Jump to content

EL84 PPP


bora

Preporučeni Komentari

za svaki projekat neko treba da bude motoricka snaga, a ostali da pripomazu sto znanjem sto zezanjem .sve izbore (resenja dilema ) treba da vrsi "nosilac" projekta ...... ostali su tu da isprave eventualne greske i daju vise potencijalnih resenja .ako pogledas koliko nas je ovde stvarno aktivno - nije nam tako ni los prosek uradjenog - mislim na "zajednicke" stvari , a kamoli na pojedinacne pa predstavljene .3 meseca je malo i puno , zavisi kako gledas ;uzmi u obzir i ono sto smo zajedno radili na fifi forumu , pa razne GB i sl. i to je svrha foruma :Pdakle - ako neko nesto zeli , mora i da grebe ; on mora da vuce projekat , a ne neko kome to - realno - nije potrebno .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 162
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

u pravu si 158%jedino sto bih ja dodao da je 34-ka ipak malo vise sveta krava , no obicna :P (nauci covek da postuje ono sto je radilo i na 800V anodnog napona u razglasnim pojacalima)

Pre 20 god EL34 je za mene bila najbolja faking cev na svetu ,ali vremena idu .Volim ja da letim UTVU 75 ,ali kada sednem u SUPER GALEBA i izađem na 800km/h osećam se vraški dobro. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za svaki projekat neko treba da bude motoricka snaga, a ostali da pripomazu sto znanjem sto zezanjem .sve izbore (resenja dilema ) treba da vrsi "nosilac" projekta ...... ostali su tu da isprave eventualne greske i daju vise potencijalnih resenja .ako pogledas koliko nas je ovde stvarno aktivno - nije nam tako ni los prosek uradjenog - mislim na "zajednicke" stvari , a kamoli na pojedinacne pa predstavljene .3 meseca je malo i puno , zavisi kako gledas ;uzmi u obzir i ono sto smo zajedno radili na fifi forumu , pa razne GB i sl. i to je svrha foruma :P dakle - ako neko nesto zeli , mora i da grebe ; on mora da vuce projekat , a ne neko kome to - realno - nije potrebno .

Ma pazi sve je ok.Mislim nema potrebe da sad kao nešto sumiramo što je učinjeno do sad. Dosta sigurno.Ono znam da niko od nas nema neku nasušnu porebu da nešto sad forsira da se napravi.Ebat ga ali ako čovjek krene sa ovom temom i onda se krene sa diskusijom šta je bolje a šta nije koja je lampa jasnija preciznija i detaljnija i tako to i tome slično od posla nema ništa.Evo sad jedan predlog da svi odemo kod doktora napravimo audiometriju i da vidimo kolko ko čuje.Garant polovina ne ispod 100Hz i ne preko 12Khz i onda ............. čemu priča
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bora treba da odluci sta bi pravio ....prvo da se skonta kolika mu je soba , pa kakvi zvucnici , pa sta treba za pogon takvih zvucnika itd.meni licno je svejedno - nijedni zvucnici koje imam nisu ispod 90-ak db/W/m a ja odavno vise ne slusam jako glasnolampi ima dovoljno i cestih i retkih ...... moze i PP a moze i SE sto se mene tice ... hocu reci da ne preferiram jedno u odnosu na drugo , bar kad su cevi u pitanju - dobar amp je dobar amp .....preko foruma (a i sire) - sasvim slucajno znam - mogu da se nabodu jako dobri izlazni trafoi , a mogu da se nadju i provereni nacrti ako bi se neko usudio sam motati .sto ce reci - sve opcije su otvorene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato što očekujem od ljudi sa foruma da ogromno iskustvo znanje i ne znam šta više pretoče u jedno allaround pojačalo srednje više klase koje bi bilo rezultat druženja ljudi sa ovog foruma.

Pa jednog dana za ko zna koliko godina kad uključiš pojačalo sjetiš se likova sa foruma, Aca, Sp-a, Steina, Zena, Stona i da ne nabrajam.

Dobrih viceva i sitnih provokacija.

