Jump to content

driver za 300B


neskor

Preporučeni Komentari

E Banat, stvarno ne bin tel da ovo postane igra gluhog telefona ili prepucavanje ali jesi li uopce razmislil ca si napisalPogresno. Upravo kod lampi se moze itekako dobro matematicki predvidit ponasanje i zvucni rezultati sklopa. A ovdi neumoljiva matematika itekako lipo kaze ca ce bit sa frekventnom karakteristikom. To si (virovatno nesvisno) i sam potvrdil va svom dalnjem tekstu. Npr ovdi: Ovaj amp ocito i je jako dobar za upotribu u AM srednjevalnim predajnicima jer se kod njih i inace vrsi ogranicenje audio propusnog opsega a i sam modulator (audio amp) se nastoji izvest sa minimalno dovoljnim propusnim opsegom da se smanji mogucnost prodiranja RFa u njega. Prodor RFa va modulator najcesce dovodi do jake intermodulacije i hrpe parazitnih produkataOtprilike nec slicno sam i napisal. Zvuk koji se moze svidit ali se vrlo brzo uocava ca sve faliDi san to spomenul resetkinu struju 300B? A i ca ti se ne cini da malo brkas pojmove? Sama pojava resetkine struje niposto nije vezana za klasu C (virovatno su i ti stari radio pirati tako tvrdili). Ona moze tec (i puno cesce nego ca ljudi misle tece) i u klasi A i u klasi B. Postoje i topologije di se njena pojava itekako iskoristava za ukupno lineariziranje ampa. Virovatno ti ovo zvuci ka paradoks ali ni va tome nima nikakove mistifikacije. Kad se amp analizira u cijelosti (ne samo stupanj po stupanj zasebno) onda se to itekako vidi.Ca se tice "pravljenja" po toj shemi, moren ti rec da san sve te malostrujne koncepcije odbacil odma nakon prvih iskustava sa ECC88, jos davnih 70-ih godina proslog stoljeca. Kako lipo stara narodna kaze "svaki cigo svoju konjusinu hvali" tako i ti imas apsolutno pravo da uzivas u zvuku ove koncepcije ako ti se svidja. U odredjenoj mjeri takva vrsta zvuka svidja se i meni pa je to jedan od razloga zac skupljan i vracan va zivot stare radije.Samo, od osobnog svidjanja do proglasavanja neceg za odlicno je vrlo cesto ogroman raskorak.

Imate pravo na vase misljenje,poz(pisao bih nesto opsirnije ali su mi stigli Pajtosi na `Kafu)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 65
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

E Banat, stvarno ne bin tel da ovo postane igra gluhog telefona ili prepucavanje ali jesi li uopce razmislil ca si napisalPogresno. Upravo kod lampi se moze itekako dobro matematicki predvidit ponasanje i zvucni rezultati sklopa. A ovdi neumoljiva matematika itekako lipo kaze ca ce bit sa frekventnom karakteristikom. To si (virovatno nesvisno) i sam potvrdil va svom dalnjem tekstu. Npr ovdi: Ovaj amp ocito i je jako dobar za upotribu u AM srednjevalnim predajnicima jer se kod njih i inace vrsi ogranicenje audio propusnog opsega a i sam modulator (audio amp) se nastoji izvest sa minimalno dovoljnim propusnim opsegom da se smanji mogucnost prodiranja RFa u njega. Prodor RFa va modulator najcesce dovodi do jake intermodulacije i hrpe parazitnih produkataOtprilike nec slicno sam i napisal. Zvuk koji se moze svidit ali se vrlo brzo uocava ca sve faliDi san to spomenul resetkinu struju 300B? A i ca ti se ne cini da malo brkas pojmove? Sama pojava resetkine struje niposto nije vezana za klasu C (virovatno su i ti stari radio pirati tako tvrdili). Ona moze tec (i puno cesce nego ca ljudi misle tece) i u klasi A i u klasi B. Postoje i topologije di se njena pojava itekako iskoristava za ukupno lineariziranje ampa. Virovatno ti ovo zvuci ka paradoks ali ni va tome nima nikakove mistifikacije. Kad se amp analizira u cijelosti (ne samo stupanj po stupanj zasebno) onda se to itekako vidi.Ca se tice "pravljenja" po toj shemi, moren ti rec da san sve te malostrujne koncepcije odbacil odma nakon prvih iskustava sa ECC88, jos davnih 70-ih godina proslog stoljeca. Kako lipo stara narodna kaze "svaki cigo svoju konjusinu hvali" tako i ti imas apsolutno pravo da uzivas u zvuku ove koncepcije ako ti se svidja. U odredjenoj mjeri takva vrsta zvuka svidja se i meni pa je to jedan od razloga zac skupljan i vracan va zivot stare radije.Samo, od osobnog svidjanja do proglasavanja neceg za odlicno je vrlo cesto ogroman raskorak.

