Jump to content

OB-sub uz ESL


stein

Preporučeni Komentari

Prvo, ako imaš nekoliko jedinica namesto jedne, masa mu ga izađe na slično.Drugo, ako poredimo jednu manju i jednu veću jedinicu, manja ima manju masu ali i srazmerno manji BL, pa mu ga dođe na isto. Efikasnost je zavisna od Sd*Sd*BL*BL/(Mms*Mms*Re). Imamo odnose površine i mase membrane i BL (force) i Re. Kada se porede jedan na jedan ova veća mora da pokrene dosta više vazduha, ali opet srazmerno površini membrane.Postoji fizikalna veća brzina manje jedinice. Kada manja i veća sviraju npr. 50 Hz, ona manja mora da napravi pomeraj koji onoliko puta veći koliko je puta manja membrana. Pošto je frekvencija konstantna, potrebna je veća brzina pomeranja membrane da manja membrana za isto vreme odradi tu frekvenciju. Tu imamo prividnu prednost bržeg kretanja manje membrane i hrpu problema koji tom prilikom nastaju.

Samo Boki, imaj na umu da on koristi 8 manjih jedinica po kanalu pa samim tim ne dolazi do tih problema o kojima pričaš pri nižim frekvencijama. Ti problemi se dešavaju onda kada poredimo jednu manju jedinicu i jednu veću koje treba da reprodukuju istu frekvenciju na izvesnoj glasnoći. Kada ih ima 8 komada, onda ne moraju toliko da se pomere kako bi odsvirale isto što i taj veliki drajver.

Subjektivni osećaj veće brzine i bolje detaljnosti manje membrane nastaje iz prostog razloga što su većina brand zvučnika ali i DIY (sa velikim bass jedinicama) jednostavno loši. Loše izvedeni zvučnici će davati zamućen zvuk na višim frekvencijama koje ta velika bass jedinica pokriva a na kojima se nalaze viši harmonici osnovne niske frekvencije, pa će manja membrana davati utisak veće brzine i transparentnosti. Tu je i problem pojačala koja su isto tako u većini slučajeva dovoljno loša da ne mogu adekvatno da iskontrolišu tu veliku membranu, i to je dodatni problem koji stvara ukupni utisak. Veoma dobri (i veoma skupi) dobro izvedeni uređaji, po pravilu veliki zvučnici i mrcine od pojačala, uopšte ne daju utisak da su sporiji od manjih zvučnika.

Sećaš se da smo pričali o dampiranosti membrane. Deblja membrana (po automatizmu teža) = jedan zvukTanja membrana (i samim tim lakša i manje dampirana) = drugi zvukDa posmatramo sledeću situaciju... Kada bi uzeli dva ista basa i jednom na membranu ravnomerno naneli sloj nekog materijala (neki premaz) preko cele membrane, a drugom zalepili teg na kalotu (koji je potpuno iste težine kao i onaj premaz), mms će za oba biti isti ali će zvuk samih drajvera biti drugačiji. Kod Salvatoreovih zvučnika imamo slučaj gde svira 8 jedinica, a svaka od njih ima itekako manje dampiranu membranu od neke 15-ice od mms= 120gr i samim tim imamo kutiju koja u globalu ima manje dampiran bas (a zbog broja istih lako postiže glasnoću na nižim frekvencijama) za razliku od jedne kutije sa 15-icom. Tu razliku između manjih i većih zvučnika ja povezujem sa pričom o većoj definiciji i bržim-manjim, a tromijim-većim jedinicama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 110
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Samo Boki, imaj na umu da on koristi 8 manjih jedinica po kanalu pa samim tim ne dolazi do tih problema o kojima pričaš pri nižim frekvencijama. Ti problemi se dešavaju onda kada poredimo jednu manju jedinicu i jednu veću koje treba da reprodukuju istu frekvenciju na izvesnoj glasnoći. Kada ih ima 8 komada, onda ne moraju toliko da se pomere kako bi odsvirale isto što i taj veliki drajver.Sećaš se da smo pričali o dampiranosti membrane. Deblja membrana (po automatizmu teža) = jedan zvukTanja membrana (i samim tim lakša i manje dampirana) = drugi zvukDa posmatramo sledeću situaciju... Kada bi uzeli dva ista basa i jednom na membranu ravnomerno naneli sloj nekog materijala (neki premaz) preko cele membrane, a drugom zalepili teg na kalotu (koji je potpuno iste težine kao i onaj premaz), mms će za oba biti isti ali će zvuk samih drajvera biti drugačiji. Kod Salvatoreovih zvučnika imamo slučaj gde svira 8 jedinica, a svaka od njih ima itekako manje dampiranu membranu od neke 15-ice od mms= 120gr i samim tim imamo kutiju koja u globalu ima manje dampiran bas, a zbog broja istih lako postiže glasnoću na nižim frekvencijama za razliku od jedne kutije za 15-icom. Tu razliku između manjih i većih zvučnika ja povezujem sa pričom o većoj definiciji i bržim-manjim, a tromijim-većim jedinicama.

