Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

Svaka čast na podrobnim objašnjenjima Stein. Imam sada jedno pitanje. Ako tanjir bude od akrilika, na koji način će biti izvršen spoj tanjir/osovina ? Meni je i dalje najbliže rešenje debeo multipleks sa onim Harley ventilom.

http://www.altmann.haan.de/turntable/ (link reda radi, valja da bude u ovakvoj temi)

Samo mi jedna stvar nije jasna kod njegovog gramofona... On je izbušio rupu u "bazi" gramofona i stavio je "valve guide" unutra i ubacio kuglicu. Da li to znači da je kuglica legla na drvo ? Valve guide je praktično hilzna koja ima funkciju samo da se ceo tanjir ne krivi levo desno. Cela težina tanjira je na kuglici, koja ako je legla na drvo neće potrajati... Nadam se da sam dobro formulisao pitanje ?

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

I dalje mi je malo strano ono rešenje koje je on upotrebio da ucentrira ventil da tanjir bude balansiran kako treba... ???

Uh...mnogo mi se sviđa ovaj njegov... Odvojen motor, belt drive i relativno jednostavan za napraviti

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

 On je izbušio rupu u "bazi" gramofona i stavio je "valve guide" unutra i ubacio kuglicu. Da li to znači da je kuglica legla na drvo ? Valve guide je praktično hilzna koja ima funkciju samo da se ceo tanjir ne krivi levo desno. Cela težina tanjira je na kuglici, koja ako je legla na drvo neće potrajati... Nadam se da sam dobro formulisao pitanje ?

Алтман није објаснио али је дао цртеж.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znači u principu bilo bi neophodno ubaciti neku čauru ili metalni konus na koji bi kuglica legla kako bi to stvarno profunkcionisalo. To bar nije problem. Baš sam ze zagrejao za ovo pa ću da vidim dokle će me odvesti tema pa ako Stein predstavi neko jednostavnije rešenje, što da ne... :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaka čast na podrobnim objašnjenjima Stein. Imam sada jedno pitanje. Ako tanjir bude od akrilika, na koji način će biti izvršen spoj tanjir/osovina ? Meni je i dalje najbliže rešenje debeo multipleks sa onim Harley ventilom. Samo mi jedna stvar nije jasna kod njegovog gramofona... On je izbušio rupu u "bazi" gramofona i stavio je "valve guide" unutra i ubacio kuglicu. Da li to znači da je kuglica legla na drvo ? Valve guide je praktično hilzna koja ima funkciju samo da se ceo tanjir ne krivi levo desno. Cela težina tanjira je na kuglici, koja ako je legla na drvo neće potrajati... Nadam se da sam dobro formulisao pitanje ? I dalje mi je malo strano ono rešenje koje je on upotrebio da ucentrira ventil da tanjir bude balansiran kako treba... ???Uh...mnogo mi se sviđa ovaj njegov... Odvojen motor, belt drive i relativno jednostavan za napraviti

Altmann je čudna voćka neobičnog ukusa... Ali da idem redom, kako si postavljao pitanja...Kod mog tanjira će se spoj osovine i tanjira izvesti prolaznom osovinom sa naleganjem u korenu. Dakle, da sad ne crtam, zamisli osovinu koja ima po dužini/visini tri različita prečnika. najdonji prečnik je istovremeno i najveći. Taj deo ide u čauru u kojoj će da rotira. Manji prečnik prolazi kroz tanjir praktično celom debljinom tanjira i završava na gornjem rubu tanjira a odatle se osovina sužava na 7.2mm prečnika koji će da drži ploču cetriranu u odnosu na tanjir i osu rotacije istog. Tanjir će na donjoj ravni naleći na najširi deo osovine kao platformu i problem rešen. Ovo je možda tehnološki gledano, najjednostavnije rešenje jer ne zahteva konusnu rupu niti konusnu obradu osovine. Plan je da se nabavi osovina prečnika oko 20mm a tanjir će veoma izvesno da bude bušen na 12mm koliko debela treba da bude i osovina u delu koji prolazi kroz tanjir.Ne mogu da kažem da li je Altman stavio nešto pod kuglicu, a moguće je da jeste, a moguće je i da nije, ko će ga znati. Ja bih svakako pod kuglicu stavio podlošku ili od metala ili od teflona.Centriranje kako je Altmann radio, meni se ne dopada, ne zato što nije dobro, ali se ne bih oslonio na tako primitivno i nesigurno podešavanje. Obrada tanjira i osovine na strugu, zajedno, od toga ne mogu da smislim sigurniji i pouzdaniji način da sve bude kako treba... Mislim da je ovaj Altmanov gramofon samo dobra pokazna vežba koliko se daleko može stići čak i čistim praćenjem osnovnih pravila, snalaženjem i improvizacijom... Čista petica za snalažljivost!Edit: jednostavnije od Altmana valjda i ne može. Pitanje je trajnosti. Pošto sam se namerio na BR koncept (nije bas reflex nego Baba Roga) onda je valjda jasno da neću koristiti ventil i vođicu, pa makar i od Harlija... :clap:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Cini mi se da sam na fotkama iz Rajana video vuceni aluminijum u dosta velikom precniku.