Izgleda Gospodine SSTrsat da je doslo do odredjenih nesporazuma u nasoj komunikaciji.Jeste da sam prevideo u svom odgovoru vama to oko `resetkine struje` 300b cevi,ali vasa tvrdnja da proticanje resetkine struje izlaznih cevi postoji u A klasi ili u B-klasi ne stoji(pogledajte stare proizvodjacke manuale renomiranih firmi-kako oni definisu rad elektronskih cevi kada su u rezimu rada sa proticanjem resetkine struje-definisu to kao klasu C.To sto neki redefinisu odavno postavljene standarde jeste iz cisto komercijalnih razloga(ovde se opet necemo sloziti). Ovaj spoj koji sam publikovao jeste vrlo sirokopojasan i linearan i nije limitovan na upotrebu u AM-modulatorima,limit propusnog AF spectra na ~9KHZ radili smo obicno u izlaznom stepenu predajnika,kod modulacionog trafoa. ecc88 cev i nije prevashodno Audio cev-nego VHF/UHF cev specijalno razvijena za cascodne ulazne stepene TV prijemnika i slicnih VHF/UHF naprava-tako da me i ne cudi vase nezadovoljstvo njome kada ste je upotrebili za Audio(ja tu `cevcicu` izbegavam u sirokim krugovima). Ima i jedna stara narodna izreka o rasnim konjinama-Lipicanerima,ali je ne bih izgovorio sada jer sebe smatram civilizovanim covekom i inace takva izreka ne pripada ovakvom renomiranom Forumu.U svakom slucaju slagali se ili ne oko ovih,kanapa` ja Vas pozdravljam
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda Gospodine SSTrsat da je doslo do odredjenih nesporazuma u nasoj komunikaciji.Jeste da sam prevideo u svom odgovoru vama to oko `resetkine struje` 300b cevi,ali vasa tvrdnja da proticanje resetkine struje izlaznih cevi postoji u A klasi ili u B-klasi ne stoji(pogledajte stare proizvodjacke manuale renomiranih firmi-kako oni definisu rad elektronskih cevi kada su u rezimu rada sa proticanjem resetkine struje-definisu to kao klasu C.To sto neki redefinisu odavno postavljene standarde jeste iz cisto komercijalnih razloga(ovde se opet necemo sloziti). Ovaj spoj koji sam publikovao jeste vrlo sirokopojasan i linearan i nije limitovan na upotrebu u AM-modulatorima,limit propusnog AF spectra na ~9KHZ radili smo obicno u izlaznom stepenu predajnika,kod modulacionog trafoa. ecc88 cev i nije prevashodno Audio cev-nego VHF/UHF cev specijalno razvijena za cascodne ulazne stepene TV prijemnika i slicnih VHF/UHF naprava-tako da me i ne cudi vase nezadovoljstvo njome kada ste je upotrebili za Audio(ja tu `cevcicu` izbegavam u sirokim krugovima). Ima i jedna stara narodna izreka o rasnim konjinama-Lipicanerima,ali je ne bih izgovorio sada jer sebe smatram civilizovanim covekom i inace takva izreka ne pripada ovakvom renomiranom Forumu.U svakom slucaju slagali se ili ne oko ovih,kanapa` ja Vas pozdravljam

Ajmo ovako. Mislin da na forumima nima nikakove svrhe obracat se nikome sa "gospodine"

Ca se tice tehnicke strane, ocito ti ni poznato da kod klasa rada postoji i podjela na 1 i 2, i to jos od davnih dana radiotehnike. Ovako

Klasa A1 - bez resetkine struje

Klasa A2 - tece resetkina struja

Klasa B1 - bez resetkine struje

Klasa B2 - tece resetkina struja

Klasa C1 - bez resetkine struje

Klasa C2 - tece resetkina struja.

Resetkina struja moze i ne mora tec, nezavisno od klase rada. To ca je ona redovito prisutna kod predajnickih izlaznih stupnjeva u klasi C je storeno iz sasvim odredjenih razloga (maksimalno iskoristavanje mogucnosti pobudjivanja izlazne cijevi). Isto tako ju se iz odredjenih razloga izbigava kod linearnih i audio pojacala koj rade u klasama A, B ili AB, (sa sufiksom 1) da se olaksa rad driverskog stupnja.

