Jump to content

Martin Wisman 10" coaxial (Delta 10 + PSD 44 C)


Koja

Preporučeni Komentari

Ništa ja tu ne bi dir'o, pre svega jer ne umem. Druga, ne manje bitna stvar, ja imam pre svega low cost pristup, kao i bez previše cimanja pristup, što da se lažemo. Šverc komerc, i ta cimanja mi nisu draga iako bi mogao što šta da uradim ali mi je uvek to sve previše cimanja za dobijeno. Ako se ništa ne promeni na planu dostupnosti koječega zanimljivog, biće taj MW uskoro... Ako ne grešim, može odvojeno da se kupi taj midbass i da se uklapa sa visokotoncem po želji? Ako pasuje naravno.PS. ljudi ovde pričaju sa xxxK evra elementima i komponentama na umu, meni je to još sve daleko. PSS. Zvu, to je pristojna cifra u smislu ulaganja u sistem ove vrednosi ako bi boljitak bio takav kao što ti kažeš. Bolje 10" sa zamenjenim vešanjem nego 12" za slične pare?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 88
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

MW i taj Seas jednostavno nisu ista prica

 

ako ni zbog cega drugog , ono zbog razlike u precniku i razlike u principu visokotonskog zvucnika

 

kao sto rekoh ranije - valjalo bi se poigrati sa MW da se dobije odziv dole , ali se to isplati onome ko je nameran da stvar istera do kraja

 

ako ne Eminence Alpha 6 (ili 8) plus Eminence APT80 , i dodavanje nekog bas helpera za ispod 100Hz su vec oproban recept ....... nazalost bez dokumentovane skretnice za kucne uslove

 

s druge strane - ene ona tema o Zu Omen  ; generalno , tu nedostaje samo jos malo da se odradi ceo projekat , bar do te mere da bude SS varijanta original zvucnika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sam pomenuo i zamenu vešanja. Mislim da Napijalo uzima oko 10-15 evra za zamenu vešanja i može da se stavi HiFi vešanje, kao što je uradio Michabass.

 

 

zvu - postoje li merenja tog para koji je preradjen ?interesantno je videti Mms i ostalu boraniju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni kao laiku ovo deluje kao više nago zadovoljavajuće poboljšanje u odnosu na uložen novac i pad u osetljivosti.

 

Miko - hteo sam da kažem da mislim da je 10" sa zamenjenim vešanjem bolji od 12" sa originalnim vešanjem, jer cenovno izađu na isto. Ja uvek radim "bang-for-buck" poređenja. Iako mi se čini da je 12" sa zamenom vešanja najisplativija kupovina. Samo, čini mi se da to zahteva kutiju nezanemarljivih proporcija  :unbelieveble:

 

hm... proračun kaže da je već 50l pristojno, mada bi 100l bilo ozbiljno  :oke:

 

Imam ja još mnogo da učim, ovo je za mene više nego ozbiljan zvučnik...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni isto ova 10-ka izgleda dobro za modovanje i eksperimentisanje. Samo proveri prvo cene zamene vešanja u beogradskim servisima da znaš gde da odneseš zvučnike na zamenu istih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

fala momcovi - 12" je bash zanimljiv

 

pitam se pitam ....... kako bi to bilo sa najmeksim platnenim vesanjem .......... sa dampovanom korpom i sredjenim visokim

 

tih 40-ak gr Mms nije na kriticnoj strani

 

koliko vidim , konus nije ravan tochir , no ima neki prooofilcic ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanjce, da nije ovo možda malkice preterano za ove zvučnike? Sensitivity (1w/1m) 96dB±3dB, 102dB±3dB

 kao sto vidis merenje kaze da 12" ima oko 97db ( opako osetljivo) - veruj mi to  u dobrim kutijama,cak i u  sobi od 30 kvadrata, ima oci da izlecu  od jacine :unbelieveble: , pogotovo sa boljim vesanjem . :buehehe: 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa mekšim (labavijim) vešanjem je veća vrednost Cms (mm/N) pa je zbog toga niža sopstvena rezonantna u vazduhu (Fs).

Ali, menjaju se i Q-ovi, dosta su niži, tako se prenosna funkcija ne menja značajnije. Za istu zvučnu jedinicu kojoj je samo promenjeno vešanje mekšim, u bass-reflex varijanti zapremina kutije Vb će ostati ista (veće je Vas ali je i Alpha koje zavisi od Qts veće pa je količnik isti). Ostat će skoro ista i izračunata rezonantna tunela Fb (=h*Fs, gde h zavisi od Qts)

 

Dakle, nema ništa od značajnije niskog basa, pod uslovom da je grba od bass-reflexa smeštena pravilno, na istom SPL-u kao ostatak opsega.

 

Najznačajniji dobitak je bolji rad sa pojačalima manje snage i malog damping faktora, zbog manje potrebne početne inercijalne sile za pokretanje membrane.

Ali, to je vezano za (ne)mogućnosti pojačala, mada izvesno postoji i promena u zvuku zvučne jedinice.

 

Eventualno može na silu da se izvuče niži bass zbog niže rezonantne freq. Fs, ali bi i jedinica morala na nižoj frekvenciji da se seče da bi se to po SPL nivou upeglalo, ali onda mora da se ide ili na trosistemac gde bi ovo bio bass (zašto odmah ne izabrati odgovarajući bass?), ili da se dodatnim filterima u skretnici priguši i oblikuje freq. odziv na srednjetonskom području.

