Jump to content

Čišćenje vinila - gramofonskih ploča


Lemić

Preporučeni Komentari

Delimo iskustva ideje i zapazanja. Iz svega toga izvlacimo nekakva pravila, a finalizaciju resenja prilagodjavamo svako sebi, sa ambicijom da bude maksimalno dobro, efikasno, upotrebljivo, konforno...

Ne mora svaki post da bude ultimativan i sa apsolutnim resenjem, nekada je bolji intrigantan post, da otvori tematiku. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, vladd said:

kadica bi trebalo da bude zapremine barem 10l, odnosno da njena veličina obezbedi da se na osovinu sa odstojnicima može staviti desetak ploča.. bitno je i da US snaga može da se podešava - veće kadice (China made) imaju i veću US snagu, što i nije zgodno: motor treba da ima malo obrtaja pa bi za recimo 5 minuta (što bi bilo max za snagu od 300W) okrenuo ploču desetak puta, što je ipak malo.. Kuzma je svoju propisao na 150W i 15 minuta, što provereno daje najbolji rezultat..

ultrazvučni način čišćenja, osim što je danas superioran, veoma je pogodan za diy - kadama je pala cena, mogu da se nabave do 200€, a za ostatak bi bilo potrebno oko 150€ (motor, osovina, odstojnici i nekakvo postolje - držač, sve to osim osovine, prenosa i motora, može da se uradi od špera, sa onom testericom za OTO.. msm - može, ne znači da treba :) ).. ultrazvuk ne može da od babe napravi devojku - eventualna mehanička oštećenja su naravno nepopravljiva, ali ultrazvuk može i da eliminiše ostatke vinila u brazdama, dosta čestu pojavu u novoj produkciji.. teoretski, ako se naprave 3 osovine i tri seta odstojnika, za sat može da se očisti 30 ploča, pa de se "odmori" kadica na 15 minuta, za novi ciklus.. skupo jeste, ali sve vezano za vinil je skupo, nove ploče koštaju od 15€ na više, pa se u takvoj proporciji cena i ne čini ekstremnom..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, Miloš 1210 said:

Nisam do kraja razumeo uvodni post o super-tajnom postupku pranja ploča ne smemo da znamo gde, kod ne smemo da znamo koga... Da li je za više informacija potrebna neka molba, uspešno rešenje neke vekovne zagonetke, da li kao na francuskoj akademiji neko mora da umre da bi neko novi bio pozvan, kako izgleda ritualna inicijacija, da li se na seanse pranja ploča putuje noću vezanih očiju?

Izneo sam svoj lični utisak, naglasio  da neće biti komercijalizacije, da li će je biti, ne znam i nije na meni da odlučujem. Pružio sam dovoljno informacija o čistaču , elementima i postupku čišćenja, svoje zapažanje rezultata, a i moje skromno sagledavanje problematike uopšteno. Intrigantnost i vekovnu zagonetku hemije ne mogu da rešim jer je ne znam, a i kad je budem saznao sigurno je neću obnarodovati bez saglasnosti tvoritelja, što sam takođe naglasio. Radi se praktično o privatnoj zoni koja se ne remeti već poštuje, uz potpuno razumevanje znatiželje ili bilo  čega drugog.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, vladd said:

 MAlo mi je sumnjiva opcija usisivaca, on ipak srkuce okolni vazduh i provlaci ga kroz uzan prostor preko ploce. A besprasne sobe nemamo.
 

Usisivač je naj efikasniji način da se izvuče odvojena prljavština iz brazde, podsis vazduha ide preko četki tako da je neko nabacivanje truna svedeno na minimum a i ako uđe biće verovatno povučen pri sledećim okretima ploče.

16 hours ago, paja959 said:

kod mog peraca ima VPI 16.5 i 17,oba rade posao mnogo bolje,po meni no Okki..i ovu Tvoju bi trebalo prepraviti da se okrece,napred-nazad

Clearaudio Smart Matrix Professional je navodno jako dobar..

Nije moja naprava, ne znam dal ima mogućnost napred -nazad, al se ručnom četkom i hemojom tako dejstvuje, al preneću tvoje zapažanje koje vrlo smisleno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Lemić "Usisivač je naj efikasniji način da se izvuče odvojena prljavština iz brazde, podsis vazduha ide preko četki tako da je neko nabacivanje truna svedeno na minimum a i ako uđe biće verovatno povučen pri sledećim okretima ploče."

ovo osim što je proizvoljno, nije tačno: kolega sa foruma je doneo ploču tretiranu na Okinoki, ultrazvuk je očistio trunje iz brazdi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

ultrazvučni način čišćenja, osim što je danas superioran, veoma je pogodan za diy

Superioran je posto je pristupacan. Inace bi superiornost otpala iz razmatranja.

Odmah da razjasnim, ne smatram Kuzmu autoritetom u ovoj oblasti, pa mi njegovo iskustvo malo znaci.

 

Elem, zlatno pravilo je 25W po litri, okvirno, medjutim ne ide bas linearno do beskonacnosti. Kako se uvecava zapremina, tako se smanjuje aktivna povrsina zidova.

Kadicu sam odabrao vise po minimalnoj a dovoljnoj zapremini, i sa dovoljnim prostorom da stane pola ploce, 30cm. Snaga je za nijansu veca, ali to ne smeta.

