Jump to content

Bas do 1000Hz-horna sistem


milovan1963

Preporučeni Komentari

Nisu Kinezi sigurno. Ja sam kupio dva komada posle slušanja kod Chakije. Mislim da mogu još bolje da rade na econowave-u. Mogu da ti slikam i ambalažu u kojoj sam ih dobio (sa sve lepljivom trakom sa logom B&C na svakih 10-ak cm), ako treba.

Svugde u svetu ti drajveri koštaju 130 evra komad, a on ih prodaje za 140 par. Odakle, kako, zašto ... ne postavljam pitanje.

Evo link ka Tomann-u mada oni inače umeju da malo povise cenu u odnosu na ostale:

http://www.thomann.de/gb/bc_de_250.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 203
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

odmah da kazem: ne znam da li PPSL radi stvarno dobro ili ne. negde mi se javlja iz geometrije/filozofije na koju se stranu ide, verovatno na taj efekt koji se na engleskom zove pressurizing, sto ce reci kreiranje pritiska, brzine, cistoce, sto su inace i glavni aduti sub horne. mislim da su taj PPSL izmislile automobildzije, znaci likovi koji prave kabinete za kola, jer ih je muka naterala da smanjuju zapremine a dobijaju rezultat: efikasnost i SPL a onda su verovatno negde usput otkrili da imaju model koji izmedju ostalog i ponistava izoblicenja. ima inace misljenja da se to desava samo na jako velikim SPL tj u PA uslovima ali ko ce ga znati, da ne siljimo vise.kontakt za jeftine B&C drajvere (zvu ce znati da li su pravi, ja mislim da jesu zato sto covek u ponudi ima i suvu ezoteriju DCM50 za koju sumnjam da je kopirana):http://www.kupujemprodajem.com/B-C-DE250-drajver-1--852537-oglas.htm?filter_id=7262467http://www.kupujemprodajem.com/3783-1-dejan-baclija-svi-oglasi.htmpreporuka za drajvere: ne znam, nema mnogo o tome. drzao bih se proverenih i jeftinih resenja. vidim da dosta likova tura eminence. za ovaj dayton drajver posalji mi na PM email adresu da ti posaljem kalkulaciju kutije i izmerene T/S parametre, nesto me jebe c/p ovde kod mike. na osnovu toga moze da se nacrta kabinet.a inace verujem da iz mnostva B&C 12" u ponudi kod ovog lika gore sigurno ima neka za PPSL kabinet....takodje imam negde crtez za petnaesticu, mislim da je radjen za neki eminence, naci cu to...vezivanje drajvera, po meni obavezno serijski da bi olaksao load za pojacalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To ti je tako kada nesto vredi cena nije problem :) Salu na stranu nesto tu smrdi oko cele price. Elem da vratimo temu na kolosek, pitanje za anubisa , sta misli da li ima smisla eksperimentisati sa lensovima na temu popravljanja usmerenosti na Beyma riboncu?

