Jump to content

ninja

Preporučeni Komentari

Sila boga ne moli a i lakse sam nego da moljakas pa rekoh sam sebi da je vrijeme da naucim.... makar na silu i bolno (rizik da igorim dragocjene mi komponente)E sad, uzeo sam nove RCA zenske konektore da promjenim na gramofonu, novi kablici a bogami i novi mali konektori na drugom kraju kablica do zvucnice. A pored svega toga i novi RCA kablovi u planu.Posle malo googlanja da priupitam pre nego sto krenem:Za RCA kabal, prvo ugrijem zicu sa lemilicom sa donje strane zice, pa malo stavim 'lema' da ga zica 'upije'. I tako oba voda kabla. Posle toga ugrijem 'casicu' na RCA stekeru pa stavim lema da se otopi/napuni. Posle stavim jedan, vec 'namocen u lem' kabal, ugrijem sa lemilicom i ukocim se kao guster dok se ne stvrdne. Posle ugrijem dio RCA kucisa gdje ce masa, rastopim lem na njemu pa onda ista procedura sa drugim vodom kabla (minus).Je li to OK? Je li se stvarno matal RCA ugrije tako da on rastopi lem? Koliko to grijanje treba da traje ako je sve OK? Koja temperatura lemilice?Je li isti nacin i za zice za rucku? One su puno tanje pa se bojim da ne izgore!? Trebaju li se one unapred 'natopiti' sa lemom? Koja temperatura na lemilici?Reko, bolje pitati pre ;-)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 27
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ninja

 

slika govori vise od reci

 

mislim da ces naci ovde podrobno : http://tinyurl.com/luh7syc

 

poenta je da vrhom lemila napravis kontakt sa oba objekta koja lemis

 

u mnogome olaksava ako prethodno pripremis ( potinolises ) oba predmeta - sto ce reci lemnu usicu jack-a , kao i zicu

 

treca ruka ili male mengele su korisna stvar , narocito za pocetnike

 

uzmi neki stari pcb od nekog krsa i malo vezbaj razlemljivanje i lemljenje - to ce ti najbrze pruziti malo rutine

 

za sat vremena igre mozes vec poprilicno da ovladas

 

jedna od najbitnijih stvari je dovoljna snaga lemilice - kombinovana sa vrhom dovoljno masivnim za konkretno lemljenje (nije isto ako imas siljat i malecni vrv odnosno 3 masivniji kao srafciger , a sve na istom grejnom stapu ) , jer pravo lemljenje je brz postupak ........ dok dugotrajno zagrevanje ( uzrokovano ili preslabim grejacem ili premalenim termalnim kapacitetom vrha) samo rezultuje u losem lemu i spaljenim elementima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, hvala. A sta je dovoljna snaga? Sad sam iz podruma iskopao 2, jedna noname 15w a druga Ersa MultiPro 25w, oba su sa samo jednim vrhom, debljim, kao sarafciger. To je valjda predebelo za lemljenje kablica za rucku?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hocu, samo da je nadjem. Ima i nas koji nemamo cijeli lager sa starim uredjajima sa korisnim i ne korisnim iznutricama ;-)Kad sam to uzeom pre par godina probao sam da lemim slicne kablice ali nije bilo nesto sjajno tako da mi je trening vise neophodan nego pozeljan pre finala ;-)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako već nemaš nikakav stari uređaj za pokvariti predlažem da napraviš mrežu od bakrene žice. Npr. uzmeš deset komada žice od po 15 cm i poredaš ih na 15mm razmaka tako da stoje vodoravno i onda okomito na njih poslažeš deset 15-centimetarskih komada žice u istom razmaku.Dobit ćeš mrežu sa okama 15x15 mm i 100 lemnih mjesta za vježbu.Dok ih sve zalemiš imat ćeš spaljene prste, mutan pogled od isparavanja i iskustvo potrebno za prvo praktično lemljenje tamo gdje treba. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero, podseti me na srednjoskolsku praksu. Samo sto smo mi na taj nacin pravili kocku. Lemili smo to cudo nekoliko casova. Kad zavrsis odneses nastavniku i on pocne da uvrce. Ako neki spoj pukne, vracas se na lemljenje i ocena manje. Drugar je zalemi tako da ni jedan jedini spoj nije popustio. Nastavnik je uvrtao k'o sivonja da ga bar jednom vrati dok nije skroz izkezecio kocku. Na kraju mu rece: "Dobro je! Al je ruzno, brate.", i dade mu trojku, ako se dobro secam.  :buehehe:

To je praksa, al zivotna.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kakvu sad masku? U svim onim filmovima niko je ne nosi a nisam ni ja tako strasan da lemovi od straha popadaju ;-) ... znajuci sebe, to moze jedino ispasti perfektno :) .. ili cu ga uraditi po PSu ili se necu ni bakcati. A sta si ti lemio? Kombajn? :o

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero, podseti me na srednjoskolsku praksu. Samo sto smo mi na taj nacin pravili kocku. Lemili smo to cudo nekoliko casova. Kad zavrsis odneses nastavniku i on pocne da uvrce. Ako neki spoj pukne, vracas se na lemljenje i ocena manje. Drugar je zalemi tako da ni jedan jedini spoj nije popustio. Nastavnik je uvrtao k'o sivonja da ga bar jednom vrati dok nije skroz izkezecio kocku. Na kraju mu rece: "Dobro je! Al je ruzno, brate.", i dade mu trojku, ako se dobro secam.  :buehehe:

To je praksa, al zivotna.  

 

Bio je nastavnikov miljenik, ha? :rofl:

Ja sam u školi, iako sam SSS elektrotehničar (bez ijednog radnog dana u struci!) svake godine napravio - čekić!

Probirštift sam vidio samo u Neckermanovom katalogu, a lemilicu nisam imao u ruci do prije 4 godine. Ovako nekako sam se ja naučio lemiti....i to tek nakon što su mi se odlijepili vodovi na tiskanoj pločici na Akai CD playeru. :hihihihi:

 

 

 

 

Srećom pa Zen nije fotografisao moje lemove :)Rekao je da su odlični i prelemio ih :)

 

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Ninja Kakav si to Ti Ninja kada nemaš masku :) Kratkospajao pinove na XLR-u, u Kombajn mi više ne daju da uđem, od kada sam ih jurio po krugu firme, još i dizao i spuštao heder kao u horor filmovima :)

 

@Zero jeste, štas' smeješ, posle me je podučio i pohvalio. Onako - majčinski  :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Ninja, osim lemilice i tinola nije lose da koristis i neko sredstvo za lakse lemljenje poput kalafonijuma ili flux-a.

Ja godinama koristim kalafonijum samo treba paziti da ga sto manje udises, ipak je to smola.

Treba izbegavati paste za lemljenje koje u sebi sadrze kiseline ( bila je nka pasta "cinol"). One se koriste za lemljenje oluka bakarnih cevi, kalaisanje kazana i nekada se koristile za lemljenje olovnih kanalizacionih cevi. Mozda moze da posluzi i za kombajne ali za elektroniku jok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar flux nije sastavni dio tog kalaja za lemljenje? Nisam znao da ima da se uzme kao dodatak.Nego, na sta je vazno da se pazi pri lemljenju kablica za gramofonsku rucku? Izgledaju tako tanki i slabasni.

Da fluks je sastavni deo tinola za lemljenje, najcesce. Nekada je potrebno malo vise fluksa Kada su zice malo oksidirale a mrzi nas da ih smirglamo) a u tinolu ga nema bas mnogo.

 

Te zicke iliti zicice se veoma lako leme. Prvo kalaises krajeve tako sto ih malo duze  zadrzis na lemilici dok se istope lak i svila ali predhodno stavis malo tinola na vrh lemilice tako da ceo kablic pliva u njemu i po potrebi dodajes jos tinola na vrh.

 

post-962-0-38744700-1388090543_thumb.jpg

 

post-962-0-42612900-1388090546_thumb.jpg

 

Lemilicu podesis na maximalnu temperaturu.

 

Kad si pokalaisao krajeve vise od pola posla je gotovo.

Najbolje je da naneses malo tinola i na terminal (klemicu, usicu, ili sta vec) i samo ih  zagrejes vrhom lemilice i spojis.

 

Prosto ko pasulj.

 

Zica deluje slabasno ali je prilicno zilava, ne kida se bas lako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero, podseti me na srednjoskolsku praksu. Samo sto smo mi na taj nacin pravili kocku. Lemili smo to cudo nekoliko casova. Kad zavrsis odneses nastavniku i on pocne da uvrce. Ako neki spoj pukne, vracas se na lemljenje i ocena manje. Drugar je zalemi tako da ni jedan jedini spoj nije popustio. Nastavnik je uvrtao k'o sivonja da ga bar jednom vrati dok nije skroz izkezecio kocku. Na kraju mu rece: "Dobro je! Al je ruzno, brate.", i dade mu trojku, ako se dobro secam.  :buehehe:

To je praksa, al zivotna.  

 

Da nastavnik nije Barna Janoš?

Ebala ga kocka, mislim da je još uvek imam negde...  :buehehe: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...