Jump to content

The Master has spoken


grau.

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 86
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Lepo, ali može i bolje. Dosta bolje. Mislim da su ovo stariji članci, čitao sam ih svojevremeno. Vidim da je u međuvremenu dodao sadržaj vezan za Hi-Res.Koliko vidim ova juli@ ima samo optički izlaz sa digitalnog dela? Laički gledano čini mi se da su na BYOB najkvalitetniji delovi, pre svega clock-ovi. Xilinx ima i na RME.Apropos USB, Firewire, SPDIF ne znam šta da kažem. Samo mislim da optika na ovom nivou nije rešenje. Verovatno bi koštalo mnogo više da se USB ili Firewire izvedu kako treba, pa i optika sa kvalitetnim RX/TX.Što se tiče true audio clock-ova mislim da je u pravu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Altman je uglavnom u pravu...Dopada mi se njegov cinicni pristupkoji je demonstrirao sa gramofonom i dacomi tu se jasno vidi njegova pozicija u odnosu na sve drugo i DIY i brand-name.Siguran sam da gramofon vrlo dobro radi i uopste nisam bio skeptican u odnosu na rucku i matreijale.A sto se tice dacova i tu je pokazao da se i sa jednostavnim dac chipom moze dosta toga dobiti.i pokazao da su DAC chipovi uglavnom u redu a da i ovo ostalo oko njih igra neku ulogu.Analogno prici oko true-clockova kako ih je on nazvaonije bas bio dosledan u tom smislu sa toslinkomtu bi trebalo da umesto tos-link stoji true optics (google Avago)i onda ne bi bilo dileme da li je opticki prenos best friend ili nije?Ustvari to nisu true clockovi nego obicni oscilatorikoji su master oscilatori i kada se njihove frekvencije podele celim brojem dobijaju se ostale F u nekoj vrsti sinhronizacije....Verovatno je napravio razliku od MCK gde se F dobijaju u nekoj vrsti PLL-a..A mogao bi da postavi i oscilatore sa 4 decimale i boljim phase noisom...Jesu skuplji i teze se nalaze ali nista dramaticno.he he.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svašta tu ima za čitanje, ali neke procene sa ovog linka mu nisu bile tačne, kao npr. ovo za USB.

Second, I suspect that firewire and USB will not be available anymore on computers in the near future,

which will leave integrated firewire and USB DACs obsolete.

S/PDIF has been in use for about 30 years now, and it will still be in use, when USB and firewire have long disappeared.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svašta tu ima za čitanje, ali neke procene sa ovog linka mu nisu bile tačne, kao npr. ovo za USB.

Second, I suspect that firewire and USB will not be available anymore on computers in the near future,

which will leave integrated firewire and USB DACs obsolete.

S/PDIF has been in use for about 30 years now, and it will still be in use, when USB and firewire have long disappeared.

