Jump to content

EL84 PPP


bora

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 162
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Bokca vam vaseg.... :P

Dok se nisam dovatio ovog foruma,nesto sam i pravio,sad zahvaljujuci vama poceh samo da teoretisem.....

Na temu EL84 jedan link users.triera.net/zupanbra/elektronke/elektronika.html

Na bratskom slovenackom,ali kako shvatih za ovu temu se zanima neko ko je sretno ziveo u tim vremenima,a i ono na linku je iz tog vremena tako da bude apsolutno nostalgicno.

Licno,uvek i samo uvek je dovoljno i 5w iz SE,tj.A klase,nego neznam koliko W iz svega sto ima PP.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trebalo bi meni ako je neka ok cijena.Dva para uparena.

Cijena je sigurno ok, ali nema uparivanja. Pretpostavljam da ti nije hitno, lampe su kod penzionisanog servisera a ja nisam hteo da "zarobim" novac time što bih kupio pun karton (primjetićeš da sam trenutačno prilično u nekim građevinskim radovima) ali ako ti slučajno uzorkovane odgovaraju, mogu da odem i kupim koliko ti treba. Da se organizuje neka grupna kupovina, vjerovatno bi mogli malo i jeftinije, ali ni ovako ne bi koštalo mnogo, naravno, od većeg broja bi se mjerenjem kod nekoga mogli uparivati ...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem, k'o prvo hvala Steinu sto mi ustedi trud oko postavljanja SAM clanaka na forum ( a taman sam ih iskopao na tavanu...)K'o drugo - mnogo se zjbavate, sto je lepo i pozeljno u drustvu, ali niko od iskusnih nista o ovoj koncepciji pojacala...Toliko je dobrog u njemu - lampe su osvedoceno tople i muzikalne (e sad izvin'te sto nisu i skupe i egzoticne), lake i jeftine u nabavci i kasnijoj zameni, primari izl. trafoa sa manjim induktivitetima, ponavljam - lepa snaga, auto bias... Minusi nisu strasni - jedino udvostrucenonapajanje.Posto nisam elektronicar i nemam ni samograditeljskog iskustva koliko ga vi imate, samim tim ni dovoljno slusnog iskustva sa ovim ili onimgradnjama - pitam da li je vredno za pokusaj gradnje, makar samo ja, makar uz predlozene modifikacije (napajanje, zarenje...povratna...bias)ili postoji nesto zbog cega treba odbaciti sve ovo i raditi klasican PP, SE, nesto trece.Napisao sam sta i gde slusam, ali ne i na cemu - dakle prastari AR8BX, 87dB/W/m, polipropilen i problemi koje cu pokusati da resim sa vama(sledeca tema) ili cu (sto je verovatnije) ici na samogradnju iz pocetka.Znam da je allrounder klasa u principu nemoguca i puna kompromisa (o cemu god da pricamo), ali SE je iako verovatno naj u muzikalnostiipak osudjen na samo neke zvucnike, samo posveceno slusanje, a ima i puno ikonografije u svemu oko njih. Na kraju krajeva, ako nicim ne budem zadovoljan - sam cu vec stici do SE - zasada ne. Pozdrav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Licno,uvek i samo uvek je dovoljno i 5w iz SE,tj.A klase,nego neznam koliko W iz svega sto ima PP.

Ovako?http://diyaudioprojects.com/Schematics/PP-EL84-Tube-Amp-Schematic.htmpost-13-124906278837_thumb.pngili ovako? http://diyaudioprojects.com/Tubes/EL84-Push-Pull/Ovde će oni koji cene CCS u izlazu uživati...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem, k'o prvo hvala Steinu sto mi ustedi trud oko postavljanja SAM clanaka na forum ( a taman sam ih iskopao na tavanu...)K'o drugo - mnogo se zjbavate, sto je lepo i pozeljno u drustvu, ali niko od iskusnih nista o ovoj koncepciji pojacala...(ostalo odsečeno zarad preglednosti, mada, nije manje bitno :P)

Elem, to pojačalo iz SAM-a je bio moj prvi cevni projekat i sticajem niza nesretnih okolnosti, moje žurbe, grešaka u izvornoj šemi, neznanju, ograničenom budžetu, i eksploziji elektrolita zbog već pomenute greške u šemi, ostalo mi je u ne baš najboljoj uspomeni. Posle, dosta kasnije, imao sam priliku da ga čujem kod momka koji je imao mnogo više znanja, sreće i pameti da ga sagradi. Problem, bar iz mog ugla gledanja na stvari je karakter zvuka. Zvuči veoma, veoma puš-pul. Toplo, opušteno, i posle veće količine raznog muzičkog materijala, previše toplo, i previše opušteno. Ponekad to i nije dobro... Ali možda sa nekim drugim zvučnicima možda ne bi bilo uopšte toliko baršunastog prizvuka...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"nego neznam koliko W iz svega sto ima PP" me je zavelo... ispao iz konteksta pa je ispalo da ne znaš a u stvari je bilo reči o usporedbi SE vs PP gde prednost daješ SE topologiji. Ja takođe. Sorry...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem, k'o prvo hvala Steinu sto mi ustedi trud oko postavljanja SAM clanaka na forum ( a taman sam ih iskopao na tavanu...)K'o drugo - mnogo se zjbavate, sto je lepo i pozeljno u drustvu, ali niko od iskusnih nista o ovoj koncepciji pojacala...

