Jump to content

Pomoc oko DIY SS pojacala !


BANAT

Preporučeni Komentari

Kod BJT izlaza u ab klasi, je potrebno postici sto idealniju temperaturnu kompenzaciju, tj. konstantnu vrednost mirne struje bez obzira na temperaturu hladnjaka  (izlaznih tranzistora). Razlog je primetna promena zvucne slike promenom vrednosti mirne struje ab izlaznog stepena. Ja sam uspeo da u verziji trostrukog emiter followera to postignem ali mi je trebalo bukvalno mesec dana eksperimentisanja sa svim zivi  verzijama vbe multipliera. Resenje naravno zavisi od vrste izlaznog stepena, dakle treba zasuci rukave i baciti se na posao. 

    Vertikalni mosfetovi su po tom pitanju mnogo laksi za rad i nije potrebno da kompenzacija bude bas precizna, narocito ako pojacavac ima globalnu povratnu spregu, tako da je ta varjanta jednostavnija za implementaciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 127
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kolegione Dranix Svaki tip izlaznog Tranz. ima svoje odredjene prednosti i mane , recimo da prvobitna genericka Gaborov-a schema koristi iskljucivo birane tipove Darlingtonaca , i to one obicne , a Ne Thermal Track tipove , gde Gabor tamo na Big DIY kaze da je probao da upotrebi diskretno pravljene Darlingtonce ali bez ikakvog dobrog zvucnog rezultata ,sto opet ne znaci da Nije Nemoguce da se postignu dobri zvucni rezultati i u takvoj konfiguraciji sa diskretnim Darlingtoncima u izlazu, Nije losa Andrej-eva VSSA varijanta sa kompl. lateralcima u izlazu , ali nije losa ni Borys-ova varijanta sa kompl. Vertikalcima ili BJT u izlazu . Licno mislim da je dobro uparivanje parametara svih P i N tipova kod ovakve simetricne CFB seme sa SE ulazom dosta znacajno za ukupnu stabilnost rada pojacala ,sa druge strane recimo moja AB klase CFB Circlotron balasirana sema to uparivanje pojedinih Tranz. prakticno znacajno olaksava , ali sa druge strane trazi Strogo balansirani signal na ulazu Amp-a , sto i nije neki problem jer danas kamara uredjaja koji sluze kao izvor signala imaju balanasirane izlaze . BTW , te varijante PAX ili to sa LF411 mene licno ne interesuju za DIY ! Pozdrav !

post-556-0-50550300-1377698994_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko,

Ja se potpuno slazem sa tobom.Mnogo toga sam procitao i probao i sam.

Ne sumnjam ja da i ti i Zocky i Nesic i Banat i svi ostali na ovom ili onom forumu ZNAJU.

Sipi je nekada zagovarao to da nece grejalicu ali se IPAK drzao A klase kao i mnogi drugi.Sa nekim kompromisima ali ipak je u pitanju da A klasa bude sto dublje.

Dobra je ideja da bude najmanje 2 a jos bolje 3 para.Ovde se radi o minijaturi a to je samo jos veci problem zato se ja i "bunim". Da ne ispadne da neko zeli drugacije nego "sto je bog rekao" da treba.

Sto se capacitance multiplay-era tice i tu je mali problem ako se ide sa naponom oko 50v.Nije lako naci N-ch koji imaju mali R(on) a veliki napon i struju.Do 60v ih ima jevtinih.Ako racunamo pad napona i ostalo ispada da je malo kritican taj napon bez opterecenja ili da se pazi da nikada ne radi ispravljac bez njega sto je cipavo malo.Sve u stilu da bude sto jevtinije.

Ako racunamo da su elektroliti velikog napona skupi a neizbezni isplati se CM svakako. Uvek treba naci balans cak i kad se pravi jedan komad.

Ima jos jedan zanimljiv podatak sto je Borys napisao kao opazanje a to je da je razlika sa fetovima izmedju vruceg i hladnog oko 5mA.To nije mnogo ako se samo tako gleda.Sta se desava kad krene peak.Jel je to onda mekani ili tvrdi prelazak iz A u B? Ovde posebno mislim ako su i igri BJT.To je dobar problem ali nije neresiv ili da ne moze da se ublazi.Najgore je sto se prelazak CUJE.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Banat,

Potpuno se slazem sa tobom da nije svaka sema za DIY.

