Jump to content

EL84 PPP


bora

Preporučeni Komentari

Da, da... Hvala momci.Trebalo bi da su ovi izlazni manje problematicni, kad ono...Steinov opis zvuka - moglo bi to biti i OK za mene, bez obzira na vrstu mjuza koji slusam (ostrinu nikad nisam cenio)Neodlucnost i dalje prisutna.Volju za rad mi niko i nista ne moze ubitiAh da, p18 - shvatio sam odmah druze, nema potrebe za objasnjenjem ("curan"). Zna se da su jagodinci Curani.Onda, raditi PP EL84 (recimo Trafomatic shema, vec postovano na drugom forumu) ili neko drugo PP sa 84 (dobro, nesto je vec predlozeno) ili SE sa EL84 (koje) - pozeljno "sazvakano" sa svim detaljima , opisima.I onda, ako bude SE, sta sa zvucnicima? FR? Troels, Stein, Fostex, Sonido ? A ipak, kako bi sve ovo plejalo mjuz koji slusam,u mojoj sobi - vidi raniji post?Ili da jos razmislimo o PPP 84?Ili da ubijem jos jedno ladno, pa da vidimo sutra?Pozdrav, bora Curan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 162
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ah da, p18 - shvatio sam odmah druze, nema potrebe za objasnjenjem ("curan"). Zna se da su jagodinci Curani.

Papir sve trpi,pa nije zgoreg objasniti sirokim narodnim masama.Neznaju svi pricu o putesestviju jednog jagodinskog curana po brzim prugama srbije i momentu kada je na njega naleteo voz....I sta je tu bilo,bilo je i dobismo CURANE,CREVARE I DZIGERANE.Jos samo da se ujedine i eto prvog srpskog megapolisa....Na temu SE na EL84 i zvucnika.Za 2.5w iz SE moraces da menjas trenutne zvucne kutije za neke osetljivosti preko 91db(pozeljno 95).Sad ako nadjes uparene pa ih stavis u paralelu,ili uradis PP ali u A klasi.Ma puno je varijacija na tu temu.Generalno EL84 je opisana i isprobana u puno opcija.Ipak je najbolje docekati jutro,sada da li uz Jagodinskog cicu,ili ladno s' rozi...Vazno da je svetsko a nase.Pozdrav
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam ništa protiv EL84, ali na kraju sam završio sa EL34 i ni na jedan sekund nisam zažalio zbog odluke. Razlika u ceni same cevke je mala, razlika u karakteru itekako prisutna, a tamo gde sa EL84 mora dobrano da se zapapri u pentodnom modu, to već EL34 sa nekom lakoćom nosi uvezana kao trioda... E, to je ono što za malo razlike u ceni lampe vredi više nego svaku paru. U SE modu, sa EL34 može da odradi nekih 8 W u ekonomičnom a do 12W u zapaprenom režimu rada. Ja sam se zadovoljio sa nešto nižim naponom (cca 270V na anodi) i nešto manjom snagom a zarad efikasnosti upario sa Fostexovim FE126E... Lampe traju večno... skoro... Moglo bi se malkice zapapriti pa ići na nekih 380V i uvezati je kao triodu, probao sam i zvuk je bolno iskren, ali sam posle ipak ostao na nižem naponu jer su bila takva vremena da sam do lampi teško dolazio. Potom sam za glavni sistem počeo da petljam sa roletnama i paravanima (elektrostaticima, ali ih ovde niko ne zove tako) pa sam sve što nije moglo bez teških probavnih smetnji, podrigivanja i riganja da podese suludu impedantnu karakteristiku panela, eliminisao. Završio sam sa solid state verzijom, ali to je već druga priča...Ako je budžet tanak a cevke su u pitanju, SE sa EL84 iz babinog radija. Ako se ide na motanje novih trafoa ili kupovinu, ja bih svakako preoporučio da se razmisli i o EL34... Evo moje interpretacije...post-13-124907539975_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa cena nije nešto različita, ne drastično, bar ne što se same lampe tiče. Ja sam moje JJ (nekadašnja Tesla) platio uparene 48€ za kvartet. To mu dođe 12€ po lampi. Cena bez uparivanja je nekih 2€ manja a za neku određenu izlaznu snagu pri zadatom prenosnom opsegu, treba trafo iste snage. To uglavnom znači istu cenu izlaznog trafoa za neku snagu. (naravno, cene kod raznih proizvođača variraju, ali 10W trafo na 2k, 3k3 ili 5k isto košta kod istog proizvođača...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa cena nije nešto različita, ne drastično, bar ne što se same lampe tiče. Ja sam moje JJ (nekadašnja Tesla) platio uparene 48€ za kvartet. To mu dođe 12€ po lampi. Cena bez uparivanja je nekih 2€ manja a za neku određenu izlaznu snagu pri zadatom prenosnom opsegu, treba trafo iste snage. To uglavnom znači istu cenu izlaznog trafoa za neku snagu. (naravno, cene kod raznih proizvođača variraju, ali 10W trafo na 2k, 3k3 ili 5k isto košta kod istog proizvođača...