Bojim se da bi ti ubili volju i zelju za radom kada bi poceli da iznosimo "istinu" o toj topologiji,ili si i ti jedan od pravih "ćurana" i srbenda pa bi u inat svima to realozovao. :P Ajde da probijem led kasnije ce se neko vec ukljuciti.Sad mozda ti ne mogu sve reci odjednom,ali zadrzacu se na trafou.Dakle radi se o autotrafou(izlazni),ali mana tog trafoa je kao i svakog drugog autotrafoa da nema galvanskog razdvajanja primara i sekundara sto moze izazvati male nevolje.Ovakav trafo ne prasta nikakve greske tipa ne idealno motanje,i trazi apsolutnu simetriju i identicnost namotaja.Bitna stvar koja proistice iz svega ovoga je da konstantno tece i jednosmerna komponenta kroz namotaje,samim tim logicno je razmisljati da se pojavi i u zvucniku.Bitna odlika ove topologije je manja impendansa,samim tim manje namotaja,rasipnih induktiviteta,parazitnih kapacitivnosti,ALI i veoma velike negativne povratne sprege,sto je po meni skrnavljenje zvuka.Potreba za velikim pobudnim naponom zahteva cevi sa velikim pojacanjem,pa nama izbor najcesce pada na ec83,o kojoj smo dosta toga napisali da i nije bas za audio(stvar ukusa)....Na temu jeftino i dostupno: postoji izreka "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari",mislim da je tako i u audiju i da ako se vec nesto radi treba to odraditi kvalitetno i sa sto manje kompromisa.Kad potece zvuk zaborave se troskovi.Mada u svakom slucaju ne treba ni u tom pravcu preterivati :) edit: ono curana se odnosi na naziv za ljude sa odredjenog geografskog prostora,kao za uzicane -ercovi,tako i za jagodince -curani.Nikako u pogrdne svrhe
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zato si zapatio one bf picayzle umesto svitaca :P

Normalno, s njima uvek znas na cemu si - zasvetle samo jednom i onda ih bacis :)Inace napravio sam ovaj polu-cirklotron tad kad je objavljen i nisam bio bas najzadovoljniji - jos uvek sam ubedjen da je bilo do izlaznog trafoa koji sam bio prinudjen sam da motam a posto me tada (kao i sada) zica i gvozdje jako smarahu, ja to lepo batalim i udesim jedan OTL sa 6AS7 kojim sam bio zadovoljan ali ne toliko da bih trpeo takvo cudo u kuci (8 kom. 6AS7 po kanalu - 2 i kusur ampera po cevi samo za grejanje). Bilo je posle nekoliko preamp-a, al' uglavnom tada smo se svetleci staklici i ja razisli...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvuči veoma, veoma puš-pul. Toplo, opušteno, i posle veće količine raznog muzičkog materijala, previše toplo, i previše opušteno. Ponekad to i nije dobro... Ali možda sa nekim drugim zvučnicima možda ne bi bilo uopšte toliko baršunastog prizvuka...

I samo se pitam u čemu je tu problem? :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio.com/forums/search.php?action=showresults&searchid=1164534861&sortby=lastpost&sortorder=descendingima dosta o RH84 pojačalu, koje je em domaće, em valjano. Pravio sam ga u par izvedbi, radi (rh=racing horse), čak i sa trafojčićima iz babinog radio-aparata. Bez podcenjivanja istog. Naprotiv. Dakle: ako ti je dovoljno par vati, želiš EL84, jednostavnost, nabavljivost delova i veoma verovatno silno uživanje u pojačalcu sa muzikalnom 84-kom, izvoli.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sigurno je tako.Nego ako neko sluša muziku bar 3-4 sata dnevno svaki dan u godini takav zvuk upravo leži, bar meni.To mi dođe otprilike kao razlika u produkciji između zvuka koji se dobija iz DDD studija i AAD.Od previše detalja može i glava da zaboli.Mada jedno si sigurno u pravu - stvar ukusa i ništa više.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Greska prijatelju!!!!

-. .- -.- --- --. .- ... .. -- .. ... .-.. .. --- ..--.. e tako se to radi! II klasa u vojsci, a I u civilnom

73 de YT1TX.

Zaboravlja se prijatelju - godine :P

četa VOJIN - 1984

Sombor, Sarajevo-Neđarići, Jahorina, Prevlaka.

Takođe II klasa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh za dlaku smo se omasili avgust 1984. Pirot, RMr40, Ar55 i RTU100 sa AT 5 lomljeni dipol, ves RTLP i RTG.

Alo penzosi,idite u neku obliznju kasarnu pa tamo fetisirajte na vojnu opremu,koja je moram priznati i dan danas u upotrebi :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...