Jump to content

Dome Phase ... kontra Tannoy , pa i Tannoy


first

Preporučeni Komentari

83dB @ 2.83V/1m/4 Ohms = 80dB @ 1W/1mDakle, jos manje. Reklo bi se, neupotrebljivo. Medjutim, imao sam priliku u subotu da slusam klon LS3/5A koji je slicne osetljivosti - sa korektnom amplifikacijom to uopste ne zvuci lose (u obicnoj cuburskoj sobi od oko 25-30 kvm).Treba prosiriti vidike pre nego se olako daju grube kvalifikacije ljudi na osnovu izbora zvucnika/pojacala...

Sa kojim zvučnjacima je clon LS .............pitam jer bih mogao ......da kopiram ......najnoviju verziju clona koju je radila ekipa Autoconstruzione na osnovu tri verzije originala sa sve snimancima sva tri midbasa i visokotonca i na osnovu njihovih karakteristika i akustičnih i električnih . Kao autori se pojavljuju tvorci CLIO sistema za merenja .....Mauro Bigi & Maurizio Jaccia iz Audiomatica .....dakle trebalo bi da bude najpribližnija nekom od originala + nešto ranije je u AR objavljen projekat GPM / radi na recenzijama u AR i direktor je Audiokostrzione / sub-a specijalno za LS ......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 80
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

83dB @ 2.83V/1m/4 Ohms = 80dB @ 1W/1mDakle, jos manje. Reklo bi se, neupotrebljivo. Medjutim, imao sam priliku u subotu da slusam klon LS3/5A koji je slicne osetljivosti - sa korektnom amplifikacijom to uopste ne zvuci lose (u obicnoj cuburskoj sobi od oko 25-30 kvm).Treba prosiriti vidike pre nego se olako daju grube kvalifikacije ljudi na osnovu izbora zvucnika/pojacala...

ma ja se to malo šalim, neka sluša šta god hoće, šta to mene briga. naravno da ne zvuči loše - a zašto bi ako se lepo napravi - moj ugao posmatranja je da je nepotrebno, jer sve to može da se napravi da radi super sa par (prvih) vati. cak i mali dvosistemac može da se uradi da ima 91-92 db, sa 4.5" basićem koji praktično radi u broadband režimu sa HF helperom koji je radi kao hi-pass. i onda lepo može da se sluša muzika sa nekom kulturnom SS SE A klasom ili DHT SET od 8-10 vati a ne da se sprcavaju jeftini vati bezveze.a to si sigurno slušao klon koji sam ja napravio pre 25 godina:=). drago mi je da je jos u zivotu...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da samo znas kako BATovi guraju Tammoye (94-96 dB) :wild:

Verujem, nema ni razloga da bude drugačije, mada bi neko čitajući sve ovo iznad još mogao pomislitikako efikasni zvučnici jedino mogu dobro da rade samo sa nekim pojačalcima od 10 - 15 vati. :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verujem, nema ni razloga da bude drugačije, mada bi neko čitajući sve ovo iznad još mogao pomislitikako efikasni zvučnici jedino mogu dobro da rade samo sa nekim pojačalcima od 10 - 15 vati. :scratch_head:

Pa, ja bas ne bi na ove nista ispod 50W iako su "predhodnici" probavali sa raznim lampasima do 15W i posle prodavali. Ja prikacio posto nemam nista slabije i nesto mi se vise ni ne prodaje :whiteflag: ... posebno posle slusanja Hörninga a juce i Grand BR :unbelieveble:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, ja bas ne bi na ove nista ispod 50W iako su "predhodnici" probavali sa raznim lampasima do 15W i posle prodavali. Ja prikacio posto nemam nista slabije i nesto mi se vise ni ne prodaje :whiteflag: ... posebno posle slusanja Hörninga a juce i Grand BR :unbelieveble:

Koji model Tannoy-a je u pitanju?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo zaista, kutija super izgleda. Pitam zbog iznetih negativnih iskustava sa <15 W cevnim pojačivačima. Da li se to iskustvo odnosi samo na ove sa keramičkim magnetima ili i na Tannoy 15" serije sa alnico magnetima?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo zaista, kutija super izgleda. Pitam zbog iznetih negativnih iskustava sa <15 W cevnim pojačivačima. Da li se to iskustvo odnosi samo na ove sa keramičkim magnetima ili i na Tannoy 15" serije sa alnico magnetima?

