Jump to content

Martin Wisman 10" coaxial (Delta 10 + PSD 44 C)


Koja

Preporučeni Komentari

Kada sam se već zaleteo sa simulatorom....

 

Ovo je hard mod varijanta, sa dodatih 19,5 grama učvršćivača za kosu, i makazama sečen zadnji centrator da bi se dobilo još 50% labavije vešanje :laugh1tooht: , dakle Cms=0,522 mm/N.
Efikasnost je off oko 3,5 dB. Za te nove T/S parametre (slika) je: h=1,563 i Alpha=4,59 pa je Vb=44,9 L i Fb=44,45 Hz. To je ta donja kriva, koja ima dublji bass.

 

Postavljena slika

 

Sve u svemu, bolje je u startu izabrati odgovarajuću jedinicu, nego je toliko prepravljati.
Zamka u koju upadaju nedovoljno iskusni je da se juri visoka efikasnost, dok se o ostalim stvarima ne vodi računa.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 88
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

mene lici da je modifikovana dobra za MLTL , ali me mrzi da racunjam

 

jos narocito sto je ne bih modifikovao sa sundjerastim vesanjem nego platnenim i sto bi verovatno isao jos meksi centrator

 

iskreno - 100E za koax  jedinicu koja bi se dala srediti nije puno

 

mada , pogled na srecu menja cinjenica da sam ja trazio i nasao K3808 za 350E , placeno laganom zabavom od 6 meseci pracenja grupe linkova

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji i drugo resenje koja nije primenljivo u ovom slucaju ali se koristi cesto u pro a danas i hi-fi primeni. Nadje se jedinica koja ima dovoljan xmax pa se aktivnom skretnicom koriguje odziv na nizim ucestanostima.

 

Na zalost, Boki je u pravu! Pravo resenje bi bilo premazati membranu sa aquaplasom ili zalepiti prsten odredjene mase. To JBL radi vec decenijama. Primer je 2234 i 2235. Isti driver samo jedan ima mass ring dok drugi nema. 2235 ima manju efikasnost ali ide nize dole. Nema nista za dz. mora negde da se izgubi. Menjanje vesanja utice bas na nacin koji je Boki objasnio ali ima i subjektivni osecaj da foam lepse zvuci od tvrdog pro vesanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tnx Z.

 

dodavanje mase ok - ali mi se javlja da bi bilo kontraproduktivno za koax kombo bas , iz prostog razloga sto taj isti treba da fercera koliko toliko kulturno bar do 1K , ako ne i vise

 

sam Vt driver izgleda za respekt , narocito ako se uzme u obzir cena :rofl: , ali ne treba ocekivati da se rez  spusta ( akusticki ) ista nize ...... ako i to nije previse nisko

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mada , pogled na srecu menja cinjenica da sam ja trazio i nasao K3808 za 350E , placeno laganom zabavom od 6 meseci pracenja grupe linkova

 

ti zvucnuici se prodaju po ebay za 800-900E, tako da taj verovatno nije znao sta prodaje da ti ja kazem, ili je narkos pa mu je trebalo odmah da se sredi.  :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poenta je da se značajnije razlike u veličini kutije i Fb-u javljaju samo kada se kod iste zv. jedinice napravi promena koja utiče na efikasnost,

dakle neki od sledećih parametara: Mms, Re i/ili BL. Za tu ali izmenjenu jedinicu sa nižom efikasnosti kutija Vb je veća, rezonantna BR tunela Fb je niža.

 

 

Na zalost, Boki je u pravu! Pravo resenje bi bilo premazati membranu sa aquaplasom ili zalepiti prsten odredjene mase. To JBL radi vec decenijama. Primer je 2234 i 2235. Isti driver samo jedan ima mass ring dok drugi nema. 2235 ima manju efikasnost ali ide nize dole. Nema nista za dz. mora negde da se izgubi. Menjanje vesanja utice bas na nacin koji je Boki objasnio ali ima i subjektivni osecaj da foam lepse zvuci od tvrdog pro vesanja.

 

Napisah da ne postoji jedinica kod koje se promenom vešanja ne menja masa kretnog sistema. Mora doći do promene u realnim uslovima. U realnim uslovima je težina kretnog sistema viša za nekih 6gr i odmah je imalo uticaja. Ne znam da li se vidi na slikama ali oba basa sam postavio u iste kutije sa istim Fb. Zbog toga je Fb viši kod pro jedinice kako bi se dobili slični rezultati. Dalje, dodavanje mase na nešto što treba da bude dvosistemac i povećavanje inertnosti membrane je zaista kontraproduktivno.Iz tog razloga sam rekao da se slažem u činjenici da se neće dobiti drastične promene ali će ih biti dovoljno u slušnom dojmu.