Ali evo od kraja aprila od kad smo se skupili na ovome forumu nismo pokrenuli ni jedan projekat koji bi bio prihvatljiv za dobar dio članova i koji bi privukao još članova.

Meni iskerno odgovara atmosfera na forumu opuštena konverzacija i offovi tako da idemo dalje.

"Trla baba lan da joj prodje dan"

REVOX pomalo mi lici da samo moljakas na ovom forumu(nista licno,stekao sam takav utisak iz konverzacije).

Da li imam ogromno iskustvo i znanje nije na meni da procenjujem,ali krenuo sam u projekat srednjeg pojacala vise klase, SE na babusci,pa me ispratise ZEN, i sp300B,poneka konverzacija mimo javnosti sa zflalazorm i to je sve.

Prezentovao sam vise varijanti,pocev od drajvera,preko radne tacke do kompenzacionog namotaja u izlaznom trafou....Zar je to malo?

I sta je bilo,samo par komentara i nista vise.Kako ovo da shvatim: da sam suvise uzaludan da se upustam u takav projekat,ili je sve isuvise dobro da bi neko i prokomentarisao?

U ovo drugo cisto sumnjam.

Poceo sam temu o preampu a ti si odmah zakukao kako ne mozes da nabavis lampe i kako su skupe...

Meni jos uvek nije jasno sa kojim bi ti lampama ista "radio" kada pominjes da ni ecc83 ne mozes da nabavis?

Mozda mi je pregrub nastup-IZVINI nije mi namera da se raspravljam,ali upravo ovde ljudi pokusavaju nesto da rade,sagledavaju se razne opcije.STEIN ima elektrostatike,i po tvojoj logici on verovatno ne bi trebalo da ih pominje jer su dostupni vrlo malom broju clanova.Stvarno ne razumem tvoj stav.

Mozda ja radim sa vecini nedostupnim lampama,mada je veruj mi sasvim suprotno,mozda se nekom vise svidja ovo drugom ono,ali to je pravo na vlastito misljenje.

Po meni ovaj forum nije napravljen da bi se ispunjavale necije zelje,vec da se prezentuju radovi autora koji zele da prezentuju svoj rad.

Da se ne pravim prepametan,ali do svog znanja nisam dosao tako sto mi je neko nesto rekao,nego uz mukotrpan rad,puno spaljenih elemenata, i utrosenog vremena.Verujem da je tako i sa ostalim clanovima.

Da rezimiram,projekata za ovako malo vremena ima i previse,mislim da se na forumu nalaze osobe koje su voljne da prenesu veliki deo vlastitih iskustava i da otustena atmosfera i skretanje sa teme samo porpavljaju atmosferu i cine je ugodnom za rad.Nismo mi ovde duzni da radimo po narudzbini,a ako neko to specijalno trazi zna se na koji nacin se to radi.

Licno mislim da ima dosta prezentovanog,uradjenog i cak sta vise i previse dobre volje u smislu edukacije.

O mom stavu govori i moj potpis.

Jos jednom nista licno i zlonamerno,ovim sam hteo samo da stavim do znanja neko svoje vidjenje razloga bitstvovanja na forumu.

:P

EDIT: audimetriju radih skoro,trebala mi zbog profesije, grafik pokaza da mi je propusni opseg odlican.Toliko o tome :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"Trla baba lan da joj prodje dan"

Kako kome.

REVOX pomalo mi lici da samo moljakas na ovom forumu(nista licno,stekao sam takav utisak iz konverzacije).

Loš zaključak volio bih samo da navedeš šta sam ja to nekoga molio, čisto radi preciznosti

Da li imam ogromno iskustvo i znanje nije na meni da procenjujem,ali krenuo sam u projekat srednjeg pojacala vise klase, SE na babusci,pa me ispratise ZEN, i sp300B,poneka konverzacija mimo javnosti sa zflalazorm i to je sve.

Prezentovao sam vise varijanti,pocev od drajvera,preko radne tacke do kompenzacionog namotaja u izlaznom trafou....Zar je to malo?

