Jump to content

Stabi2 naked


Eci

Preporučeni Komentari

Moje čestitke, vidi se da je posao odrađen po p.s.-u. Nego zašto ga ostaviste tako beldolikog? Spasilo bi se to drvo da dobije malo pigmenta palisandera sa mrvicu mahagonija, onako za crvenkasti ton, da ne bude pretamno.... :)  U svakom slučaju to je jedan od najružnijih gramofona ikada, no ja ga želim i to jako jako !!! :) :) 

 

pozz

e

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Divno uradjen Stabi 2 :respect:  Iskrene čestitke, Majstore!!!

Pretpostavljam da je godište iz druge polovine osamdesetih, ako nisam negde u tekstu prevideo napisano. Sećam se kada se pojavio tekst u zagrebačkom Trendu, bilo je to pravo otkrovenje, a radilo se o ozbiljno poboljšanom prvobitnom Stabiju. Dobro je da su motor i ležaj ostali očuvani nakon svih godina i nadrimajstorisanja na datom primerku, a to dokazuje da je Kuzma u ono vreme odlično projektovao i uradio svoj gramofon.

 

Pitanjce: hoćete li praviti eksterno elektronsko napajanje ili ćete možda koristiti neko postojeće, da ne kažem: kupovno?

 

Inače, premda volim da vidim furnir ili prirodnu dasku sa izraženom teksturom, ovakav finiš drvenarije mi se veoma sviđa, a mene podseća na skandinavsku školu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stabi je iz 1986-87

 

U originalu, tanjir je farban auto lakom. Na ovom je još bio sloj farbe za table.

Plastifikacija : mnogo elegantnije i trajnije rešenje , drugih razloga nema

 

Eksterno napajanje : jedino ako se @zflazar odluči da ga uzme, pošto je gramofon njegov 

Inače i bez eksternog napajanja nema greške u brzini, proverio sam Lenco Strobe Disc-om 

 

:oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala,

pogodio sam godište!

 

Zavisi od gramofona do gramofona, ali neki bolje zvuče sa boljim napajanjem, dok su neki drugi imuni na slične dodatke. Moja iskustva su samo slušalačka, i to sa Thorensima iz osamdesetih i Sondekom sličnog godišta (sve je to slična konstrukcija Stabiju) i situacija je otprilike takva da kada staviš bolje napajanje i slušaš muziku ne događa se ništa spektakularno, međutim, kada se otkači napajanje (tj. kada se vrati ono staro - slabije) onda kao da si stavio ćebe preko zvučnika.

 

Kuzma je ovaj model prodavao bez eksternog napajanja, ali i sa napajanjem u pošteno velikoj kutiji.  Sećam se da je gramofon cenio oko 1000 maraka, a napajanje oko 300.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

malo da osvežim temu.

 

Još proletos sam uočio neprijatno zujanje iz pravca gramofona koje se nije odražavalo na zvuk- tj nije bilo nikakvog zujanja ni brujanja iz zvučnika.

 

JBG, nakon konsultacija sa @ecijem i nekoliko mailova sa Gdin Franc Kuzmom kojima se na ovom mestu zahvaljujem na strpljenju i podršci u traženju i rešavanju problema, iscrpeli smo sve mogućnosti električnih i mehaničkih momenata uzroka neprijatnom zuju sa šasije (koji se ne prenosi na subšasiju falabogu), i kao jedini krivac je ostao stari Philips motor, koji i kad se skine sa metalnog nosača (imate slike na 1. strani thread-a) neprijatno zujka i jektičavo dahće kao da mu je zapelo nešto u grlu. To nešto mu nije izbacivalo ni podmazivanje koje je još ranije pokušavano.

 

Gdin Kuzma mi je ljubazno ponudio all-inclusive paket koji podrazumeva refresh u smislu 

-novi motor

-nova remenica motora i nov subtanjir za pljosnati remen

za koje ja za sada nisam zainteresovan, pa sam se odlučio na seljačku varijantu, naručio preko Farnell HR-a (cena sa Farnell sajta + HR PDV + gratis PTT doprema na HR adresu (hvala Barba ElVis)) odgovarajući 230V/250RPM Premotec motor, i doneo ga sa letovanja u SRB.

Ovih dana sam uhvatio malo slobpdnog vremena i uradio sledeće:

-demontirao nosač motora sa šasije

-skinuo remenjaču sa starog motora. Moji posebni pozdravi neimenovanom stručnjaku koji je davnih dana zalepio žutim tigar-lepkom remenjaču na osovinu motora

-dao eciju nosač motora sa šasije i remenjaču, on je to odneo majstor PilePišti vrsnom oružaru iz Zrenjanina (hvala obojici) i oni su proširili rupu na metalnom nosaču motora tako da može motor da proturi osovinu kroz njega sa sve montiranom remenjačom, a na remenjači su napravili prema osovini picajzla-rupu za šraf koji će elegantnije zameniti žuti tigar-lepak.

Nakon ovih manevara stavljeni su novi gumeni odstojnici između metalnog nosača motora i šasije, on je preko gumenih distancera sa šrafovima vraćen na mesto, montirano je sve na mesto, podešena je optimalna visina subšasije (trebalo je da vidite kako se na subtanjiru vrti palstična saksija čija je rupa proturena kroz osovinu subtanjira i u koju je stavljeno 3kg sitnih šrafova da imitiraju težinu pravog tanjira, da bih video da li remen "češe" zbog eventualne visinske razlike remenjaču ili subtanjir!

Kad sam završio sa saksijom, stavljen tanjir (LaBayadere), i ponovo uključen gramofon.

Vrti, i to bešumno.

Slika nema, ali na sreću nema ni tona, odnosno zujanja.

O OGROMNIM zvučnim pomacima (nabolje naravno) ću vas lagati kad skutijam preamp. Ali otom potom. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...