Наравно, али имају они још већих пречника али нисам био у могућности да сликам јер нисам био у могућности да приђем.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako se dobro secam - kod altmana se osovina vrti na kuglicikuglica stoji - moze i na zemlji :clap: , a posto je ona zna se od kakvog materijala ....... celo stabla ventila je zna se od kakvog materijala ..... nadzivece i Altmana i sina mu ..... pod uslovom da podmaze sklop bar jednom u 5 godina :(Altman je cevek inzinjer .... ne bavi se mudroseranjem , nego uradi posao .... sta je sve uspeo da proda zaludnim , to je sasvim drugi padez ...... koji samo govori da je i dobar businessman , pored inzinjerstva .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

До Бубањ Потока :(.стоН_Колд

Kakve veze ima da li je do Bubnja ili kupujem/prodajem (i jedno i drugo su jeres u audio svetu očigledno) ili preko halo oglasa ili koji već način :clap: ... Pretpostavljam da one hladnjake sa ventilatorima i ostale skalamerije nabavljaš po radnjama :( Uh al smo odjednom postali previše fini za buvljak :(Hvala Stein. Možda jesam malo dosadan sa pitanjima ali stvarno me zanima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kakve veze ima da li je do Bubnja ili kupujem/prodajem (i jedno i drugo su jeres u audio svetu očigledno) ili preko halo oglasa ili koji već način :clap:

Очигледно је да ниси разумео оно што сам написао.Мислио сам да све што ти треба можеш да нађеш на БП, наравно не из прве.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice balansiranja mislim da ovo i nije bas prevelik problem. Nije ovo osovina koja se vrti 100000 o/min vec 33 o/min ili nesto vise od 1 obrtaja svake 2 sekunde . Nemojte da pravite razlike od 1 kile u tanjiru , par grama nema nekog bitnog uticaja. Sta mislite sa kojom silom deluje gumica na tanjir i da li je vece dejstvo sile zatezanja gumice izmedju motora i tanjira ili eventualna nebalansiranost tanjira na osovinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice balansiranja mislim da ovo i nije bas prevelik problem. Nije ovo osovina koja se vrti 100000 o/min vec 33 o/min ili nesto vise od 1 obrtaja svake 2 sekunde . Nemojte da pravite razlike od 1 kile u tanjiru , par grama nema nekog bitnog uticaja. Sta mislite sa kojom silom deluje gumica na tanjir i da li je vece dejstvo sile zatezanja gumice izmedju motora i tanjira ili eventualna nebalansiranost tanjira na osovinu.