I sta je bilo,samo par komentara i nista vise.Kako ovo da shvatim: da sam suvise uzaludan da se upustam u takav projekat,ili je sve isuvise dobro da bi neko i prokomentarisao?

U ovo drugo cisto sumnjam.

I u čemu je problem ljude to nije intresovalo i šta? Uvrijeđeni smo ili šta?

Da ih je interesovalo vjerovatno bi bilo komentara.

Poceo sam temu o preampu a ti si odmah zakukao kako ne mozes da nabavis lampe i kako su skupe...

Tačno vrlo teško se nabavljaju a i nije mi stil da moljakam nekoga da ih nabavim i to za moje pare.

Meni jos uvek nije jasno sa kojim bi ti lampama ista "radio" kada pominjes da ni ecc83 ne mozes da nabavis?

Ovo već nije tačno rekao sam samo da su kod nas skupe na mjestima gdje su dostupne u radnjama ili možda treba opet nekoga moljakati da bi dobio za bolju cijenu.

Mozda mi je pregrub nastup-IZVINI

/ ni malo mada mislim da si nešto iznerviran /

nije mi namera da se raspravljam,ali upravo ovde ljudi pokusavaju nesto da rade,sagledavaju se razne opcije.STEIN ima elektrostatike,i po tvojoj logici on verovatno ne bi trebalo da ih pominje jer su dostupni vrlo malom broju clanova.Stvarno ne razumem tvoj stav.

Pa iskreno i nebi, kao što ne treba ni ja da smaram forum sa prezentacijom svakog uređaja koji imam. Koga zanimaju elektrostatici otvoriće priču i eto onda Steinu prostor da prenese iskustva koja ima.

Što bi ja sad otvarao temu o trakašima i višekanalnom snimanju i tako to i tome slično kad to nikoga ne intresuje ili bar ne pokazuje intresovanja.

Radi lične promocije ili hvale. Kao imam te i te trakaše.

Mozda ja radim sa vecini nedostupnim lampama,mada je veruj mi sasvim suprotno,mozda se nekom vise svidja ovo drugom ono,ali to je pravo na vlastito misljenje.

Po meni ovaj forum nije napravljen da bi se ispunjavale necije zelje,

sa moljakanja prelazimo na novu konstataciju -želje

vec da se prezentuju radovi autora koji zele da prezentuju svoj rad.

Da se ne pravim prepametan,ali do svog znanja nisam dosao tako sto mi je neko nesto rekao,nego uz mukotrpan rad,puno spaljenih elemenata, i utrosenog vremena.Verujem da je tako i sa ostalim clanovima.

e tu nastaje problem prodati znanje ljudima na forumu bez ekvivalenta u novcu

Znaš kako kad mi dođe drugar da mu napravim kupoprodajni ugovor za stan ja mu napravim i ne kukam kako sam studirao 4 godine pa položio advokatski i tako to i tome slično.

Kad dođe klijent onda naplatim.

Poštenije je reći ako ti nešto treba onda to košta toliko i gotovo

Ali se onda otvara pitanje odnosa cijene - kvaliteta - tržišta i slično.

Ko bi tu đe završio pitanje je.

Da rezimiram,projekata za ovako malo vremena ima i previse,mislim da se na forumu nalaze osobe koje su voljne da prenesu veliki deo vlastitih iskustava i da otustena atmosfera i skretanje sa teme samo porpavljaju atmosferu i cine je ugodnom za rad.Nismo mi ovde duzni da radimo po narudzbini,a ako neko to specijalno trazi zna se na koji nacin se to radi.

Licno mislim da ima dosta prezentovanog,uradjenog i cak sta vise i previse dobre volje u smislu edukacije.

O mom stavu govori i moj potpis.

