Jump to content

3D3A audio...


Zvu

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 31
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Kako bi se slušao na klasičnim zvučnicima 3D snimak, zvučnici sami moraju imati usku horizontalnu disperziju kako se zvuk sa levog i desnog zvučnika ne bi mešali ispred slušaoca. Na tom principu funkcionišu neki modeli JBL-a, sa vertikalno postavljenom hornom zarad bolje vertikalne, a manje horizontalne disperzije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako bi se slušao na klasičnim zvučnicima 3D snimak, zvučnici sami moraju imati usku horizontalnu disperziju kako se zvuk sa levog i desnog zvučnika ne bi mešali ispred slušaoca. Na tom principu funkcionišu neki modeli JBL-a, sa vertikalno postavljenom hornom zarad bolje vertikalne, a manje horizontalne disperzije...

Hoćeš reći da su Elektrostatici kao moji (uski a visoki) na dobrom putu da budu upotrebljivi za ovu namenu? Whooo-Hooo! :clap:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hoćeš reći da su Elektrostatici kao moji (uski a visoki) na dobrom putu da budu upotrebljivi za ovu namenu? Whooo-Hooo! :clap:

Ne bih znao kolika im je horizontalna disperzija. Pitaj Zoliku :) @sir Oliver...Koliko sam shvatio, refleksije igraju bitnu ulogu u 3D doživljaju. Mada...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

satara , pod precizno pravim uglom - u ceoni rezanj , sve resava ;mada bih ja taj audiofilski trik upotrebljavao sa drugim ciljevima .......... ciljeva vazda koliko hoces :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jeste...... napravis zid do mesta gde sedis izmedju zvucnika. :doh:doduse....posle ovoga nemas vise ni zenu - pa je zvuk jos i bolji :buehehe:

Il' ih bude dve...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

trazite na youtube "3D Binaural Audio"problem je sto ce muzicari morati da se pomeraju dok sviraju da bi efekat bio bolji.najbolje da im ugrade tockice u stolice :heh:
Miko, ovo ne da tripuje kad pustiš i zatvoriš oči nego je to strašno. Najjače je kada krene da se šeta po prostoriji :) Inače, ne moraju muzičari da se pomeraju. Dovoljno je što mi napravi takvu hologramsku sliku u glavi da u svakom trenutku mogu da uperim prst u izvođača. Podiže na novi nivo "prostornu sliku", audiofilski rečeno :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

priča je suvisla po meni jedino u dva slučaja:-da obezbedite anehoičnu prostoriju za reprodukciju snimaka koji uzimaju u obzir samo parametar vremenske razlike stizanja zvuka prema prednjem delu ušnih školjki pri tom apstrahujući zvučnu informaciju koja stiže i prima se sa zadnjom stranom ušnih školjki (u manjoj meri) i mastoidnih nastavaka temporalne kosti.-da eliminišete uticaj akustike vaše slušaonice uz pomoć slušalica.U prvom slučaju p*p*zd*l* biste za 10-tak minuta (ljudski mozak je navikao na osnovni šum/osnovnu buku tzv "fon" prostorije koji je i u najtišoj gradskoj prostoriji oko 40dB, na ulici 60db itd...) a u potonjem slučaju biste bušili rupu na već postojećoj rupi u saksiji -videti specijalne snimke STAX-a i sl proizvođača fensišmensi slušalica koji su bili prilagođeni upravo reprodukciji sa slušalicama.IMHO, napori u 3D treba da se usmere u što prijatniji ambijent za uživanje u muzici. Po mogućnosti u prijatnom društvu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

IMHO, napori u 3D treba da se usmere u što prijatniji ambijent za uživanje u muzici.

IMHO, napori, uopšte, treba da se usmere u uživanje u muzici...I, u to ime... odo'...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh, pre mnogo godina je i bila priča da i treba sve da se snima sa „glavom“ Onda je doš'o surround... i oter'o sve...Neko je u Beogradu, davno, i radio slično, setiću se...Mator sam pa se sećam...Za ovo i nije neophodno slušati sa HP...Zaista mogu da dotaknem svakog od njih...Retko se „palim“ na gurku al' ovo mi se dopalo, onako, za promenu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

priča je suvisla po meni jedino u dva slučaja:....................................

