Jump to content

Muzika sa kompjutera


sir Oliver

Preporučeni Komentari

Više nas već duže vremena eksperimentišem sa slušanjem muzike sa kompjutera. Aktuelne su najrazličitije varijante. Od najprostije PC all in one sistem ( PC --zvučnici) varijante koju i ne možemo nazvati HiFiem, pa preko PC---AMP( sistem) do naprednijih varijanti PC sa dobrom zvučnom katricom na AMP ili PC---- externi DAC , koji može biti USB, SPDIF, FireWire, do najekstremnije dedicated PC ( ili HTPC). Tu se otvara mnogo mogućnosti oko izbora i konfigurisanja kako hardvera tako i softvera. Posebnu varijantu muzike sa kompjutera pretstavlja media player i njegovo povezivanje u sistem ili na PC ili na NAS i njegov hardver i softver. Otprilike bi to bilo kao dva osnovna prilaza rešenju slušanja muzike sa kompjutera, ili bolje da se kaže sa mreže: PC kao player ili dedicaterd media player. ( mada je maglovita granica izmedju ta dva). Obe ove varijante se mogu realizovati na najrazličitije načine što se i videlo ovde na forumu.

Realizacija ovakvih sistema se može uraditi na najrazličitije načine i mogućnosti su neograničene. Sem same izrade sistema poseban problem pretstavlja podešavanje pod čime podrazumevam softver u najširem smislu, od operativnog sistema, mreže, aplikativnog softvera, user interfejsa, pa do podešavanja i setovanja svakog od njih.

Da bi se uspešno koncipirao neki od ovih sistema potrebno je veliko vladanje materijom ( da ne kažem znanje) i dosta truda. Sem mnogobrojnih mogućih varijanti realizacije ovakve zamisli, posebnu teškoću pretstavlja što najosnovniji pojmovi koji odreduju rešenje nisu sistematizovano dostupni a daleko od toga da su jednoznačno definisani. Svedoci smo mnogobrojnih diskusija, iznošenja i sukobljavanja mišljenja. Neretko i posle svih ukrštenih kopalja se ne vidi definitivan odgovor.

Ovu temu otvaram za željom da se na jednom mestu iznesu i definišu svi relevantni pojmovi koji odredjuju ovu problematiku. Najpre sam hteo da ja sam napišem i u formi bloga objavim moja saznanja i iskustva ali se, kao što to najčešće biva, ispostavilo da je neko pre mene to već uradio ( i to mnogo bolje nego što bih to mogao ja). Naleteh na ovaj sajt gde su pobrojani i objašnjeni mnogi pojmovi neophodni svakome ko se bavi ovom materijom. Iznosim ga ovde da ga svi pogledamo, komentarišemo i da nam eventualno pomogne u našem cilju da napravimo HighQuality Computer Audio. ( Koga ne zanima computer u audiu neka zaobidje temu)

http://thewelltemper....com/index.html

Očekujem konstruktivne komentare i prezentaciju ličnih iskustava i prikaz sistema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 24
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ako je samo za audio: Dedicated comp (E-450) + dedicated karta za SPDIF out (PCI/e) + word clock karta (za sinhronizaciju sa DAC-om) ---> na DAC (SPDIF)Naravno, to košta. Ovo nabrojano bez DAC-a oko 600-800 €, kako se ko snađe. Onda nema smisla na to nabosti neki bezvezni DAC, već nešto što je zvučno (barem) u rangu Bryston BDA-1 ili Naim nDAC. Ako neko može u DIY varijanti da sklepa nešto tog ranga zvuka- sjajno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E onda kad saberes tu elektroniku, izadje 2000€, i to nema smisla koristiti bez zvucnika od 5000€

Tako nekako. :lol:

Ja radim na "socijalnoj" varijanti: od laptopa USB kabel (samo data, a ground izolovan) na Teradak X2 konverter signala koji se napaja baterijom od 9 V. X2 prikačen na kratak kabel s kojim je izvučena linija za I2S iz CD playera (Nakamichi sa TDA1541A).

