slusao TP1. Njih je tesko naci u originalnom stanju sa originalnim driverima.

Ali skoro da nema ni potrebe. Slusao sam 2 ili 3 stara originalna modela, koji se jako tesko nalaze, imoa sam i originalne lowther horne. Pa na osnovu toga pricam. A takodje sam i cuo i izmeri drivere pre i posle zamene centratora i vesanja. Na mom modelu.

To su jako slicni driveri u sustini. Kazem meni je super ali samo kao centralni driver. Centralni deo je odlican ali jednostavno bas to nije u stanju da prati. Uvek je usporen i kasni za slamom u sredini. Visoki su ok, ali ponekad znaju da zvuce vrlo slicno na razlicitim materijalima. Ukratko.

Medjutim lowther je skoro uvek dobra investicija ukoliko je razumna, to su driveri i kabineti koji imaju istorijsku vrednost i znacajni su u audio svetu. Ja ih izuzetno cenim. Ali isto tako je i cinjenica da vecina vlasnika deli moje misljenje i niko nije sasvim zadovoljan... Ja mislim da ti driveri mogu odlicno da rade ali ne kao samostalne jedinice i to u bilo kom kabinetu.

Potrebna im je pomoc u niskom delu i u super visokim. Pri tome se nista ne gubi od originalne lowther zavodljivosti. Samo se komplementarno upotpunjuje. Ovo je iskljucivo moje misljenje i ne mora biti istinito... :)

.

Ja sam spomenuo nove modele drivera i ono sto sam primetio konkretno. Kao cinjenicu koja moze biti vazna nekome ko zeli da kupi (na slepo) pa da zna sta ce zateci kad mu stignu driveri. To se ne vidi na fotografijama vec samo kada se driver uzme u ruku... Mislim da je to potencijalno korisna informacija. :)

.

jos jedna informacija koja nije uocljiva na prvi pogled. kada sam otvorio malu deLux hornu zatekao sam i originalni kabl koji ide od terminala do drivera. Ali to ide kroz celu hornu pa je samo taj kabl digacak vec sada nisam siguran koliko tacno ali sigutno preko metar do 1.5m. Taj kabl mi nije delovao kao kvalitetan vec kao obican mrezni licnasti kabl za lampu?

Kod originalnih horni mora se racunati i sa tim podatkom. Tu moze da bude resenja prebacivanje konektora odmah ispod drivera na frontu kabineta...

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala ti na odgovoru. :)

Hvala :)

Ako hoces mozemo poslusati ove moje P6M alnico?

(sa potpuno novim setom centratora i vesanja

neki nemacki, mnogo bolje sada rade nego sa starim originalnim koja su izgleda bila propala...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam slusao TP1. Njih je tesko naci u originalnom stanju sa originalnim driverima.

Ali skoro da nema ni potrebe. ....

.

 

Ja sam slusao TP-1 u Londonu pre vise godina u jednom salonu.

Ti mislis da skoro nema potrebe to cuti i to je tvoje legitimno misljenje.

Ja takodje imam svoje misljenje.

Isto tako legitimno.

Ono je dijametralno razlicito.

Jos cu dodati da je privilegija naci, videti i cuti te ugaone kabinete.

 

Ne bih o istorijatu, muzejskoj vrednosti, estetskom izgledu, a ponajmanje o merenjima i tehnikalijama.

Moj utisak je iskljucivo vezan za cist' muzicki ugodjaj.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam šta bi drugo moglo da bude po sredi? Odlično iskustvo, pogotovo imajući u vidu da je u pitanju bio par.

Da, bio je par.

 

E sad',  nisam tada zagledao koji su bili serijski brojevi kabineta, tj. da li su blizu jedan drugom numericki.

Takodje, nisam se tada raspitivao koje su tehnicke karakteristike, tipa da li su 16 Ohm-ski PM3.

Ne znam ni koja je amplifikacija bila tada ?

Tada sam imao Sony liniju. Silver boje. To je tada bilo daleko popularnije od crne.

Ovi Lowther TP-1 su toliko karakteristicni izgledom da sam ih zapamtio.

Zapamtio sam i izvor zvuka koji je bio u tom londonskom setup-u.

Pretpostavljas sigurno vec : Linn Sondek. Koja iteracija ? Nemam pojma,

Koja rucica, zvucnica, takodje ? Nemam pojma.