 

Takođe, ne treba se striktno gledati litraža u kojoj zvučnik treba da radi samo po Alfa parametru koji je za različite vrednosti Qt (Qts i treba uzeti u obzir serijski otpor komponenata ispred basmida) dostupan u formulama i tabelama za proračunavanja alignmenta basrefleks kutije već i u odnosu na aplikaciju te snagu pri kojoj će se koristiti zvučnik, a u odnosu na x-max i tjuning frekvenciju, tako da je 32 litre za tu 12" jedinicu ispod svake mere za zvučnik koji treba da svira nešto drugo osim srednjih tonova.Izvinjavam se što odgovaram malo kasnije. Prispavalo mi se pa sam prilegao i odremao 3 sata :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 10 months later...

Pratio sam ovaj thread prošle godine i sad sam ga pročitao ponovo. I dalje ne mogu doći do zaključka: isplati li se praviti kutije na bazi ovih zvučnika? Znači, uzeo bi ove zvučnike, 10", zamenio vešanja (samo vešanja), i pravio im kutiju, najverovatnije TL tipa. Znam da je nezahvalno pitanje jer niko ih realno nije skutijao još uvek, ali ono, mišljenje makar iskusnijih glava, pomoglo bi mi da prevagnem. A važem uskoro, čim legne plata počinjem sa projektom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje direktno iskustvo sa promenom vešanja zvučnika. je sledeće.

U pitanju su bila kruta vešanja koja su zamenjena platnenim a jedinice od 8 12 14 i 15 in

.

Dolazi do promene sledećih parametara najviše i značajno.

A na osnovu njih i drugih parametara pošto postoji međusobna zavisnost.

.

Vas se menja ka većij jedinici. Značajno. (U nekim slučajevima i duplo)

Promeni se mehanički Q faktor Qms i to od većeg ka manjem (recimo sa 1.xxx opadne na 0.xxx)

Fs opada i to osetno (recimo sa 55Hz na 35Hz).

.

Ne dolazi do značajnih povećanja mase.

I ne bi trebalo dodavati napamet nikakvu masu a bez prethodnih merenja.

Treba napomenuti da su kod nekih ili većine jedinica sa krutim vešanjem

i centratori jako kruti pa bi trebalo i njih zameniti malo mekšim.

Mislim da nije dobro da su tu drastične razlike.

.

Ovo pišem po sećanju. A primetio sam,na osnovu merenja, da se ovo ponavlja kod svih jedinica.

Dolazi i do promene u odzivu. Karakteristični pikovi na centralnom spektru se nekeko iznivelišu.

Nestane onaj karkterističan "pritisak" i "brute force" PA jedinica.

Ali se i pomalo naruši linearnost.

Nus produkt je to što se povečavaju i zapremine budućih kabineta, da bi se driver u potpunosti iskoristio.

.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala ZZZ. Planiram veličinu kabineta u rangu Zu Omen Druid-a, verujem da će to biti dovoljno za neku varijantu TL-a. Čitao sam i temu u kojoj ste zajedno sa Kojom planirali kabinet, http://www.diyaudio.rs/topic/6081-ml-tqwt/page-2?hl=martin , ovde je planirana visina bila 60 cm, znači ima mesta  :wink2:  Jedino ja ne bih ovaj tip kutije, sa otvorom na dole. Al možda bude i to na kraju. Ionako planiram stalke sa promenljivom visinom.

 

Može li se uraditi kutija za zvučnike sa neizmenjenim jedinicama, a onda naknadno menjati vešanja, ukoliko se ukaže potreba?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

posle promene vešanja, menjaju se i parametri tako da je stara kutija mala i neodgovarajuća

u skoro svakom tipu kabineta izuzev recimo nekih open bafle kabineta...

sa portovanim kutijama se moze donekle korigovati stanje, ALI u suštini nije moguće. :(

.

Tako da posle promene vešanja od krućih ka mekšim - driver zahteva i veći kabinet ili drugi tip kabineta

za potpunije potencijalno iskorišćenje... :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, i planirao sam da promenim vešanje u startu, merim pa sečem :-) Samo još da prelomim na tu stranu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnogo zavisi od toga kako fabrika ugodi parametre. Svi ScanSpeak driveri od 7" imaju jako nizak Fs i svi drugi parametri su ugođeni da dobiješ zastrašujuće mnogo bas odziva iz malog drivera i male kutije. Drugar je imao Triangle Esprit Comete koji je mali zvučnik (ispod 15l) sa bas/srednjetoncem sa krutim tekstilnim harmonika vešanjem (kao na pro driverima) pa je tu za moj ukus bilo i previše basa.