Pa to ti kazem,potpuno podrxavam EL34 a mislim da ce i siri auditorijum, univerzalnije je sto se snage tice a i raznih kutija :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da se pojedinci neće uvrediti ,moje prisustvo na forumima nema tu nameru ,ali EL34 je jedna obična kravetina od lampe ,sirova snaga bez imalo lepote i fizičke ,a i one u zvuku.Po meni kraljice PP pojacala su KT66,KT88,CV345,EL37,6550,EL11,EL12,6V6,6F6,6L6(6S3P) i svaka od ovih cevi u sing endu takodje je vrhunska .Direktno grejane triode neću ni da pominjem jer ,ako izuzmem lepe žene to je nešto najlepše i najbolje što je svet stvorio.Tako da ko god razmišlja o lampama u pojačalu neka uzme u obzir sve ostalo osim EL84 koja je stvorena za radije lampaše ili EL34 koja je stvorena za gitarska pojačala(one su dobre za početničke uređaje, ali nikako za nešto ozbiljno).Bez uvrede.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da se pojedinci neće uvrediti ,moje prisustvo na forumima nema tu nameru ,ali EL34 je jedna obična kravetina od lampe ,sirova snaga bez imalo lepote i fizičke ,a i one u zvuku.Po meni kraljice PP pojacala su KT66,KT88,CV345,EL37,6550,EL11,EL12,6V6,6F6,6L6(6S3P) i svaka od ovih cevi u sing endu takodje je vrhunska .Direktno grejane triode neću ni da pominjem jer ,ako izuzmem lepe žene to je nešto najlepše i najbolje što je svet stvorio.Tako da ko god razmišlja o lampama u pojačalu neka uzme u obzir sve ostalo osim EL84 koja je stvorena za radije lampaše ili EL34 koja je stvorena za gitarska pojačala(one su dobre za početničke uređaje, ali nikako za nešto ozbiljno).Bez uvrede.

Naravno mogu se sloziti sa tobom donekle ali ima jedno ali ukusi su razliciti a samim tim i ono sto cujemo, naslusao sam se svega i svacega pa tako svaka lampa moze zvucati na milion nacina naravno neki su dobri neki ne ali skoro svaku mozes prilagoditi svojim potrebama, moj Audio L je u startu zvucao kao kanta ali je tokom godina evoluirao u nesto sasvim drugacije gde se EL34 pokazala kao izvrsna lampa za kutije koje imam.Sto se tice gitarskih pojacala i pocetnika mislim da si u krivu naravno mislim na prave muzicare kojima je cilj da imaju odgovarajuci zvuk na koncertima pa onda mi kao publika i slusaoci slusamo ta pocetnicka pojacala na koncertima.A kod kuce onda izmisljamo mlaku vodu sa necim drugim, verovatno misleci da bi to tako trebalo da se cuje a ne onako. Zar ne tezimo vernom prenosu i vernoj interpretacij onoga sto je odsviramo? :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mant'te se corava posla :P poenta jeste kako uraditi najbolje sa tim i tim ;sta se kome najbolje svidja je sasvim druga stvarznam za pojacala u koja su ulozeni dobri novci a sviraju kuku leles druge strane znam i za pojacala u koja je ulozeno 2-3-4-5-6 puta manje para i trce u krug oko ovih prvihna kraju - sve je pitanje ukusa ;dobra je i VT4C ali je dobra i ECL82 .2A3 necu ni da pominjem , ili mogu - ali onda treba pomenuti i EL36 u triodi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mant'te se corava posla :P poenta jeste kako uraditi najbolje sa tim i tim ;sta se kome najbolje svidja je sasvim druga stvarznam za pojacala u koja su ulozeni dobri novci a sviraju kuku leles druge strane znam i za pojacala u koja je ulozeno 2-3-4-5-6 puta manje para i trce u krug oko ovih prvihna kraju - sve je pitanje ukusa ;dobra je i VT4C ali je dobra i ECL82 .2A3 necu ni da pominjem , ili mogu - ali onda treba pomenuti i EL36 u triodi

:):):)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da se pojedinci neće uvrediti ,moje prisustvo na forumima nema tu nameru ,ali EL34 je jedna obična kravetina od lampe ,sirova snaga bez imalo lepote i fizičke ,a i one u zvuku.Po meni kraljice PP pojacala su KT66,KT88,CV345,EL37,6550,EL11,EL12,6V6,6F6,6L6(6S3P) i svaka od ovih cevi u sing endu takodje je vrhunska .Direktno grejane triode neću ni da pominjem jer ,ako izuzmem lepe žene to je nešto najlepše i najbolje što je svet stvorio.Tako da ko god razmišlja o lampama u pojačalu neka uzme u obzir sve ostalo osim EL84 koja je stvorena za radije lampaše ili EL34 koja je stvorena za gitarska pojačala(one su dobre za početničke uređaje, ali nikako za nešto ozbiljno).Bez uvrede.

