Jump to content

Generator funkcija sa MAX038 chip-om


Sipi

Preporučeni Komentari

Evo, ipak se u Beogradu nasao jos jedan MAX038 chip pa je uredjaj jutros svecano pusten u rad. Nisu dzabe nahvalili na net-u ovaj chip - stvarno dobro radi, mnogo bolje od xr2206 ili prastarog ICL8038. Ugradio sam ga u staru gvozdenu kutiju od mreznog switch-a (15 x 8 x 2.5cm) tako da je vrlo kompaktan, trafo je van kutije (wallvart, 5V/300mA - bivsi punjac od bivseg aku srafcigera).Sema je kompilacija datasheet-a, nekih sema sa net-a, uz dodato rasprezanje digitalnog od analognog napajanja i izlaznog OpAmp-a (AD828, 450V/us, 130 MHz band).Evo seme generatora sa napajanjem:post-20-082850600 1275730277_thumb.gifIzgled spolja i iznutra:post-20-072980400 1275730313_thumb.jpgpost-20-011244400 1275730349_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 31
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Evo i izgleda oblika signala - stavljam samo kvadratni signal, sinus i trougao su jos bolji.Cetvrtka, 1 Mhz:post-20-059400000 1275730527_thumb.jpg100 kHz:post-20-051694800 1275730555_thumb.jpg10 kHz:post-20-026623100 1275730588_thumb.jpg20 Hz:post-20-043785300 1275730617_thumb.jpgEdit: amplituda na svim slikama je oko 4V peak-to-peak

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam napamet, to nije brojka koju smatram vaznom (pogledaj u datasheet-u, sigurno pise - THD uredjaja je u stvari THD MAX038 chip-a, doprinos AD828 je zanemarljiv). Meni je kod ovog uredjaja mnogo vaznija pravilnost talasnih oblika i frekventna linearnost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не бих да кварим тему. ал увек сам волео прављене справе.

Тема ме подсети на један мој пројекат који је одавно завршен ал никад није скутијан!

Употребљен је 2206 који је узгред буди речено лош и никако  нисам могао  подесим  да има идеалну синосуиду.

Разлог је што он од троугла прави синосуиду.

Експериментисању није било краја, уз то сам га и покварио  :buehehe:.

Међутим самим кварењем сам успео у ствари да побољшам рад тј. да синосуиду поправим, оне две остале нису више радиле

Сада је синусоида идеална!, браво Ја.

Наравно осим самог 2206 додао сам и појачавач и напајање јер цео уређај је био замишљен за употребу на терену.

Postavljena slika

Postavljena slika

Ако мој пост квари тему, обрисаћу га!!!!!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam napamet, to nije brojka koju smatram vaznom (pogledaj u datasheet-u, sigurno pise - THD uredjaja je u stvari THD MAX038 chip-a, doprinos AD828 je zanemarljiv). Meni je kod ovog uredjaja mnogo vaznija pravilnost talasnih oblika i frekventna linearnost.

Upravo tako, THD je stvarno tako malo vazan kod ovakvih function generatora. Generatori tog tipa ne mogu generirat skroz idealnu sinusoidu ali zato generiraju izuzetno dobre pravokutne i trokutaste valne oblike. A ca i triba vise za ocjenu linearnosti i tranzijentnog podesavanja ampa. A i njegova sinusoida, bez obzira ca ni po obliku apsolutno idealna, je i vise nego dovoljna za mjerenje frekventne karakteristike. A i amplituda joj je skoro neovisna o frekvenciji. U cilom opsegu u kojem 038 dela.Kako MAX038 ide do vrlo visokih frekvencija (i ocuvava odlicne valne oblike), on vridi svaki cent svoje cijene. Ja ga vec godinama koristim i ni mi ni nakraj pameti da trazim drugi tip generatora. Sluzi mi i pri restauraciji i podesavanju starih radio aparata (FM modulaciju ionako vec interno ima a mali AM modulator san mu dodal)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Da se nadovežen na temu sa par pitanja.....

Baš malo kopan po netu projekte GF, meni triba do nekih 100-200kHz, za audio testiranja, kolko vidin na netu se sve vrti oko nekolko specijaliziranih krugova, MAX038 je najbolji al najteže nabavljiv, štabi bilo da se uradi sa XR2206, jel on tolko inferioriniji, ili je razlika na višin frekvencijama, gledan ovaj tu i ono super izgleda, a i jednostavan je, ima brdo projekata na netu ili bez buffera na izlazu, ili stavi buffer pa onda pot, neznan koji je smisal toga....

Iman doma AD826 i AD844, AD797...bili se oni mogli koristit?

Jel postoji pločica za taj projekt ili je ostalo na p2p, i zašto 5V, mislin svaćan da je sasvin dosta za većinu testiranja, al zašto je na kupovnin uvik 50R izlaz i 20V napon, ima li to neku svrhu ili?

Gledan ovaj, slićno je izveden, samo šta na izlazu koristi specijalizirani buffer, dok kolega Sipi koristi opamp u paraleli, i gain 2x,

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I XR2206 i ICL8038 postaju neupotrebljivi mnogo pre 100kHz. Talasni oblici se deformisu do ocaja. Necemu mogu da posluze do 10-ak kHz maximalno. Koga to zadovoljava, sve je OK... Buffer na izlazu je pozeljan ako radis sa uredjajima cija je ulazna impedansa niska. AD826 je dobar izbor (brz, snazan izlaz, frekv. stabilan). PCB generalno smatram inferiornim nacinom izrade uredjaja (u VF kolima narocito), tako da je nisam pravio. 5V zato sto je to meni dovoljno - kome treba vise od toga, nije nikakav problem da podigne napon napajanja, poveca pojacanje i doda snazniji strujni stepen na izlazu. Komercijalni uredjaji treba da pokriju siri spektar potreba potrosaca a u DIY zoni svako pravi ono sto njemu treba...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni ovaj malecki sa XR2206 radi posao, nažalost osciloskop (stara Iskra - lampaš) čeka nove kondenzatore, nije u funkciji, tako da ne mogu da slikam šta daje na izlazu.Traži malo podešavanja, jednostavan, kad sam ga napravio i podesio to je za moje potrebe bilo ok. http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=822

post-670-0-96149300-1312367902_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni ovaj malecki sa XR2206 radi posao, nažalost osciloskop (stara Iskra - lampaš) čeka nove kondenzatore, nije u funkciji, tako da ne mogu da slikam šta daje na izlazu.Traži malo podešavanja, jednostavan, kad sam ga napravio i podesio to je za moje potrebe bilo ok.

И онај што сам правио ради ко бог али сам га само јед пут користио. Једноставно, имам други. Мада ипак мислим да је 2206 канта али када се појавио била је права помама.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Јел беше са предње стране има рупе за ограничавање хода, једна подлошка има зуб која упада у одабрану рупу?

Da , upravo tako .Kod mene to stoji kako se vidi , pošto koristim samo sinusoidu do 100 hz . Kad mu namestim da ide membrana 2 sek dole pa 2 sekunde gore B)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...