 

Da mi se takva prilika ukazala danas, sigurno da bih to sve znao.

Boraveci na audio forumima covek hteo, ne hteo, nauci svasta.

Takodje, 200 % bih slikao te "lepotane".

Ono bar mobilnim telefonom.

 

To su bile devedesete godine proslog veka.

Nisam imao mobilni. Nikada nisam bio fan za foto aparate.

Medjutim, svoju putnu ispravu cuvam, kao i one stare.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod Lowther kabineta je od vaznosti i platno koje je preko zvucnika. Ustvari 2 razlicita platna.

Ovo nije sa fotografija nego sam video na mojim originalnim kabinetima. A isti sistem je i kod ostalih.

Prvo ide sa spoljne strane ono barem meni lepo sinteticko braonkasto kao za instrumentalna pojacala,

i ono je prozracno ali daje cvrstinu. Medjutim ispd toga je neko svetlo kao pamucno platno? Tako nesto,

koje nije tako prozracno kao platno na frontu. Kada sam skinuo ta 2 platna zvuke se nekako poremetio.

previse je otislo sve u visi centralni spektar, otprilike tamo gde rezonuje mli unutrasnji cone. Tako da je to jos jedna zanimljivost

vezana za Lowther kabinete. :) A recimo skoro sve jedinice su na bazi P6M jedinice. uz 2 modela magneta. i 2 korpe. Samo se menja dodatna oprema, predvidjena za razlicit nacin montaze u zavisnosti o kojem je kabinetu rec. Isti su vouce coili i membrane. Kod starih modela. Na primer kod modela koji ide u TP1 je to skoro isti driver koji ja imam samo je dodato liveno metalno lonce sa otvorom St grla horne, koje je ujedno i komora iza drivera u horn sistemu. Olaksava montazu i proizvodnju... :)

.

I meni se dopada kako izgleda TP1. posebno to sto je podignut na, za danasnje shvatanje, malo vece nogice... Takav je ranije bio stil secam se kad sam bio dete. Ovo danas, sve stoji kao kamenje na podu i bez nogica...

post-96-0-55246500-1418049103_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da Ne? To je samo ubacen P3M ili neka druga vec postojeca verzija u livenu komoru, pogledaj na fotografijama.

Ustvari jeste razvijan kao sistem. Vec postojece jedinice su opremljene i originalno primenjene u Lowther idejnim resenjima.

I to vrlo elegantno, jednostavno i modularno. Ko bi danas izlivao te komore, i koliko bi to kostalo kupca? :)

post-96-0-64759400-1418050629_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

. . .

I meni se dopada kako izgleda TP1. posebno to sto je podignut na, za danasnje shvatanje, malo vece nogice... Takav je ranije bio stil secam se kad sam bio dete. Ovo danas, sve stoji kao kamenje na podu i bez nogica...

Dok ja pisem "tamo" na mojoj temi, ti ovde na temi koju je "otvorio" Zvu, si opet napisao elaborat.

 

ZZZ .... sve to stoji, ja ti verujem, znamo se, ali sve ovo sto si napisao su neki detalji koji mene licno, kao slusaoca, ne interesuju.

Sa druge strane, za ovaj forum koji je i diy-erski zapravo izvorno, je izuzetno korisno.

 

Moram tio odgovoriti i na ovo quote-ovano :

 

- drago mi je da ti se dopada koliko su podignuti TP-1

- obzirom da smo godiste +- 2 god., razumljivo je to ti se i svidjaju ove "malo vece nogice" ( bile na onim kucnim Studio sistemima )

- za ovo sto stoji "kamenje na podi i .... " se apsolutno slazem. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

originalno u imperatoru TP1 je PM3 koji je i razvijan za ovaj kabinet

Glas razuma.

 

Mislim da Ne? To je samo ubacen P3M ili neka druga vec postojeca verzija u livenu komoru, pogledaj na fotografijama.

Ustvari jeste razvijan kao sistem. Vec postojece jedinice su opremljene i originalno primenjene u Lowther idejnim resenjima.

I to vrlo elegantno, jednostavno i modularno. Ko bi danas izlivao te komore, i koliko bi to kostalo kupca? :)

Eto, taman sam te pohvalio, a ti gresis. Jbg.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...