To ne znaci da ne ucimo od drugih.

Bilo bi super da se resi problem temp. drift-a a da se pri tome koristi darlingtnon od obicnih jevtinih tranzistora ma od koga proizvodjaca bili a sve po iskustvu kako koji zvuce i po ukusu..

Hteo sam SAMO da kazem da procitate (ako vec niste) sta sadrze thermal track tranzistori koje je autor koristio u PAX a nikako da se tako isto pravi.Takodje i to sta je prednost sto su implementirani u samom kucistu iako i tada odziv pri peak-ovima ipak nije savrsen ni kod njih jer to TRAJE neko vreme.Oko toga se neki ljudi s pravom nisu slozili ali nista nije idealno nazalost.

Autor PAX-a je mator covek koji zna sta radi i to je uradio svesno.Ne zaboravite da je to neka vrsta "tribute-a ^posle mnogo godina bavljenja tehnikom.

Upotrebio je najbolje sto moze da se gotovo kupi a i sam kaze da nista nije on izmislio sto vec nije postojalo mnogo godina pre toga.Slusao sam i zvuk nije za moje usi sto ne znaci da je los ali je suvise klinicki.

 

Ne volim isto tako kao ni ti nebalansirane ulaze.

 

Sa vise parova BJT je problem malo lakse resiti.

Za pocetak je ok sa jednim parom ali je problem teze resiv iako ce to raditi sa fetovima super.

Ako se ide na minijaturu batalite pricu o upotrebi BJT i resite se muka ODMAH.

Slazem se i sa tim da je Sipijev cirklotron odlican iako ga nisam nikada slusao ali verujem onima koji jesu.

Ako bi ga ja pravio za sebe bio bi sa tri para, sa cap. multi i mozda sa 2-3v vise napona AC po grani.

Jednostavno mi se cini da se ne isplati kuciste za samo 2 para. Sto se kaze "kad je bal..."

Uparivanje svega je za dobar zvuk a narocito stabilnost je zakon. Takodje i temp. sprega gde to treba kao i dizajn PCB, ozicenje itd. To svi znamo ali ne rade svi tako. 

Imam zamerku cesto kad vidim tanke vodove na PCB.Standardni sloj je ionako samo 35 ili 70µm.

Svidja mi se sto ste se dogovorili da radite timski. Uspeh nece izostati..

Izmenjeno od dranix
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolegione Dranix 

 

 Naravno da ni najsavremeniji Thermal Thrack Darlingtonci nisu savrseni ! , ali su ipak u znacajnoj prednosti u odnosu na Diskretno pravljene Darl. jer se diode za temperaturnu stabilizaciju nalaze u istom silikonskom chipu gde i ta dva u Darl. spoju spregnuta BJT Tranz. , te kompenzacione  diode automatski iskljucuju potrebu za posebnim bias sklopom ( VBE mult. i slicno ) . 

Ali ako pazljivo pogledamo PAX-ovu konfiguraciju videcemo da je za svaki P/N Darl. par predvidjen poseban trimpot. za zasebno stelovanje mirne struje svakog izlaznog para ponaosob , licno cenim da se takvo resenje Mora Strogo postovati ako se vise takvih P/N kompl. Darl. stavlja u paralelu . 

 Smatram da osim ovoga i  predimenzionisani hladnjaci velicine skoro kao za pogon u A klasi imaju svoj znacajan doprinos ukupnoj stabilnosti  AB klase  Darl . Amp-a . 

Licno nemam nista protiv SE konfiguracije celog sistema , ali kako vec imam dosta komponenta sa balansiranim ulazima / izlazima i ujedno dosta pozitivnog iskustva sa njima licno tezim ka balansiranoj sistemskoj konfiguraciji . 

BTW , 

 Iz raznih razloga Ne volim PCB varijante kod pojacala snage , nego to radim tehnikom point to point kao kod  starih lampasa , ali i tu se Strogo mora voditi racuna oko ozicenja Amp-a , da se na primer Nikako ne dozvoli mesanje  ulaznih malenih signalnih struja reda uA sa  relativno jakim izlaznim strujama izlaznog stepena  reda vise A . 

