Jump to content

What is Linux?


Mikorist

Preporučeni Komentari

P4 na 2.4, 1.5G.

 

jbga brate mamlaze . ja sam se stisao za audio(ne secam se kad sam skoro nesto pazario) i kupio nove kompove - to mi je alat. sa i5 i i7 / 8GB i 16GB RAM-a - nemam problema. sve leti - High-End bukvalno . Mogu da otvorim 500 tabova u browseru a da istovremeno gledam film i slusam muziku i fotoshopujem pozadine za novi sajt .Juce sam gledao dva filma odjednom sa jednog kompa (jedan film ne može da mi drži pažnju.) na dva monitora a sa laptopa istovremeno Fejsujem, cetujem,  telefoniram preko skajpa i visim po forumima -Multitasking.Mislim da je to neka vrsta pormećaja, jer sam ovisnik o racunarima kao audiofili o zvucnicima  - zato volim ovaj forum - sličan se sličnom raduje :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 62
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

@ mamlaz:

Moja ćera ima P4 dual core na 2.4GHz i 3G DDR2. Konfiguracija od 50€ (ili danaske čak i manje) koristi win7 i nije da komp "leti" ali odradi sve. Internet, igrice, video editing... Kad krene da četuje lupa 200+ znakova u minuti,

Ja imam i7 @4.4GHz i 16G DDR ali i meni kao i Miki komp služi 95% za posao a ostalo je ... zezanje... Možda moj komp jeste, ali sam ja (za razliku od Mike i sličnih mu)  krajnje nesposoban za multitasking. Ponekad sam nesposoban i za jedan jedini zadatak - uhvatim sebe kako blenem u monitor i ne mrdam. Mozak negde drugde. Džaba jakog procesora i puno memorije i SSD-a i svega kad ja zablokiram... :( (a za to, nema nigde dovoljno para da se odradi apgrejd)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AP linix?

Na masini koja win7 jedva pokrene a o nekom radu nema ni govora, AP linux leti. Ne zauzme vise od 20% procesora i memorije.

Svira muzika, browsuje se u nekoliko prozora,...

 

Kod mene sa AP Linuxom je jedini problem što periodično podriguje u komunikaciji sa eksternim 2.5" USB3 diskom... Ubi mi uživanje u slušanju muzike :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne treba trutorijal kad jednom instaliraš open solaris i jednom free bsd možeš da instaliraš sve.

 

Mogu i ja da instaliram win7 neće da radi kako treba memorija je DDR1 ali odrekao sam se sotone odavno

 

Što je podvig da browsuje u više prozora, meni je uvek otvoreno preko 10 tabova, uključiš flash block

 

Problem je ovde što kompjuteru ne fali ništa harverski ali oni prave programe da cepaju procesor starih kompjutera, tu se radi o pripadajućim programima bez kojih ne možeš na net, flešovi, jave i štatijaznam, odeš na sajt kaže da je pretraživač zastareo pa trtemrte.  

 

Ja se pitam kako sam mogao pre 10 godina da gledam fullscreen jutub preko ultra sporog neta, a sad jedva mrda u maloj kockici - znači deal cele ekipe, nije bitno koju distribuciju koristiš.

Pa disribucije počele da palamude sa desktop okruženjima koja ne rade kako treba ni na jačim kompovima, (efekti vatre vode magle radilo na ubuntu 10 pre pet godina bez problema i buđavoj gravici, sad trt) pa imaš mogućnost da koristiš neku lajt verziju ali jbg nisu imali vremena da to skockaju kako treba pa mal škripi

 

puppy su po meni najbolji što se tiče brzine ali treba dosta znanja da ga namestiš da radi kako treba, ako nemaš znanje ondak ti treba vreme i ukrug

 

evo za igranje http://tinycorelinux.net/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

instaliras bilo koju minimal verziju - bilo kog linuxa i ubacis minimal Desktop.


Brate ako radi dobro Raspberry Pi na  Ubuntu Mate ... kupis Pi 2 i bacis u kantu stari komp - a malisana zalepis pozadi na monitor.

