Jump to content

OB-sub uz ESL


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 110
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ja bi im odradio i ko na planarima dizajn drveta :ok:

I ja bih. Zapravo, to i jeste deo posla koji treba da se uradi... Naravno, nije reč o veštaku, nego o pravom drvetu. :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

И? Јел свира? :)

Rano je. Sad sam došao sa pijace (lov na sastojke za ručak) pa sledi spajanje drugog kanala aktivne skretnice u regulacioni sklop (selektor i volume) i još poneka sitnica... Dakle, klešta, lemilica, odvijač... Muzika malo kasnije... :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svira.Definitivno ne umem da se snađem sa silnim podešavanjima na trimerima, tako da od iole ozbiljnijeg slušanja nema ništa. Pokušaj da nekako namestim skretnicu bez merenja uglavnom završava ili nepodnošljivim ispadanjem membrana iz ravnoteže ili vrištanjem srednjih. sve je nešto međusobno uslovljeno, tako da mi ostaje samo da budem strpljiv i sačekam da Zolika dođe sa instrumentacijom... :0002trtum3:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam shvatio, podesavas samo relativne jacine basova vs. ELS ili menjas i frekvencije?Ako je samo do jacine, teoretski (ali samo teoretski) bi bilo moguce da neko od ukucana pomera trimere dok ti sedis u fotelji i kazes: levo...desno..jos malo..TO! :buehehe: Mala sala, puno srece u podesavanju sutra! :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam shvatio, podesavas samo relativne jacine basova vs. ELS ili menjas i frekvencije?Ako je samo do jacine, teoretski (ali samo teoretski) bi bilo moguce da neko od ukucana pomera trimere dok ti sedis u fotelji i kazes: levo...desno..jos malo..TO! :buehehe: Mala sala, puno srece u podesavanju sutra! :drinks:

Sve se podešava. Pošto je sam ESL već srezan, onda se na sub sekciji mora odraditi ugađanje rezne frekvencije (oba kraja), odziva od do, korekcija donjeg kraja odziva (zbog prirodnog pada na donjem kraju) i naravno, fazno korigovanje u slučaju da je to neophodno, i sve treba da se dovede do linearnog odziva u prostoriji gde se nalazi. Kasnije, može se još blago korigovati nešto malo ručno, na sluh, ali je od vitalnog značaja da se merenjem dovede do korektnosti, što sa svim parametrima koje treba namestiti, jednostavno, nije izvodljivo bez merenja, niti je moguće izvesti muzičkim materijalom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dakle - sutra popodne - kod Steinike u potkrovlju ce da se cuje ššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš šššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš šššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš šššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš šššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš šššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš šššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš šššššššššššššššššššššššššššššššššššššššššš :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma kakav ljudi sluh imam!!! Na uvo sam ga namestio najbolje što može. šššššššššššššššššššššššš je pokazao da nije moglo mnogo bolje. E sad, imao sam pikčinu na 28-35Hz i potom frikin assss-hooole odatle do nekih 50. Minus tri dB. Zolika upravo menja šest kondova za malo manje (merkamo da bude kako valja) da bismo dobili proper cut sa donje strane (kod standardnih 12" koje Zolika koristi to je kako treba), ovi mali Prdesi ovaj, Peerlesi, imaju ozbiljnih problema ispod 40Hz pa to korigujemo... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma kakav ljudi sluh imam!!! Na uvo sam ga namestio najbolje što može. šššššššššššššššššššššššš je pokazao da nije moglo mnogo bolje. E sad, imao sam pikčinu na 28-35Hz i potom frikin assss-hooole odatle do nekih 50. Minus tri dB. Zolika upravo menja šest kondova za malo manje (merkamo da bude kako valja) da bismo dobili proper cut sa donje strane (kod standardnih 12" koje Zolika koristi to je kako treba), ovi mali Prdesi ovaj, Peerlesi, imaju ozbiljnih problema ispod 40Hz pa to korigujemo... :Viannen_loungelizard:

Kažeš imaš pik između 28Hz i 35Hz. Hoćeš reći da je problem što basa ima previše, a ne premalo ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kažeš imaš pik između 28Hz i 35Hz. Hoćeš reći da je problem što basa ima previše, a ne premalo ?

