Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

Danas nije bio moj dan. Prvo, super precizni CNC strugar je došao na posao u 13h, potom zdimio sa istog u 14h, ništa od struganja osovine i čaure. Potom, popodne rasprava na temu "koliko se poznajemo i ko su nam preci" a povodom ogromnog hamer papira koji je ćera donela kući sa temom "Porodično stablo" od kojeg ja mogu otprilike da nacrtam jedno dve kvrgave, razvedene, izlomljene, izgubljene i spaljene grane, bar što se moje familije tiče, dok se sa ženine strane stiglo do devetnaestog veka, po buljuk dece u svakom braku... Potom nas zabavilo sat vremena baleta i prisilni odlazak kod ćerine drugarice na rođendan. I tako su skakavci poharali još jedan dan koji sam mogao pametnije utuckati... Ovo čisto da ne mislite da sam nešto okilavio i odustao. Na neke stvari jednostavno vredi čekati... Nadam se da je u ovom slučaju vredno čekati na sve kockice da se slože... Danas sam imao samo toliko vremena da između inventarisanja i zavarivanja razmišljam o problemima balansiranja WT ručice pošto treba uskladiti tačku oko koje ručica njiše, težišne tačke kompletne ručice i ispadanja iz ravnoteže kada neka od strana prevagne. Kada je okretišna tačka oko koje se zvučnica pokreće po vertikali u sredini ili iznad težišne/ravnotežne tačke, nema problema, dovoljno je samo pomerati protivteg da se dovede u balans a potom blagim pomeranjem ka napred, podesiti gaznu silu na igli. Međutim, kada se okretišna tačka nađe ispod, svako, pa i najmanje pomeranje tera težišnu tačku ili napred ili nazad i nema nikakve šanse da se stabilizuje.. Moraćemo da poradimo na nekom sistemu za uravnotežavanje... Ulje u kadici koči proces i pomaže, ali ručica mora biti stabilna i "na suvo"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Danaske sam predao mesing da se obradi i uskladi sa osovinom. Biće negde tokom sledeće nedelje. Ujedno sam izveo i završne poteze pripreme delova ručice. Adapter sa prohronske osovine na telo ručice, obradio protivteg, izbušio i urezao navoj za fiksiranje na ručici (kada se jednom podesi, ne želimo da nam se teg šećka po osovini) onda, obradio stub i tamo takođe spremio prihvat osovine gde će ručica da visi i mesto i navoj za Inbus vijak kojim će sa donje strane da se zategne na bazu... Sledi bušenje rupica za signalni kabel, provlačenje, lepljenje segmenata, slike tek nakon ovih operacija... :buehehe:edit: spremio sam i tri komada magnezijumskih cevi, očišćene, obrađene, odstranjena plastifikacija i dužine skinute do potpuno okruglog preseka, pošto su krajevi bili deformisani od savijanja, konačno, nekad bio paktreger za biciklo... 216, 223 i 223,5mm dužine, prečnik 9.4/6.6mm. Jednu bih cevku zadržao, dve su slobodne za neki projekat. Nadam se da je jasno da ih neću naplaćivati, ali očekujem da ako ih udomim, da ne budu samo gurnute u zapećak nego da se iskoriste. Ako je potrebno još nešto da se doradi ili doda, nije problem. Metod spajanja može biti samo lepljenje dvokomponentnim lepilom, eventualno pritezanje vijkom ali lepilo će uvek bolje, trajnije i nadasve sigurnije držati spoj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne zapadne u zapećak, evo nekoliko ideja kako se može uz malo rada, truda i pažnje izvesti headshell kada se nosač zvučnice i telo ručice izrađuju od raznorodnih materijala...

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepilo steglo, probušene rupice i za probu, provučena žica koja će pomoći da se signalni kablovi provuku kroz telo ručice. Kao što sam i obećao, par sličica posle lepljenja i bušenja...post-13-125940542521_thumb.jpgpost-13-125940545272_thumb.jpgpost-13-125940547176_thumb.jpgTokom vikenda očekujem da na osnovu urađenog, napravim i precizan crtež ručice kako zbog potencijalno zainteresovanih za gradnju nečega sličnog, tako i zbog ostatka projekta koji sam počeo. Bez crteža bih teško mogao dovoljno precizno da odredim gabarite baze koja veže ležaj/osovinu/tanjir i ručicu. Pošto sam već odavno spremio i dobar deo delova za tangencijalnu ručicu, bazu, tojest podlogu za montažu ručice ću formirati i odrediti tako da mogu da dodam drugu ili zamenim ručice na istom podnožju. Videću koliko je moguće dve potpuno rezličite ručice napraviti da budu kompatibilne za montažu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel bilo muke dok si bušio sredinu loptice.Ta guma unutar loptice mi deluje cmoljavo. Ne mogu pretpostaviti kakva je prilikom rezanja burgijom, ili si je možda obradjivao strugarskim nožem na strugu.