8 jednica od 140 cm2 = 1120 cm2 i to je po površini ekvivalent jedne jedinice od 18". Ako te manje jedinice imaju Mms od 16 grama pa x8 to je 128 grama, što mu ga dođe vrlo slično možda malo manje nego jedna 18" jedinica.Pokretanje 8 jednica će biti sa kraćim hodom i taj hod će biti ekvivalentan onome od 18" jedinice, kao i brzina (mehanička) na istoj frekvenciji. Možda je manja prednost manje kruto vešanje, dok je nedostatak ne tolika dubina (frekventno). Ipak, kombinacija dublje odsviranih frekvencija i neadekvatne prostorije može stvoriti utisak zamućenosti zvuka, a zbog refleksija od zidova i posledično svih negativnih pojava vezanih za to. Tada ta prednost velike jedinice postaje mana.Nisam siguran da je to sa dampiranjem i odnosom sa brzinom baš tako...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 jednica od 140 cm2 = 1120 cm2 i to je po površini ekvivalent jedne jedinice od 18". Ako te manje jedinice imaju Mms od 16 grama pa x8 to je 128 grama, što mu ga dođe vrlo slično možda malo manje nego jedna 18" jedinica.Pokretanje 8 jednica će biti sa kraćim hodom i taj hod će biti ekvivalentan onome od 18" jedinice, kao i brzina (mehanička) na istoj frekvenciji. Možda je manja prednost manje kruto vešanje, dok je nedostatak ne tolika dubina (frekventno). Ipak, kombinacija dublje odsviranih frekvencija i neadekvatne prostorije može stvoriti utisak zamućenosti zvuka, a zbog refleksija od zidova i posledično svih negativnih pojava vezanih za to. Tada ta prednost velike jedinice postaje mana.Nisam siguran da je to sa dampiranjem i odnosom sa brzinom baš tako...

Zato sam se i uključio da vidimo može li se do iole krštenog zaključka manje VS veće doći jer očigledno je da jako mnogo ljudi koji su slušali X zvučnika što velikih što malih, ima istu priču. Nemoguće mi je da niko od njih nije slušao kvalitetan zvučnik sa velikom membranom. Moje je mišljenje da predampirana membrana ima taj tromi zvuk o kome se priča, a igrom slučajeva su to veliki zvučnici zbog svojih fizičkih karakteristika te i to utiče na opšti utisak o zvuku dosta. Sad, nekome se to sviđa pa kupuje velike zvučnike, a nekom ne pa uzima male. Bitno je da smo došli do toga da čujne razlike ima ma šta da uticalo na to. Beatov Audiom 15WX ima mms= 137gr. Dakle, 8 Steinikinih jedinica ima manji mms i od nekih 15-ica :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poenta kod mene je da sam tražio neki optimalni odnos za uloženo/dobijeno. Oni drajveri koje sam hteo su bili, i još uvek su daleko van domašaja mog relativno plitkog i večito polupraznog novčanika. Opet, kompromis. Ceo život mi je od kompromisa, pa onda to tako bude. Ovo je jedan od onih gde mislim da sam dobio i više nego što sam očekivao. Kada sam u glavi sastavio tako male drajvere na zapravo veoma maloj (baffle) površini i nisku cenu pojedinačnog komada, složila mi se neka pretpostavljena projekcija kako bi sve to moglo da zvuči. Kao konačan rezultat, dobio sam prezentaciju koja je do sada svakome malkice makar otvorila usta (ne mogu reći da svakome baš "otkači vilicu") i nakon što sam umesto dva pojačala koja su radila na 4 oma (terajući 8 jedinica sa jednim modulom) u igru uveo četiri modula od kojih svaki tera 8 omski blok od po 4 drajvera, sve je dobilo na kontroli, a da budem iskren, sa novom aktivnom skretnicom malo i na odzivu gde nastaje prirodni roll-off, zahvaljujući regulaciji gde se taj deo spektra može ugađati. Naravno, sleduje zamena postojećih nosećih ploča novom verzijom, uvođenje i drugog kanala aktivne filtracije, i konačno, merenje i podešavanje celog sistema mernim instrumentima (mic, komp itd) i onda ćemo ne samo da vidimo, nego i čujemo koliko je sve bilo vredno truda i ulaganja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dodao bih još jednu, ne manje važnu činjenicu. Povećanjem broja jedinica koje rade u istom delu zvučnog spektra, osetljivost raste za adekvatan broj decibela u tom delu spektra, odnosno, pri istoj uloženoj energiji, dobija se veća glasnoća. Povećanjem broja modula pojačala koji pogone taj veći broj drajvera, uz bolju kontrolu, smanjuje se opterećenje po modulu i dobija veća efikasnost. Sve zajedno, rezultira čujno boljim soničnim performansama pri efektivno istom energetskom inputu. Naravno, osnovni uslov je da napajanje za dva modula mora biti predimenzionisano da bi se mogla poterati četiri modula sa istim napajanjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