Dakle: laptop ---> USB ---> Teradak X2 ---> I2S ---> DAC CD player-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je samo za audio: Dedicated comp (E-450) + dedicated karta za SPDIF out (PCI/e) + word clock karta (za sinhronizaciju sa DAC-om) ---> na DAC (SPDIF)Naravno, to košta. Ovo nabrojano bez DAC-a oko 600-800 €, kako se ko snađe.

408€, у ствари. За потпуно fanless систем. И то у комплет са картицом која ради 192KHz/24bit, и има word clock синхронизацију.Roscoe PlayerНисам се нешто пренебрегавао око буџета, али лако би могао скратити још најмање 50€ кад би узео неку обичнију кутији, и ипак имао fanless напајање.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako nekako. :lol:

Ja radim na "socijalnoj" varijanti: od laptopa USB kabel (samo data, a ground izolovan) na Teradak X2 konverter signala koji se napaja baterijom od 9 V. X2 prikačen na kratak kabel s kojim je izvučena linija za I2S iz CD playera (Nakamichi sa TDA1541A).

Dakle: laptop ---> USB ---> Teradak X2 ---> I2S ---> DAC CD player-a.

Ne prepisuj :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam pojma da li je nešto tako i gde bilo. Ja sam samcat to smislio. :D

LapTop/TeralinkX2/nekidobarDAC/Sipijev F5/econowave ... nema više :DVoleo bih da probam Audiolab 8200CD...............

:oke:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Muzika sa komjutera shvaćena onako kako predlažete dosad je manjkava pre svega što taj komp je u slušaonici i mnogo se trudite da ga utišate. Fanles kućište, procesor, napajanje, pa HDD problemi.... Tzv media playeri ili sound bridgovi vas rešavaju svega toga. Media server može da bude jeftin PC slabijih karakteristika smešten u budžaku a sam "generator" muzike je bešuman i kraj sistema. A što se tiče linka koji sam preporučio pogledajte koliko je duboko i široko obradjena tema. Treba par dana da se sve prostudira. Svaka čast.Komentari?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba par dana da se sve prostudira. Svaka čast.

Komentari?

Kako, kada treba bar 2 dana, a okačio si jutros? :buehehe:

btw, ti si okačio sliku Meridian Sooloos. Samo treba odraditi slično: fanless napajanje, fanless ploča i proc, možda bolja ploča kao ova:

Postavljena slika

ili verzija koja ima i stari PCI slot.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja za sada slušam

Postavljena slika

A kao user interface koristim

post-39-0-10712200-1322240152_thumb.jpg

Pocket PC za izbor pesama sa Media servera i prosledjivanje media playeru. PC može i u špajz ako vas nerviraju ventovi. Ne razmišljam o MiniAtxima i ničemu. A kao već hoćete tako nešto, pogledajte miukrotik ploče.

Apropo obimnosti linkia i studioznosti pristupa pogledajte samo spisak topika:

[*]Connecting audio

[*]

[*]

[*]Audio PC

[*]Media player

[*]Music server

[*]NAS

[*]Audio bridge

[*]Remote control

[*]Sound card

[*]USB Audio

[*]FireWire DAC

[*]Vinyl rippers

[*]Active crossover

[*]Active speakers

[*]Headphone

[*]Audio software

[*]Audio test

[*]Converting

[*]Ripping

[*]Recording

[*]Room correction

[*]Spectrum Analysers

[*]Splitting

[*]Tagging

[*]Trouble shooting

[*]Cue sheet

[*]VST plug-ins

[*]Miscellaneous

[*]Backup

[*]Operating Systems

[*]

[*]Media Players

[*]Networking

Trouble shooting

[*]Sound Quality

[*]Audio files

[*]Audio formats

[*]WAV versus FLAC

[*]High resolution

[*]Downloads

[*]Bit Perfect Playback

[*]Bits are bits

[*]Codec

[*]Driver

[*]Sample rate conversion

[*]Volume control

[*]Enhancements

[*]EMI/RFI

[*]Power supply

[*]Power saving

[*]Hard disk

[*]Software

[*]Operating systems

[*]Media Player

[*]Memory playback

[*]Connecting to the audio

[*]USB or FireWire

[*]USB or SPDIF

[*]Toslink or coax

[*]

