Jump to content

Шта је то "sliding bias"...?


InSides

Preporučeni Komentari

Хвала на опширном одговору, мислим да сам схватио већину реченог. :)Што се тиче податка да снага која се у редовном слушању ретко прелази 1W, у то ми је баш лако поверовати. Сећам се једне пробне сесије пре неколико година у Амстердаму - слушао сам B&W 800D [кутије које наводно траже ужасно пуно снаге] повезане на неко [сада већ старије] Ayre појачало које није имало више од 100W по каналу.Соба је била већа од 80 квадрата, а снаге никад није недостајало.Јасно ми је да скоро никоме не треба 2,400W по каналу [осим ако се не ради о PA системима] - али ме је само интересирало дали је уопште икако могуће испоручити 2,400W, особито у A класи, од кутије тих габарита и тих хладњака.Хтедох рећи - ваљда није Срајан [који је имао искуства са свим FirstWatt појачалима] толико луд да уваљује такве податке.

Naravno da je moguće, a ponekada i apsolutno nužno. U rukama sam držao (oslonjen na pod, naravno, ne znam masu ali ako je bila i 1 kg ispod 60, ja se ubijem) FM predajnik u novobeogradskom IMTEL-u, ima tome nekih 15-ak godina. 2.400W u čistoj klasi A. Ja u životu ne videh onakva dva ventilatora, mislim da bi ohladili i dizel lokomotivu. Koliko je tamo bilo Motorola MJ 15023/15025 trazistora, ni sam Bog ne zna, bukvalno na desetine.Ali, to je nešto drugo, to je profesionalna elektronika, tu se igra po nekim sasvim drugačijim pravilima, koja su, iskreno govoreći, misaona imenica za civile i audiofile. A takve su im i cene, kada ih čuješ, samo ti se zavrti u glavi.Oko toga koliko ti snage treba, to zavisi od niza faktora. Koliko glasno slušaš, kolika ti je soba, koliko su ti efikasne zvučne kutije, itd, itd, itd. Ali, u načeku, većina nas po kućama koristi 0,5 ... 1 W trajne snage, iako tranzijenti povuku više. Na primer, moje kutije imaju lepu efikasnost od 92 dB/2.83V/1m, sa basom od 26 cm, ali i efektivnom zapreminom od oko 70 litara, što mi čak i sa skromnim snagama dozvoljava prilično impresivan bas.Evo ti jedan primer iz prakse. Kada smo kolega i ja zaključili da je razvoj pojačavača za slušalice okonča, čisto onako iz šale, zakačimo mi njega na njegove kutije. To su neke Monacor dvosistemske kutije sa nominalnom (ne)efikasnosti od bednih 82 dB/2,83V/1m. U tom trnutku, pojačavač je bio naštelovan na oko 100 mA mirne struje, pri naponu od 16,3 V. Ništa, a opet totalno preterivanje ako znaš da sluške tipično traže struje do oko 30 mA, a tada se pakleno deru. Pa ipak, i taj mališa je uredno poterao te kutije na nekim normalnim nivoima, iako su naravno tranzijenti bili bez veze jer se jasno čulo da se mali guši, i to po struji više nego po naponu. Dakle, ako čak i sa tako nečim možeš da slušaš muziku u sobi, zamislo onda kako je to mnogo lakše kada imaš ne 100 mA struje u rezervi, nego recimo 8 ili 9 Ampera, sitnicu od 90 puta više, i to sa većim naponom. Istini za volju, te Monacor kutije su retko lako opterećenje, ne padaju ispod 5,5 Oma, sa malim faznim pomerima, pa su stoga jako lake za pobudu. Većina komercijalnih kutija su mnogo gore za pobudu, a neke, kao recimo AR94 u drugoj sobi su čak vrlo krvoločno raspoložene prema pojačavačima, na njima većina japanskih serijskih uređaja i te kako ume da izdahne.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 30
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

"Impulsna snaga" me podseća na onaj stari mehaničarsko-bravarski fazon...Šegrt: Majstore, koliko jako treba da se zategne ovaj šaraf? :scratch_head: Majstor: Sinko, četvrt kruga pre pucanja... :house14: Šegrt: A kako da znam kada je četvrt kruga pre pucanja? :confused1: Majstor: Zatežeš sve dok šaraf ne pukne, e, a onda vratiš četvrtinu kruga... :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada smo kolega i ja zaključili da je razvoj pojačavača za slušalice okonča, čisto onako iz šale, zakačimo mi njega na njegove kutije.

