Jump to content

Lampasko pretpojacalo


Gramofonac

Preporučeni Komentari

Napisano (izmenjeno)

Pozdrav ekipi, nov sam na forumu, to prvo da kazem. Poceo sam da se bavim hifi-jem pre godinu dana, dosta sam napredovao, s obzirom da sam slusao mjuzu sa racunarskih slusalica i racunarskih kineskih zvucnika.
Naime moj sistem se sastoji od tosce gm 6600, at3600 kineska igla, Nad 304, tehniks cd player i laptop za tidal, zvucnici su MB Quart 802 SP. Danas sam postao vlasnik prvog lampasa, mislim da je samogradnja, dolazio je komsija koji je pravio lampase gde je rekao da je kvalitetan trafo, kondezatori itd.
E sad, posto su mi ovo prve lampe, na zvuk se navikavam nije problem ali postoji problem sa gain-om, pri pojacavanju dolazi do nekontrolisanog basa.

Posto nad ima mogucnost prikljucivanja preamp-a, iskljucio sam nadov preamp pa mi on sad sluzi kao snagas, jer i sa njegovim preampom, bas je bio jos nekontrolisaniji, bio je na prvom mestu, a srednji i visoki iza njega. Dobio sam sa lampama siru muzicku sliku, puniju sobu zvukom, ali me taj bas malo nervira.
Lampe su ecc81 i ecc82, da li bi promenom lampi doslo do poboljsanja? Kojih lampi? Negde gresim? Gde?

Hvala na odgovorima!

Screenshot 2024-01-14 at 21-55-13 LAMPAŠ Preamp sa Ecc-81 i Ecc-82 Lampom Zamena - KupujemProdajem.png

Izmenjeno od Gramofonac
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Iz gore navedenog rekao bih da je problem u tom NAD304 pojacalu , tacnije u tim izlaznim pojacalima snage.

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preamp je verovatno SRPP koji na brucu podstreka pici 20V u amp :-) a manifestuje se najvise na basevima, nisam siguran 100% ali moze da bude....resenje je da se ili lampe prekomponuju (druga sema....bufer...) li da se u okviru SRPP smanji pojacanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

edit

sada vidim da si vec probao da prikljucis preamp direktno u MAIN IN

najbolje probati u nekom drugom sistemu, kod komsije ili poznanika i videti da li je problem u preamp ili tvom sistemu

 

Izmenjeno od neskor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Problem može biti najpre u zvučnicima, pa onda redom pojačalo, gramofon, najmanje sumnjam na lampaško pretpojačalo, jer problem nije nestao njegovim uključenjem u sistem. Jasno je da je samogradnja u pitanju i to verovatno nešto skrpljeno samo da radi. To pretpojačalo lampaško bi moralo da ima Phono ulaz za gramofon? Ili se koristi neki poseban phono preamp? U svakom slučaju, bez neke merne opreme treba pozajmiti neko drugo pojačalo i probati da se eliminiše jedno po jedno dok se ne dođe do samog problema.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

55 minutes ago, чика-Брка said:

Nad 304 ima 165mV ulaz, tako da mu preamp sa pojacanjem ne treba.

tube buffer bi tu bolje zavrsio posao.

:cheers:

Pretpostavljam da je ulazna osetljivost 165mV sa ugrađenim preampom. Ja bih izmerio pojačanje na pre-out. Pa tek onda zaključivao da li je potreban preamp sa pojačanjem i kolikim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

100% sigurno mu nije potreban preamp sa pojacanjem.

tube buffer (cathode follower) sigurno zavrsava posao.

cak i da otkacis (zaobidjes) njegov preamp, pojacanje mu ne treba.

primer : komp, laptop, dac ... pa u cevni preamp, koji ima pojacanje,

pa u pojacalo koje je preosetljivo.

 

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno je dovoljan Phono preamp i Buffer sa jediničnim pojačanjem u Line delu. Ali to verovatno ne rešava problem prenaduvanog basa koji je postojao i pre.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad ne čitam pažljivo, pa me opomenu. :D Problem sa basom je prisutan samo kad se u sistem ubaci lampaški preamp. Rešenje je u tom slučaju jednostavno, vratiti taj divni preamp prodavcu i uzeti pare nazad. :haha:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, NIXIE reče

Kad ne čitam pažljivo, pa me opomenu. :D Problem sa basom je prisutan samo kad se u sistem ubaci lampaški preamp. Rešenje je u tom slučaju jednostavno, vratiti taj divni preamp prodavcu i uzeti pare nazad. :haha:

Da, sigurno. Mislim da je to prodavao na kp onaj Zoran iz Kikinde koji prodaje i menja stvari koje nije ni probao da li rade 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
19 hours ago, Gramofonac said:

Dobio sam sa lampama siru muzicku sliku, puniju sobu zvukom

To je to sto treba da dobijes, ostalo je stvar navika i nacina rada sprava, razlike tranzistoraca i lampasa. Tranzistorci imaju slabiji bas iz par razloga, povratne sprege, potrebnog napajanja i u tom smeru...

Da bi se znalo sta je tacno i korektno, trebalo bi propustiti ton generator kroz sistem i videti da nema nekog incidentnog izdizanja ili potiskivanja i u kojoj meri.

Ostale lepote su stvar navike i raspolozenja.

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Intenzivan bas bi dobio ako ubode line izlaz u phono ulaz. Ali tu bi bilo previše izobličenja i ogromnog pojačanja tako da sumnjam da je tako nešto. Možda ima neki loudness na volume potenciometru ili neki bas boost. Može svašta biti, za to mu treba majstor neki, da utvrdi o čemu se tu radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Resio sam stvar, procitao sam sve vase predloge i iskustva. Jeste Zoran iz Kikinde prodavao! :D

Umesto pre nada, preamp sam ubacio izmedju nada, na pre out i vratio sa lampasa na Main In, dobio sam sta sam trazio, nad je prvi, njegov selektor, njegove kontrole tona, ali zvuk prolazi kroz lampe! Nad je dobio lampasko pojacanje, kutije mi nisu bas osetljive i traze snage, rade na 4 oma 120w sinusne snage, a nad ima 35w na 8 oma, tako da je dobio vetar u ledja. Izgubilo se gomilanje, visoki i srednji su se vratili na mesto, bili su negde zabaceni, sada je sve tu.
Zao mi je sto sam vas cimao a nisam probao sve mogucnosti! Hvala jos jednom na pomoci!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...