U pravu si do one mere koliko uvo može da toleriše debalansiranje kanala i wow & flutter. Kod svakoga je to drugačije. Mali debalansi su oni koji vremenom neće dovesti do ubrzanog habanja osovine, ne čuju se kao plivanje kanala i naravno, ne vide na oko. Ako se stavi ploča prosečnog kvaliteta, vidi se da je eksentrično bušena. Kada masa od pet kilograma krene da ljulja oklo, e onda to više nije lepo. Može se tanjir dovesti u ravnotežu i sa komadom žvake, ali ovde nije cilj teme imrovizovati pošto - poto nego izvesti improvizaciju kao da je primenjena najveća moguća stručnost :clap:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мислим да је маса од 5 Кг. превелика, поготову за слабашније моторе.По мени најбитније је да је трење у централном лежају што мање.Имам пар "Викл" мотора од  Штудера, једино је проблем брзина али зато имају велики обртни моменат.Пробаћу, па јављам!стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ozbiljan gramofon je ozbiljno koncipiran, ozbiljno planiran i ozbiljno sagrađen. Ne kažem da je tanjir manje mase neozbiljan, ni slučajno, ali ako se ide na neku vrstu beskompromisne izvedbe, da se svaki detalj dovede do maksimuma i iskorene sve "dečije bolesti" laganih tanjira, slabašnih motora i nepreciznih i rezonirajućih ručica, mora se raditi kako to fizika i mehanika, a na kraju i elektroakustika nalažu... :clap:

Mene je onomad oduševljavao svaki gramofon koji je bio sagrađen sa PAPST motorima, a takvih je bilo u kolutašima. Kada se taj motor ispolira i uglanca, sam za sebe govori mnogo... inače TD124 je imao takav motor...

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

el' mi se cini ili nisi isao na "prosecanje" golfice , kao sto je uradjeno na jednoj iteraciji ?no , eve ti i obecane slike .Buhler (u sa dve tacke) duzina motora bez osovina i donjeg "dodatka" 55mmprecnik 30mmprecnik osovine 3mmkod gornje dekle konektor , cetkice i kuglager za osovinudole dodatak , sinter bronza cauraukupna duzina ( motor + dodatak) 75mmduzina osovine gore 19mm , dole 14mmsve mere uzete drvenim metrom :clap:PS. dodjes mi :( jerbo sam ti nauljio cauru :(

post-2-125899308602_thumb.jpg

post-2-125899310554_thumb.jpg

post-2-125899311427_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Huh, teški "fcuk-a-tronic" :clap:Biće zanimljivo... Ajde da prebacimo divan o motoru i nastavak priče o ručici u DIY Gramofon II pošto je sada već veoma izvesno da neće biti ništa od Thorensa. Ako nekoga zanima Thorens, proslediću broj telefona osobe koja ga ima. Ako nekom nešto znači, u Bgdu je. Dakle, selim ručicu do gramofona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, zbog gradnje ozbiljnijeg gramofona, potreba za fabričkim gramofonom je prestala. Uostalom, imam dva fabrička komada. Jedan čak samo kao komade :clap: Ne Zenovu ponudu koja će mi izgleda rešiti pitanje motora u pogonskoj sekciji, odlučio sam da prikažem svoju skromnu kolekciju obrtnih elemenata iz koje će možda nekome nešto pomoći. Ili ne... Ima tri sinhrona AC motora, catch: 120VAC, ima reduktor sa kojim motor daje 60RPM, ne znam koliko daje na samoj osovini. Ima dva step-motora, oba FDK, u međuvremenu, postali deo Minebea korporacije. Minebea sajt, naravno, nema nikakve informacije o FDK motorima i sistem obeležavanja je drugačiji. Onda, ima dva komada DC motora iz skenera (Canon) prečnika 28 i dužine tela oko 38mm, i još šačica raznih DC motorčića koji mislim da nisu za neki teži tanjir...post-13-125900538882_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kolezi - osecajte se slobodni da oni moj post u vezi Buhler-a prebacite ovde ;

edit: never mind , sam sam to uradio

glede vasih motora ...... sve je to boranija , sem ova dva sto sam kropovao ;

oni su ozbiljni kandidati za vrtilicu tanjira ...... mada nisu na nivou pominjanog

post-2-125900658101_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kropovani motori, ako neko želi, mogu da promene vlasnika. Kao što rekoh, nekoć su bili deo Canon skenera i vukli stvari tamte vamte. Na žalost, nemam nikakve druge podatke o njima. Osim da je skener raskupusan zbog eratičnog ponašanja...Što se tiče gramofona, sada će se verovatno preći na fazu crtkanja baze i usklađivanja elemenata za koje se zna koliki su pa ćemo da formiramo vezivno tkivo...Ručica je još daleko od završavanja, ali se primiče nekom obliku koji počinje da liči na finalizovanu koncepciju...post-13-125900952133_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...