 

jos ce svi da te pitaju a gde je komp  :buehehe: 

https://ubuntu-mate.org/raspberry-pi/

 

 

http://www.ebay.com/itm/RASPBERRY-PI-2-Model-B-1GB-RAM-Quad-Core-CPU-Worldwide-Free-Shipping-/331468646771

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, sa slabim PC-jem bice sve manje i manje Linux distribucija koje ce raditi kako treba. Evo ja sam neko vreme koristio Ubuntu Studio i bio sam zadovoljan. Mozes probati i Zorin OS ili ako hoces nesto lakse onda probaj LXLE.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svi vi koji imate probleme sa usporavanjem na starim kantama nije problem SW prirode već hardverske, uglavnom diskovi crkavaju pa usporavaju samim tim i ceo računar gubi na performansama! Još uvek imam neki ejserov netbuk i jedan p4 sa xp-om, sve lepo radi jer su nasledili novije i brže diskove..

:computerguy:

lolita

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu samo diskovi . Kondovi isparavaju vremenom. Crkavaju i maticne ploce , samo vidis beli dim kako izlazi iz kucista. Nije predvidjeno da racunari  rade 20 godina 0/24/365 - sem neki ekstremni  slucajevi u laboratorijama. Sreca je ako sve radi i 4-5 godina kako treba u kucnim uslovima . Nisu to stare masine za ves (sa mehanickim programatorima) pa da krpis bubanj , motor i  tunel  gumu pola veka :buehehe:  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kondovi isparavaju vremenom. Crkavaju i maticne ploce , samo vidis beli dim kako izlazi iz kucista. 

 

 

Zato treba sve kondove osvježiti sa Sanyo ili Panasonic OsCon...osim onih koji filtriraju USB port za audio i onih kraj zvučne kartice - njima treba ruski PIO ili Mundorf ili barem Icar motor run...ako nema mjesta onda je dobar i neki Nichicon. :buehehe:

Sreca je ako sve radi i 4-5 godina kako treba u kucnim uslovima .

ups....pa ja sam na rubu onda!  :unbelieveble:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

skriveni "feature" da spinuje diskove pa da ih brze pokvari i da greje procesor da brze isusi elektrolite. Sve samo da HW crkne cim istekne garancija.

 

Kod  Trisquel GNU/Linux OS-a ne postoji takva skrivena  mogucnost.  Nonfree drajveri ne postoje u njemu kao  i nonfree firmware kernela - sve to je  obrisano  100% . Postoje samo free koja je zajednica napravila a ne proizvodjachi.Ali je zajebano da proradi na svakoj konfiguraciji - posebno wi-fi .

Ali to je cena SLOBODE i privatnosti.

 

You own it . You control it.  Genuine Penguin Systems. 

 

https://www.thinkpenguin.com/

 

 

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AP linix?

Na masini koja win7 jedva pokrene a o nekom radu nema ni govora, AP linux leti. Ne zauzme vise od 20% procesora i memorije.

Svira muzika, browsuje se u nekoliko prozora,...

 

 

 

Misliš li na "Audiophile Linux"?

Znači AP-L ima browser. Good!

Kakav je GUI na playeru i koji/e player/e koristiš?

Meni kanta ionako služi tek za muziku (slušanje, konverzija iz formata u format i eventualno prženje na CD za auto), te za surfanje - download ;) i ponekad za otvaranje ponekog RAR-a ili Zip-a.

 

Negdje sam čitao da AP-L 3.1 ne voli da bude u mašini sa dual boot opcijom. Kakva su iskustva?

Volio bih si ostaviti Win za svaki slučaj.

 

 

 

Da rad sa diskovima (i napajanjem) je veliki propust u toj distribuciji...

 

 

 

Znači čitanje vanjskog diska ne ide glatko. A na što si mislio pod problemom sa napajanjem?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisi razumeo...    na glupu konstataciju sam dao glupi odgovor  :unbelieveble:  problematika je zapravo u nečemu drugom a ne u lindži...

 

 

Budući da se razumijem u PC otprilike koliko i aboriđinska starica razumijem jedino - da problema nema?

Jesi li, kao computer audio zagovornik ikada isprobao AP-L kod sebe? Ako jesi, kakav je tvoj komentar na user friendlines, zvuk i što-ti-ja-znam-što-je-već-bitno?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Budući da se razumijem u PC otprilike koliko i aboriđinska starica razumijem jedino - da problema nema?

Jesi li, kao computer audio zagovornik ikada isprobao AP-L kod sebe? Ako jesi, kakav je tvoj komentar na user friendlines, zvuk i što-ti-ja-znam-što-je-već-bitno?