 

Pro jedinice više efikasnosti imaju veći BL (force factor, N/A) i nizak Qts (ili ako je viši Qts, onda je visoko i Fs), pa im pad SPL-a u freq. odzivu kreće od relativno visoke frekvencije, iz područja 150-250 Hz se strmoglavljuje naniže. I to nije moguće nadoknaditi na bass području, osim ako se jedinica strpa u neku veliku hornu.

 

Šta god se radilo sa ovom jedinicom, od kutije preko skretnice do zamene vešanja, moje je mišljenje da od toga ne može da ispadne zaista dobar dvosistemac. Najelegantnije rešenje za ovaj konkretan slučaj je dodatak nekog bass-a za niskotonsko područje, i nisko sečenje istog. Ako se ide na aktivu, onda nije toliko bitna ni efikasnost, kao ni veličina te bass jedinice, već dobro uklapanje po drugim faktorima (Fb i max. potrebni SPL).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa mekšim (labavijim) vešanjem je veća vrednost Cms (mm/N) pa je zbog toga niža sopstvena rezonantna u vazduhu (Fs).

Ali, menjaju se i Q-ovi, dosta su niži, tako se prenosna funkcija ne menja značajnije. Za istu zvučnu jedinicu kojoj je samo promenjeno vešanje mekšim, u bass-reflex varijanti zapremina kutije Vb će ostati ista (veće je Vas ali je i Alpha koje zavisi od Qts veće pa je količnik isti). Ostat će skoro ista i izračunata rezonantna tunela Fb (=h*Fs, gde h zavisi od Qts)

 

To i nije baš istina. Tačnije, nije uopšte. Evo sim-a za obe jedinice u istoj kutiji sa istom rezonantnom frekvencijom:

Postavljena slika

 

Kako bi se dobili slični rezultati glede basa, mora se podići rezonantna frekvencija kutije za pro varijantu za čitavih 10 Hz:

Postavljena slika

 

Ono sa čime se slažem jeste da se neće dobiti ultra niži bas zamenom vešanja. Dobiće se nešto niži ali će zvučati mnogo bolje i rasterećenije sa Cms-om 2 puta većim nego kod pro jedinice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta razlika je nastala jer druga (plava) varijanta sa promenjenim vešanjem ima teži kretni sistem i manju efikasnost za 1 dB, od tuda i tih 60 i 70 Hz za Fb.

 

Kačio si slike normalizovanih odziva, pa se ta razlika u efikasnosti od 1 dB ne vidi na simulacijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prevedeno na Srpski, ko oce 90db na 30Hz mora 5 puta vise da pljune paraili da predje na neku mrcinu od JBL, ili Tannoye od 15 ako bas oce sve iz dve tacke :buehehe:

To stoji oduvek. Samo, čovek ima 200 evra koje može da izdvoji za zvučnike, a sa toliko mora negde jorgan da bude kratak. Lako je posle dodati aktivni sub ako bude bilo potrebe.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta razlika je nastala jer druga (plava) varijanta sa promenjenim vešanjem ima teži kretni sistem i manju efikasnost za 1 dB, od tuda i tih 60 i 70 Hz za Fb.

 

Kačio si slike normalizovanih odziva, pa se ta razlika u efikasnoti od 1 dB ne vidi na simulacijama.

 

Pa da. To je bila moja poenta. Ne mogu razmatrati teoretske varijante gde se promenom vešanja dobija samo niži Fs, viši Cms, a sve ostalo ostaje isto - uzeo sam parametre za zvučnik pre i posle zamene vešanja i odradio sim. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...sa' će slike....

 

Nemodifikovana jedinica:

Postavljena slika

 

 

Za Qts=0,356 --> Alpha=1,7 --> Vb=Vas/Alpha=38,15 L
...i h=1,123 pa je Fb=h*Fs=67,35 Hz

Odziv ove nemodifikovane jedinice:

 

Postavljena slika

 

Onda je u T/S parametrima promenjeno samo Cms iz 0,174 mm/N u 2X veću vrednost (labavije vešanje) 0,348 mm/N.

Naravno, promenjeni su i svi parametri koji se izmenom Cms menjaju: Fs, Qms, Qes, Qts i Vas. Sve ostalo ostaje isto. U praksi neće ostati isto, ali ovde razmatram samo promenu Cms.

 

Slika promenjenih parametara i simulacija. Ako se ne vide dobro 2 krive odziva, to je zašto što se za isti Vb i Fb skoro poptpuno poklapaju.

 

Postavljena slika

 

Ako bi baš računali Alpha i h preko prenosnih funkcija za ovu novu situaciju, onda bi ispalo Fb=66 Hz i Vb oko 32 L. Ako bi ubacili ovaj Vb i Fb, kriva bi bila još niža (blaža) u SPL-u na bass-u....mada je to vrlo blizu sa prvom verzijom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poenta je da se značajnije razlike u veličini kutije i Fb-u javljaju samo kada se kod iste zv. jedinice napravi promena koja utiče na efikasnost,

dakle neki od sledećih parametara: Mms, Re i/ili BL. Za tu ali izmenjenu jedinicu sa nižom efikasnosti kutija Vb je veća, rezonantna BR tunela Fb je niža.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na zalost, Boki je u pravu! Pravo resenje bi bilo premazati membranu sa aquaplasom ili zalepiti prsten odredjene mase. To JBL radi vec decenijama. Primer je 2234 i 2235. Isti driver samo jedan ima mass ring dok drugi nema. 2235 ima manju efikasnost ali ide nize dole. Nema nista za dz. mora negde da se izgubi. Menjanje vesanja utice bas na nacin koji je Boki objasnio ali ima i subjektivni osecaj da foam lepse zvuci od tvrdog pro vesanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...