Jump to content

Horne teorija i praksa


grau.

Preporučeni Komentari

Narvno tu je ugradjeno mnogo sire znanje i isikustvo koje je steceno decenijama u radu sa hornama i kompersionim drajverima , ali treba NAGLASITI da za svaku od takvih horni je potrebna i nesto slozenije skretnica, ako se zeli da se dobije sto zaravnjenije kriva frek. odziva sistema................

Misliš na notch filtere odnosno RLC ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 223
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Misliš na notch filtere odnosno RLC ?

Da, ima tu i kompenzacija impedanse a i 'dodatno' peglanje karakteristka, ali meni je logicno da je za jedan 'vrhunski muzicki instrument' potrebno dosta truda da se iz njega 'izvuce maximum'
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ima tu i kompenzacija impednase a i 'dodatno' peglanje karakteristka...

Ovo je skretnica za hornu na K2-S9800 koju sam nasao na Lansingheritage:

post-117-0-05228600-1341222805_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se mučiš toliko sa tim starim crtežom? Što ne napraviš normalan Oblate Spheroid waveguide? Formula je prosta, možeš sam da izračunaš bilo koji na osnovu onoga što ti treba:y(x) = sqrt(throat radius^2 + x^2 Tan(coverage_angle)^2)Ako ne veruješ meni, tu formulu je dao lično Geddes, evo ovde je postovao, peti post tu:http://www.diyaudio....waveguides.html

X i coverage_angle formiraj i ubaci otprilike...E=mCC :whistle2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam dobro shvatio, to znači produžavanje dubine od grla horne prema centru za poluprečnik koji je označen na slica sa d1 do širine grla od 1''?Što dalje znači da smanjivanje r0 bez menjanja ukupnih dimenzija širine i dubine horne loše rezultirati?

LukaDa li vec imas neku postojecu hornu pa zelis da napravis prilagodni deo za driver manjeg promera?ILITek imas nameru da napravis novu hornu za taj promer drivera, pa onda pilagodjavas vec postojece nacrtekako bi formirao oblik horne?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam nikakvu hornu, pravio bih hornu zajedno sa produžetkom kao celinu, dakle ne 2 segmenta nego jedan. Zadnji crtež koji je postavljen je u identičnim proprcijama kao originalni crtež, sa dodatomim nastavkom za suženje na 1" grlo, tako da krivina odgovara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je skretnica za hornu na K2-S9800 koju sam nasao na Lansingheritage:

Da to je skretnica koja kod pomenute horne i drajvera daje prilicno "zaravnjenu karakteristiku". Na prilozenom se vidi koliko jedetalja potrebno da bi se uskladio odziv drajvera u horni. Naravno promenom drajvera ili horne, svi elementi bi trebalo da budupreracunati. Ovde postaje jasnije zasto je pogresno samo zamenom jednog dela sistema doneti zakljucak o ukupnom odzivu, sto jeinace cest slucaj, da ljudi samo zamene drajver i onda donose odluku o ukupnom utisku.Slicna resenja su koriscena i kod jos skupljeg zvucnika DD66000, naravno sa drugacijim vrednostima komponenata.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam nikakvu hornu, pravio bih hornu zajedno sa produžetkom kao celinu, dakle ne 2 segmenta nego jedan. Zadnji crtež koji je postavljen je u identičnim proprcijama kao originalni crtež, sa dodatomim nastavkom za suženje na 1" grlo, tako da krivina odgovara.

Aha sad je mnogo jasnije...Ako nemas nikakvu hornu i tek imas nameru da pravisnema potrebe da "kalemis" neke nastavke na neke horne za koje ne znas ni koje su ni za koju Fo?Mozda je bolji put u tom smislu da naparavis propisnu hornu "iz jednog dela".1. Za to ti je potreban driver - koji vec imas da bi imao podatak za povrsinu grla [st] horne2. Da se odlucis koja ce ti biti cuttof horne [Fo]3. I da napravis izbor oko tipa horne, [expo. , expo-hyp. , hyp. tractrix , lecleatch, itd...itd]i to je svesvi ostali parametri i oblik horne proizilaze iz ova 3 podatka..Nema potrebe da kalemis nastavke na preuzete oblike sa neta za koje btwnisi ni siguran da li su resizovani korektno...Sta ako nije ista duzina ili visina i ako je doslo do greske pri mnipulaciji fotografijomgreska od 1mm ce biti 5-10mm u originalu....Cheers
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba se samo odluciti koju hornu praviti.Ima brdo kalkulatora na netu.Koliko se secam Ivica je postavio i za ovaj tip horne kalkulator.Ubace se vrednosti, dobiju se tacke krive koje se prebace u AutoCad i napravi se kriva ili se direktno prosledi na CNC masinu.Ja sam tako uradio krivu za Tractrix od 350Hzza 2" drjaver.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam napravio MCD listove...Sa vazecim formulama i izracunavanjimanije da ne verujem raznim kalkukatorima...ali ipak...onda samo povecam grafik u srazmeri isecem i napravim sablone onda majstor drvo-strugar izradi 1:1a moze sa istim sablonom da se napravi i kalup od glineonda se izlije kontra-kalup, pa preko njega silikonsli kalupi spremno je za odlivanje i ponavljanje u vise primeraka....Ali ubedljivo najjednostavniji ali ne i najbrzi nacin je diy iz listica kao one prvobitne.najmanje tehnologije i materijala a umerena kolicina rucnog radaako se izuzme slozen program za izracunavanje oblika listicakoji kada se postave treba da formiraju odredjenu hornu a ne tamo neku proizvoljnu....iam negde to ovde na forumu postavio sam fotke jedne takve tractrix horne