 

Ček ako si se meni obratio pogrešnog si pito, ja apsolutno neću da imam bilo kakvih dodirnih tačaka na relaciji "audio i računar".

Čuo sam kako to zvuči u više navrata kod mojih prijatelja fanatika za računare (jer i sebe tu ubrajam) a i kod sebe u sistemu i to je sve samo ne dobar zvuk! Truli kompromis ili dobar izgovor...

Nije ni čudo što se ljudi vraćaju gramafonima jer nakon računara ti se smuči digitalija a digitalija može da bude vrhunska ako se zna i ume :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ček ako si se meni obratio pogrešnog si pito, ja apsolutno neću da imam bilo kakvih dodirnih tačaka na relaciji "audio i računar".

A-ha!

Onda sam stekao pogrešan dojam nakon pisanija o Philips testu i komentara da valja odraditi ga i radi evaluacije PC zvuka.

Ili sam stvarno sad polupao lončiće? :)

Ma nema važno zapravo. Izvini ako sam te "prozvao". :cheers:

U vezi PC zvuka - ćuo sam bolje klasične setape, ali sam čuo i dva solidna ili izvrsna PC setupa. Problem je što su DAC-ovi u njima bili vrijedniji od mog auta. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A-ha!

Onda sam stekao pogrešan dojam nakon pisanija o Philips testu i komentara da valja odraditi ga i radi evaluacije PC zvuka.

Ili sam stvarno sad polupao lončiće? :)

Ma nema važno zapravo. Izvini ako sam te "prozvao". :cheers:

U vezi PC zvuka - ćuo sam bolje klasične setape, ali sam čuo i dva solidna ili izvrsna PC setupa. Problem je što su DAC-ovi u njima bili vrijedniji od mog auta. ;)

 

Nisi ništa pomešao sve je u redu samo što ja koristim računar za druge stvari a ne i za muziku  :wink2:  uvezi filjips testa sve što sam rekao/napisao stoji, veoma cenim što si odradio test (ja sam tek do srebra stigao jer mi problem povezati komp sa hifijem ali i to ću odraditi čim budem imao vremena) i trebalo bi svako da odradi test ne zbog nas ostalih već svako za sebe da se sam uveri u svoje slušne sposobnosti. Mnogo je lakše diskutovati sa položenim ispitima nego bez!

Kakav auto poseduješ, ako je neki ex-yu proizvod onda nije teško da komp bude skuplji :buehehe:

Koje su dakove imali ti skupli računari?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisi ništa pomešao sve je u redu samo što ja koristim računar za druge stvari a ne i za muziku  :wink2:  uvezi filjips testa sve što sam rekao/napisao stoji, veoma cenim što si odradio test (ja sam tek do srebra stigao jer mi problem povezati komp sa hifijem ali i to ću odraditi čim budem imao vremena) i trebalo bi svako da odradi test ne zbog nas ostalih već svako za sebe da se sam uveri u svoje slušne sposobnosti. Mnogo je lakše diskutovati sa položenim ispitima nego bez!

Kakav auto poseduješ, ako je neki ex-yu proizvod onda nije teško da komp bude skuplji :buehehe:

Koje su dakove imali ti skupli računari?

Auto je vrijednosti oko 4k€...maksimalno. Ibiza TDI je u pitanju. 

DAC je na jednom bio nekakav Berkeley ne znam mu pravi naziv, a na drugom neki MSB koji je dizajniran kao da je napravljen za ljubitelje Zvjezdanih staza, ali je mislim još skuplji od onog Berkeley-a.

Da dodam još nešto u vezi onog testa. Budući da nemam nikakve slušalice, pa čak ni one za telefon, morao sam za poneke testove dampirati sobu jastucima, jorganima...što god mi je došlo pod ruku. Dobro da mi nitko tada nije naišao u goste jer bi mislio da sam totalno prošvikao.

To je otvorilo novu temu u vezi sobne akustike jer sam razlike u nekim testovima mogao čuti tek sa dampiranom sobom. Primjerice spectral balance u goldu, pa čak i zadnje numere u širini pozornice. Jako zanimljivo.

Najteže je ipak bilo odrediti frekvencijske pojaseve u plusu ili minusu. Nije teško za čuti razliku, dapače, ali valja naučiti kako koja verzij zvuči i zapamtiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...