To ca ti osobno smatras da je struja resetke vezana samo za klasu C je zaista samo tvoj problem ali sve se moze naucit kad se oce.

Ajmo dalje, taj spoj koji si objavil i za koji ovako smjelo tvrdis da je vrlo sirokopojasan je na tvoju zalost vrlo uskopojasan. Sa malo osnovne radiotehnicke matematike mozes vrlo zorno vidit koliko su "sirokopojasne" mogucnosti driverske cijevi koja dela sa 1 mA anodne struje a mora pogonit kapacitet od najmanje 80 pF i privest mu signal od nekih 150 Vp-p. Nemoj se zavaravat onom uobicajenom tlapnjom da su amplitude visokih tonova male, postoji u muzickom signalu cila gomila vrlo kratkotrajnih tranzjenata izuzetno visokih amplituda.

Prije stavljanja takvih tvrdnji triba ipak neke stvari racunski (ili mjerenjem) provirit.

A izgleda da postoji problem sa razumivanjem procitanog. Odakle ti tvrdnja o mom nezadovoljstvu sa ECC88 ???????

Ne volin citirat samog sebe ali izgleda da moram:

Ca se tice "pravljenja" po toj shemi, moren ti rec da san sve te malostrujne koncepcije odbacil odma nakon prvih iskustava sa ECC88, jos davnih 70-ih godina proslog stoljeca.

Iz ove recenice se itekako jasno vidi da sam izuzetno zadovoljan sa ECC88 i slicnim cijevima. To ca je ti tumacis na neki svoj nacin je opet samo tvoj problem. ECC88 i njoj slicne nisu ni u kojem slucaju malostrujne nego zbog visokih dozvoljenih anodnih struja postizu izvrsne rezultate. Prilicno razlicite od onih koji se mogu dobit sa postavljanjem cijevi na svega 1mA struje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

220K je previse-previse cak i za ECC83a kamo za 6SN7to je skoro paralelna kriva statickog a i dinamickog opterecenjasa x osom anodnog napona.potpuno pogresno po mom misljenjui jednostavno nemoguce da se ocekuje da to dobro radi ili zvuci... :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako koristis preampi to cevniimaces dovoljno napona signalada pogonis i samo6SN7 kao stepen ispred 300b?moze i 6SN7 u paralell moduokvirno ti je potrebno oko 6V do 8V ulaznog napona...a ubedjen sam da iz prempa imas i vise...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajmo ovako. Mislin da na forumima nima nikakove svrhe obracat se nikome sa "gospodine"

Ca se tice tehnicke strane, ocito ti ni poznato da kod klasa rada postoji i podjela na 1 i 2, i to jos od davnih dana radiotehnike. Ovako

Klasa A1 - bez resetkine struje

Klasa A2 - tece resetkina struja

Klasa B1 - bez resetkine struje

Klasa B2 - tece resetkina struja

Klasa C1 - bez resetkine struje

Klasa C2 - tece resetkina struja.

Resetkina struja moze i ne mora tec, nezavisno od klase rada. To ca je ona redovito prisutna kod predajnickih izlaznih stupnjeva u klasi C je storeno iz sasvim odredjenih razloga (maksimalno iskoristavanje mogucnosti pobudjivanja izlazne cijevi). Isto tako ju se iz odredjenih razloga izbigava kod linearnih i audio pojacala koj rade u klasama A, B ili AB, (sa sufiksom 1) da se olaksa rad driverskog stupnja.

To ca ti osobno smatras da je struja resetke vezana samo za klasu C je zaista samo tvoj problem ali sve se moze naucit kad se oce.

Ajmo dalje, taj spoj koji si objavil i za koji ovako smjelo tvrdis da je vrlo sirokopojasan je na tvoju zalost vrlo uskopojasan. Sa malo osnovne radiotehnicke matematike mozes vrlo zorno vidit koliko su "sirokopojasne" mogucnosti driverske cijevi koja dela sa 1 mA anodne struje a mora pogonit kapacitet od najmanje 80 pF i privest mu signal od nekih 150 Vp-p. Nemoj se zavaravat onom uobicajenom tlapnjom da su amplitude visokih tonova male, postoji u muzickom signalu cila gomila vrlo kratkotrajnih tranzjenata izuzetno visokih amplituda.

Prije stavljanja takvih tvrdnji triba ipak neke stvari racunski (ili mjerenjem) provirit.