Da. Baš to, ali na pogrešnom delu spektra. 6.5" drajveri ne sviraju na 28 Hz, samo ih trese groznica. Sviraju od recimo... 45-50Hz i na više. Sve ispod toga je razlog zašto i na relativno malim glasnoćama pojačalo kuva, membrane laprdaju a ne čuje se... Radimo da to rešimo... :moil:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Боље да узме ону моју петнаестицу са два калема и заврши посао!

Neka, samo ti to čuvaj za nekoga kome treba :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da. Baš to, ali na pogrešnom delu spektra. 6.5" drajveri ne sviraju na 28 Hz, samo ih trese groznica. Sviraju od recimo... 45-50Hz i na više. Sve ispod toga je razlog zašto i na relativno malim glasnoćama pojačalo kuva, membrane laprdaju a ne čuje se... Radimo da to rešimo... :moil:

Ja bih odsekao njima sve ispod 30Hz, možda čak i malo više. Da vidiš kako bi se membrane smirile. Nisu to subwooferi već wooferi :) Da ne pominjemo to što je u pitanju OB pa će jako teško moći na iole čujnoj glasnoći da se odsvira sadržaj između 20Hz i 30Hz.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih odsekao njima sve ispod 30Hz, možda čak i malo više. Da vidiš kako bi se membrane smirile. Nisu to subwooferi već wooferi :) Da ne pominjemo to što je u pitanju OB pa će jako teško moći na iole čujnoj glasnoći da se odsvira sadržaj između 20Hz i 30Hz.

Da, upravo to što si rekao, inače, što se tiče ššššššššššššššššššššššššššššš testiranja, sistem je, kako da kažem a da ne zvuči pretenciozno ili nadmeno... Fjikin pejfikt! Daklem, linearno od 28Hz(-3dB) do 20KHz sa nekim sitnim rupicama kojekude manjim od 3dB. Odneo sam Zoliku kući i pokupio dokumentaciju za njegovu aktivnu skretnicu pa ću da preračunam rez na cca iznad 30Hz i zamenim adekvatne kondenzatore. Zapravo, prvo ću da izračunam gde smo ga sasekli sa 200nF namesto 330nF koji su bili u originalu a ovi su rezali na 20Hz. Sve se meni čini da će tu pre biti potrebno 100nF umesto 200nF da dođemo da to, kako treba da bude. Inače, muziku baš nismo stigli da slušamo, a kao prvo, odmah je pala premijera St.James Infirmary i kada je klavirski uvod prošao, počelo je opako da rastura zvučnike... Nije da je neslušljivo, ali samo na glasnoćama ispod onog nivoa kako ja smatram da to treba da bude. Čim se malo pojača, gotova zabava. Mislim da danas mogu samo da uradim jedan brzinski test, ali ništa merodavno, dakle, skidanje viška kondova od 100nF (srećom, pa nisam imao tako male 220nF), ovako će mi biti lako samo izbacivati kondove sa donje strane pločice :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hah. Rekoh sebi, lako ćemo računati kasnije... Lemilica, povadio 6 komada od 100nF sa donje strane (ostalo još toliko sa gornje) i bez ikakvog čačkanja... Sasvim druga priča. Da nije ovako kasno, sad bi ga opajdario da vidim šta može. Može mnogo više, već u startu se oseća rasterećenost. Zvučna slika, premda zahteva sebično zauzimanje strogo definisane pozicije u sredini, veoma jasna, kompaktna i nema raspadanja kad krene neki kompleksniji komad. Ostaje da se u narednom periodu pozabavim slušanjem muzike... Ahhhh... konačno... :beach:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...