Jos jednom nista licno i zlonamerno,

takođe

ovim sam hteo samo da stavim do znanja neko svoje vidjenje razloga bitstvovanja na forumu.

takođe

:P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

REVOX ja u klin ti u plocu.Rekoh nije ni mesto ni vreme za raspravu,tako da se necu dalje upustati sa tobom oko toga.Mozemo da raspravljamo samo oko topologija i konstruktorskih resenja.Rekoh ti da sam stav izneo na osnovu tvoje konverzacije,ako ti nije jasno pogledaj svoje postove pa ces videti gde si i sta reko(napisao).Ako nisi shvatio sta smo ti ja i Zen hteli reci tvoje ustavno pravo i nema razloga ulaziti u polemiku.Niko ovde nista ne prodaje sem u OGLASIMA.nit iznerviran nit uvredjen sasvim cool.A o trkasima slobodno otvori temu,i iznesi sta imas na polici :P -zaboga zato je i napravljen forum :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozemo da raspravljamo samo oko topologija i konstruktorskih resenja. :P

Oko toga teško. Nisam toliko upućen u tu materiju pa nemam običaj da se petljam u nešto što neznam.OkEto neka bude kao što ti kažeš nije ni vrijeme ni mjesto da se raspravljamo, a nema ni razloga vjeruj.Nego da puštimo Boru da nastvi sa temom.Što reče Stenin da vidimo hoće li da bude motor ili ne. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kratka upadica za P18: bez uvrede, ali "Babuška" i slične lampe se u ovom delu sveta smatraju za egzotiku. EL84 se onomad trpala u svaki kuhinjski radio da majke i bake mogu da kuvaju uz svog omiljenog Tozovca a klinci kao ja, da krišom, kada nikog nema kući, nakače stari Grundig kasetofon i slušaju Parplovce i Cepeline kako valja...ovo za sve ostale (moje skromno mišljenje):Ne kažem da ruske cevi nisu dobre, fazon je u tome da nije svako ko želi da ima cevaša u istim "vodama" kao neki članovi foruma kojima je ruska cevka skoro pa svakodnevna pojava kako na poslu tako i kući... Neki od nas su u vojsci bili nišandžije bestrzajnog topa, neki protivavionski mitraljesci a neki brisali tacne i prali tanjire u intendatskoj četi, a neki proveli poslednjih 98 dana služenja vojnog roka na dužnosti u isturenoj straži... A lične (svoje) averzije prema ruskim lampama sam stekao kada se Priboj koji sam polovan kupio a potom prodao svom prijatelju, iz čista mira zapalio, sreća pa je drugaru majka ušla u sobu i probudila ga dok se iz sobe širio dim i smrad zapaljenog mrežnog trafoa i otrovni gasovi... Ono je tako propištalo da su se dva balona izlaznih cevi bukvalno otopila i deformisala. Dakle, nisam protiv bilo kakve izvedbe sa bilo kojim cevima, ali da budemo korektni i priznamo da svako od nas ima svoje omiljene cevke, svoju omiljenu topologiju i načine razmišljanja. I svako od nas na to ima pravo. Raspravljati o tome da li je neko u pravu ili ne, jalova je rabota, o ukusima se ne raspravlja. Što bude, biće, pokretač teme se u ovom slučaju pita, mi jedino možemo da dajemno sugestije i odgovaramo na pitanja. Za to ovaj forum služi... A sad, idemo dalje... :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kratka upadica za P18: bez uvrede, ali "Babuška" A sad, idemo dalje... :P

