Jump to content

RoRa

Član
  • Broj sadržaja

    49
  • Na DiyAudio.rs od

  • Poslednja poseta

Postovi objavljeno od RoRa

  1. Postoji više vrsta ispravljačkih cevi. Najčešća podela je na vakuumske, živine i gasom punjene ispravljačke cevi. Živine ispravljačke cevi zahtevaju zagrevanje tokom određenog vremena a potom priključenje, na anode, visokog napona. Gasom punjene ispravljačke cevi ne zahtevaju predgrevanje ali katode se greju spoljnim izvorom samo ako je radna struja mala. Za veće struje nema spoljnog grejanja, katodu greje "bombardovanje" jonima gasa.

    Navedite koje gasne cevi imate pa da se vidi šta proizvođač preporučuje. 

  2. Kolega, hvala na obaveštenju da postoje sendvič-hladnjaci. Za mene je to zaista novost.

    Međutim, moja jedna i jedina primedba je da aluminijum nema bilo kakve prednosti u odnosu na bakar za slučaj prenosa toplote konvekcijom.

    Dokaz, u mome udžbeniku, ETF u Beogradu, Termodinamika i termotehnika od R. Malića (izdanje 1963) na strani 197 za prelaz toplote sa (metalnog) zida na rashladni fluid piše: keoficijent prelaza toplote zavisi od čitavog niza veličina: od brzine strujanja fluida od njegove (fluida) temperature i od temperature zida zatim od specifične toplote fluida, njegove gustine, viskoziteta i koeficijenta toplotne provodljivosti i od oblika površine zida i njegovih dimenzija ...

    Dakle, aluminijum u sendvič-hladnjaku je prisutan samo zbog uštede u bakru.

  3. Quote

    Aluminijum ima slabu kondukciju ali odlicnu konvekciju toplote.

    Ovo ne razumem. Prenos toplote konvekcijom zavisi od vrste rashladnog fluida (vazduh, voda) i brzine rashladnog fluida uz rebra hladnjaka. Dodatno, hladnjak od bakra " dotura" , pod istim uslovima, više toplote na granicu hladnjak-rashladni fluid od aluminijumskog hladnjaka opet zbog veće kondukcije

  4. Predlažem da izvršite jednu probu. Sa postojećeg štampanog kola skinite sve komponente ispravljača (Grec i elektroliti) i prebacite iste na posbnu pločicu, može gotova tzv test pločica sa rupicama i vodovima. Ispravljač priključite (lemljenjem) kraćim izolovanim žicama na pločicu pojačavača ali na onoj strani gde se nalaze integrisana kola. Možda brujanje nestane.

  5. Električna šema levog i desnog kanala je, najverovatnije, ista ali fizička realizacija "debelo" nije ista. Blizu ispravljača ( Grec i elektroliti) nalaze se komponente  izlaza levog kanala. Međutim, u blizini iispravljača nalaze se komponente  ULAZA desnog kanala. U kolu ispravljača postoje jaki impulsi struje i veliki pulsirajući naponi.

  6. Da li je šema objavljena u prvom postu ispravna?

    Negativna povratna sprega u pojačavačima smanjuje pojačanje ali proširuje propusni opseg, snižava izobličenja itd.

    Pozitivna povratna sprega povećava pojačanje ali, najčešće, lako dovodi do oscilovanja pojačavača.

    U oba PP na objavljenoj šemi nema negativne povratne sprege, umesto nje postoji pozitivna povratna sprega.

  7. Pašenog je iskopao iz nekog budžaka opremu svoga oca, gramofon LENCO L 236 i radio-prijemnik GRUNDIG RTV 500. Na gramofonu je polomljena igla LENCO M100 a nedostaje i konektor na kablu signala zvučnice. Na netu sam našao zamensku iglu a mislim da je nedostajući konektor ( prema šemi ulaza u prijemnik) DIN 5 pinova  na 180 stepeni. Zbunjuje me činjenica da je 2. pin ženskog DIN konektora na gramofonskom ulazu prijemnika na potencijalu +13 VDC u odnosu na šasiju prijemnika, šema prijemnika i merenje su podudarni. Na tom nivou su i "donji" krajevi potenciometara za jačinu NF signala kao i "donji" krajevi oba zvučnika, direktan spoj prema šemi veza prijemnika. Sa strane gramofona na taj isti pin se spaja, najverovatnije oklop (širm) oba kanala zvučnice. Dodatno, zvučnica gramofona je verovatno tipa M(oving) M(agnet) i daje mali napon na izlazu a izgleda da je bila direktno priključena na gramofonski  ulaz prijemnika. NF stepen prijemnika ima samo 4 tranzistora u svakom kanalu a dva su u komplementarnom izlazu. 

    Svaka informacija je dobrodošla.