Kada budeš imao prilike da uzmeš golf lopticu u ruke, pukni je o pod. Odskočiće a neće ostati nikakav trag. Posle, probaj da utisneš prstom. Ne mrda baš... Nekih 2.5-3mm je omotač od prilično tvrde ali elastične plastike. Iznutra je neka vrsta sunđerasto-penaste gume koja se prilikom bušenja ne drobi, čak i ne mrvi nego kao kada veoma oštrim skalpelom sečeš izuzetno tanke listiće veoma gustog i kompaktnog stiropora, skoro kao neki metal... Proces bušenja je bio veoma jednostavan: Procenio sam koje udubljenje na površini predstavlja najvišlju tačku nakon što sam blago stegao lopticu u malu stegu za stonu bušilicu, ubacio burgiju za metal od 16mm i lepo polako na oko 600rpm ubušio, izvukao vrh burgije da vidim šta se dešava i potom iz nekoliko koraka ubušio do malo iza sredine loptice. Poprečno sam bušio sa 2.5mm burgijom, drugi red iznad ekvatora loptice u odnosu na vertikalnu os po kojoj sam ubušio 16mm rupu, tako da je sada dovoljno da provučem najlonsku nit i "zabodem" ručicu u lopticu i onaj spojni segment na ručici pritegne najlon, a meni ostaju dva slobodna kraja da ih montiram na vešalicu... Jednostavno, jeftino i nadasve podesivo :oPošto sam već rekao da imam par cevki slobodno i da sam voljan još po nešto da doradim, onima koji nemaju pristup strugu mogu sve ostalo da izvedu i jednostavnim i manje preciznim alatkama... :oEvo bazičnih dimenzija moje ručice. Fali adapter na crtežu a biće kada odradim i pogled od gore/dole, vitalne dimenzije su tu. Ujedno se vidi i prostor za "custom" instalacije sa nešto kraćim komadima cevi... Bitno je da headshell i telo ručice (cev) budu kompaktno spojeni sa spojnicom u lopticu, a iza spojnice, cev i ne mora da viri...post-13-125942304624_thumb.jpgI jedna sličkica kako to umetnik zamišlja... :blink:post-13-125942378689_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ADC glava se nikada nije šarafila, a kao "fool proof" rešenje, mali konektori na krajevima signalnih kablova su uštepani u plastični konektor koji se jednim potezom navlači na guzu od zvučnice. Nakon što sam konektore na jedvite jade poizvlačio iz te plastične žbalabloćke, ustanovio sam da konektori koriste i površinu plastike za potpuno prijanjanje, tako da je sve, bar što se tiče čerupanja bilo čisto traćenje vremena. Mogao sam odmah poseći žice i zalemiti ih na redovne konektore, što sam malo kasnije i učinio. Potom sam spremio termobužir i sve spremio, provukao kablažu kroz ručicu i sada je bar što se samog tela ručice i pripadajućih joj delova, sve gotovo. Sada treba malo više vremena posvetiti bazi na koju će se vezati ručica pa onda uskladiti kadicu i stub sa bazom i ručicom. Za inicijalne testove, koristiću OM10... Zato je na slici...post-13-125943052848_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo iole pošteno isprobavanje dovelo je do zaključka da se kadica našla previsoko u odnosu na vešalicu. končići se previše šire što u nula zavrta ručice (neupredeno) povlači ručicu ka sredini tanjira a sa smo jednim zavrtanjem prema rubu, a iz prakse cenim da je to već previše. Dakle, kadica treba da se ili skrati (preduboka je) ili da se spusti u odnosu na vešalicu.post-13-125943564848_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje Stein...1) Čime su spajani delovi ručice ??? Epoxid ? 2) Iako sam uvek mislio da ručica mora biti određene težine očigledno to nije tako. Znači ručica može biti proizvoljne težine dok god je lepo baždarena i ostvaruje određenu, da kažem gaznu silu na ploču i ne prelazi je ???Inače, tema se prati kao španska serija ... :blink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje Stein...2) Iako sam uvek mislio da ručica mora biti određene težine očigledno to nije tako. Znači ručica može biti proizvoljne težine dok god je lepo baždarena i ostvaruje određenu, da kažem gaznu silu na ploču i ne prelazi je ???