nemam nikakva iskustva na tu temu, ne znam. pored toga sociva su malo prevazidjeno resenje. ono sto sam pratio na temu beyma ribona, nikakva posebna zlocestoca na temu usmerenosti se ne pominje. mislim da je taj ribon, odokativno, isuvise kratak da bi bio usmeren. odakle ti to da bi morao patiti od usmerenosti, zbog velikog raspona koji pokriva ili zbog neceg drugog? za ovo prvo, mislim da je pripadajuci WG isuvise mali i kratak da bi se odrazavao na usmerenost u HF. dalje, mnogo korisnika koliko vidim, narocito ovi sto idu na open baffle ga koriste bez zadnje ploce tako da se on ponasa kao nekakav dipol, verujem da to sto emituje i pozadi smanjuje negativne efekte usmerenosti ako ih ima. tu treba pratiti sta radi peter iz firme tribute koja pravi trafoe (mislim da mu je nick na velikom DIY peter t) koji ga koristi u OB u konfiguraciji PPBB-MTM....mislim da je realno najveci problem ovog drajvera cena koja nas sprecava da ga probamo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i samo da se vratim na temu. mozda najbolja cost/performance opcija ko ima dovoljno vreme da se zajebava sa stimovanjem i tjunovanjem je da se pravi klon ovih geddes summa koje imam u stanu nedovrsene. B&C DE250 kosta 140e, i verujem da bi isto toliko kostalo da se iskopira na strugu par OS horni - ko oce da se igra s time dobrodosao je da uzme model. sve to ide u nekakvu bas refleks kutiju litraze oko 150l, u zavisnosti od toga koji se bas drajver stavi. sasvim sam siguran da skupa B&C petnaestica koja originalno ide a kosta oko 220e komad nije neophodna, naprotiv. plan skretnice od mene se ima za dz. malo rada oko kutije i dobija se dvosistemac na tragu JBL-ovih klasika 4430. horna tocnije WG ima jako lepu disperziju, nikakvu usmerenost, B&C 250 je strasno dobar drajver i tonski mi se vise svidja od BMS 4592nd. od ove filozofije se moze napraviti nesto za duge staze, mada naravno nema zbora da je tannoy elegantnije resenje za svakoga ko uspe da dodje do dobrih drajvera jeftino. ovo resenje koje pisem u samograditeljskoj verziji moze da izadje oko 700 evra ako se nadje dobar jeftin 15" drajver u zoni oko 100-120e komad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Paradoks većine klonova je tome što se nema ni jedan uspešan pokušaj ...uvek nešto fali . Po meni problem nastaje jer se pokušava prekopirati nemoguće , i od svega ostane samo izgled i velika razočarenja . Ako bi se postavio problem kloniranja na neke druge osnove , rezultati bi bili mnogo bolji . Samo treba krenuti od ideje šta je hteo onaj da postigne sa originalom .....koncepcijski se treba klonirati ....ideje su važne .....puteva ima raznih da se to postigne ......zašto ime SUMA kad koncepcijski sličan zvučnik može i možda i bolje da radi i da se zove ŠUMA ......zaista ne vidim razloge za kloniranje . I zašto ne može neki sonido i neka horna u modelu LIVADA od baje patka ......to mi nikad nije bilo jasno ......verovatno zato što sam uvek samo pokušavao da prokužim ' a šta je pisac hteo da kaže ' sa nekim novim modelom . Što se tiče teme pozdravljam neki budući izbor Audax-a , zaista vanserijski zvučnik sa neznatnim koloracijama i ne previše skup . Što se tiče puš-pula i basa , već sada dajem 10 evrića da to ne radi kako treba :) , mada nebih bio ni nezadovoljan ni da to ipak dobro radi ......jedno dobro rešenje nikad ne smeta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj lik takođe preporučuje geddes summu, a on na osnovu njegovog sajta itekako zna o čemu priča:http://www.cowanaudio.com/10steps.html (pri samom dnu stranice)Imate i ovaj drugi projekat, kao što su njegovi zvučnici, sve je detaljno objasnio zašto je tako pravio. Mada su oni mnogo komplikovaniji.Što se sonida tiče, lepo je sve to, ali VAS... da vidim projekat za tu hornu ili nešto a da ne zauzima pola sobe.Da imam mesta i ja bih pravio tako nešto. Pogotovu ima dobrih B&C drajvera koji se mogu nabaviti kod nas. Ako neko hoće hi-eff trosistemac, imate onaj moj Focal na oglasima, mislim da je mnogo bolji nego stavljati neki hi-eff 8" koji ima mana vezanih za srednjetonsko područje plus su svi redom ružni sa osmougaonim ramom :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa nije da ne vredi klonirati oblate spheroid waveguide

sto se tice slot loaded basa , vec si izgubio 10 evrica

Za deset evrića ćemo vidimo kad anubis završi .......a što se tiče ostalog nismo se razumeli ......pa bih dodao da nije takođe loše koristiti iste furnire za kutije .....mislio sam postoji nisko područje i tamo onaj onako rešava , postoje i srednji opsezi a onaj onako rešava , pa onda visoki i tako dalje .....