Iz svega ovoga sam hteo reći, ako se radi ozbiljan projekat, koji je po pravilu skup, uradite ga sa nekom malo boljom cevkom.Poskupljuje ga samo tih par evrića za cevku ostalo je isto.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz svega ovoga sam hteo reći, ako se radi ozbiljan projekat, koji je po pravilu skup, uradite ga sa nekom malo boljom cevkom.Poskupljuje ga samo tih par evrića za cevku ostalo je isto.

u pravu si 158%jedino sto bih ja dodao da je 34-ka ipak malo vise sveta krava , no obicna :P(nauci covek da postuje ono sto je radilo i na 800V anodnog napona u razglasnim pojacalima)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ostaje nam samo da se zamislimo koliko je par evrića... Recimo, par evrića razlike u ceni između EL84 i EL34 je recimo oko duplo razlike u ceni po komadu. Poslednji put kada sam gledao cevke sa kojima se rade beskompromisni projekti koštaju bar tri puta više od EL34, što recimo da u ceni konačnog projekta i nije više nego 5 do 10% razlike, ali je ova priča počela sa jednostavnim i jeftinim projektom i EL84... Dakle, ideja je da se kupe lako i jeftino dostupne sijalice, i sa malo strpljena, truda i vremena izvuče jedno fino, kultivisano pojačalce... Što onomad rekoh prijatelju koji ima UR845, 'beš to tvoje pojačalo od 9 kila jevara kada osciluje i pišti... (naknadnim pregledom je ustanovljena pred-ugljenisana faza jedne štampane pločice i zamenom iste i delova, oscilovanje je prestalo), daklem ili ćemo od svega praviti haj-end pa makar koštalo i oko i bubreg i nikada ne završiti ga, ili ćemo ipak biti racionalni i pomoći onima koji nišane malkice niže. Ja sam za to da svako može da izabere klasu uređaja koje može sebi da priušti. Ja sam se načekao na svoje elektrostatike, ali valjda samo zato što za sve postoji vreme i mesto i način. Ne verujem da bih sa 19 godina umeo da cenim ono što imam da mi je lako došlo... Ajd, idem nazad da slažem staklenu vunu u BSBIT...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

[*]Dakle, ideja je da se kupe lako i jeftino dostupne sijalice, i sa malo strpljena, truda i vremena izvuče jedno fino, kultivisano pojačalce...

[*]daklem ili ćemo od svega praviti haj-end pa makar koštalo i oko i bubreg i nikada ne završiti ga, ili ćemo ipak biti racionalni i pomoći onima koji nišane malkice niže.

[*]Ja sam za to da svako može da izabere klasu uređaja koje može sebi da priušti.

Podržavam Steina.

Sve što je gore naveo stojim iza toga.

E sad da ne ispadne da ja nešto forsiram kao treba mi neki amp ili preamp pa guram da se nešto pravi.

Generalno ne treba mi

Imam bocamu la 224 koja ima solidnih 15 vati "barušnastog" zvuka i to mi je ok.

Polako ću je prepakovat i dobiću i vizuelno lijepo pojačalo, što je takođe bitno.

U nju mi je najveće ulaganje pored novih lampi što je potrošna roba bila kupovina alps pota.

Imam i pretpojačalo korato ten - ecc82 i to radi više nego dobro.

Dakle ne treba mi ništa.

A ako mi se juri nešto jače lupiš lovu a može se jeftino naći (frka svima) gotov amp.

A onda slijedi pitanje - Zašto bi onda nešto radio.

Zato što očekujem od ljudi sa foruma da ogromno iskustvo znanje i ne znam šta više pretoče u jedno allaround pojačalo srednje više klase koje bi bilo rezultat druženja ljudi sa ovog foruma.

Pa jednog dana za ko zna koliko godina kad uključiš pojačalo sjetiš se likova sa foruma, Aca, Sp-a, Steina, Zena, Stona i da ne nabrajam.

Dobrih viceva i sitnih provokacija.

Ali evo od kraja aprila od kad smo se skupili na ovome forumu nismo pokrenuli ni jedan projekat koji bi bio prihvatljiv za dobar dio članova i koji bi privukao još članova.

Meni iskerno odgovara atmosfera na forumu opuštena konverzacija i offovi tako da idemo dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...