pridružujem se pitanjupitanje same težine ručice radi frikcije u ležajevima - mada ih ovde nemazavisno od materijala koji se koristi za izradu, ručica ima rezonantnu frekfenciju na kojoj oscilira sve to utiče na sposobnost praćenja braze pločekoliko se sjećam, mada sam davno čitao tu literaturu, brazda ploče je neravnaigla prati neravnine u brazdi i u glavi se stvaraju neke stuje koje se šalju u ampsposobnost praćenja zapisa na ploči, bar u mehaničkom dijelu, zavisi od kvaliteta igle-njenog oblika, gazne sile, težine i materijala od kojeg je napravljena sama glava i kompatibilnosti te glave sa ručicom.Možda griješim al mi se čini da je tako bilo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ADC glava se nikada nije šarafila, a kao "fool proof" rešenje, mali konektori na krajevima signalnih kablova su uštepani u plastični konektor koji se jednim potezom navlači na guzu od zvučnice. Nakon što sam konektore na jedvite jade poizvlačio iz te plastične žbalabloćke, ustanovio sam da konektori koriste i površinu plastike za potpuno prijanjanje, tako da je sve, bar što se tiče čerupanja bilo čisto traćenje vremena. Mogao sam odmah poseći žice i zalemiti ih na redovne konektore, što sam malo kasnije i učinio. Potom sam spremio termobužir i sve spremio, provukao kablažu kroz ručicu i sada je bar što se samog tela ručice i pripadajućih joj delova, sve gotovo. Sada treba malo više vremena posvetiti bazi na koju će se vezati ručica pa onda uskladiti kadicu i stub sa bazom i ručicom. Za inicijalne testove, koristiću OM10... Zato je na slici...post-13-125943052848_thumb.jpg

ja dadoh recept - D-SUB 25 ili D-SUB9 konektor - u njem imas nazuvki kol'ko oces ;nikad - ama bas nikad nemoj da pdmestas bilo kakvu platnu/zabu/zabicu/usicu izmedju rucke i shell-a kao sto si uradio na slici ;jednostavno - inzenjerski - no-no .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja dadoh recept - D-SUB 25 ili D-SUB9 konektor - u njem imas nazuvki kol'ko oces ;nikad - ama bas nikad nemoj da pdmestas bilo kakvu platnu/zabu/zabicu/usicu izmedju rucke i shell-a kao sto si uradio na slici ;jednostavno - inzenjerski - no-no .

tako je majstoreveza između glave i shell-a treba da je što kruća bez ikakvih podložakanajbolje bi bilo da su iz jednog dijela nego preskupo ovako gubi vertikal traking ugao a i zvoniće oću reć rezonovat jel tako stara školoi ovaj šraf koji povezuje ručicu sa shelom trebao bi da ima glavu odozgor da bi se mogao podešavati ugao zakrivljenosti glave kad je montirana glava na shell
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tako je majstoreveza između glave i shell-a treba da je što kruća bez ikakvih podložakanajbolje bi bilo da su iz jednog dijela nego preskupo ovako gubi vertikal traking ugao a i zvoniće oću reć rezonovat jel tako stara školoi ovaj šraf koji povezuje ručicu sa shelom trebao bi da ima glavu odozgor da bi se mogao podešavati ugao zakrivljenosti glave kad je montirana glava na shell

ma dobar je mali - samo tu i tamo pozuri ;mlad je naucice - bitno da u njemu ima slifa ...... :blink:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma dobar je mali - samo tu i tamo pozuri ;mlad je naucice - bitno da u njemu ima slifa ...... :blink:

Ma znam da će naučit :o Nego kako mene godine fataju sve mi se čini da zaboravaljam pa i ono što sam znao.Samo me zanima kako će da izračuna i u praksi odredi ugao zakrivljenja glave
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma znam da će naučit :blink: Nego kako mene godine fataju sve mi se čini da zaboravaljam pa i ono što sam znao.Samo me zanima kako će da izračuna i u praksi odredi ugao zakrivljenja glave

a sta ima i da racunja - ima protraktor , pa neka namesti po njemu .sto lupati glavu oko onoga sto radi?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šališ li se ti to :blink:

:o previse sam i' ja u i pod dupe natuk'o ...... na godine mislim ..... :o sve su to jednostavne stvari .... a ja licno - da bih jos pojednosatavio - ce napravim onu djeram rucku .......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...