To nije moje iskustvo i oni nije da nisu bili bas zadovoljni ali im je nesto nedostajalo tako da su mijenjali lampase ali niko nije probao nesto jace. Zalili su se i na nedostatak basa sto i ja primjecujem. Sa obzirom na velicinu pomisli se odmah da idu duboko ali nije bas tako ... mislim da su odrezani 10Hz zbog "vijeka trajanja" i nemaju gumeno vjesanje. Valjda su gumenjaci malo basivniji :drink:Ja nisam ni razmisljao nego prikacio. A u upustvu pise preporuka od 50W -150W.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To nije moje iskustvo i oni nije da nisu bili bas zadovoljni ali im je nesto nedostajalo tako da su mijenjali lampase ali niko nije probao nesto jace. Zalili su se i na nedostatak basa sto i ja primjecujem. Sa obzirom na velicinu pomisli se odmah da idu duboko ali nije bas tako ... mislim da su odrezani 10Hz zbog "vijeka trajanja" i nemaju gumeno vjesanje. Valjda su gumenjaci malo basivniji :drink:Ja nisam ni razmisljao nego prikacio. A u upustvu pise preporuka od 50W -150W.

Na koliko Hz-a su odrezani?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ninja je mislio na to da K3808(K3809) - driver sa pleated surround - ima oko 10Hz visi Fs od drivera sa gumenim/neoprenskim surroundometo - vidim da je u medjuvremenu i odgovorioono sto je bitno , bar za mene , je to da K3808 ne pati od potrebe za menjanjem surrounda svakih 10-15 godina kao drugi ( i oni sto su "gumenjaci" u stvari nisu , nego je uu pitanju premazani neopren) , zatim ima laksu membranu ( bez ribs ojacanja nazad) ...... sto samo pogoduje .pitanje basa - Tannoyi imaju iznimno mali Qts i relativno veliki Vas ; gumenjaci sa nizim Fs imaju basa vise od ovih sa pleated surr samo u manjim kutijama , dok se u vecim zapreminama ( >200+ litara) to nekako pojednacuje i nema neke velike razlike u F3 izmedju gumenjaka i platnjenjaka :rofl: naravno da im treba kontrole ...... ali nisu u pitanju toliko watti koliko je u pitanju dinamicki potencijal ( pa i damping faktor) samog pojacala .moze se uslovno napraviti podela na 3 generacije Tannoya :- prvi (black , silver , i prvi gold , bez obzira kako im je sifra tipa) - svi sa AlNiCo magnetom , su najmanjih elektricnih snaga , manjih kretnih masa; pepperpot horna- drugi - gold , K serija - svi sa keramickim magnetima - vece snage , malo nize efikasnosti i vece mase kretnih magneta ; redigovana ( kraca - zbog manje duzine keramickog magneta ) pepperpot horna-treci - moderni sa tulip hornom/waveguide ; jos vece snage , so-so efikasnost , jos vece kretne mase ; tulip horna podrazumeva i HF jedinicu koja je , recimo , zasebna ...... i ima dedicated magnetisplativa nabavka je drugi tip - K serija , jer nema rizika od izduvanog AlNiCo magneta , a od tih par tipova za mene licno K3808 je optimum ....... kompromisa :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To nije moje iskustvo i oni nije da nisu bili bas zadovoljni ali im je nesto nedostajalo tako da su mijenjali lampase ali niko nije probao nesto jace. Zalili su se i na nedostatak basa sto i ja primjecujem. Sa obzirom na velicinu pomisli se odmah da idu duboko ali nije bas tako ...

Velika mid-bass jedinica nešto veće efikasnosti ima niži Qts što rezultuje određenim oblikom frekv. odziva prema najnižim frekvencijama. Nemoguće je u takvoj situaciji isplivati sa basom koji je i dubok i volumiziran, tj. na odgovarajućem istom SPL nivou kao i ostatak opsega. Problemi dvosistemskih koncepcija nešto više efikasnosti...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ninja je mislio na to da K3808(K3809) - driver sa pleated surround - ima oko 10Hz visi Fs od drivera sa gumenim/neoprenskim surroundom