[*]

[*]Specs

[*]Solutions

[*]Resources

[*]Introduction

[*]Hardware

[*]Software

[*]Sound Quality

[*]Reference

[*]Enjoy

[*]Connecting audio

[*]Analogue

[*]Digital

[*]SPDIF

[*]USB

[*]Bluetooth

[*]HDMI

[*]MADI

[*]Network

[*]Wireless transmitter

[*]Protocol converters

[*]Connecting speakers

[*]

[*]

[*]Audio PC

[*]Media player

[*]Music server

[*]NAS

[*]Audio bridge

[*]Remote control

[*]Sound card

[*]USB Audio

[*]FireWire DAC

[*]Vinyl rippers

[*]Active crossover

[*]Active speakers

[*]Headphone

Impresivno. Ceo vikend i još ostaje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E onda kad saberes tu elektroniku, izadje 2000€, i to nema smisla koristiti bez zvucnika od 5000€

Mislim da cena nema direktne veze sa vrednošću opreme u sistemu. Mene kompletna oprema nije koštala 5000€, a smatram da sviri bolje od sistema koji daleko nadmašuju ovu cifru. Uostalom, šta se ja tu mešam kad meni PC nije namenjen za visokokvalitetnu svirku... Niti će ikada biti... :rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E kad samo jedared ne bi rekao da tebi PC nikad neće biti uređaj za muziku (a to pitanje niko nije ni postavio), ne bi se zvao Robert :wild:Da si bar jednom zaobišao, lakše bi mi bilo :D Progovorio bi na kurije oko, samo kad neko pomene dedicated PC :buehehe:Kaži bre lepo nikada nisam čuo dedicated PC, pa moram da pišem tako.Nije ni plastika namenjena za visokokvalitetnu svirku pa je ipak pre mnogo godina neko nadrljao neke rupice po njoj , probo nekim ekserom drvo, naslonio na nju i pustio da se okreće :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da cena nema direktne veze sa vrednošću opreme u sistemu. Mene kompletna oprema nije koštala 5000€, a smatram da sviri bolje od sistema koji daleko nadmašuju ovu cifru. Uostalom, šta se ja tu mešam kad meni PC nije namenjen za visokokvalitetnu svirku... Niti će ikada biti... :rofl:

E znao sam da ćeš da se ubaciš u priču ko baba u bure i lepo sam napisao onu rečenicu u zagradi pre nego sam naveo sajt al ti ne mož da ne .... :angry7: :whiteflag:Hteli mi to ili ne sve prelazi na stream i polako nestaju fizički nosači zvuka. Mada što reče jedan moj vršnjak, koji je staromodan ko Robi, "ima tolko ploča i CDa već izdatih da do kraja života ne mogu da otslušam"Robi, pročitaj onaj sajt. Ima svašta nešto o svemu u HiFi ne samo komjuterskoj. (jitteri, aktivne skretnice, aktivni zvučnjaci...)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Muzika sa komjutera shvaćena onako kako predlažete dosad je manjkava pre svega što taj komp je u slušaonici i mnogo se trudite da ga utišate. Fanles kućište, procesor, napajanje, pa HDD problemi.... Tzv media playeri ili sound bridgovi vas rešavaju svega toga. Media server može da bude jeftin PC slabijih karakteristika smešten u budžaku a sam "generator" muzike je bešuman i kraj sistema.

