Jump to content

Predlog projekta zvučnika


Gordak

Preporučeni Komentari

Možda ne bi bilo loše i da prelistaš neku literaturu prvo, mnogo bi pomoglo. Ako znaš engleski, pročitaj knjige "Vance Dickason - Loudspeaker Design Cookbook" i "F. Alton Everest - The Master Handbook of Acoustics". Posle toga sajt www.zaphaudio.com

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 65
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ja sam napravio pre mesec i nesto bas taj kit sa kp-a, u pitanju je Tannoy M4. Pitaj sta te zanima :)

Pre svega, vredi li para? Tj svira li dobro? Na šta su spojeni? Da li si ti zadovoljan? Ako nije problem, može li slika gotovih kutija, čisto interesovanja radi, zanima me kako su tebi ispale?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako, zadovoljan sam totalno i necu ih menjati dok ne skupim 1000e za zvucnike(koji ce biti diy takodje), pored njih imam i Wharfedale Diamond 10.2 koje vise i ne koristim jer mi je mnogo lepsi zvuk sa tannoya. Povezani su na Denon PMA 980r. Mene je su izasli oko 250e(dampiranje, siljci i 3x farbanje) i mislim da su bolji od svih novih zvucnika a verovatno i do 400e cene u ponudi. Sto se tice zvuka ne znam kako da ti ga opisem ali ima svega kako treba mada ih ja slusam u oko 15m2 i to potkrovlje pa ne pokazuju pun potencijal. Slike cu okaciti veceras kad dodjem da posla. Jedino sto sam se ja zajebo kod gitovanja sto nisam sve lepo ismirglao pa mi nije totalno ravna povrsina al to je sve estetski, sve ostalo je savrseno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, nisam slikao nista u toku rada posto sam jedva imao vremena i za sam rad s obzirom koliko mi se razvukao. Al evo objasnicu kako sam sta radio. Drvo sam narucio u crvenoj jabuci, otvore sam ubodnom u kombinaciji sa busilicom, busilicom napravim pocetan otvor za ubodnu. Zatim sam lepkom za drvo i sa dve stege spojio sve strane osim prednje i onih poprecnih. Kad se to steglo onda sam ubacio i poprecne i kad su se lepak osusio dodao sam lepak na sve unutrasnje stranice kod spojeva da bih bilo potpuno zatvoreno. Posto sam lepak dovoljan dodao sam i silikon po ivicama za svaki slucaj. Posto silikon isparava ostavio sam dan-dva da ispari jer ta isparenja su smrt za drajvere. Posle toga zalepio sam i prednji deo i nakon susenja izgitovao sve otvore i neravnine, to sam mogao mnogo bolje. Naravno gitovanje pa.smirglanje po potrebi. Posle toga ide premaz podlogom za drvo koja je mom slucaju bele boje i to mi je druga greska posto mi se desilo da sam zakacio zvucnik i ostetio bukvalno tackicu i odmah sine bela boja, resio sam problem crnim markerom ali mora da se pazi. Sledece je bilo farbanje akrilnim crnim sprejem u skoro 3 ruke. Posle susenja presao sam na dampiranje koje sam odradio piramidalnim sundjerom od 3cm, skoro po celom unutrasnjem delu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nakon dampiranja busenje rupa za mrezice i spajkove. Originalne mrezice su imale 6 onih plastikica za ubacivanje u otvor, ja sam isekao srednje posto mi se cini da su nepotrebne, kao sto i jesu. Za unutrasnje ozicenje sam koristio plavo-beli telefonski kabl pun presek. Na redu je lemljenje i montiranje skretnice i drajvera. To je islo brzo, koristio sam srafove za knauf ploce duzine 3cm za pricvrscivanje drajvera. Nakon sto sam sve povezao drzao sam palceve da sve radi sto je i bio slucaj. Prvih par sati zvuk se iz sterilnog pretvarao u jako topao zvuk i sad je jos bolji. E sad imao sam par gresaka a to su:- nisam vise vremena posvetio estetici(gitovanje, smirglanje i farbanje)- nisam koristio podlogu u iste boje kao i zavrsna pa se prilikom ostecenja javlja bela- nisam odradio sva busenja pre samog farbanja pa je moralo da se koriguje dosta sitnica crnim markeromAli overall jako sam zadovoljan. I ja nisam bio siguran da li je to stvarno tannoy kit i da li su drajveri original ali nakon usviravanja zvuk koji sam dobio je bolji od diamonda 10.2 koji skupljaju prasinu otkako je tannoy tu tako da sam na dobitku :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Gordak