 

Edit , 

 

 

Licno ganjam snagu od Max 100W / 16 Ohma / Ch . , gde bi kod mene takvi SS Amp-ovi radili na prosecnom izlaznom nivou od Max  2 x 25 W ,  sto znaci sa ogromnom rezervom snage , i nikad ganjani na Max  limitu  . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam znao da ti treba za 16 oma.Nekako se podrazumeva znatno manje.

Kod AB kao sto znas nikada nije dosta rezerve snage ako su u pitanju snimci sa velikom dinamikom a u sustini malo je takvih zahtevnih numera.

Obicno se bas takvi koriste da bi se pokazala snaga topologije i kvalitet izrade u celini mada ponavljam da je to sve ali nije realno osim za testiranje.

Bice ti to super bez sumnje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

[*]Evo sta je Bob Cordell pitao autora PAX-a

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/89023-bob-cordell-interview-error-correction-319.html#post1472359

deo odgovora

 

 

I did consider the OnSemi's but they are, in my view, just a 'me too' implementation of the Sanken idea; the OnSemi's don't have the carefully matched tempco between the diodes and the transistors. You have the diode on the die but you still need to tailor the bias circuit to make the tempco's track.

Sanken did a great job there, and the effort can be seen in the fact that they used a single diode in the N-device and a string of 5 schottky's in the P device. The result is pretty good tracking, IF you use 2.5mA through the diodes and 40mA quiescent current. I did cheat though, because 40mA is just at the border wrt xover distortion. I run mine at 55mA, still good enough (long term) temp tracking and very little xover.

[*] 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam znao da ti treba za 16 oma.Nekako se podrazumeva znatno manje.

Kod AB kao sto znas nikada nije dosta rezerve snage ako su u pitanju snimci sa velikom dinamikom a u sustini malo je takvih zahtevnih numera.

Obicno se bas takvi koriste da bi se pokazala snaga topologije i kvalitet izrade u celini mada ponavljam da je to sve ali nije realno osim za testiranje.

Bice ti to super bez sumnje.

 

Kolegione Dranix 

 

Odavno sam probao da skoro svi prosecni AB klase SS Amp-ovi mi najbolji zvuk daju na nominalnih 16 Ohma impedanse zvucnika ! , sto znaci u Totalno Rasterecenom Strujnom modusu rada , ali zato je istovremeno takav Amp  Naponski Napregnut  ekvivalentno vise . 

Odnosno  recimo ako napravim AB klase SS Amp koji moze da isporuci relativno stabilnih 250W / 4Ohma , tj. oko 170W / 8Ohma to znaci da ce isti isporucivati oko 100W / 16 Ohma , ali sada u Totalno Hladnom i Rasterecenom modusu rada . 

To opet znaci i manja Strujna naprezanja i cimanja za Ispravljacki stepen  , +  relativni damping faktor Amp-a isto tako raste znacajno jer je odnos impedanse zvucnika RL i inherentne izlazne impedanse Amp-a  tako i najveci , ali isto tako i kvalitet  zvucnickih kablova ( debljina ) kao i duzina jeste manje kriticna jer kroz njih tako prolazi i reciprocno manja struja . 

 

PS , pod ` inherentnom izlaznom impedansom Amp-a` podrazumevam minimalni nominalni unutrasnji otpor Amp-a Bez ukljucene ikakve GNFB petlje . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Zen-e 

 

 Ipak se nesto malo  krchka  i sa izlaznim trafoima ! 

 

 A sve na bazi trafoa iz nekih rasturenih snaznih Iskra lampas razglasa i cika  Boba Carvera zadnjih lampas sema . 

 

   Pozdrav ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Nesicu 

 

Pratim konstantno tu temu na Big DIY sa zaista posebnim interesovanjem ! 

