Jump to content

jeftini Tang Band W3-823 VS MA Alpair 6


DYNABLASTER

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 234
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

pa jeste hehe :D ima i aktivna skretnica vec, znaci treba vam samo ispravljac na 12V za tu skretnicu(1A dosta), i neki bilo kakvi midbassi(do 400hz) u kutijama, dva pojacala i dve cinchile :) e da, od kartona napravite kutijice od oko 350ml i stavite malo sonofila ;)i molim da se jave samo posteni clanovi, a ne neki sumnjivog morala ili labilni :lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

okivedoki, pa onda kad on nabudzi mozes i ti da poslusas lepo i ko sve oce:) a merenja mozete odstampati i upotrebiti kao dupe-papir :lol:

Za potpis, rođeni. Za potpis :rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stigli tangbandi W3-1797s sinoć. Merio sam ih u plastičnoj noši od oko 0.4L, izbušena rupica za kabl. Na nekim merenjima nisam imao baffle, a negde sam imao baffle od kartona 13x13 cm. Evo merenja i komentara

Prvo merenje: 10 cm daljine, frekventni odziv bez bafflea.

Postavljena slika

Distorziju nemojte gledati na ovim graficima za frekventni odziv, posle će biti posebnih grafika za distorziju. Ali već odavde se vidi da je ispod 400 Hz distorzija katastrofa.

Frekventni odziv deluje ok. Ovo je merenje bez bafflea. Imao sam i merenje sa baffleom pod istim uslovima, ali na žalost sam pogrešno sačuvao sliku pa je nemam. Ali odziv je bio vrlo sličan. Na ovoj slici se vide varijacije i po 6 db što je pre svega zbog uslova merenja, plastična noša je morala da bude na stolu itd. Međutim ovaj rast na 1600 Hz sigurno bode oči. Na žalost, to je upravo mana flatcone zvučnika. Širina dela membrane koja je ravna je oko 53 mm. To je talas od 6400 Hz. Na sreću na ovom grafiku nema anomalija na 6400 i 3200 Hz, ali zato ima ta gadna anomalija na 1600 Hz, frekvencija na kojoj je 53mm četvrtina talasne dužine. Ovo je merenje sa oko 10cm, treba videti šta se dešava bliže i dalje.

Evo grafikona za blizinu, svega 1cm, tj prislonjen mic uz mrežicu:

Postavljena slika

Ovde je odziv savršeno ravan, što je i očekivano jer iz takve blizine soba i ostalo nemaju uticaja na merenje. Odlično.

Međutim, ovde se potpuno jasno vidi onaj problem na 1600 Hz, plus ogroman dip na 3200 Hz. Ovo ne treba da brine, jer su to samo talasi u okolini conea, što se ide dalje od zvučnika problem bi trebao da nestane. Na 10 cm ga skoro nije ni bilo.

Merenje na 35 cm, to su već neki realni uslovi slušanja. Ovoga puta ima i baffle:

Postavljena slika

Opet, soba ima najveći uticaj. Odziv je i dalje veoma ravan, rekao bih odličan, osim dve stvari:

I dalje prisutni problem na 1600 Hz. Ovde je manje uočljiv ali može biti da je to samo slučajnost. Uopšte ne znam kako bih rešio to, jer nije moguče rešiti ga notch filterom. Potrebno je malo sreće, pomoć prostorije, igranje sa oblikom bafflea (npr probati prvo onakav oblik kutije kao sa onog 6moons testa itd) i veća daljina slušanja i mislim da će problem uglavnom nestati.

Postepen pad odziva od 1 kHz pa dole prema 400 Hz. Može biti baffle step gubitak, soba ili šta već, uslovi merenja su vrlo daleko od idealnih tako da se ne bih osvrtao na ovo mnogo. Taj pad ionako nije bitan jer na tom delu odziv ionako oblikuje skretnica (preporučio bih 500-700 Hz da bi se izbegla nenormalna distorzija ispod 400). Potrebna su bolja merenja da bi se videlo šta i kako, ali što se ovog pada tiče mislim da neće biti nikakvih problema.

Ostaje još da vidimo off axis odziv, merio sam sa 12ak cm, pod uglom od oko 25-30 stepeni:

Postavljena slika

Dobar rezultat. Možda čak i odličan. Do 12 kHz grafik je idealno ravan, posle toga opada. Šta više očekivati od 3" zvučnika.

Sada malo o distorziji. Merenje na 15 cm, kartonski baffle:

Postavljena slika

Ispod 400 Hz neupotrebljivo. Iznad 400 Hz, perfektno! Nema nikakvih tragova od brekupa, ili problema sa flatconeom. Distorzija izuzetno niska, gotovo -70 db za bilo koji harmonik.

