Jump to content

B.A.D. (Binary Amplitude Diffsorber) Paneli


ninja

Preporučeni Komentari

Treca sreca <_<

Posle dugo razmisljanja i razvlacenja, odluka je konacno pala. Pocecu sa izradom BAD panela, klap treci put, ali ovaj put nema izvlacenja. Zena i djeca idu na put sljedece sedmice tako da sam saaaaammmm skoro mjesec i po :moil:

Nadam se da ce moje gradjenje podstaci jos nekoga da krene sa ovim jeftinim a vrlo dobrim "popravljacem zvuka" :wink:

Malo vise informacija o njima se moze naci:

1.) B.A.D.

2.) Slike DIY varijante

B.A.D. je patentiran i baziran na John Angusovom teoretiskom modelu (koji RPG koristi). Vazno je da je 50% povrsine pokriveno rupama a 50% ne (povrsina za reflektovanje) u kvadratskoj formi sa 31 x 33 reda.

Vise informacija:

http://www.rpginc.com/products/badpanel

http://www.rpginc.com/products/badpanel/bad_ac.htm

Rupe moraju biti busene i tacno plasirane po patentiranom rasporedu i sa odredjenim precnikom (najbolje je ako su cetvrtaste sto je tesko izvesti sa busilicom). Sve se moze procitati ovdje: http://www.rpginc.com/products/badpanel/index.htm.

Za zainteresovane, ovdje imate excel fil sa shemom kako treba busiti (moj slobodan prevoz sa Svedskog).

Moji ce da budu od 5mm debelog plywooda, nesto kao na slikama:

Postavljena slika

Postavljena slika

Posle cu ih prevuci sa nekim ljepsim platnom, rado sa slikama djece, a iza cu da stavim neku "vunicu" (iako nije neophodno ali je korisno).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 43
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Imam malo srece pa cu posuditi "kalup" sto znaci jedan vec izbuseni panel pa cu njega koristiti. <_<

Debljina stvarno nije vazna, mnogi koji su probali savjetuju cak i 3mm zbog lakseg busenja. Sa 5mm, mogu da stavim 6-8 ploca jednu na drugu sa malim razmakom izmedju njih i da sve busim u jednom cugu.

Vazno je da tvrda povrsina reflektuje a rupice "propustaju", najbolje je jos saviti panele tako da su kao dio cilindra. Plywood mislim koristiti zato sto su mi savjetovali da se ne "rasipa" pri busenju.

Posle se stavi ram koji drzi "spuzvu" iste velicine a sa prednje strane mislim da odstampam sliku na kanvasu i da je zategnem, tako da izgleda kao slika/e na zidu.

Evo, ovako je tip napravio luster sa BAD panelom:

Postavljena slika

Postavljena slika

Vise ovdje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Nekoliko dana sa B.A.D. panelima u sobi... vrlo sam zadovoljan postignutim rezultatom.

Paneli još nisu završeni, treba da rešim okvire ali i ovako samo prislonjeni na zidove (nasumično)u dobroj meri su popravili akustiku slušaonice. Ovog vikenda je bila "audio subota", testirane su neke nove sprave koje su doneli Nešić i Zare i mogu reći da nikad pre sistem nije bolje zvuča (nešto od uređaja je bilo prisutno i ranije u više navrata). Dakle paneli odlično rade svoj posao.

Ima povremeno problema u basu i to je delom zbog mojih nedovršenih zvučnika ali i zbog sobe tako da ću verovatno i neke bas trapove da pravim.

Evo malo slika panela

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prostorija je 4.65m x 3.7m a visina zidova 2.6m. Ubacio sam pet panela po zidovima i jedan dvostruko veći na plafonu.

Manji panel je 123cm X 68cm, "plafonjera" je 131 x 123cm. Matrica koja je data u onom Excel dokumentu je duplirana odnosno četvorostruka na plafonu.

Radio sam sa 6mm razmakom ivica rupa (18mm od centra do centra), bušeno 12mm burgijom za drvo, materijal je mediapan debljine 3mm. Mogu reći da se relativno lako buši u ovom materijalu, u cugu sam "prolazio" kroz 4 sloja a moglo je verovatno i svih 5 da se naniže.

Ispalo je da su unutrašnje ploče perfektno izbušene dok je prva malo lošija a na zadnjoj je dolazilo do mestimičnog odvaljivanja materijala. To se dešavalo gde ploče nisu lepo nalegle na iverici koja mi je služila kao podloga.

Obeležavanje rupa sam uradio preko papira na kom sam u Protelu (naravno :blackeye:) nacrtao raspored rupa.

Postavljena slika

Meni je ovo prilično olakšalo posao jer sam raspored "konstruisao" za 15-ak minuta, jedino je spajanje 12 komada A4 papira u celinu tražilo malo truda. Naravno o bušenju 2048 rupa (bukvalno) neću da pričam :angel0:

Evo tog fajla u pdf-u

panel.pdf

Evo slika iz "procesa"

Postavljena slika

Postavljena slika

Ovaj Mediapan se može nabaviti u raznim bojama ili bez obloge (niža mu je cena), koristi se za "leđa" u izradi nameštaja.

Kao absorpcioni materijal sam upotrebio Azmafon debljine 2cm

Postavljena slika

Kako izgleda prostorija sa svim ovim tablama? I nije tako ružno, sa okvirima i nekim platnom preko i još neka lepa slika na platnu, može čak i vrlo lepo da izgleda. Možda ću neke panele baš tako da završim ...

To je to.

Hvaliću se ponovo kad postavim okvire :hyper:

:confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sviđa mi se kako sad zvuči moj sistem, iskorak u kvalitetu zvuka je kao kad sam sa F5 prešao na A5. Nadam se da je ovo dovoljno slikovito objašnjenje.Sve je transparentnije i instrumenti više ne "šetaju" po pozornici kao što se ranije dešavalo.Vredi ovo probati u svakoj slušaonici koja je poluprazna i ječi. Ne košta previše makar samo za probu. Meni je do sad izašlo nekih 5-6 hiljada dinara da bi postalo funkcionalno. Estetska dorada svih panela ne bi treba da izađe više od do sad uloženog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Paneli odlicno odradjuju posao. Soba koja je ranije zvecala sada "zvuci" totalno drugacije. Sistem koji je ranije samo na kasicicu pokazivao pravi potencijal sada je prosto propevao punim plucima :confused1:. Ovi paneli su odlicna stvar za vrlo malo novca i relativno dosta busenja rupa :blackeye:. I kod mene u sobi se zvuk osetno popravio mada mi zbog samog rasporeda nece pomoci nikakvi paneli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 months later...
  • 1 year later...

Koje bi platno moglo da se stavi preko panela a da po njemu može da se slika i da se ne naruši B.A.D. funkcija?Moja ćera pohađa likovnu umetničku školu i ovo bi joj dobrodošlo za vežbu u toku raspusta a paneli bi dobili novu vrednost :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...