Jump to content

Najbolji diy amp?


milovan1963

Preporučeni Komentari

Pitanje se odnosi na tranzistorce...Naime, od silnih uradjenih projekata na forumu i van njega (razni Babeli, Alephi, Pass-ovi,Borini amp-ovi...) da li se iskristalisalo saznanje koji je od njih tehnicki i zvucno iznad ostalih ? Naravno u zvuku se trazi ono sto i svi ocekujemo:prirodnost,detaljnost,veliki prostor itd. Ili je svako to pojacalo prica za sebe, i po zvuku i po topologiji...Bilo bi dobro cuti ljude koji su ih radili,zasto bas to pojacalo i kako su zadovoljni njime posle nekog vremena. I , koji preamp bi valjalo upariti sa njim...Naravno, sve diy...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 42
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Koja kategorija cene izvedbe? Nije isto sagraditi F5 koji ima praktično 4 tranzistora po kanalu, radi kao push-pull i daje 25W u A klasi sa cca 62W disipacije ili Aleph5/Krell KSA50 koji imaju oko 150W disipacije za 60/50W izlaza (respektivno) po kanalu s tim da je Aleph5 SE topologija a Krell koliko znam PP, Onda, tu je i cirklotron sa lateralnim mosfetima i slična konstelacija sa OPA549, pa SVAYA... Mislim da nema pravog odgovora na ovakvo pitanje. Svako od ovih nabrojanih (i nenabrojanih) je zasigurno dobro, odlično, vrhunsko, ali uveliko zavisi sa čime će se upariti. Uparivanje je važno na oba kraja, kako sa ulazne, tako i izlazne strane. Kod mene se i modifikovani Quad405 bolje snašao sa elektrostaticima nego F5 a siguran sam da sa nekim dinamičkim zvučnicima koji nisu toliko jogunasti po pitanju impedanse, Quad 405 može u najboljem slučaju da pere noge F5. Kod mene je F5 pao samo na činjenici da sam ga forsirao do klipovanja jer sam očekivao da nešto prokrvari: ili paneli, ili bubne opne, na žalost, prvi je poklekao F5. To ga ne čini ništa manje vrednim pojačalom u mojoj knjižici. Uskoro ćemo da probamo kako se ponaša i cirklotron sa lateralnim mosfetima, ali lampama u pogonu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stvarno za koju namenu?

Za pretpostaviti je da nije pitanje koje je najbolje DIY pojačalo za ozvučavanje diskoteka, sportskih hala ili otvorenih površina jer su sva pojačala navedena u pitanju za kućno slušanje. Dakle, za kućni fifi, hifi, hajend...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za pretpostaviti je da nije pitanje koje je najbolje DIY pojačalo za ozvučavanje diskoteka, sportskih hala ili otvorenih površina jer su sva pojačala navedena u pitanju za kućno slušanje. Dakle, za kućni fifi, hifi, hajend...

Znam, ali nije svejedno da li je dovoljno pojačalo od 10-ak vati ili je potrebno 50, 100 ili više vati. U svakom slučaju i sam si rekao nisu sva pojačala za sve tipove zvučnika. Na kraju krajeva i neka je logika da se prvo nabave zvučnici pa potom odgovarajuće pojačalo. Mada može i obrnuto. U svakom slučaju bilo bi lepo da se recimo na ovom mestu objedine svi završeni projekti pojačavača snage sa kraćim opisom i akcentom na samu sposobnost i zvuk pojačavača. Da se taksativno navede sa kojim pre-ampom i zvučnicima su radili i kako su radili.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E ovo i mene zanima, snaga neka bude recimo 20W pa naviše do nekih 60-70W. Cena nije toliko bitna dok je u razumnim granicama.A još više me zanima kako se u celoj priči snalaze Gainclone ili neko digitalno pojačalo, ili nešto slično od tih pojačala sa vrlo malo komponenti.Naravno sve se poredi po kvalitetu zvuka na nekoj normalnoj sobnoj glasnoći slušanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, kao sto kao sto kaze Koja- neka bude od 20 pa do npr. 100 w. Jos bolje ako ima i neki vat u A klasi...Pojacalo je ,normalno za kucnu, hifi upotrebu, za klasicne dvo-trosistemske kutije 88-90 dB. Naravno da se ne gadja Pass 600 ili Krell FBI, ali da cena delova bude oko 1K. Preporuka za delove-npr. napajanje(simens,jensen,mundorf...) i zasto taj izbor, zatim na signalu-Elna, BGate-ako ima,Panasonik..., Tranzistori, ciji su dobri trafoi...Poenta je u tome da od onih koji su to vec radili dobijemo inf. da li na tim projektima postoji mogucnost da oni uz neki ne previse skup upgrsde prorade jos bolje, a da ne moramo svi probati praviti nekoliko topologija u potrazi za mozda najboljom...Znaci u okviru toga max dobri delovi, ali da li ono moze pocistiti fabr. konfekciju 2-3 puta skuplju? I opet naravno, uz koji preamp ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje se odnosi na tranzistorce...Naime, od silnih uradjenih projekata na forumu i van njega (razni Babeli, Alephi, Pass-ovi,Borini amp-ovi...)

..mislim da tu jos samo fali "bata bane" i Germanijumi :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borina Theta je jedno od vrlo dobrih pojacala! Usporedjivao sa nekim Alephima (pogledaj kod zbotica) i Theta je meni bolje zvucala.

Najzad da se neko odvaži. Na čemu ste ih slušali i o kojim se Aleph-ima radi?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..mislim da tu jos samo fali "bata bane" i Germanijumi :sarcastic_hand:

sumnjam, vidis da gore pise "uradjenih" projekata  :to_become_senile:

Ma uradeo ga BB, i kod ikonopisca stigo da ga odnese...   J.S. Bahova orguljanja ni na jednom ampu ne zvuče tako dobro.  :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..ti kažeš da si slušao Borin Techno a Vule je slušao Thetu. Jel neko napravio lapsus ili postoje oba uradka kod zbotic-a?

Ili je ninja editovao poruku ili ..ja sam slušao Thetu i ona mi se više svidja od Aleph-a..inače postojala su oba pojačala kod zbotića ali ja sam čuo samo pomenuto..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..mislim da tu jos samo fali "bata bane" i Germanijumi :sarcastic_hand:

sumnjam, vidis da gore pise "uradjenih" projekata :to_become_senile:

sama reč projekat u sebi sadrži nekakvu nedovršenost, trajanje, beskonačnost..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...