Jump to content

Shunt regulator 78xx formata


Impuls

Preporučeni Komentari

Evo da pokrenem temu za izradu shunt regulatora koji bi zamenio 78xx seriju u cd plejerima. Znaci, ne velika snaga, prikljucni pinovi kao na 78xx i da zauzima malo mesta, po mogustvu sa smd elementima. Ako neko ima neke korisne linkove neka ih stavi ovde pa da krenemo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 162
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

editovao naslov teme , da bude malo jasnijis obzirom da imam par ideja - sta mislis(te) koji minimalni napon ? to definise topologijuu stvari - najprakticnije je ici na OP pojacavac greske , sto definise potrebu za OP-om koji ce raditi i na 5V jednostrano, ili cak i malko nize .uz upotrebu par trikova i tako je moguce dobiti izlazni napon iz rega od min. 3V3 (mozda nekome zanimljivo) , a 5V je vec lakoca .u fizickoj realizaciji treba predvideti laku montazu i malo veceg dodatnog hladnjaka , da bi se mogla dobit veca izlazna struja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neskore to nije shunt regulator vec obican redni stabilizator. Shunt regulator bi mogli uporediti sa radom pojacala u A-klasi. On radi tako da kroz njega prema masi uvek tece ista struja ako nema potrosaca. Kada se prikljuci potrosac deo struje ide prema njemu a deo i dalje prema masi ali napon ostaje nepromenjen. Recimo da hocete na pojacalu u A klasi da imate fiksni napon od 5v. Kroz nejga ce teci ogromna struja ali ce napon biti 5V. Ovo ce se poremetiti samo ako potrosac povuce vise struje od one za koju je projektovan stabilizator. Zato je bitno da se definise za koju struju se radi shunt stabilizator

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mali txtic o jednom shuntu - drugi deo pdf-a :http://czsr_bac.on.neobee.net/The%20Pumpkin%20%26%20Shunty.pdf

Nije me bilo par sati i vidi sta se napravi :tongue10: Onaj mali 78/79 na 317/337 sam mislio za manje zahtevne potrosace.Za naj zahtevnije (da ih opet ne nabrajam) moze nesto ovakopost-21-12479238993695_thumb.jpgpost-21-12479238773103_thumb.jpgMislim da su dimenzije i blizina potrosacu primarni.Postoje bolji regulatori ali zbog dimenzija nisu prikladni.Od mene toliko :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mozemo mi to i boljeda ne preinzinjerisemo a da radi kako treba

Ajde, al da ne bude plocica 50x100 :tongue10: Za neko max. resenje ovakvih treba 2-4,a onih manjih 317/337 (za ostalu boraniju) barem 5.Nije resenje ni da se napravi prasuma zica u kutiji :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kol'ko sam shvatio - Impuls zeli da napravimo zamenu za 3pin reg ,sto ce reci da se lemi umesto njega ....... dakle plocica eventualno 30mm sirine a visine - kol'ko moze ?metar ?hehe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kol'ko sam shvatio - Impuls zeli da napravimo zamenu za 3pin reg ,sto ce reci da se lemi umesto njega ....... dakle plocica eventualno 30mm sirine a visine - kol'ko moze ?metar ?hehe

:tongue10:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

editovao naslov teme , da bude malo jasnijis obzirom da imam par ideja - sta mislis(te) koji minimalni napon ? to definise topologijuu stvari - najprakticnije je ici na OP pojacavac greske , sto definise potrebu za OP-om koji ce raditi i na 5V jednostrano, ili cak i malko nize .uz upotrebu par trikova i tako je moguce dobiti izlazni napon iz rega od min. 3V3 (mozda nekome zanimljivo) , a 5V je vec lakoca .u fizickoj realizaciji treba predvideti laku montazu i malo veceg dodatnog hladnjaka , da bi se mogla dobit veca izlazna struja

Dapache!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...