To je u celoj priči manje važno. Uvek se može može napraviti odgovarajući interfejs na dac-u. To sa aspekta vlasnika kupovnih dac-ova naravno ide malo teže. Vreme je već pokazalo da neke druge stvari ranije odlaze u istoriju, mislim na interface na matičnim pločama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SPDIF je consumer interface i smisljen je samo zbog toga da se pojednostavi kanal vezeu tom smislu, jedan kabl, postojeci RCA standrdni konektor itd...i u tom smislu masovno se koristi i vise nego da zadovoljava.Medjutim konceptualno mozda nije nasretnije resenje posto se digitalni bus sazima u transmiteru u spdifa posle se u receiveru opet "razdvaja" na potreban digital audio bus da bi se pokrenuli DAC chipovi...Samo da bi kanal veze bio single connector single cable?.Firewire je studio standard i sigurno ali sigurno ce biti u upotrebi jos dugo vremenamozda bude dopunjen i thunderbolt vezom ali ga thunder nece zameniti.tacnije verovatno ce podeliti uloge i funkcionisati u tandemu.Osnovna razlika je to sto je FW (kao i TB) dvosmerni po definicijiI Apple i Texas imaju patente na galvansku izolaciju FW busa tako da je to verovatno primenjeno?A mozda i ne...U nekoj bliskoj buducnosti mozda ce u fizickom smislu transmisija Dbusa kao na primer I2S busa bitiostvarena pomocu hardvera TB-a?I dalje I2S bus I FW ostaju studio standardi a to se vidi po tome sto je veoma mali broj kucnihHi-Fi uredjaja opremljen tim interfejsom. Ako i jeste onda dostizu cenu kao i profesionalna oprema tog tipa.FW interfejsi ravnopravno rade i sa OSX i sa WIN platformom, to jest uvek rade sa OSX platformom i to bez dodatnih driveraa mogu ukljuciti i sofisticiranije drivera proizvodjaca a sa win rade u najvecem broju slucajeva samo sa driverima proizvodjaca.Linija je jasno odredjena a iz toga bi se moglo posredno doduse izvuci i pitanje kvaliteta..USB je neka medijala, ali se solidno ponasa u praksi.Medjutim jako je malo interfejsa koji mogu raditi i na MAC i na WIN platformi.Uglavnom su za WIN platformu. A to ih vec udaljava od studio standarda....Sto se tice camovine to je verovatno deo ambalaze. Nije receno da je sveto pismo,i uredjaj ce raditi i ako se camovina zameni mahagonijem ili kobinacijom na primer mekog i tvrdog drvetaali podloga od grafita ce dobro doci.Isto vazi i za kuciste moze se uraditi po zelji kome smeta da cisti prasinu?Cenu Altmanovog uredjaja ne bih uopste komentarisao,samo bih napomenuo da je to originalni uredjaj koji je samostalno razvijenukljucujuci i softver za pogon USB ulaznog dela, mnogo pre drugih brandova,projektovanje i masa drugih stvari.Just factsIpak Altman je iz Solingena a tamo se prve ostri nozevi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...USB je neka medijala, ali se solidno ponasa u praksi.

Medjutim jako je malo interfejsa koji mogu raditi i na MAC i na WIN platformi.

Uglavnom su za WIN platformu. A to ih vec udaljava od studio standarda...

Sve vise je cenovno vrlo pristupacnih a dobrih USB interfejsa. Ako je uredjaj napravljen da postuje USB2 ili USB3 standarde, nema problema sa OS-om,

bilo kojim. Pre ce biti obrnuto, gospoda iz M$ npr. smatra da vise od 24/96 nepotrebno, dalje plati, to su 'studijski kvaliteti'. Srecom cak i za 'onboard'

audio sisteme proizvodjaci isporucuju sopstvene drajvere.

USB standard zadovoljava po svim parametrima, i brzinom i sirinom prenosa podataka. Galvanska izolacija se relativno lako implementira.

Mene su jako privukla nova opticka resenja, npr. firme Adnaco: sa novom generacijom interfejsa postizu brzinu dva puta vecu od Thunderbolt-a.

Daljina prekosa sitnica, kilometar pa i vise. Ali avaj, opet ima viska dve konverzije elektro>optika i optika>elektro...

Adnaco S5: 20 GT/s (!)

post-9-0-89473500-1351168979_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DjNick

koliko znam samo HiFace i Amanero

podrzavaju I OSX i WIN

mozda ti znas i za neke druge...

.

brzina nije tu neki problem posti i usb ima mnogo vecu brzinu nego sto je potrebno za audio podatke.

Galvanska izolacija USB interfejsa se samo nacelno lako primenjuje

medjutim neki interfejsi nece da rade sa galvanskom izolacijom...

KOd optike nije problem sto se ponovo konvertuje iz optickog sistema u el.

vec sto se taj signal prima na receiver pa je situacija u tom smislu ista kaoi kod obicnog SPDIFa

samo je kanal veze drugaciji i postoji galvanska izolacija zbog prirode prenosa...

(koja se kod SPDIFa postize 1:1 ulaznim trafoom)

Ako bi se true opticsom prenosio ceo I2S bus + Master clock

to je potpuno besto drugo

Opet 4 kabla i to malo skuplja

i tu bi samo za kablove i konektrore koji su ujedno transmiteri i receiveri

trebalo izdvojiti oko 1000eu ili vise

http://www.farnell.c...ets/1648323.pdf

ovo moze biti kao true optics spdif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima ih, npr ExaU2I ali kosta puno, 450$, s tim da je visekanalno resenje.

