Jump to content

EL84 SE


Walter

Preporučeni Komentari

Lunjajući onomad malo po forumu naleteh na sax-ovu temu "EL84- sasvim obican SE"

http://www.diyaudio.rs/topic/3537-el84-sasvim-obican-se/

S obzirom da sam imao "kritične" delove (izlazni i mrežni trafoi, lampe) iz donorskih rasturenih radio aparata, malo po malo zagrejah se da napravim pojačalce po njegovoj šemi i uz konsultacije sa autorom. 

Prvobitna ideja mi je bila da ne ulažem "ništa", nego da od materijala koji već posedujem sastavim (sklepam) nešto što će svirati. 

Nabavio sam i neko kućište od mrežnog switch-a za kućište koje bi izbušio sa odgovarajućim otvorima i ofarbao ga. Pokušao sam i da napravim poklpac za trafoe od one aluminijumske mrežice što koriste za auto tuning, ali se pokazala kao krta pa je popucala na mestima savijanja. Kako je vreme odmicalo moja ideja se polako raspadala, crvić mi nije dao mira (volim da dizajn i izrada budu lepo odrađeni), pa sam odustao od toga da sam pravim kućište. Poslao sam crteže u petmk i naručio kućište sa poklopcima. 

Limarija je stigla, delove sam uglavnom kompletirao i sad treba to sastaviti. Počeo sam sa pločicom na koju će se kačiti svi delovi. Kada sam izbušio rupice  za šrafove za montažu pločice na poklopac kućišta, koliko god sam se trudio da budem precizan, malo su pobegle i naravno ne gađaju se sa onima na kućištu. Moraću malo da razbušujem :(

Evo par slika početka rada...

 

crtanje otvora (jedva nađoh šestar, nisam ga koristio od srednje škole (199x) ):

Postavljena slika

 
gotovi otvori za cevke i rupice za šrafove - nije loše:
Postavljena slika
 
podnožja su fino čučnula:
Postavljena slika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 56
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

super super super

 

:drink:

 

ako bilo sta zapne od pota do zvucnickih terminala preko dzigerica, samo se javi

pa da uz po koju to sredimo. a ujedno da cujes novi singl sa ruskim 2A3.

 

a i sire.

 

:drink:

 

Sale, viđanje mora da padne, samo da da se oslobodim obaveza. Žena mi lepo organizovala praznike, pa svaki dan imam neku zanimaciju  :)

 

 

Evo sledi još slika. Problem sa rupicama je rešen, a nabavio sam i prave šrafiće za ovu namenu - crne sa inbus glavom, M3.

 

Torusni trafo je 30VA i služiće za grejanje...

Postavljena slika
 
Mrežni i izlazni su iz niških radio aparata...
Postavljena slika
 
 
Postavljena slika
 
Postavljena slika
 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to mi je bilo na umu kad sam ih nabavljao, ali me Zen pokolebao malo. Izgleda da nisu hi-fi "drajveri" u pitanju. Kad sam ih priključio na gainclone-a, onako "u vazduhu" zvučali su prilično šuplje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja ne rekoh da ce da zvuce lose

 

naravno da ima i bolje , samo rekoh da ih ne zatvaras u nikakvu kutijestinu ....... cisto iz iskustva

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Pošto su vrućine prošle, konačno sam mogao malo više da provodim vremena u radionici (terasa). Pojačalo se polako završava. Moram da istaknem nesebičnu pomoć kolege sax.hifi, kako materijalnu (žica, kondenzatori...), tako i savetodavnu. Hvala sax  :respect:

Evo par slika kako napreduje. Uskoro nastavak...

 

post-101-0-24500900-1378413322_thumb.jpg

 

post-101-0-84176800-1378413325_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uz Boziju pomoc, a na moje veliko odusevljenje pojacalo se pusta u pogon.

 

sledice eventualno, nikako obavezno upgrade-ovanje u vidu ruskih PIO i slicnih trica i kucina.

 

a sve to uz napitak na bazi hmelja.

 

tube - solid state 1 : 0

 

:drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Probno puštanje je prošlo loše. Nešto nije bilo kako treba sa naponima.

Posle  (neuspešnog) proveravanja svega i svačega, odoh do kolege sax-a, gde se obostrana nedoumica i neverica samo povećala. Ništa pametno nismo zaključili, pa se (pomalo frustrirani) rastadosmo. 