 

'Nacini li ga striko...?' :good2:

 

PozdraV  

Jok, jurio sam bas gitaru ovih dana. Pošto sam to uspešno obavio, sad me nešto privlači samogradnja bas pojačala i predpojačala :-D Što se zvučnika tiče, ovih dana se upuštam u merenje TS parametara jednih zvučnika koje posedujem, pa ako krajnji rezultat bude zadovoljavajući (kad napravim kutiju po proračunu) pokušaću da napravim kutije sa drajverima o kojima godinama razmišljam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... pa dobro; ja sam nacinio probni sklop sa SALa, AHX2030 (zuti) + DTF12... pa ako 'oces da cujes

dodji sutra (utorak)   :L3000:  . Kutija je oko 40lit. 

 

PozdraV

sam si pravio skretnicu? Koristio njihove parametere ili si merio?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U međuvremenu, rasturih one moje Sharp-ove "dvosistemce"

post-1369-0-22831200-1362684134_thumb.jp post-1369-0-41087000-1362684199_thumb.jp


jos slika, ne da sve u jedan post :angry27: Sređeno...


Ispostavlja se da ovo zvučnici nemaju skretnicu, jer nemaju visokotonac, imaju lažnu poziciju na prednjoj masci. Sjajno... Elem, dokopah se nenadano širokopojasnih zvučnika od 16cm tako da im se smeše nove kutije. Samo da mi drugar vrati unimer, da izmerim TS parametre. Ima bas refleks da radi :oke:

Sve je ovo zezanje, imam nekog materijala viška i želim da pravim zvučnik. Pojačalce 2x20w koje sam pravio u srednjoj školi se sjajno uklapa sa njima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Kao što to obično biva, zbog obaveza je trajalo duže nego što sam mislio ali završeno je.Rezultati merenja:Rzv - 3,7Zrez - 13,53Qms - 6,15Qes - 2,31Qts - 1,68Vas - 15,41Spoljne dimenzije 250x240x600 mm, cca 25l, BR "cev" 50x18 mm, tuning na 65HzU radionici kod drugara, člana foruma, koji mi je zalemio kontakte na terminalima. Nemam lemilicu :stink:Pored zvučnika je kutija za njegovo pojačalo koje je u izgradnji i uzgred rečeno svira odlično.Ono što bih naglasio je da sam jako zadovoljan postignutim, original zvučnici su imali sasvim pristojan zvuk ali apsolutno bez basa. Sada ga ima možda i malo previše :oke: Moraće da se dampira ali to ću ostaviti za kasnije, kad ih se malo naslušam i kad budem znao šta hoću i kad saznam kako to da postignem.Cena projektaDrajveri Sharp, besplatni, izvađeni iz kutija koje sam poodavno dobioUniver 18 mm, 1,5 kvadrat, 270 dinaraKant traka, 8,2 m, 100 dinaraTerminali, 2 komada, 100 dinaraAlle zusammen - 470 RSDSlušajući kako lepo sviraju, jedino mi je padalo na pamet: zašto, o zašto nisi uradio podnostojeće kutije? :wild:Znaću za sledeći put. Sve u svemu, prezadovoljan. Molim moderatore da stave sve slike u jedan post. Hvala.

post-1369-0-75389200-1364284387_thumb.jp

post-1369-0-39386700-1364284412_thumb.jp

post-1369-0-14134900-1364284550_thumb.jp

post-1369-0-31750300-1364284676_thumb.jp

post-1369-0-95964700-1364284713_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trebao si napisati TS parametre pre nego što si završio kutije da ti proračunamo kutiju koja će 100 posto zadovoljiti prohteve zvučnika i tvoje.U svakom slučaju, ako si ti zadovoljan, cilj postignut. Lepo si se zabavio usput kuckajući kutije  :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...