Zatim WaveIO od OSX 10.6.3> kosta 110e

i fenomenalni Iancanada (bigDIY) sa svojim projektom Asynchronius I2S FIFO i gomilom add-on plocica

Trebalo bi da i Musiland Monitor US3 pokriva OSX ali procitao sam samo o beta drajverima, davali su neku gresku.

Nisam pratio OS-X skoro uopste, odbija me preskup hardver, mislim da nema opravdanja ili narocite prednosti nad

Win7, uskoro Win8 sa pazljivo uklopljenim komponentama PC-a.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da Exa ne radi na OSX-u pogledaj u specifikacijama na sajtu exeza Xmos jeste navedeno da je testiran sa mac minijem i 10.6 verzjom OSX-aduboko u pdf dokumentu...ali gde direktno i jasno odmah na prvoj stranici u specifikacijama NE pise da interfejs radi pored Wina i sa OSX-omznaj da je neki problem.to je onda samo jos jedan Xmos i to uslovno i ne za sve mac modele (mada AKO je testiran kao sto se kaze na miniju onda je verovatnoca da ce i na drugim modelima raditi 99.999%)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Musiland najavljuje drivere za OSX vec 3 godine ha ha nema od toga nista. Zbog toga sto su izbacili novi model ili cak 2posle najave da ce biti drivera... i jos uvek to pricaju..A famozni Ian, sa DIY mi jos nije poslao plocicu iako sam mu platio a on potvrdio da je dobio novac pre tacno mesec dana.danas mi kaze da je plocicu poslao 28 septembra. Naravno sve vreme sam u BG i doboio bih ili plocicu ili potvrdu da odem do poste...ja sam njemu odmah poslao postanski dokumenttrazio sam da mi i on posalje postansku potvrdu o preporucenoj posiljci.Uglavnom imam sve prepiske, ako nesto pocne da zavlaci sve cu lepo da posaljem na DIY forum...Toliko o Ianu

i to je nesto duboko u rootu sajtauopste nisam to videoa pitam se zasto nema na naslovnoj stranici gde su specifikacije uredjajaisto kao i za win specifijkacije?never mind...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i to je nesto duboko u rootu sajtauopste nisam to videoa pitam se zasto nema na naslovnoj stranici gde su specifikacije uredjajaisto kao i za win specifijkacije?never mind...

Pa ko josh koristi OS-X, osim tebe i Gaggi-ja :sarcastic_hand:(Uf, ovo je bilo nisko, priznavam :scaut_en: )
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Musiland najavljuje drivere za OSX vec 3 godine ha ha nema od toga nista. Zbog toga sto su izbacili novi model ili cak 2posle najave da ce biti drivera... i jos uvek to pricaju..A famozni Ian, sa DIY mi jos nije poslao plocicu iako sam mu platio a on potvrdio da je dobio novac pre tacno mesec dana.danas mi kaze da je plocicu poslao 28 septembra. Naravno sve vreme sam u BG i doboio bih ili plocicu ili potvrdu da odem do poste...ja sam njemu odmah poslao postanski dokumenttrazio sam da mi i on posalje postansku potvrdu o preporucenoj posiljci.Uglavnom imam sve prepiske, ako nesto pocne da zavlaci sve cu lepo da posaljem na DIY forum...Toliko o Ianu

