Jump to content

Bas do 1000Hz-horna sistem


milovan1963

Preporučeni Komentari

Čovek ima Quad snagaš, koji će nekako da izgura podnošljivih 2x50 W na 8 Ohma. Ja i dalje mislim da mu je najbolje da ide na 12" bass (8 Ohma, labavije vešanje, eff. oko 92 dB/1W) u BR kutiju oko 60-75 L tjuniranu na 40 Hz. I to će za 32 m2 biti odlično. Umesto više jeftinih bass jedinica po kanalu, jedna kvalitetnija, pri tome ni kutija nije velika, odreže se sa aktivom, i to bi trebalo da bude odlično.OK, svako neka predloži šta smatra za adekvatno rešenje. Meni se čini sa ovakav trosistemac sa 12" basom, Audiom 7" srednjim i RAAL ribbonom može imati zaista vrhunski zvuk, a da je najmanja gnjavaža. Ne mora ni pojačala da menja, upgrade-uje.....

Boki, to je odlican predlog, stvarno, nezezam se ako mozda pomislis da samo hocu da se spusti tenzija...Po meni jedino bih u ovoj varijanti vise razmisljao o srednjotoncu, mislim tonski jer volim papirnu membranu, a ne samo po dobrim parametrima. Vidi, da anubis ne pomenu PPSL, to bi mozda vec bila gotova prica...A evo zbog cega sam se primio na to- ja imam odavno 30w54 i ima-o je 92 dB,(sada ne znam,nije meren jer ima sada nova vesanja) i kod njega je dobar bas samo kad je na "gasu", i pre i sada, sto ce reci na glasnom i dosta glasnom...Na niskim frekv. ja ni pre ni sada ne cuh cist bas nego samo mutan...Znaci, to je razlog sto bih da konacno dodjem do cistog basa na niskim frekv., bez obzira na konstrukciju kutije. A veruj, radio je u kompresiji, bas reflex, sa 1 i 2 varioventa...Naravno, moguce je da je i do amplifikacije, svestan sam toga, jer je relej iskopcavao quad-a na pola gasa, jer nije imao dovoljno struje za njih...Eto zelja mi je cist bas, i bas na tiho, a to uz biamping bi trebalo doci, i PPSL me je zato zaintrigirao...

imas temu , rekoh , sa sve fotostripom pa mozes i sam da uradisne moras nikome da placas za tobtw. nisam upratio - tvoj Quad origigi ili DIY?

DIY, jedno 25g, nikad pokvaren, maltene se nije gasio...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 203
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ne znam bas da li je red da te zovem kod drugog u goste , ali bi valjalo da kod nasih momaka u NS cujes dve fele uradjene sa Sonidom .... cisto da steknes utisak sta se moze ocekivatiza moje znanje , tesko je pazariti nesto novo a da ima bolji odnos cena/kvalitetu korist njihovih basova ide to sto su napravili old school jedinice na moderan nacin

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni jedino bih u ovoj varijanti vise razmisljao o srednjotoncu, mislim tonski jer volim papirnu membranu, a ne samo po dobrim parametrima. Vidi, da anubis ne pomenu PPSL, to bi mozda vec bila gotova prica...A evo zbog cega sam se primio na to- ja imam odavno 30w54 i ima-o je 92 dB,(sada ne znam,nije meren jer ima sada nova vesanja) i kod njega je dobar bas samo kad je na "gasu", i pre i sada, sto ce reci na glasnom i dosta glasnom...Na niskim frekv. ja ni pre ni sada ne cuh cist bas nego samo mutan...Znaci, to je razlog sto bih da konacno dodjem do cistog basa na niskim frekv., bez obzira na konstrukciju kutije. A veruj, radio je u kompresiji, bas reflex, sa 1 i 2 varioventa...Naravno, moguce je da je i do amplifikacije, svestan sam toga, jer je relej iskopcavao quad-a na pola gasa, jer nije imao dovoljno struje za njih...Eto zelja mi je cist bas, i bas na tiho, a to uz biamping bi trebalo doci, i PPSL me je zato zaintrigirao...

30w54 ne poznajem toliko dobro, ali Dynaudio je znao da preteruje sa podatkom o efikasnosti, i po 3-4 dB. Kada se tome doda da su pravili jedinice sa high-loss vešanjima koja "pojedu" struje od pojačala, to je razlog zašto ih treba naložiti strujom da bi to solidno sviralo.Ja sam i predložio 12" bass određenih karakteristika. Nisam konkretizovao i rekao tačno model jer bih o tome morao porazmisliti i pretresti veći broj modela da bih rekao za koji mislim da bi pasovao u ovaj projekat. Pogledat ću.Ako tvoj Quad ne može da izađe na kraj za 12" basom labavog, low-loss vešanja (veći Qms), u BR kutiji 65-75 L, sa relativno visokim tjuningom BR-a na 40 Hz (50% struje za isti SPL nego da je tjuning na 27 Hz), onda bi trebao da središ takvo pojačalo ili da ga se oslobodiš.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne znam bas da li je red da te zovem kod drugog u goste , ali bi valjalo da kod nasih momaka u NS cujes dve fele uradjene sa Sonidom .... cisto da steknes utisak sta se moze ocekivatiza moje znanje , tesko je pazariti nesto novo a da ima bolji odnos cena/kvalitetu korist njihovih basova ide to sto su napravili old school jedinice na moderan nacin

Za goscenje uvek spreman...Sala...Ali ako i ti budes isao skoro u tom pravcu, nagovesti, pa se moze organizovati...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam i predložio 12" bass određenih karakteristika. Nisam konkretizovao i rekao tačno model jer bih o tome morao porazmisliti i pretresti veći broj modela da bih rekao za koji mislim da bi pasovao u ovaj projekat. Pogledat ću.