Ko se vredja ko se ljuti?'Zar moram opet o onome sto sam pisao pre nedelju dana.Radite bre ljudi sa lampama sa Marsa ako ocete,nebitno ali dajte nesto konkretno prezentujte.Babuska je na poklon ljudima sa foruma i za siroke mase koje citaju.Ko hoce da radi nesto sa njom bice mi drago, ko nece njegov izbor...Nju sam pomenuo u kontekstu da se nije bas nista napravilo,kao i babel Mikin i zavsen-ne zavrsen krov..Ajte vise dosta ja tebi ti meni,uprpopastismo Bori temu... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se vratimo tokovima,videsmo podosta misljenja istovetnih-oprecnih i nakon svega nesto razmisljam:Obzirom da Bora ima slabo osetljive zvucnike 87dB,i da smo se donekle slozili da treba sastaviti amp od raspolozivog materijala, po meni jedini rezonski je PP sa el84.AB1 klasa sa nekih 12-15W.Jedino u celoj toj prici mi nesto ec83 ne ide uz el84,mada je skoro na svim semama po netu.Cenim da je njeno pojacanje preveliko,obzirom da je prednapon resetke el84 ne vise od 10-14v.Recimo da bi tu mogla da se uglavi i ec81,bice dovoljno i njeno pojacanje,s tim da je treba napajati sa preko 100v na anodi.Licno ne bi radio PPP, zbog osobina autotrafoa koje sam naveo ranije,a koliko sam mogao da shvatim i Bora nije toliko iskusan samograditelj da bi se upustao u takvu avanturu.Dakle klasican pp trafo,koji i nije nesto skuplji od pomenutog PPP,a sa druge strane jednostavnije je uraditi i mrezni trafo.Nadam se da sam dao Bori neke smernice(ovo je bilo malo isuvise smelo receno),odnosno da sam mu dao neki konkretniji predlog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako Bori odgovara - best bang for the buck je da napravi nesto kao VTL Tiny Triode ;u originalu su dva para EL84 u izlazu po kanalu ulaz ECC81 (oba triodna sistema u paralelu) , kondenzatorom spregnuto na LTP obrtac koji je napravljen opet sa ECC81 ili 12BH7 , to kondenzatorima spregnuto na izlazne , koje su fiksno biasovane .radi veoma dobro , i samo mnogo ezotericnije varijante zvuce bolje od toga , imajuci na umu PP topologiju .mrezni trafo nabavljiv bilo gde , izlazni ...... ima ko i to radi ;moze se uzeti gotov recept sa Patrick Turner sajta , ako se ne varam .....semu imam - postujem ako bude potrebe .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pošto čovek još ne poseduje lampe kod sebe a i zvučnike bi menjao koliko vidim, možda da ipak razmisli o nekoj drugoj , muzikalnijoj lampi a da nije skupa, nesto tipa 6l6, 6v6 koje su sa cenom od nekih 15e manje vise mod nas dobar izbor, e sad topologija SE ili mozda neki ulrtalinear kao kompromis za snagu i neki fostex zvucnik mislim da bi bilo odlicno resenje, inace kod mene fe206 odlicno radi sa 2a3 a sa 6s33c ne sme da se odvrce pot preko pola...(čuo leonardo)preporucujem ti kombinaciju lapma u SE + neki efikasan full range zvučnik i to je topozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........................Znam da je allrounder klasa u principu nemoguca i puna kompromisa (o cemu god da pricamo), ali SE je iako verovatno naj u muzikalnostiipak osudjen na samo neke zvucnike, samo posveceno slusanje, a ima i puno ikonografije u svemu oko njih. Na kraju krajeva, ako nicim ne budem zadovoljan - sam cu vec stici do SE - zasada ne. Pozdrav.