A izgleda da postoji problem sa razumivanjem procitanog. Odakle ti tvrdnja o mom nezadovoljstvu sa ECC88 ???????

Ne volin citirat samog sebe ali izgleda da moram:

Ca se tice "pravljenja" po toj shemi, moren ti rec da san sve te malostrujne koncepcije odbacil odma nakon prvih iskustava sa ECC88, jos davnih 70-ih godina proslog stoljeca.

Iz ove recenice se itekako jasno vidi da sam izuzetno zadovoljan sa ECC88 i slicnim cijevima. To ca je ti tumacis na neki svoj nacin je opet samo tvoj problem. ECC88 i njoj slicne nisu ni u kojem slucaju malostrujne nego zbog visokih dozvoljenih anodnih struja postizu izvrsne rezultate. Prilicno razlicite od onih koji se mogu dobit sa postavljanjem cijevi na svega 1mA struje

Meni nepoznatim ljudima(strancima)ipak se obracam sa `Gospodine` na javnim mestima(ovaj Forum to jeste).Kao sto sam rekao ranije ovaj spoj jeste nelogican i ne slaze se sa `knjigama`ili ti `matematikom`ali se u praksi dokazao kao vrlo pouzdan i prijatan Usima.Dalje ne bih da ulazim u suvoparne akademsko/inzinjerske/teoretske rasprave(nemam vremena za to) jer ja ipak pripadam `Ruskoj`skoli inzinjera `prakticara`koji prvo Naprave nesto, probaju to(slusnu), po potrebi modifikuju pa to kasnije zavisno od rezultata(SLUSNIH)prihvate ili odbace.Pa tek onda pisu `teorije`. poz
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni nepoznatim ljudima(strancima)ipak se obracam sa `Gospodine` na javnim mestima(ovaj Forum to jeste).Kao sto sam rekao ranije ovaj spoj jeste nelogican i ne slaze se sa `knjigama`ili ti `matematikom`ali se u praksi dokazao kao vrlo pouzdan i prijatan Usima.Dalje ne bih da ulazim u suvoparne akademsko/inzinjerske/teoretske rasprave jer ja ipak pripadam `ruskoj`skoli inzinjera `prakticara`koji prvo Naprave nesto, probaju to(slusnu), po potrebi modifikuju pa to kasnije zavisno od rezultata(SLUSNIH)prihvate ili odbace. poz

Toliko puta vec vidjeno (ovo poboldano). Problem je samo va tome ca to nisu nisu ni va kojem slucaju akademske rasprave nego elementarne stvari o tome kako sklopovi rade.

Nisi u svakom slucaju ni prvi ni zadnji koji kad ostane bez argumenata izjavljuje upravo ovo poboldano.

I kako san vec rekal, apsolutno nitko ti ne brani da uzivas u zvuku toga ali bilo bi korektno da jednu ovakvu (losu) konstrukciju ne proglasavas za odlicnu.

A tu pricu o inzenjerima prakticarima koji se ne obaziru na teoriju mores pricat maloj dici. Kod ovakvih stvari nima mistifikacija i prakticni rezultati sklopa se mogu vrlo dobro predvidit vec prilikom projektiranja. Zal mi je, ali zakoni fizike su jos uvik na snagi. Svidjalo ti se to ili ne

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... pripadam `Ruskoj`skoli inzinjera `prakticara`koji prvo Naprave nesto...

Izvini Banat, na kojoj si to skoli izucio za inzinjera ?Gde se to prvo napravi, a posle analizira (tako se prave deca, a ne elektronski uredjaji).Osnova svakog inzinjeringa je proracun u projektovanju i oslanjanje na teoriju (teorija je iskljucivo ono znanje koje je potvrdjeno u praksi, nepotvrdjene pretpostavke su hipoteze).Nije lepo sto blatis Rusku skolu - ljudi su tamo izuzetno potkovani na polju fizike/matematike i veruj mi da i oni prvo projektuju/proracunavaju, pa tek onda prave (u skladu sa ciljevima projektnog zadatka).Milijardu puta je dokazano da lose projektovan uredjaj lose i zvuci - a ako to neko samo iz licnih razloga smatra dobrim, slobodno nek uziva u tome, samo nek to ne proglasava, aksiomski, vrhunskim dostignucem.Nemojmo da neznanje i lenjost u ucenju proglasavamo superiornom metodom dolaska do dobrih rezultata - to je (u najmanju ruku) nemoralno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvini Banat, na kojoj si to skoli izucio za inzinjera ?Gde se to prvo napravi, a posle analizira (tako se prave deca, a ne elektronski uredjaji).Osnova svakog inzinjeringa je proracun u projektovanju i oslanjanje na teoriju (teorija je iskljucivo ono znanje koje je potvrdjeno u praksi, nepotvrdjene pretpostavke su hipoteze).Nije lepo sto blatis Rusku skolu - ljudi su tamo izuzetno potkovani na polju fizike/matematike i veruj mi da i oni prvo projektuju/proracunavaju, pa tek onda prave (u skladu sa ciljevima projektnog zadatka).Milijardu puta je dokazano da lose projektovan uredjaj lose i zvuci - a ako to neko samo iz licnih razloga smatra dobrim, slobodno nek uziva u tome, samo nek to ne proglasava, aksiomski, vrhunskim dostignucem.Nemojmo da neznanje i lenjost u ucenju proglasavamo superiornom metodom dolaska do dobrih rezultata - to je (u najmanju ruku) nemoralno.