Elem, ultrazvuk putuje od ucista prema predmetu, kroz vodu i rastvor(cesto se u labu kada napuni cistom destilovanom, a doda manja posuda unutra sa odredjenim rastvaracem, ako se cisti mali komad), i sto je vece rastojanje, efekat je slabiji. Pride je zvuk u pitanju, pa ubacivanje prevelikog broja ploca moze da ima razlicite efekte na ploce blize bocnim zidovima u odnosu na ploce u sredini.

To je razlog zasto je odabrana varijanta  sa 15cm sirine, tu moze da stane 3, 5 ili 8 ploca, maksimalno odmaknutih od bocnih strana.

 

To su bili nekakvi okviri za izbor.

 

P.S.

mislim da razni motorici iz printera(da ne spominjem ultrasjajne osovine sa fiksiranim zupcanicima), ili steperi od 10 evra(plus 5-6 evra arduino nano sa drajverskom plocom), sa ostalom armaturom, mogu da zavrse posao okretanja ploca, za daleko manje od 150 evra

 

P.P.S

Usisivac ne razmatram, da bi bio efikasan, mora da bude ultramocan, a velike sile na vinilu, pa makar i vazduha, mi prave zmarce

Radje bih kupio bocu azota.. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponovo se ponavlja priča sa USB kabolvima. Izabere se nešto bizarno što niko nikada nije ni video ni probao - u ovom slučaju UZ kadica namenjena za prljave šrafove sa ALi Ekspresa - i proglasi za ultimativno rešenje, pa se o tome raspravlja u nedogled. Šta fali Knostiju? Šta fali Spin Cleanu? Kuji je dobro, meni je dobro, koristim 5 godina i ni najmanji problem nisam imao. Ploče blistaju, zvuče odlično, mogu da ih trljam o mačke i neće privući dlake i prašinu. Za 50 ili 80 evra, kako vas ne mrzi da dalje guslate o tome?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

Kuzma u mom postu nije spomenut kao autoritet, pogotovo ne za ultrazvučne akrobacije, ali njegova "receptura" provereno daje dobre rezultate..

 

 

E o tome cemo tek da debatujemo. :) 

Ako si voljan, cim nabavim sapun, saljem vodu, sapun i ako treba neku kaljavu plocu(bice valjda na kupindu:D), da provuces kroz tvoju skalameriju u par koncentracija..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Milose, ne fali nista Knostiju, to je jedno od resenja.

 

Ali osmatramo maksimume svih opcija. Ultrazvuk je opaka stvar za ciscenje, sada smo, da kazem u zoni 40KHz, dobro bi bilo duplo ili triput vise. Ali je to sto jeste, prakticno ultimativni nacin razbijanja adhezije dve materije, nama zanimljive stroke sa ploce..

 

Nije garancija dlake da ima vrh 3-4umm, mikrona, i dovoljno snage da odlepi komadic, masti, plastike...

 

A nisu ni sve ploce jednako strikave.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E o tome cemo tek da debatujemo. [emoji4] 
Ako si voljan, cim nabavim sapun, saljem vodu, sapun i ako treba neku kaljavu plocu(bice valjda na kupindu:D), da provuces kroz tvoju skalameriju u par koncentracija..
slobodno šalji (količina da bude deljiva sa 10 bez ostatka - da ne koljem za kilo mesa :) ), sapun ne treba, voda je uvek dobrodošla, ostalo (malo alkohola i Ilfordov Ilfotol imam)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavimo najgori mehanizam prljanja. Zanemarimo pivo ili votka -tonik.. :) 

 

Padne grinja, prasina ili perut, na plocu, privucena mrva statikom. Krene vrela dijamantska igla da roni po brazdi, i naleti na doticnu mrlju. Zavisno od temperatuure i mase, napravice kojesta u brazdi, go grafita. A cuce se kao puc, jednom ili dvared.

 

E sad, taj puc je ostao na ploci, i treba ga otkaciti. Da je komplet masan, sapun je ok, detergent, surfaktant, voda, ali sagorela mast nije bas laki protivnik, ugljenik ignorise sapune. Potrebna je mehanika, mikroskop, silno vreme i mikronska cackalica, a sve to uspesno menja ultrazvuk...

 

Ja to posmatram na taj nacin

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Woland said:

sapun ne treba

Treba da nabavim onu tekucinu za pranje sa linka.  Pa da se proba za ploce, meni za lab valja...

Ako ne uspem Tergitol. Nisam stigao u petak da cimam dobavljace, ali je ponedeljak ziher.

I za vodu, da pokrenem pricu, moram da izljubim par straznjica da pokrenu spravu, i pazarim kantu...

Dobijes sertifikovanu vodu sa specificiranom megaomazom, bez jona :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma i demi voda je OK (doduše, nisam imao priliku da probam neku drugu :) ), ako su ploče baš glibave, skinem prašinu karbonskom četkom pre nego što ih stavim u mašinu.. ona Ilford hemija je verovatno da razelektriše vinil.. alkohol u tako maloj koncentraciji.. bemliga za šta je

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

te specijalizovane UZ mašine se prave na istom mestu gde i ove obične, razlika, osim u ceni, je u dizajnu i brendu.. sjajno je što si podelio svoje mišljenje i (pred)ubeđenje o ovome, ali ja imam dvogodišnje iskustvo rada sa mašinom - dakle: nije ni malo komplikovano i nije rizično.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...