Evo još jednog merenja, ovoga puta izbliza. Da vidimo da li će tako šum u prostoriji imati manji uticaj na merenje:

Postavljena slika

Ignorišite ovaj ogroman peak na 3200 Hz, to nije peak u distorziji, nego posledica onog dip-a jer se meri sa 1cm. Još bolji rezultat iznad 400 Hz, savršen. Ispod 300-400 Hz katastrofa.

ZAKLJUČAK:

Ni pod razno ne koristiti ovaj zvučnik ispod 400 Hz. Skretnica 500 Hz četvrtog reda ili nekih recimo 700-800 Hz drugog reda. Može bez problema da radi do 20 kHz, ne treba mu super tweeter, ali ne treba preterivati sa off axis slusanjem, max tih 30 stepeni. Zvučnik ima problem na 1600 Hz zbog flat conea, i potrebno je igranje sa oblikom bafflea i daljinom slušanja da bi se problem zamaskirao. Notch filteri ne pomaži i mislim da nisu potrebni.

Rešiti to i upariti ga sa nekim 8" bass helperom (ili bar 6.5") i dobija se vrhunski sobni zvučnik.

Power handling ne bi trebao da bude problem jer je skretnica relativno visoko.

Sensitivity je vrlo nizak sobzirom da je u pitanju 4 omski zvučnik. Pojma nemam kako bi bilo vezati dva komada u paralelu, ja se ne bih igrao sa tako niskim impedansama.

Znači ovaj zvučnik nije za one kojima treba visok SPL.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U near filed je i kod mene rupa na 3,5 kHz. A skok oko 2 kHz. Slično je.

Nije slično. Ti si merio na 40cm, a on na 35 cm. Kod tebe pik, a kod njega dip.

Koja:

Postavljena slika

Boki:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da se obojica borite sa time gate funkcijom i šta je ona.

Time gate je, ugrubo, vremenska odrednica koju ćete podesiti u ARTA-i kako ne biste merili i zvuk koji proizvodi zvučnik zajedno sa refleksijama nastalim od bliskih reflektujućih površina jer ne posedujete gluvu sobu za merenje. Dakle, zvuk se prostire određenom brzinom kroz prostor. Zvuk za toliko i toliko milisekundi pređe razdaljinu od, recimo, 1m. Vi tako namestite zvučnik u prostoriji da mu najbliža reflektujuća površina bude recimo na 1,2m. Namestite time gate za 1m (oko 3ms) i merite samo zvuk koji stigne sa zvučnika, a ne refleksije sobe (pod, plafon itd.). Time ste isključili refleksije i slični merni rezultati se dobijaju skoro svugde gde ima više od 1m slobodnog prostora između zvučnika i reflektujuće površine. Ovako, kako merite sa pink noise-om ili sweep-om, će svačije merenje izgledati drugačije i uključivati i prostoriju u merenje.

Prostorijom se bavite onda kada napravite da samo kutija, zvučnici i skretnica sviraju kako treba. Sređivanje prostorije ide posle sređivanja zvučnika :)

Možda nisam baš najbolje objasnio ali potražite na netu podrobnije objašnjenje.

Rade je, čini mi se, više puta napisao da postoji u ARTA-i automatski? dual time gate što još više olakšava situaciju.

EDIT:

Evo boljeg objašnjenja:

http://dtmblabber.bl...asurements.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Talebani , pa i mene da slikate sa 10 cm bi bio najlepši na svetu .....pa koje to još video da se snima sa 15 -20 cm ......stavite mikrofon na 1-2 metra pa da vidimo ........ono pink noise skala na trećinu oktave pa da vidimo ....5 do 10 sekundiTo sa izobličenjima ispod 400 Hz nije u redu .....mislim nije do zvučnjaka ili je veliki nivo bio ili štatijaznam ......KOJO bre , gate je ............to je ono na šta nameštaš drugi crveni marker i praktično označava vreme impulsa koji hoćeš da vidiš ......ARTA po defaultu ima početak na 300 , to je onaj žuti marker .....zatim se sa crvenim namešta vreme leta .....ovde je na 2,917 ms što predstavlja 1,033 metra ........dakle postavi se žuti na 300 , zatim se crveni namesti na jedan metar stisne GET i ARTA pokaže koliko je to ms .....zatim se crveni marker pomera prema desno .....u slučaju sa fotke se nalazi ispred prve refleksije .......što mu dođe da će se videti samo tih PAR MILISEKUNDI odziva .....i to je odziv samog zvučnika bez uticaja prostorije .......pomeranjem crvenog markera prema desno / može se ići i do par stotina ms / dobija se sve više i više neki realni odziv ...... Postavljanjem ŽUTOG markera iz impulsa i crvenog iza žutog prema desno se može posmatrati odziv prostorije , mada ima i drugih načinasad vidim i da je zvule nešto pisao ....nema veze / mislim nije da on nema veze , nego nema veze što sam i ja pisao

post-884-0-42885300-1332599441_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...