 

Najlakše je dobiti više basa onako kako zeljkor savetuje, otežavanjem membrane. Recimo ja sam sa mog Tannoya skinuo dust cap i dao mu tri sloja Dammara. Sad je malo teži ali basovi su i precizniji i dublji. Ceo trik je u tome da se ne pretera sa otežavanjem toliko da se parametri dramatično promene. Onda na scenu stupa scenario koji je opisao ZZZ. Mora da se menja i kabinet, etc..

 

Ipak, ja nikad ne bih na potpuno novom zvučniku menjao prednje vešanje, posebno što tekstilno ima šansu da mnogo duže traje od neoprenskog. Sa originalnim vešanjem će samo trebati mnogo dugo vreme da vešanje omekša i da zvuk "legne".

 

Možda se neki sećaju Rogersa LS5/8 koji su imali jako teške poly membrane (ako se ne varam čak i do 100g), tu nikad ne može da bude premalo basa, može samo da bude previše. A možda se neki sećaju i starih KEF drivera. 8", u kompresivnoj kutiji, pa ima dovoljno basova. Zato što je membrana prilično teška i samim tim i mali driver od 8" ima Fs od 30-tak Hz. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ali na ovim MW Fs je 70Hz, što je ipak malo visoko (po meni). A nije ni cena baš bliska (meni), te Eminence Bete same su u nivou ovog MW kompleta, a i nema ih kod nas u redovnoj ponudi, ili ih ja nisam primetio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije uputno na ovaj način koji se razmatra u ovoj temi "dizajnirati" bilo koji kabinet.

Potrebno je prvo odrediti jkoja je to željena i moguća velićina kabineta.

Pa tek potom tip kabineta...

.

prepravka već jeftinih i lako dobavljivih jedinica nije isplativa ni novčano a i gubi se vreme.

.

I potpuno je naopak sistem. Zbog toga se i brzo napuštaju radovi pa onda ispada da ti driveri nisu dobri.

.

Verovatnoća je jako mala ako su ulazni parametri samo da jedinice budu jeftine, a nije jasno ni koji jeto kabinet koji se može

smestiti u prostor, sa čime bi trebalo da se to pogoni itd.

.

Osnovna zamerka kod 99% diy "projekata" je zatvorena i autistična izvedba koja ne omogućava nikakve smislene a naknadne intervencije...

.

Ako je reč o dual koncentric driveru manjih dimenzija

Onda ga je potrebno koristiti u funkciji centralnog drivera.

Nemoguće je izvući iz njega neki jako dubok bas ili nešto tako pa prepravli ga na koji god način...

.

potrebno je izraditi kompresioni kabinet koji ima mogućnost skidanja zadnjeg dela

a po TS parametrima za taj driver. Tako da se moze dobiti centralna jedinica u multi kabinetu

kompesini - poluotvoreni i OB u frame...

.

Dimenzije tog kabineta ne bi trebalo da su velike.

Tako da se moze kasnije dodati "Stalak", kabinet sa bas driverom

i manja kutijica za supertweeter

.

Tako se dobija mobilan sistem na kome se dosta toga može uraditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

MW je kineska verzija Eminence-a (da ne upotrebim neku težu reč :) ) ipak nižeg kvaliteta.

 

Na osnovu čega tvrdiš da su nižeg kvaliteta :)

Moja merenja frekventnog odziva i distorzije pokazuje da su MW drajveri odlični. Merenja su priložena na početku teme.

 

Samo po mom mišljenju ih treba tunirati na 70 Hz i tako ostaviti, ili treba praviti trosistemac.

Najveći štos je što kutije sas takvim tuningom tj bez najnižeg spektra uopšte ne zvuče loše. Nema potrebe da svaki zvučnik bude 30-40 Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj mnogo da se nadaš u LNO. Ja sam to kupio od njih ali sam dao avans i čekao 10 meseci!

 

Što se Fs tiče, u starim Eminence pdf-ovima je pisalo da je 38Hz, a sad na sajtu piše da je 49Hz. U laboratoriji nemačkog časopisa specijalizovanog za diy zvučnike Klang+Ton je izmereno 40Hz. Ja mislim da oni daju neki najnepovoljniji podatak tako da ne bude zabune i da bude max realističan podatak.

 

A u Eminence-ovom modelu za veliki studijski monitor Beta 10CX piše 48Hz. Pogledati att.

Eminence cab-beta-10cx.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

 

Samo po mom mišljenju ih treba tunirati na 70 Hz i tako ostaviti, ili treba praviti trosistemac.

Najveći štos je što kutije sas takvim tuningom tj bez najnižeg spektra uopšte ne zvuče loše. Nema potrebe da svaki zvučnik bude 30-40 Hz.

 

Ja mislim potpuno isto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...