Цене компоненти и мука склапања не могу бити, бар на овом Форуму, противаргумент имати dedicated PC као компоненту. Ја третирам PC као компоненту, као што пуно осталих третира CDP. Данас је веома лако склопити fanless, dedicated PC за малу своту - свега има на лагеру у Србији за цене компаративне као у иностранству."Генератор" музике који није PC би увек био ограничавајући фактор. Ако је циљ ултимативни квалитет, оптимизација PC-а овде увек има предност насупрот надоградњи "генератора". Upsampling, downsampling, конволуција, декодирање, нови формати - све је ово надохват руке са променом софтвера, и не мора се зависити од произвођaча "генератора" да апдејтује firmware.Нисам против коришћења стримера, дапаче. Једино сметам да је јефтиније, лакше и брже доћи до вишег нивоа квалитета кориштећи PC директно. Једна компонента мање.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Цене компоненти и мука склапања не могу бити, бар на овом Форуму, противаргумент имати dedicated PC као компоненту. Ја третирам PC као компоненту, као што пуно осталих третира CDP. Данас је веома лако склопити fanless, dedicated PC за малу своту - свега има на лагеру у Србији за цене компаративне као у иностранству."Генератор" музике који није PC би увек био ограничавајући фактор. Ако је циљ ултимативни квалитет, оптимизација PC-а овде увек има предност насупрот надоградњи "генератора". Upsampling, downsampling, конволуција, декодирање, нови формати - све је ово надохват руке са променом софтвера, и не мора се зависити од произвођaча "генератора" да апдејтује firmware.Нисам против коришћења стримера, дапаче. Једино сметам да је јефтиније, лакше и брже доћи до вишег нивоа квалитета кориштећи PC директно. Једна компонента мање.

Dosta diskutabilno. Bridgeovi, streameri , media playeri ili kako ih već zovemo mogu biti i PC mašine ali su najčešće embeded Linux mašinice koje se takodje mogu dogradjivati i tweakovati ne samo hardwerski nego i softwerski. ( ne moramo da čekamo proizvođača da unapredi firmver). Ako player dovede muziku sa nekog PCa ( od 50 €, sa tavana, podruma, špajza) mrežom u SPDIF obliku do DACa i radi mi bešumno to već preteže jezičak na vagi drastično. Ipak je dedicated PC dosta skup tj pare za bešumni PC bi radije upotrebio za kvalitetniji DAC i "zvučni" deo priče umesto za "informatički".Ustvari ova rasprava je ne bespredmetna već preuranjena. Cela tema je postavljena da malo proučimo sve faktore koji su na linku navedeni a koji drastično utiču na slušanje muzike sa PCa ( u obe varijante). Da malo prodiskutujemo stavove autora sajta i da ako možemo dođemo do optimalnog rešenja za strimovanu muziku. Ima interesantnih podataka o USB capabilities ( ispada da i običan USB konvertor radi 24/96 samo Microsoft to ne podržava pa treba neki drugi driver), tagovanju muzike ( problem ako hoćete dobro da tagujete klasičnu muziku), SPDIFu, .... Dosta toga povezano podjednako i sa PC i sa Bridge pristupom.Sigurno nisam postavio temu da bi se svađali PCijaši VS Player-aši. Uostalom , odmah sam rekao da eksperimentišem sa oba pristupa ( USB SSDAC rešenje i ROKU SoundBridge su zasada u igri)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....

tolika prica oko kompa i onda roku.... sto pokazuje da su stvari dosta jednostavnije. playeri danas sviraju sa direktno ubodenim HD-om u njih, tako da ti komp treba samo za pripremu muzike za pomenuti hard i backup materijala. tweakovani touch je nesto sto je zabilo kolac u te vase dedicated kompove - u smislu da MORA. ne mora, verovatno je bolje da kada ima, ali za 99.89% i nije. pored toga to je muzika sa harda koja ce jos dugo vremena kao takva biti falicna, sem ako niste te srece da imate samo hofmanove remastere i slican nivo snimaka koji su prilagodjeni novom nacinu reprodukcije. od necega sto je masterovano za vinil u svoja vremena, male su sanse da ces zaista dobiti nesto vredno tolike igranke. ne kazem da nema, samo nema puno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na koji način radi "word clock", tj kako se povezuje sa dac-om? Treba li dac da ima neki poseban priključak?

Naravno da mora, uglavnom se koristi BNC konekcija za word clock, ali su takvi DAC-ovi retki i naravno pripadaju znatno skupljoj cenovnoj klasi.Jedan od takvih je recimo dCS Debussy... http://www.dcsltd.co...uct/debussy-dac
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...