Мали офф - видео сам референце око тог појачивача на неколико локација, али само то - референце. Како сам увек тражим бољи појачивач за слушалице, где бих могао добити више информација око тога?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"Impulsna snaga" me podseća na onaj stari mehaničarsko-bravarski fazon...Šegrt: Majstore, koliko jako treba da se zategne ovaj šaraf? :scratch_head: Majstor: Sinko, četvrt kruga pre pucanja... :house14: Šegrt: A kako da znam kada je četvrt kruga pre pucanja? :confused1: Majstor: Zatežeš sve dok šaraf ne pukne, e, a onda vratiš četvrtinu kruga... :sarcastic_hand:

Ih, nemoj baš tako.Specificiranje impulsne snage ima mnogo smisla ako se TAČNO zna pod kojim uslovima je navedena. Ako je tako, onda je to vrlo koristan podatak o dinamičkoj rezervi, jer, nadam se složićemo se, bolje je da pojačavač ima veća izobličenja nego da ode u kliping.Pokojne DIN 45500 norme su tu bile veoma jasne - muzička snaga je ono što pojaćavač može da isporuči za period od 1 sekunde, na 1 kHz, sa THD od najviše 3%. Ali, ne samo jedne pa nikada više, nego jedne na svakih 16 sekundi, dakle repetativno. Dakle, 15 sekundi nominalna snaga, pa 1 sekunda muzička snaga. Ovako jasno specificirane norme niko nikada ponovio nije. Skrećem pažnju da je kod njih donji prag NOMINALNA SNAGA, dakle puno nominalno opterećenje i pojačavača, i napajanja. Gospodo, ovo je u najmanju ruku jako strogo, pogledajte samo ostale standarde, nema ni jednog koji se čak i približava ovakvim krvničkim uslovima.Ko misli da je ovo zezanje, neka testira svoj pojačavač ovako, garantujem da će biti razočarenja. Sa druge strane, tu ima i očiglednih nedostataka, recimo vezivanje za samo 1 kHz, umesto celog čujnog opsega, itd.A tu su i druge nejasne deklaracije, na primer, sa raspoloživom strujom. Svi smo imali prilike da vidimo takve specifikacije, u ovom ili onom obliku. Moja omiljena firma, Harman/Kardon, na primer ima blesavu deklaraciju po tom pitanju. Oni koriste tzv. HCC, ili "High Current Capability", sa prilično impresivnim brojkama, ali bez ikakvog opisa kada, kako i što je najvažnije, koliko dugo. Pa onda Skandinavci deklarišu neke abnormalne snage u 2 ili čak 1 Om, da biste negde na dnu, sitno ispisano, pročitali da je to za trajanje od 1 mS (Electrocompaniet, na primer).IEC norme podrazumevaju period od 20 mS. Iako je to daleko bolje od 1 mS, ipak je i dalje prekratko. Po mojim iskustvima, a puno sam se igrao sa time, sve ispod 150 mS je besmisleno kratko, radi ali nije suštinski funkcionalno. Moja zaštita je podešena na 200 mS.Najzad, setite se da je po IHF normama, bivša "muzička snaga" prevedena na "dynamic headroom". Drugo ime, ista stvar, manje-više.Ali, ponavljam, ako su specifikacije merenja jasne, i koliko-toliko realne, to uopšte nije besmislen podatak. Šteta je jedino što nema nekog svetskog standarda, pa da sve bude uporedivo sa svime, nego svako to gura za sebe, a nama kupcima šta bude.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e sad sam se razocarao .sve ide iz obichne stujne prikljucnice :buehehe:

Jes' vala, u pravu si, mogla je bar trofazna utičnica k'o za šporet, da je neki baja ... :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мали офф - видео сам референце око тог појачивача на неколико локација, али само то - референце. Како сам увек тражим бољи појачивач за слушалице, где бих могао добити више информација око тога?

Pa, pošto je to moj projekat, i pošto sam mu ja tatko, pitaj mene. Možeš ovde preko PM, a možeš i privatno, na [email protected] , da ne zgađujemo sada ovde osnovnu temu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...