  8. Nekoliko malih ispravki.

    Protok struje kroz namotaj transformatora stvara u jezgru magnetno polje a ne elektromagnetnu indukciju. Transformatorski lim zuji zbog efekta magnetostrikcije, promenljivo magnetno polje u jezgru izaziva promene dimenzija jezgra odnosno zujanje..

  9. Efektivna vrednost mrežnog napona merila se, ranije, instrumentima sa mekim gvožđem. To su instrumenti sa nepomičnim kalemom kroz koji se propušta struja a magnetno polje uvlači u kalem meko gvožđe montirano na osovini kazaljke. Takav je instrument čije je fotografije dao postavljač teme. Ako se koristi instrument sa kretnim kalemom onda je potrebno mereni napon ispraviti, pretvoriti u jednosmerni napon. Na ovaj način meri se vršna vrednost napona ali na skali se mogu ispisati efektivne vrednosti napona. Nažalost, ovakva skala je dobra za slučaj da je mrežni napon čista sinusoida. U suprotnom, javlja se greška koja raste sa izobličenjem napona. Za utehu, ovaj problem imaju i dobri digitalni multimetri.    

  10. Radio pirati na srednjetalasnom području ili malo iznad 1600 kHz su bili veliki problem i  bruka na našim prostorima. Dobrim delom su počišćeni kada su počeli da direktno uznemiravaju javnost suludim najavama zemljotresa i drugih pošasti. Danas retki opstaju samo zbog poslovičnog odsustva volje nadležnih da ovu pirateriju sasvim saseku.

    Inače, pored komercijalnih stanica i radioamatera frekventni spektar koristi i veliki broj drugih službi kao što su vojska, policija, vatrogasci, meteorolozi, vazduhoplovstvo (vojno i civilno) i da ne nabrajam dalje. Tvrditi da su neki delovi spektra slobodni pa ih mogu koristiti radio pirati je, najblaže rečeno, neozbiljno. 

  11. Svojevremeno sam u prodavnici firme Beli elektronik, u ulici Vojislava Ilića u Beogradu, kupovao sijalice za komunikacioni prijemnik FRG 7000. Istina, bilo je pregorelih sijalica ali cena je bila sasvim prihvatljiva. Uzgred, sa malim prepravkama moguće je koristiti LED-ove.

  12. Pregrevanje anode el. cevi ( crveno usijanje anode) znači samo jedno: disipacija snage ( proizvod anodnog napona i anodne struje= vati) na anodi je suviše velika za datu cev. Uzrok je, najčešće, gubitak prednapona na upravljačkoj (prvoj) rešetki cevi. Naprimer, ako je "donji" kraj rešetkinog otpornika izgubio vezu sa masom onda napon na rešetki postaje jednak naponu na katodi ( nulti prednapon) i anoda se usijava zbog prevelike struje kroz cev.

  13. Sve nas spopada razumljiva nostalgija ali ekonomija, nažalost, nikome ne oprašta. Jednostavno rečeno, nije moguće organizovati proizvodnju ako koristite samo mali procenat raspoloživog kapaciteta. Ako fabrika el. cevi ima kapacitet od, naprimer,  jedan milion cevi godišnje onda nije moguće organizovati proizvodnju od samo sto hiljada cevi za godinu dana. Ustvari, moguće je proizvesti sto hiljada cevi za nekih mesec dana a zatim sve zaposlene poslati na (ne)plaćeni odmor.

    Potpuno isti problem su imali svi veliki proizvođači automobila, traktora itd u trenutku kada su izgubili tržište. Prema tome, osnovni uzrok sveopšteg urušavanja naše ekonomije su " neopravdane i ničim izazvane ekonomske sankcije međunarodne zajednice odnosno UN". Za ponovno oživljavanje proizvodnje potreban je veliki novac.

  14. Pojava signala od oko 30 MHz, amplitude oko 50 mV, na izlazu regulatora negativnog napona napajanja može poticati i od napona šuma na Zener diodi  U1a kao izvoru referentnog napona. Probe radi, paralelno sa diodom vezati mali keramički kondenzator od oko 1 nF.

    Ako regulator zaista osciluje, može pomoći paralelno vezivanje manjeg keramičkog kondenzatora na C10a odnosno dodavanje ovoga kondenzatora između baze Q4a i GND.

    Kondenzatori velikog kapaciteta imaju veliku parazitnu induktivnost tako da su bez dejstva na visokim frekvencijama. Ako se pogleda šema nekog VF pojačavača može se uočiti da se "blokada" najčešće  vrši paralelnim vezivanjem bar tri kondenzatora: elektrolit ( desetine uF) + folijski kondenzator (desetine nF)+ keramički kondenzator (reda nF).

×
×
  • Kreiraj novo...