Jedno je samo važno da se razume ......konstrukcija zvučnih kutija je samo najobičniji skup nekih kompromisa .......dakle kao kod psihologa , ja te pustim da pričaš pola sata čisto da vidim na kojim si frekfencijama i šta hoćeš od zvuka i kutija ......nakon toga ti objasnim da nešto može a nešto i ne može / jer da može sve , već bi se neko dosetio i napravio , bar je to jasno / i pitam te jel ti možeš da živiš sa tim ili ne možeš ......gotova priča o gradnji i samogradnji svih kutija na svetu ...

PS moj babo je bio šnajder , nemačka škola , vrhunski majstor .....sećam se da su dolazile gospođe sa burdama i kojekakvim materijalima i idejama šta one hoće ......sećam se takođe i izraza lica pojedinih , kad im je saopšeno da to što one hoće da im neće dobro stajati , naravno uz preporuku šta bi im bilo dobro .....na insistiranje da one to hoće samo tako i nikako više , uvek su bile zamoljene , da pokupe burdu , materijal i da nađu nekog drugog majstora / nije mogao da živi sa idejom da nekom nešto uradi i da mu to stoji kao piletu sise / .

Recimo , meni je lično vrlo malo radio , jer je tvrdio da sam uvrnut .....sad jel sam uvrnut ili nisam , ali ja se nikad nisam dobro osećao u klasičnom odelu .

Tako je recimo i sa zvučnim kutijma , ima nas svakakvih pa i uvrnutih .......po malo inspitisano nedavnom emisijom o jednom vrhunskom šnajderu iz Bankoka gde je izjavio da nismo ni svesni koliko sveta je uvrnuto na ovaj ili onaj način :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ima posebna tema sa pregledom njihovih driverakoliko znam imaju samo jedan model 15"http://www.sonido.hu...pdf/scw-400.pdfi da - mislim da bi se uklopio

To znam, da li postoje negde neka merenja vezana za odziv? Mislim da sam video za 12". Kucam sa telefona pa mi komplikovano da vrsim pretragu. Hvala na odgovorima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bas pregledah fajlove - nemam fr graf za 15"al' mi se javlja da driver sa takvim k-kama ladno mozes da zaduzis do 1k5uostalom , baci im mail i pitaj da ti posalju graf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bas pregledah fajlove - nemam fr graf za 15"al' mi se javlja da driver sa takvim k-kama ladno mozes da zaduzis do 1k5uostalom , baci im mail i pitaj da ti posalju graf

Hvala jos jednom, takve su i moje pretpostavke. Probacu sa mailom kad se vratim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni problem nastaje jer se pokušava prekopirati nemoguće , i od svega ostane samo izgled i velika razočarenja . Ako bi se postavio problem kloniranja na neke druge osnove , rezultati bi bili mnogo bolji . Samo treba krenuti od ideje šta je hteo onaj da postigne sa originalom .....koncepcijski se treba klonirati ....ideje su važne .....puteva ima raznih da se to postigne ......

Ovo je tačno, i vrlo bitno.

Toliko sam puta pisao po forumima da je kloniranje jalov posao. Iz prostog razloga što se mora u potpunosti shvatiti ideja i koncepcija projekta, zašto je urađeno to i to, i tako i tako. I to po velikom broju stavki.

Ali, ako se to sve dobro razume, onda se ima dovoljno znanja da se uradi samostalni autorski projekat, sa sopstvenim idejama, pa je kloniranje izlišno. Ko ne zna, kloniranje mu neće uspeti. Ko zna, smišlja svoje.

Štaviše, teže je uraditi potpuni klon, nego osmisliti sopstveni vrhunski projekat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

anubis, hvala za materijal o PPSL...

Nego, tamo su mere za 15", a za 12" nema, kako to preracunati ? Da nisi nasao da je neko preko radio 12-ku, ili samo preporucuju...

Ovo je tačno, i vrlo bitno.

Toliko sam puta pisao po forumima da je kloniranje jalov posao. Iz prostog razloga što se mora u potpunosti shvatiti ideja i koncepcija projekta, zašto je urađeno to i to, i tako i tako. I to po velikom broju stavki.