Ako nisi poslušao postovano onda sam siguran da veruješ da si u pravu :) , u suprotnom mislim da se u vernoj reprodukciji teži ka što boljoj prostornoj slici tj. što približnijoj pravom doživljaju. Posebno bi mi bilo drago da objasniš kako ljudsko uho percipira direktan zvuk, a kako refleksije i da li može razaznati jedno od drugih. Ako ljudsko uho ili bolje rečeno mozak ne pravi razliku između ta dva, onda si u pravu... Ako imaš neki predlog, osim slušalica i anehoične komore, spreman sam da poslušam tebe umesto ovog "ništavnog" profesorčića sa Prinstona :)

IMHO, napori u 3D treba da se usmere u što prijatniji ambijent za uživanje u muzici. Po mogućnosti u prijatnom društvu.

Slažemo se :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nisi poslušao postovano onda sam siguran da veruješ da si u pravu :) , u suprotnom mislim da se u vernoj reprodukciji teži ka što boljoj prostornoj slici tj. što približnijoj pravom doživljaju. Posebno bi mi bilo drago da objasniš kako ljudsko uho percipira direktan zvuk, a kako refleksije i da li može razaznati jedno od drugih. Ako ljudsko uho ili bolje rečeno mozak ne pravi razliku između ta dva, onda si u pravu...

Ako imaš neki predlog, osim slušalica i anehoične komore, spreman sam da poslušam tebe umesto ovog "ništavnog" profesorčića sa Prinstona :)

Slažemo se :drinks:

postovano nisam poslušao. Nisi ni ti, verujem.

što bolja "prostorna slika" je samo jedna od težnji u vernoj reprodukciji zvuka.

Ljudsko uho ne percipira posebno direktan i posebno reflektovani zvuk nego njihovu sumaciju.

Direktan i reflektovani zvuk(ovi) podležu fenomenima interferencije kako direktnog i reflektovanog zvuka tako i reflektovanih zvukova među sobom.

Nadalje, reflektovani zvukovi per se (pošto se zvuk jeli sastoji od tonova sa sve njihovim harmonicima) se tokom procesa refleksije menjaju kako kvantitativno tako i kvalitativno u zavisnosti od površine od kojeg se odbijaju (upadnog ugla, koeficijenta absorbcije/refleksije- koji su amplitudno i frekventno ovisni). Brzina kretanja zvuka se nadalje menja sa sredinom koja ga prenosi (karikirano govoreći, opera koja prođe kroz vazu sa vodom kraće traje nego opera koja prođe kroz praznu vazu).

Anehoična komora teoretski eliminiše reflektovani/e zvuk(ove) iz priče. Korisna je i ima svoju namenu u merenjima, ali sumnjam da pruža zadovoljstvo u slušanju muzike.

mali off:

Ima opisan eksperiment iz 50-tih godina prošlog veka iz fiziologije u kome je cilj da čovekom mozak bude lišen svih onih "šumova" odnosno informacija za koje i nismo svesni da ga stimulišu. Urađeno je sledeće: zdravi ispitanik je uz adekvatno obezbeđivanje vazduha uronjen u vodu sa toliko balasta na sebi da u pod njom pluta. Voda je imala oko 30C. U prostoriji je vladao mrak i absolutna tišina.

Eksperiment se prekidao zbog samrtnog straha i halucinacija ispitanika.

Čovek nije dizajniran da sluša samo direktan zvuk. Niti je normalno da se ikad u svakodnevnom životu sretne samo sa njim.

Možda gurmani bolje prolaze, pošto aromu čini spoj ukusa i mirisa, a ukus i miris možemo razlučiti kako čulima tako i moždanim jedrima. No oni nisu adekvatno poređenje pošto ukus nije reflektovani miris i obrnuto. Niti ono što lepo miriše mora da ima lep ukus i obrnuto. Zamislite bilo koji pikantni ili degutantni primer umesto mene.

Profesora sa Prinstona ne omalovažavam. Niti ga krasim atributima u apostrofu.

Predlog ultimativnog rešenja visokovere reprodukcije?

-svakako, napredak neurofiziologije i elektronike, koji će jednog dana da rezultuje da možemo imati direktno nadraživanje odgovarajućih delova mozga koji će subjektu dočarati svaki treptaj muzičke izvedbe, ambijent koncertne sale, sve do temperature plišane stolice pod dupetom i diskretnog mirisa Givenchy Amarige-a vaše pratilje. Nešto poput Total Recall za nas, audiofile.

Sumnjam da biste pod tim uslovima platili groš za reprodukciju u gluvoj sobi.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...