 

 Pozdrav ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da ste videli da je proizvodnja ON Semi ThermalTrak tranzistora obustavljena zauvek! Trebalo je da to bude dobro rešenje ali izgleda da ga tržište nije prihvatilo a izgleda i da je bilo vrlo teško održati konzistentan kvalitet. ThermalTrak nije bio Darlington (kao što su Sankeni) nego običan izlazni tranzistor.

 

Ja sam nabavio fenomemalne Sanken 2SA2223A/2SC6145A Base Island LAPT tranzistore do kojih se teško dolazi. To mislim da isprobam sa nešićevom pločicom ako i kad budem došao do nje 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da tvoja ideja i volja zasluzuju da lako dodjes do tih plocica.Nadam se da cemo ovde procitati bar neka iskustva ako dodje do realizacije.BTW.Danas svaki krsteni proizvodjac moze lako da napravi thermal track BJT ali je pitanje koliko je svetsko trziste za tako nesto.Zato ih malo i ima.Nama koji bi barem da probamo ako ne i da koristimo takve tranzistore to uopste ne ide na ruku.Uopste nije slucajno da su danas veci hit fetovi jer je veci izbor istih na trzistu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da tvoja ideja i volja zasluzuju da lako dodjes do tih plocica.

Nadam se da cemo ovde procitati bar neka iskustva ako dodje do realizacije.

 

Zaista nije nikakav problem da ovde postavim fajlove (PDF, PCB, ASCII...) za izradu pločica, ali bih ipak prvo da proverim jesu li ok, tj. kako se amp ponaša. Ako i bude neke štete, bolje da se napravi na jednom mestu. Nekoliko puta proverim sve rute pre slanja pločice na rad, ali uvek postoji šansa da se napravi previd. Ako je nekom hića da proba, neka se javi i postaviću fajlove. Milan iz Niša ima filmove i mogu se iste od njega naručiti.

 

Naravno da ću napisati utiske kako amp svira. Tu je i konkurencija u vidu Alepha 3.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesicu,Ni u jednom trenutku nisam mislio na tebe niti sam imao nameru da te prozovem iako ti zapravo pravis prototip.U pravu je bio Sipi kad je rekao da "ni jedno dobro nece ostati nekaznjeno".U pravu si sto hoces prvo da probas "na svojoj kozi" da ne bude posle namerno si nekoga z....Na kraju krajeva ima toga i na velikom forumu i NEMA garancije da je sigurno 100%.Ljudi pogrese nesto i sami banalno pa pocne da se pali.Sto se tice fajlova.Hm.Pa postavio si fotke.I ti si seo pa si nacrtao a jos i umes. Neka u krajnjoj liniji precrtava kome treba ili neka crta drugacije ako mu se ne svidja neki detalj.Mislio sam u proslom postu da mozes i da napravis PCB-s za nekoga. Ili ako nisi sam pravio taj neko drugi koji je napravio za tebe.Valjda neka kinta moze to da plati ili da razmenite neki materijal ili sta znam kako.Ljudi, blizu ste da bi to bio problem.Ako mislim nesto pogresno ili naivno onda izvinite svi.Po mom skromnom misljenju ljudi koji nesto "kriju" ili se stide da pokazu nesto sta ima neki ozbiljan problem (da im slucajno ne padne rejting)ili neke stvari nisu rascistili u svojim glavama. U smislu da je sve to neko pre njih odavno vec napravio.Nisam primetio da takvih ima na ovom forumu mada ne mora ni bas sve da se kaze jer nekako podrazumevam da ljudi koji se bave ovim sportom IPAK dosta toga i sami znaju.Zato vas sve i cenim kao ljude iako se licno ne poznajemo.Sto se tebe Nesicu tice ako si iz Jagodine kako pise verovatno ima dosta ljudi (Jagodinaca) koje i ti i ja poznajemo. ;)

ja kliknuo , ocekujuci izlazne transformatore ........... kad ono nista :hihihihi:

Inspektore Draguljce, obozavam te !