Chakey, Bora nam lepo rece tj.napisa da ga sada SE ne zanima tako da molim da se ne vracamo unazad.Sto se tice tvog predloga cevi 6l6 i 6v6 su vise gitarske cevi,ne kazem da ne zvuce dobro,aliReci mi jesi li ti pravio tvoj SE na 6s33s,jer da jesi shvatio bi koliko je tesko doci do podnozja za iste lampe,koliko je 6s33s nezgodna za ubosti pravi rezim i ostalo.Meni je predstavljala i problem i zadovoljstvo,Boru bi nesto tako bacilo na kolena,obzirom na njegovo neiskustvo u samogradnji.I ja sam mislio da u klasicnoj topologiji svira fenomenalno,dok nisao cuo i njenu drugu stranu(sto mislim da je privilegija malog broja ljudi)O 2A3 da ne govorim..Koliko sam ja zakljucio Bora se nije decidno izjasnio da hoce da menja i zvucnike,vec je naglas razmisljao da SE zahteva i promenu zvucnika ,a za to sve -sada ne.Prema tome hajde da konstruktivno pomognemo coveku,da uradi nesto sa onim sto je predlozio,i previse smo se rasplamsali sa preporukom lampi
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, najracionalnije je ići na tri najjeftinije i ujedno i najdostupnije... EL84, PL36 i EL34. Sve ostalo ili je teže dostupno, ili je primetno skuplje. Prednost EL84 je upotreba Noval podnožja koja se koriste i za triode koje će veoma verovatno biti pobuda/obrtač. Prednost EL34 je veća snaga za dve u Push-Pull režimu i obilje proverenih šema, prednost PL36 je mogunost da se napravi mnogo bolje pojačalo a ja mogu da obezbedim nove po ceni EL34. Za PL36 jedino treba jedna lepa šemica a mislim da tu Zen Mod može da doprinese... BTW, PL36 su Tunsgram (NOS) koje su mi tražili onomad pa su se nešto prestali javljati kada ih je trebalo preuzeti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Chakey, Bora nam lepo rece tj.napisa da ga sada SE ne zanima tako da molim da se ne vracamo unazad."koliko vidim covek u poslednjem postu napisa:"Onda, raditi PP EL84 (recimo Trafomatic shema, vec postovano na drugom forumu) ili neko drugo PP sa 84 (dobro, nestoje vec predlozeno) ili SE sa EL84 (koje) - pozeljno "sazvakano" sa svim detaljima , opisima.I onda, ako bude SE, sta sa zvucnicima? FR? Troels, Stein, Fostex, Sonido ? A ipak, kako bi sve ovo plejalo mjuz koji slusam,u mojoj sobi - vidi raniji post?Ili da jos razmislimo o PPP 84?""Sto se tice tvog predloga cevi 6l6"(je od prilike kao 34 ali na manjem naponu Pa 30W)" i 6v6"(skoro identicna cev sa el84 samo sa oktalnim podnozjem i vecim balonom)" su vise gitarske cevi,"(e ja se tu ne bi slozio nikako, u PP varijanti su koriscene u mnogim ne gitarskim pojacavacima)"ne kazem da ne zvuce dobro,aliReci mi jesi li ti pravio tvoj SE na 6s33s ,jer da jesi shvatio bi koliko je tesko doci do podnozja za iste lampe,"(da si pazljivo citao, pise da sam napravio se pojacavac sa babuskom i da je Kolega sa foruma Leonardo bio da cuje dok smo se dogovarali za kutiju...konfiguracija 6sl7,6sn7, 6s33s, podnozja nasao po 250 din komad keramika\srebro)"koliko je 6s33s nezgodna za ubosti pravi rezim i ostalo.Meni je predstavljala i problem i zadovoljstvo,"(meni problem nije bio, a zadovoljstvo ... neopisivo, kad dodje vreme objavicu ceo projekat)"Boru bi nesto tako bacilo na kolena,obzirom na njegovo neiskustvo u samogradnji"(slazem se al covek hoce da nauci").I ja sam mislio da u klasicnoj topologiji svira fenomenalno,dok nisao cuo i njenu drugu stranu(sto mislim da je privilegija malog broja ljudi)O 2A3 da ne govorim..Koliko sam ja zakljucio Bora se nije decidno izjasnio da hoce da menja i zvucnike,vec je naglas razmisljao da SE zahteva i promenu zvucnika ,a za to sve -sada ne. "(Rekao je da su mu zvucnici sledeci projekat!!)"Prema tome hajde da konstruktivno pomognemo coveku,da uradi nesto sa onim sto je predlozio,i previse smo se rasplamsali sa preporukom lampi

izneo sam coveku svoje misljenje koje uopste nije bilo upuceno tebi, pa kad covek bude siguran da hoce Push Pull pojacavac dacu mu i neki konkretan predlog, ne znam zasto upadas svima u rec, znam ovo je slobodan forum ali nije lepo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a sunce vam kalaisano .....

uz najbolje namere koje ste svi imali - poplasiste coveka

ajd napravite mali time out sa pogadjanjima , pa pustite Boru da sam iznese malo vise detalja .

ZM

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...