Jump to content

Fostex Fe126e - slikovito...


stein

Preporučeni Komentari

Nema tu šta mnogo da se priča. Treba kupiti drajvere (ponekad to znači naručiti i čekati) i treba sklopiti kutije. Ovo bi bio jedan od primera kako čak i stvari koje na prvi pogled mogu delovati komplikovano, zapravo mogu da se urade u dnevnoj sobi. Sve ploče za kutiju se mogu izrezati uslužno, treba malo lepila, ugaonik, nekoliko stega i nešto novinske hartije da se pod zaštiti. Finiš je nejjednostavnije izvesti sa valjkom i bojom. Ostalo na slikama...fe126e.pdfNapomena: Prečnik bas reflex otvora nije 30mm kao što je u pdf dokumentu nego 50mm. Proporcionalno odgovara 50mm a i matematički, grešku su napravili u pisanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 39
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Posle lepljenja i sušenja lepila, nanese se tanak sloj kita za drvo, prebrusi, popravi i...post-13-017405800 1285054471_thumb.jpgpost-13-045205300 1285054491_thumb.jpgpost-13-041217200 1285054508_thumb.jpgMože i više puta, sve dok se ne dobije zadovoljavajuće ravna površina...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valjak i boja... Ja sam malo bio nestrpljiv, ali sam posle dodatnim slojem boje to popravio...post-13-073287200 1285054792_thumb.jpgpost-13-055169300 1285054804_thumb.jpgpost-13-021600500 1285054819_thumb.jpgFurniranje je takođe opcija, ali to zahteva mnogo više znanja, veštine, novca a i vremena...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na prezentaciji, Stein! :hi:

Kada si u Sonido temi spomenuo svoje fostexe pomislio sam da je riječ o ovome:

Frugal horn - potraži Saburo

Dave The Bas je dokumentirao izradu na bigdiya

Review korisnika na audiogonu - Cardersound iz kanade pravi komercijalnu varijantu Saburoa

Sve u svemu izgleda kao relativno jeftin driver za ulazak u svijet horni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na prezentaciji, Stein! :hi: Kada si u Sonido temi spomenuo svoje fostexe pomislio sam da je riječ o ovome:Frugal horn - potraži SaburoDave The Bas je dokumentirao izradu na bigdiyaReview korisnika na audiogonu - Cardersound iz kanade pravi komercijalnu varijantu SaburoaSve u svemu izgleda kao relativno jeftin driver za ulazak u svijet horni.

Ja sam lično prezadovoljan, a i moja supruga koja je za ove zvučnike rekla da odista "sviraju muziku"... Ne bih se smeo zakleti, ali drvenarija me izašla oko 20€ (rezano na meru), drajveri nekih 90+ i ostalo malo boje, kita, šmirgl papir i valjak, dakle, recimo oko 150 za sve. Naknadno sam grešku oko dimenzije BR otvora korigovao i spustio kutije na zemlju, nogice su samo smetale basu. Horna je po specifikaciji ugođena na nekih 100Hz a BR otvor na 55Hz ako se dobro sećam. Sve u svemu, jeftino, jednostavno, a svira mnogo bolje nego bilo koje kutije u tom cenovnom rangu. Svira, ne trese prozore i ne izbija vazduh iz grudnog koša... Na netu postoji čitav niz drugih rešenja, meni se ovo učinilo praktičnim i lakim za izvesti, posebno imajući na umu WAF... Ukrasne tikvice su konačno našle svoje mesto na gornjim pločama ovih kutija :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"Na netu postoji čitav niz drugih rešenja, meni se ovo učinilo praktičnim i lakim za izvesti, posebno imajući na umu WAF... Ukrasne tikvice su konačno našle svoje mesto na gornjim pločama ovih kutija "Naravno da ima bezbroj drugih rješenja - inače ne bi imali o ćemu razgovarati. :D Da, stvarno djeluje praktično i ne skupo.A za tikvice evo jedan :good2::cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se takođe jako sviđaju zvučnici, finiš pogotovo :punk: Imam jedno pitanje... Da li je skinut sloj materijala na prednjoj ploči blizu otvorima na korpi drajvera radi lakšeg protoka vazduha ? Ipak i ploča debljine 19mm prilično ometa normalan rad zvučnika kod ovako malog drajvera. Ovo inače treba praktikovati kod svakog zvučnika manjeg od 10 inča. Ako je ovo urađeno onda je sve odrađeno SUPER, naravno :hi:post-117-018423600 1285102354_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A posto je FE126e izbacen iz proizvodnje, i zamenjen sa FE126en , ima i ovako nesto - zanimljiv koncept - nesto izmedju TQWTa i BLHorn :http://www.diyaudio.com/forums/full-range/172937-frugel-horn-mk3-beta-builds.html Takodje Izgleda da novi 126en pasuje u kutijama projektovanim za staru 126ticu.I inace ima gomila projekata za Fostex na dobrom,starom http://www.frugal-horn.com/index.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se takođe jako sviđaju zvučnici, finiš pogotovo :punk: Imam jedno pitanje... Da li je skinut sloj materijala na prednjoj ploči blizu otvorima na korpi drajvera radi lakšeg protoka vazduha ? Ipak i ploča debljine 19mm prilično ometa normalan rad zvučnika kod ovako malog drajvera. post-117-018423600 1285102354_thumb.gif

Materijal je po nacrtima 15, a ja sam u nedostatku istog, preračunao dimenzije za 16mm koji je dostupan, unutrašnji rub je obrađen okruglom turpijom za drvo i obrušen. Mislim da bi ovakva kutija mogla čak da se napravi i od tanjeg materijala, ali razlika u ceni je toliko mala da nisam hteo da pametujem. :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Materijal je po nacrtima 15, a ja sam u nedostatku istog, preračunao dimenzije za 16mm koji je dostupan, unutrašnji rub je obrađen okruglom turpijom za drvo i obrušen. Mislim da bi ovakva kutija mogla čak da se napravi i od tanjeg materijala, ali razlika u ceni je toliko mala da nisam hteo da pametujem. :character13:

Superb :ok:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sada osećam potrebu da se poklonim i zahvalim, ali mislim da je poenta cele teme u svega nekoliko postova i potkrepljeno slikama pokazati kako se na jednostavan način, uz veoma malo ulaganja i rada, može dobiti veoma fin par zvučničkih kutija. Sve preko ovoga, ostavljeno je DIY-eru na volju. Verujem da bi sa malo igranja kompenzacijama (LRC) mogao odziv malo ispeglati, ali i ovako, za uloženo se dobija stvarno mnogo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ako se ima načina doći do zvučnika (meni su ih doneli prijatelji iz Nemačke u kolima i niko nije ništa pitao na tu veličinu) i ako ima neka firma koja uslužno reže mediapan/ivericu (ipak mediapan pre, na tolikim kutijama razlika u ceni nije vredna pomena), onda treba samo malo lepka, ubodna pila, malo šmirgl papira, par stega i nešto sitneža materijala... Na kraju je damping samo stavljen oko BR otvora u dnu i tanak sloj iza samog drajvera. Ne stavljati u kanale, totalno se zaguši čak i sa najmanjom količinom koja zatvara kanal!Good Luck!edit: dodao bih, nema mnogo smisla sa pojačalima preko 10-12W... Dakle ubilo se za malo cevno pojačalo ili neki sitan dragulj...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...