I pobednik u varijanti sa jednim 12" basom u bass-reflex kutiji je.... Monacor SPH-300CTC.

Link: http://monacor.co.uk...-12/vnr/101830/

i na EA: http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=5505

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ulazio u poredjenje cak ni u simulaciju samo mi pada na pamet na prvu loptu Beyma 12B100R kao moguci kandidat za lepu BR kutiju.

174 € u EA. (u Budimpešti 168 € zajedno sa 27% poreza). Da li imaš neki bolji argument od tog smajlija?Rad sam za raspravu o poređenjima sa drugim 12" koje predložite, a za kombinaciju sa Audiom 7" srednjetoncem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, tu bejmu 15B100R sam uvek kapirao kao direktnu kopiju JBL 2235H.Ima jedan doktor koji pokušava da proda te 15" Beyme na kupujem/prodajem već 4-5 godina za 500 evra. Kaže da su i dalje nove : )Samo što se za te novce koliko košta ta Beyma može (i treba) kupiti origigi JBL.Zanimljivo je da i ta 15-ica ima Xmax 3mm. 15" zvučnik ne treba ni gledati ako nema bar 6mm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ulazio u poredjenje cak ni u simulaciju samo mi pada na pamet na prvu loptu Beyma 12B100R kao moguci kandidat za lepu BR kutiju.

Dobar predlog. Beyma je još najbliže tome što bi odgovaralo za HiFi, jer ima manje kruta vešanja i niži Fs nego druge Pro jedinice. Ipak, Cms=0,39 mm/N dok je kod SPH-300CTC oko 0,75 mm/N. Slična im je težina kretnog sistema (oko 70-75 grama), slična efikasnost, Beyma je moža 1-1,5 dB efikasnija (mada ni toliko na uskom niskotonskom području) što i nije bitno. Ima 100 mm prečnik voice-coila što je dobro, ali nešto kraći Xmax od +/- 3 mm.SPH-300CTC ima odlično urađenu vrlo krutu membranu što je kod basova bitno jer kod velikih početnih sila pokretanja dođe do izvijanja membrane. Golim okom se ne vidi, ali ko je imao prilike da gleda usporene snimke rada bass jedinice vidi se koliko ta izvijanja mogu biti velika. Veće izvijanje membrane i reprodukcija je dalje od realne. Ideal je savršeno kruta membrana koja radi kao klip.Paradoks sa kojim se suočavaju dizajneri bass zvučnih jedinica je da je bolje da su membrane urađene što kruće (iz više prepletenih slojeva čvrstih materijala, kevlar, mreža od karbonskih vlakana, itd) ali tako membrana postaje teža, pa imamo manju efikanost. Ako se radi vrlo lagana membrana, to je onda tanji materijal, često karton, koji je više sklon uvijanju, pa će najniže frekvencije biti lošije reprodukovane. Opet, lakšu membranu je lakše zaustaviti nakon prestanka originalnog signala. Kod woofera težih kretnih sistema kao što je slučaj kod subwoofera, to se rešava krućim vešanjem. Teži kretni sistem i kruće vešanje zahteva dosta više struje (snage) pa se stiglo dokle se stigno sa savremenim subwooferima. Ali, oni su i napravljeni da mogu da reprodukuju (i) vrlo niske frekvencije, i niže nego što je realno potrebno za muziku.Na kraju, sve je kompromis, i potrebno je odrediti šta se želi i kako postići, i nekako smanjiti mane koncepta a proći bolje sa onim dobrim osobinama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da nećeš da se upuštaš u raspravu, jer pojma nemaš.

pa i ne smem da se upustamem nemam 12-13 projekata iza sebe , em nisam Gurukako god bilo , predlogom Monacora od 180E si ga definitivno ugasio ................ i pored tih 12-13 projekata i pored toga sto si Guru
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd , kako god bilo ......... pored Sonido varijanti - za inspiraciju moze da se pogleda i Zu produkcijanije everyone's cup of tea ali .......imao sam negde nacrt originalnog Druid box-a (ili imam jos uvek ) ali je kvaka da je za tu seriju koristen samo kozmeticki doradjen Eminence driverpotom su u Eminencu preradili isti , tako da za sledecu iteraciju Druida se ne zna da li ide for Zu customized driver ili stock Eminenceno svejedno , approach je ono sto je zanimljivo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...