Ne valja ti stav, Ian je opsluzio masu ljudi bez greske i svaka mu cast i na projektu i brzini.A za nestanak je budi siguran u to - kriva domaca posta.Meni je moj holandjanin poslao neke dzidza-bidze od ~50eur kao obicnu postu, bez preporuke. Za SRB, to je apsolutno :connie_nutzo: Naravno da je dobilo noge.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nasi su lopovi tu nema dvojbeali 5 x sam mu naglasio da posalje "R"sto je normalno...a takodje i dobije potvrdu koja i sluzi da seposalje mailom kao neki dokaz da je poslao to je normalnoja sam moju "R" potvrdu poslao...Meni nikada nista nije nestalo na nasoj postiali za sve postoji prvi put...(bilo joj je prvi put nikada nije imala mladica...)Jel mogu ja da preformulisem?veoma malo ima materijala snimljenog u "bogatijem" formatustudio standard je 24/96a i taj materijal koji je deklarisan kao nabudzen je sumnivog porekljanije daleko od pameti da je to kucno oversamplovan materijalsto danas svaki klinac moze da uradi....racuna se samo materijal koji je i snimljen u toj rezoluciji.Ato se tice stava mislim da nemam pogresan stav nego ispravan stav po ovom pitanju28 sep Ian mi je pisao da je dobio novacu medjuvremenu sam mu pustio svega 2-3 maila nisam hteo da davim covekadogovor je bio i da mi pusti mail kada posalje cisto da znam kada da ocekujema i da mi pusti potvrdu kako bi se lakse pratila posiljka.nista od toga se nije desilo za mesec dana.Ne verujem da ce mi poslati nikvu potvrdu zbog toga sto je veca verovatnoca da on to uopste nije ni poslaoali hajde da vidimo...BTW ni amanero mi nije poslao jos uvek a normalno sam mu platio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Amanero je meni iz prve runde poslao 2 od 3 placena no sada je pristigla nova tura i novih 150 komata za slanje.Imam i broj R i pratim posiljku, danas je prosla nasu carinu, verovatno sutra zvoni Postman, tri puta.Studijski standard odavno bi trebao da bude 32/384 ili 768 - za mastering. Dal' je floating32 ili fix64. DVD-A bi trebao da je 24/96.Njega bi trebalo da ima na trzistu relativno dosta, dok se 24/192 izdaje po 2-3 naslova godisnje a sve ostalo sto se danas skida utom formatu su fejkovi, cisti nabudzeni laznjaci.Vec sam negde napisao da ja skoro iskljucivo slusam (i nabavljam) 16/44.1 - standardni CD, pa jos preferiram starija godista, pre nego jepocelo ludilo nabijanja nivoa signala do vrha.Ali medjutim.Softver koji koristim pametno prosiruje svaki fajl na 32 bita sto mu sada daje dovoljno sirine za digitalnu atenuaciju bez gubitka i najsitnijeinformacije a zatim se fajl nazovi 'upsampluje' i do 16 puta (zavisno od sposobnosti D/A konvertora) i pri tom 'upsempling'-u ujedno digitalnofiltrira. Ovim se izbegava potreba BrickWall, FIR i statijaznam kojih filtera u konstrukciji DAC-a. Sve moguce smetnje su shutnute uultra-visoko zvucno podrucje, miljama daleko od 22.05kHz.Znaci navoda kod 'upsamling' stoje jer to nije standardni 'upsampling' tipa 2, 4, 6, 8 vec sasvim novi niz 2,3,4,5,6,7,8 pa se i decimacijommoze re-kreirati origalni fajl, U slucaju obicnog 'upsampling'-a to ne bi bilo moguce.Ajd' nadjite mi takav plejer pa ce prihvatim i OS-X i sve muke sa softverom, nedostatkom drajvera itd. Slicno kao sa Linux-om. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ustvari duzina reci je 32 bita po kanalu...24 je iskorisceno ostalo su nule (i2Sbus).kod tog tvog pametnog softveranema gubitaka informacije, samo dodavane one koja ne postoji na originalu...i to onoliko puta nove koliki je sampling rate... :acute:hvala za info za amanera.Nema nikakvih problema sa softveromni sa driverimani sa virusimasve radi odlicnocak i Windows(wine, parallels ili real verzija Win-a)sta god prikljucis jednostavno ODMAH radi (kao na primer HiFace)nema trazenja drivera donloadovanja i ostalih glupostiplayera ima koliko hoces a mozes da pozivas i foobar i ostale win playereza sada posle prelistavanja dosta playera koristim decibel = najjednostavniji i skoro da nema podesavanja.kad pijemo pivo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...