Kruće vešanje ne znači da se Vb i Fb menja, jer kod iste jedinice kruće vešanje znači: viši Fs, manje Vas, viši Q-ovi, pa na kraju zapremina BR kutije kao i Fb tunela izađe praktično isto.U radu se može manifestovati mrvu boljim gornjim frekv. područjem jedinice, znači srednjetonskim, dok će se na najnižim frekvencijama verovatno pre i u većem iznosu pojaviti tzv. kompresija, što znači i "tanji" bass (smanjenje SPL-a u odnosu na ostatak opsega) pri srednjoj i većoj glasnoći. To je problem same jedinice, tako da bolje/snažnije pojačalo neće prevazići relativno slabljenje basa prema većim glasnoćama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kruće vešanje ne znači da se Vb i Fb menja, jer kod iste jedinice kruće vešanje znači: viši Fs, manje Vas, viši Q-ovi, pa na kraju zapremina BR kutije kao i Fb tunela izađe praktično isto.U radu se može manifestovati mrvu boljim gornjim frekv. područjem jedinice, znači srednjetonskim, dok će se na najnižim frekvencijama verovatno pre i u većem iznosu pojaviti tzv. kompresija, što znači i "tanji" bass (smanjenje SPL-a u odnosu na ostatak opsega) pri srednjoj i većoj glasnoći. To je problem same jedinice, tako da bolje/snažnije pojačalo neće prevazići relativno slabljenje basa prema većim glasnoćama.

Neka stave još jedan da bude verzija 2.5 :spam:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kruće vešanje ne znači da se Vb i Fb menja, jer kod iste jedinice kruće vešanje znači: viši Fs, manje Vas, viši Q-ovi, pa na kraju zapremina BR kutije kao i Fb tunela izađe praktično isto.U radu se može manifestovati mrvu boljim gornjim frekv. područjem jedinice, znači srednjetonskim, dok će se na najnižim frekvencijama verovatno pre i u većem iznosu pojaviti tzv. kompresija, što znači i "tanji" bass (smanjenje SPL-a u odnosu na ostatak opsega) pri srednjoj i većoj glasnoći. To je problem same jedinice, tako da bolje/snažnije pojačalo neće prevazići relativno slabljenje basa prema većim glasnoćama.

Nije namjera bila da imam dublji bas sa BATom, nego sam to imao i prikljucio i zakljucio da to uopste ne svira lose sa njim i da price da je max 15-20W sasvim dovoljno za (taj) Tannoy ispricano od nekoga ko cita samo sa papira.To sto kazem da ima tanji bas nema veze sa pojacalom, to je bilo direktno poredjenje sa Responsom koji se, meni, pokazao u svemu bolji. U nekom napadu bunila sam ga prodao i sad sam tu gdje jesam ;-)Zanimljivo je da mnogi koji su bili i slusali u vizualnom poredjenju kazu da ce Tannoy da mi razvali zidove, a onda im pustim Respons :-)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Notax :podelu platneno-gumeno sam dao kao info za cisto vizuelno prepoznavanje ;naravno da je i spider drugaciji , ako im je gornje vesanje drugacijestoji sto si rekao , i sve je vidljivo iz grafova i T/S

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sto kazem da ima tanji bas nema veze sa pojacalom, to je bilo direktno poredjenje sa Responsom koji se, meni, pokazao u svemu bolji. U nekom napadu bunila sam ga prodao i sad sam tu gdje jesam ;-)Zanimljivo je da mnogi koji su bili i slusali u vizualnom poredjenju kazu da ce Tannoy da mi razvali zidove, a onda im pustim Respons :-)

To ti kažem. Nema vrhuskog bez višestaznog zvučnika. Za manje prostorije može da se prođe sa dobrim dvosistemcem. A ako se ide dalje, onda aktiva, bar bi-amping. Na niskom rezu (ispod 300 Hz) se u pasivi koriste velike vrednosti L i C, a mora da se ide na bar 12 dB/oct. a često i oštrije, pa tu se i gubi mnogo na efikasnosti, i nastaju fazna izobličenja, i zamuti se zvuk..... Osim toga, novčano izađe skoro isto skupa pasiva i aktiva+power amp a ovo drugo je bolje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZM, ova Dome-Nipple tema nije mozda najpogodnija za Tannoye, ali kad smo vec tu, cime ces ih terati? Na momenat sam pomislio (pticica) da bi im mozda legao Transconductance amp (Pass F1&F2) ali vidim njima treba malo vise...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...