Pretpostavljam da ste videli da je proizvodnja ON Semi ThermalTrak tranzistora obustavljena zauvek! Trebalo je da to bude dobro rešenje ali izgleda da ga tržište nije prihvatilo a izgleda i da je bilo vrlo teško održati konzistentan kvalitet. ThermalTrak nije bio Darlington (kao što su Sankeni) nego običan izlazni tranzistor.Ja sam nabavio fenomemalne Sanken 2SA2223A/2SC6145A Base Island LAPT tranzistore do kojih se teško dolazi. To mislim da isprobam sa nešićevom pločicom ako i kad budem došao do nje

On Semi mozda uopste nisu ni bili predvidjeni za ova nasa posla. Prosto ne mogu da verujem sa su jednostavno pogresili.Mada ko zna.Jan Didden je i koristio Sankene i objasnio zasto bas njih a ne ON Semi.Ja jesam slusao PAX ali ni dovoljno dugo i analiticki da bi mogao da vam kazem da li se u kriticnim trenucima cuje nesto posebno negativno s obzirom da je sistem ipak trom u izvesnom smislu. Da ne bude da su i Cordell i Hawksford kao i ostali bili jos na pocetku zapravo u pravu jer nisu hteli da prave za njih neprihvatljiv kompromis.Sad vise nije u pitanju stabilnost u smislu da li ce da riknjava ili ne nego kakav je slusni rezultat.Ne bi bio problem da se meri efekat grejuci brenerom hladnjak. tako verujem da radi perfektno.Ipak je kvalitet zvuka u svim mogucim rezimima zapravo glavni cilj.To ce Zocky da nam kaze uskoro kako stoje stvari sa obicnim BJT. Pa onda dalje. Mada je ta kombinacija vec napisana na velikom forumu. Maglovito ali ipak.Ima odlican zvuk bez svake sumnje pa ako jos neko voli zvuk bipolaraca ne treba veci motiv da se sve drugo resi. Borko kaze da je resio kako je znao i umeo. Znaci MOZE..Slozio bi se sa tim da je najbolje sto jednostavnije i jevtinije ali da li da ne verujemo Ajnstajnu kad je rekao da ne moze prostije nego sto je neophodno da bude komplikovano. ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekoliko važnih napomena:

 

1. PeeCeeBee verzija VSSA sa lateralnim mosfetovima, onako kako je data u Shaanovoj shemi bez CCS-a, ne može da radi bez kvalitetnog niskošumnog napajanja. Ja sam imao problem sa brumom/zujanjem koji je potpuno nestao kad sam priključio Mr Evil-ovo cap multiplier napajanje. Do tad sam bio u nedoumici da li imam neki ground loop ali se pokazalo da nemam. Nije realno očekivati da verzija bez CCS obezbedi dovoljan PSRR, čak ni sa veoma velikim kapacitetom u običnom napajanju.

 

2. Pošto je lakše i jeftinije staviti CCS, nego praviti niskošumno napajanje, preporučio bih jednu od mnogih verzija Borisovog Fet hex explendit BG1. Meni se jako dopada Nešićeva pločica, pa mislim da je najzgodnije za nas u Srbiji da koristimo ono što je najbliže a odlično isprojektovano.

 

3. Najbolje je staviti CCS i upotrebiti niskošumno (stabilisano, SMPS ili cap multiplier) napajanje.

 

4. Ne bih mogao bezrezervno da preporučim nabavku originalnih Lazy Cat-ovih VSSA modula jer koriste Alfet lateralni mosfet tranzistor koji u istom kućištu sadrži N i P izlazni tranzistor. Pokazalo sa da fabrika ne može da obezbedi bilo kakvu ozbiljnu proizvodnju ovih tranzistora. Izgleda da postoji neka fundamentalna teškoća u fabrikaciji wafera i/ili smeštanju N i P tranzistora u isto kućište. Ako bi nekim slučajem Alfet izgoreo popravka bi bila gotovo nemoguća. A ne sviđa mi se ni da se baš toliko disipacije "gura" u isto kućište.    

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne bude da samo ja lajem. ;)Nesic nije beba i ja shvatam ovaj projekat samo kao eksperimentalni.Nekako mi se cini da su ambicije daleko vece i da nece da se zavrsi sa jednim parom u izlazu.Imam u vidu i to sta je pravio od zvucnika ako je ono malo cudo bilo za njega licno.Izgled (velicina) vara. Treba tu snage i kvaliteta iz pojacala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...