Priča ipak obećava srećan kraj. Sax je naknadnim razgledanjima i proverama uspeo da pronađe glupu (i  očiglednu) grešku u izvođenju: mostić sa lemnim ušicama je imao kontakt sa masom preko srednje ušice :icon9:

Nadam se da ćemo za vikend uspeti da ga probamo i ako prođe sve kako treba, ostaju sitna doterivanja i završetak kutijanja sa sve oznakama i LED lampicom :-)

Takođe, pitanje je kako će se ponašati mrežni trafo iz radija, koji je bio predviđen za jednu el84 u izlazu. Rasteretio sam ga doduše za grejanje, stavio sam poseban mali torus od 30VA za tu namenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bitno da je pronađen uzrok. Sad će raditi. Razmišljam da grijanje lampi troši možda više struje od samog pojačala, pa bi trafo mogao biti i više nego taman. Ili ipak ne?

problem je bio : ima spoj, nema spoj ...

 

bilo je kasno, a i guzva.

 

problem otklonjen, pojacalo radi.

 

sto se tice trafoa, torus za grejanje nema veze sa mreznim trafoom.

doticni mrezni trafo je predvidjen za radio i to mono varijantu.

u rezimu koji je predvidjen bice preopterecen i polako ce sam sebe istopiti.

bolje je da se iskoristi za na primer preamp ili phono.

 

ubacio sam za probu trafo koji je predvidjen za radio stereo varijantu i sve

je o.k. - 2X EL84, ECC82 i EZ81 - trafo je jedva mlak. jedino je mozda bolje

da bi se izvukla malo veca baterija umesto EZ81 staviti dve 1N4007, posto

pojacalo vec poseduje i stand by prekidac.

 

videcemo.

 

:drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekako sam mislio da i je bio trafo iz stereo primjerka. Nije mi ni palo na pamet da bi stavio trafo iz mono uređaja da napaja dva kanala.

 

Ako sam dobro razumio ovo sa diodom, stavio bi grec (dobro, ne baš grec kad su samo dvije diode :) ) umjesto lampe u ispravljanje i iza njega veći konenzator?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A šta bi se desilo kada bi umesto dve diode stavio četiri i napravio punovalno ispravljanje i razdvojio dva namotaja kod srednjeg izvoda i izveo sa dva punovalna ispravljača? Trebalo bi dodati koji kond za filtraciju, jel, ali bi možda bilo bolje... Ako se već poluprovodničkim diodama menja cevna ispravljačica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao što rekoh, trafo jeste bio za jednu EL84 u izlazu (mono), zato sam i stavio drugi trafo za grejanje. Što se tiče snage na sekundaru sigurno je rasterećeniji trafo nego u originalnoj postavci. E sad, u originalu je struja visokog napona )posle ispravljačice) bila nešto preko 50mA, a sada će biti nešto preko 100mA, znači na sekundaru trafoa 35/70 mA. Pretpostavio sam da tih 35-40mA razlike neće biti problem, mada iskreno ne znam koji presek žice je upotrebljen. Videćemo kako se greje trafo u radu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A šta bi se desilo kada bi umesto dve diode stavio četiri i napravio punovalno ispravljanje i razdvojio dva namotaja kod srednjeg izvoda i izveo sa dva punovalna ispravljača? Trebalo bi dodati koji kond za filtraciju, jel, ali bi možda bilo bolje... Ako se već poluprovodničkim diodama menja cevna ispravljačica...

Pa iskreno, ne bih da stavljam diode u ispravljač, već imam napravljenu rupu na kućištu. Mogao bih jedino da ostavim ispravljačicu da se greje i glumi da nešto radi  :msn-rofl: 

Srediće se već nekako ovo napajanje. Zameniću trafo ako bude potrebe, ili dati da se premota ovaj. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tibor Šindrić (Pointe) radi svoja pojačala sa EL84 i koristi poluprovodničke ispravljače. Ako to tako urađeno spada u višu kvalitativnu kategoriju malih cevnih pojačala, ne vidim sa tog aspekta neki poseban razlog za zabrinutost u smislu hoće li dovoljno dobro zvučati sa poluprovodničkim diodama ili ne... Ja imam jedan fini toroidni trafo viška koji je zaostao od projekta sa modifikacijom Quada ali tamo nema adekvatnih vrednost na izvodima ni po naponima (pretpostavljam) a ni strujno (siguran sam)... Neka, nekome će jednog dana trebati za nešto :)

Tih starih EI trafoa bude često na KP budzašto... http://www.kupujemprodajem.com/Trafo-2x270V-2x6-3V-i-2x300V-2x6-3V-7414469-oglas.htm?filter_id=22186587 (dogovor) i ovaj http://www.kupujemprodajem.com/trafo-za-lampasko-pojacalo-7451568-oglas.htm?filter_id=34032544 za 25€ a baš je navodno bio korišten u gitarskom pojačalu sa dve EL84...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...