Sipi nisam ovaj uredjaj nikada proglasio za `vrhunsko dostignuce`jer to svakako nije,vrlo jasno sam napisao iznad ko i kad je taj sklop razvio, i pod kojim uslovima.Jedno je sigurno-taj spoj koliko god na oko( ili kalkulatoru)lose izgleda ipak prija Uvetu.Inace za inzinjera sam `izucio`tamo gde se to u Srbiji radi na BG-univerzitetu.kad pominjes `Rusku`skolu daleko od toga da je blatim(imam sjajno misljenje o istoj).Da li si ti bio nekad u Rusiji i imao kontact sa Ruskim strucnjacima pa si mogao da zakljucis to sto tvrdis,Ja jesam nekada davno(Avio Industrija) i slazem se sa tobom da ti Ruski strucnjaci imaju zesce znanje ali se njihovi metodi i pristupi projectovanju ili resavanju problema tokom projectovanja razlikuju od drugih(taj specifikum svrstavam pod Rusku Skolu i nista vise od toga).neznanje i lenjost kao superioran metod do dobrog rezultata(ovo ti je neodmereno ako je upuceno meni).Ali Gospodo odosmo daleko od teme ovog sjajnog Foruma-Driver za 300b-Ono sto bi 300b cevi ipak najvise odgovaralo(i dalo najbolje sonicne rezultate) jeste DC(galvanski)kuplovan drive stage iz Cathode followera(bipiolarno napajanog)gde bi se bias 300B cevi radio na resetki pobudne(Driver) cevi.Poz
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kazes stamparija a mislis televizija? :drinks:

zadnji put kad smo pricali o biznisima , pominjana je stamparija ....... ako nisam izlapeo ....... ( a jesam :drinks: )
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sigurno da Ima vise dobrih driverskih resenjaALIovde je poenta da vec postoji napajanje, grejanje, OT, itd..pa je u zadatim uslovima potrebno naci odgovarajuce resenje...i naravno da ceo amp po mogucstvu ima samo 1 stepen ispred 300Bako sam ja dobro shvatio?.10y je sigurno dobar driver ali to je cev koja trosi u tom rezimu oko 25mAi zahteva direktno grejanje, pa nije sigurno da li ce mapajanje podneti jos tih 50ak mAplus jos jedan stepen ispred 10y posto je njeno pojacanje oko 6...Naravno i imajuci u vidu da je OT za 300b najverovatnije manje Lppostavlja se i pitanje smisla..ovde je od vaznosti da ima visokog napona iz Vb za 300B, i da se amp koristi koristisa cevnim preampom ispred?. :drinks: .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li ste sigurni da je ovo šema Vladimira Shushurina?

Trebalo bi da jeste(dugo imam to u kompu),stariji neki SE model Lamm-a,100% nisam siguran.(mozda SAN EI)Poz
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj ovaj ulazni stepen ako te ne mrzi...posto vec imas cevi podnozija itd jer rece da di probao vec sa 6SN7....Vrednosti su orijentacione aliAko posaljes vrednost napona Vb, na OT gde dolazi napajanje,kada je 300B u pogonu,uradicu ti tacnije i bolje vrednosti otpora za 6SN7.ulazni napon je oko 5 do 6 V

driver 01.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zadnji put kad smo pricali o biznisima , pominjana je stamparija ....... ako nisam izlapeo ....... ( a jesam :buehehe: )

Daleko bilo :salute:, sto se tice izlapelosti ...Nije lose, malo utanjilo od kako je pocela kriza, tako da se nadje i vremena za cevke :good2: ... posle 8 dugih godina
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...