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je prvobitna ideja bila da pravim econowave sa sonido scw300 i ili B&C DE250 ili Celestion CDX1-1745, a pošto bih pravio odvojeni bas kabinet razmišljao sam da bih onda gore mogao više stvari da probam, i waveguide i yuichi i tractrix, naravno to što mi je izvodljivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako ides na horn gore (dakle nije kriticna efikasnost - vidi objasnjenje ) , onda je greota ne ici sa 15" sonidonpr. HiFishova kombinacija se bazirala striktno na 12" iz jednostavnog razloga sto je 15" malo efikasniji od 12" , tako da 8" FR ne bi mogao da stigne onog doleovako , sa 12" , sve je ko saka u oko - nigde attenuacija , samo simple filter

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

wg ili yuichi, mani se tractrix-a.. yuichija imas kod mene, wg-a kod anubisa, a bice jos jedna varijacija wg-a. Cuces sa B&C DE 500 i 250, sto se men tice, nabavi tu 12ticu, pa cemo se igrati. Mani se igranja sa hornom pre nego sto cujes kako zvuci i sta hoces.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sonido +++i to sve jediniceali neke imaju malo vece pikove na centralnom delu i to de jednostavno mora izravnatijer u suprotnom imaju jak sound signature i sve jednostavno zvuci previse istotakodje i horne sa kompresionim jedinicama dodaju drugaciji sound signature i kada se pomesaju ta dvadobija se tipicni zvuk slican onom kod PA malih kutijica BR 2sys sa hornom.recimo oni grleni zvuci gde skoro samo vazduh izlazi kod pevanja, skoro kao neki masivan sumna merenjima se ne vide ali to je nesnosno ako se horna i skretnica horne ne uradi dobro.a alu ili metalna membrana, kompresiona komora i plug HF kompresione jedinice samo pojacavaju taj efekat...i to jos vise dolazi do izrazaja u sobi na malim rastojanjima i u maloj zapremini i sa driverima na manjoj visinitako da su jako prisutne refleksije od poda i zida iza zvucnika....drugo da bi se dobio prihvatljiv balans energije bez obzira sto ce mozda SPL biti ravandole je neophodno min 2 x 15in ili 2 x 18in onda HF moze bez atenuacije samo 24db/octipak najvazniji je centralni driver po mom misljenjuA i tu sonido ima jako dobar izbor a po dobroj cenirecimo meni se dopadaju modeli od 12in kao centralni driveri.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

HF jedinice se jednostavno ne mogu uraditi sa hornombez skretnice od 24db/octja sam uglavnom u raznim sistemima slusao 6 ili 12db octi skoro da je sve zvucalo isto - sa specificnim sound signature-ombez obzira kakve su horne bile i bez obzira koje su kompresione jediniceradile.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sonido 12" je vec kod mene, tako da je to rešeno. A za gore nisam načisto, waveguide sam slušao kod Sync-a i to mi se sviđa, a i njih imam pazarene. Razmišljao sam da probam kad već pravim odvojene kabinete.No da ne kvarim temu sa mojim planovima i razmišljanjima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

modularni sistem sa odvojenim kabinetima ti je najbolje resenje.ima vise razloga a jedan je zamenljivost modula i komponenti irecimo podesivi time-alaing.a moze da se slusa i "nekompletan".Centralni sonido ti je super ide dovoljno visoko i ima malo grba na centralnom delu spektrai u OB ce ici dovoljno nisko tako da ces najverovatnije imati kompletan glas iz njega i pocetke cinela...ipak bi ga trebalo izmeriti u prostoriji gde ce biti slusan pa ga dodatno minimalno isprglatiako ima znacajnije pikove koji daju zvucni potpis....susret sa hf jedinicom gore ce biti visoko i sa dobrim filterom heces imati onaj frub zvuk u gornjem spektru...tu mislim da neces imati nikakvih problema, a i horna ce biti manja i ako ides na kut off horne ili WG svejednosa oktavom ispod susretne F sa 12in ili cak nize....ALIzaboravi da iz te 12in dobijes odgovarajucu podrsku u donjem delui dobar balans sa visokim...Pripremi se na 2x15in za ispod 100Hz po kanaluili jos bolje 2x18inujedno to ti je i stalak za centralni i HF...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...