................................

. Naravno, osnovni uslov je da napajanje za dva modula mora biti predimenzionisano da bi se mogla poterati četiri modula sa istim napajanjem.

Misliš taman :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono što sam zapamtio, kao propali tehnolog, to je da u (gotovo) svim formulama, koje opisuju rad nekog realnog sistema, figurira neki koeficijent. On se obično dobija eksperimentalno, i služi da koriguje očekivane teoretske vrednosti. Otuda sam ubeđen da, iako je površina osam šestoipoinčnih membrana jednaka površini osamnaestoinčne, mora da se primeni neki koeficijent koji će ići na štetu malih drajvera.Već je Boki, na nekom drugom mestu, spominjao da pomereno "parče" vazduha ispred membrane nije strogi cilindar, već nešto prilično drugačije. A to nešto sam pokušao da dočaram pričom o veslanju. Ne treba zanemariti takve analogije, imaju puno smisla. Rezultat primene odgovarajućeg vesla je taj, da čamac klizi kroz vodu bešumno, ne ostavljajući iza sebe suvišne talase. Dočim malo veslo proklizava, stvara limane, naučnim jezikom rečeno - entropija sistema je nepotrebno velika. :umnik2: Dakle, puno bućkaš, a slabo se krećeš. B) E sad - ta priča možda nije važna onima koji nisu zahtevni po pitanju zvuka ispod (nekih) 50Hz, ali, inače, ima puno smisla. A brzina drajvera ima smisla iznad (opet nekih) 100Hz, pa treba imati u vidu sve što je ovde napisano.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušno, a to je i primarni razlog zašto se ne bavim DIY stočarstvom ili DIY ribolovom ili još primerenije, samogradnjom auta, motocikala ili kućica za pse, je muzika, odnosno uživanje u slušanju iste, dakle, slušno, mene ovaj dosadašnji DIY line array subwoofer u potpunosti zadovoljava kako performansom, tako i spektrom nižih frekvencija. Imam to čime i da usporedim, bio sam prvo napravio kutiju sa BR, cca 76 litara za BP 12" bas, i tamo se sve dešavalo osim čiste rezolucije donjeg dela spektra. Basa jest bilo, ali u usporedbi sa zvukom koji imam sa ovim prcvoljcima, sve se manje-više svelo da sam donio klasičan "one-note" subwoofer. Posle sam se poigrao sa dve takve jedinice i smestio ih u infinite baffle setap, dakle, 7000 litara (grubo) i bas se itekako osećao, fundamentalno nisko (cca 22Hz-a) ali ništa se nije poboljšalo na onom gornjem delu, bliže tih, da kažem, kritičnih 100-150Hz-a (da ne spominjem probleme sa bukom u prizemlju koju su kreirala ta dva basa drmajući ceo pod potkrovlja tj plafon u prizemlju... )Ovo će sada već, veoma uskoro biti gotovo i spremno za "public release", pa ću vas o tome i obavestiti i uputiti jedan svojevrsni javni poziv na druženje, neobavezno, pa ko se već zatekne tu, može da vidi i čuje šta sam to naradio ... :Viannen_loungelizard: Posle toga, svako ko bude video i čuo, može da stekne utisak iz prve ruke, uživo, i samim tim, formira ili modifikuje svoje mišljenje, ili na kraju krajeva, samo potvrdi svoje mišljenje o temi mali vs veliki basovi u funkciji subwoofera...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa sigurno ne sa tvojom! ti da imas duse, poslao bi te sarafe, nego me ostavi ovako da brinem kako da sakrpim ove sumigumi kutije za sadomazo nakit :sarcastic_hand:

u potpisu: samohrano tele

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa sigurno ne sa tvojom! ti da imas duse, poslao bi te sarafe, nego me ostavi ovako da brinem kako da sakrpim ove sumigumi kutije za sadomazo nakit :sarcastic_hand:

u potpisu: samohrano tele

Lepo ti rekoh, tačno da mi kažeš dimenzije šarafa. Šta si tražio, to si dobio.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mogu da zaboravim onaj tvoj opis "Hell on Earth" (ili nesto slicno) koji si spomenuo da kreiraju oni veliki zvucnici montirani u pod. Ni slican ni nalik opis nisam nasao kad pricas o OB sub-ikama...Ali nesto se mora i zrtvovati radi mira u kuci! :lol:I ja bi vol'o taj "Hell" dozivljaj kad pustim Sabbath-e, AC/DC i slicnu rokacinu! Ali za neke stvari je bolje da ostanu samo u domenu zelja! :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mogu da zaboravim onaj tvoj opis "Hell on Earth" (ili nesto slicno) koji si spomenuo da kreiraju oni veliki zvucnici montirani u pod. Ni slican ni nalik opis nisam nasao kad pricas o OB sub-ikama...Ali nesto se mora i zrtvovati radi mira u kuci! :lol:I ja bi vol'o taj "Hell" dozivljaj kad pustim Sabbath-e, AC/DC i slicnu rokacinu! Ali za neke stvari je bolje da ostanu samo u domenu zelja! :good2:

Najstrašniji je bio helikopter koji mi je nadletao nad glavom (Roger Waters, Wall, Live in Berlin), da ne znam da nije stvarno, zakleo bih se da mi je potisak vazduha od elisa pomerao šiške... Straobalno dobro, na žalost, ne mogu da tako složim sistem da taj segment koristim samo kada nema nikoga kod kuće... Mada... hmmm... :dubbio::crazyrocker:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh... Uzivancija! :beach:Dodje mi da :dash1:...Ali ovo dusu leci: :dodo:P.S. MA napravis sistem tako da samo izvadis kablove iz OB-a i utaknes (npr. "banane" dusu dale za to!) u "podne" BAScine. I cim ostanes kuci sam Raise-ujes tvoj licni "Hell!:punk:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

P.S. MA napravis sistem tako da samo izvadis kablove iz OB-a i utaknes (npr. "banane" dusu dale za to!) u "podne" BAScine. I cim ostanes kuci sam Raise-ujes tvoj licni "Hell!:punk:

Mmmm... misilim da ne mere bolan. OB-sub skretnica se podešava da podigne odziv na delu gde sami basovi u datom arrangementu imaju prirodni pad odziva, tzv roll-off. Za infinite baffle sa dva komada 12", treba subsonik na recimo 20Hz a potom, mislim ništa ne brljati do tačke gde se vrši rez, tj potiskivanje srednje-visokih. Dakle, još jedna garnitura amplifikacije, možda neki switch sistem koji bi sekao taj veliki, tj duboki bas na recimo 60-70Hz, a onda istovremeno, OB-sub da bude srezan tamo, da ne bude preklapanja. To zahteva mnogo ozbiljnije razmatranje problematike, merenja, i odabir najboljeg metoda. Za sada, jedino što mi je palo na pamet je da mesto gde su bili postavljeni ovi basovi (veliki) izmodifikujem nekom vrstom kutije, tunela, whatever, što bi same drivere, fizički još više odvojilo od poda, odiglo dovoljno da vazdušni talas koji se emituje ne bude na 30cm od betona, da to prelomim nekom pregradom koja razbija talas i da vazduh stigne do betona sa značajno umanjenom silinom. To bi možda pomoglo, ali neću znati dok se time ozbiljno ne pozabavim. Sada sam se čuo sa Zolikom, gotov je drugi kanal aktivne skretnice, tako da će vikend koji sledi, biti krajnje uzbudljiv, naravno, kao što sam i obećao, potkrepljen fotkama ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...