Ali, ako se to sve dobro razume, onda se ima dovoljno znanja da se uradi samostalni autorski projekat, sa sopstvenim idejama, pa je kloniranje izlišno. Ko ne zna, kloniranje mu neće uspeti. Ko zna, smišlja svoje.

Štaviše, teže je uraditi potpuni klon, nego osmisliti sopstveni vrhunski projekat.

Boki, ako moze da mi pomognes...

anubis mi dao oznaku basa za PPSL, duga je : Dayton Audio ST 305-8 12" series 2 Woofer 295-120. To na gugl i ima link s njim, bio do juce na parts expres i ode, kao da i oni citaju temu...E, vidis mu karakteristike i navedes sta da gledam ako mu trazim zamenu od B&C baseva ovde kod momka sto ih donosi povoljno. Ja cu traziti B&C, da se ne smaras, ti samo kazi sta je tu najbitnije, da ne gnjavim vise anubisa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sorry, po meni je trpanje gomile velikih basova po svakom kanalu (za sobu od 30 m2, a ne za razglas za otvorenom) stravičan mazohizam, tako da za predloženi princip rada (PPSL) mogu samo da se odmaknem i posmatram....Quotovao si moj post o kloniranju i projektovanju, pa sam mislio da je dovoljno jasan. Ja mogu da razvijem neki projekat zvučnika od početka do kraja, onako kako sam ga ja zamislio. Da kalemim svašta na nešto što je neko drugi zamislio, to ipak ne bih radio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

covek te lepo zamolio za konkretan savet a ti opsta mesta .............. kao i uvek .ili pomognes ili ne pomognes - pa makar cilj bio da se napravi subwoofer za Zaporozac .a o konstrukcijama , ko je gde i kad sta pokupio ........ ne bih ........ :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, već sam dao opšte savete kako bih ja krenuo, ima ranije u temi, ne znam da li si čitao???RAAL 140-15D visokotonac, pomenuo sam 6,5-8" srednji, efikasniji, npr. 94-97 dB, evo ako treba konkretno, odgovara (Kojin) Focal Audiom 7" srednjetonac, i bass 15" ili 12" u bass-reflex-u, mogu varijante slot-load (to je "ladica" bass-reflex) ili Onken koji je isto bass-reflex samo određenog oblika tunela. Bass jedinica nije konkretizovana, jer podrazumeva da se zna koji je tačno srednjetonac, kakva će biti izvedba sa skretnicom i pojačalom, ja bih išao na aktivu između basa i ostatka. Ima tu još stvari koje bi podrazumevaale malo proučavanje prostora u kome bi sviralo, kao i jedan interview sa Milovanom po većem broju pitanja. Zato ne mogu tek tako lako da se sipaju predlozi koji su nešto kao krajnja rešenja. Bar ne ja.Možda sam ja komplikovan, ali želim da mislim za sebe da sam detaljan i temeljit. Samo tako, obraćanjem pažnje na SVE detalje može se nešto zaista dobro i postići.Sve posle ovih opštih predloga podrazumeva jedan dosta obimniji posao koji jednostavno ne ide preko foruma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

covek te lepo zamolio za konkretan savet a ti opsta mesta .............. kao i uvek .ili pomognes ili ne pomognes - pa makar cilj bio da se napravi subwoofer za Zaporozac .a o konstrukcijama , ko je gde i kad sta pokupio ........ ne bih ........ :whistle2:

E dobro Zen, necemo valjda Bokija na krst ako mu se ne svidja ova iznenadna koncepcija...Nego, imam pitanje i za tebe...Moze li moj stari quad da gura tu konfiguraciju sa 2x2basa 12", oni su na 92dB, ali u PPSL navodno kutija im doda 3dB, ako sam dobro shvatio...U njemu su stare zute plocice na kojima sam zamenio 15-16 malih kondova, i nista vise...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Q405 ima losu strujnu k-ku - em elektricno , em vrljavi vodovi (ako je original pcb)imas temu o istom pa procitajako ga prepravis , radice kulturno i sa 4 omaako ne , striktno benignih 8 oma

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...