Jump to content

Inteligentnim rešenjima do kvalitetnih zvučnika...


Zvu

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 198
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nešto mi se ne sviđa srednjetonac u horni... Mislim da bi to zvučalo malo preoštro za stan. Ali dobro, to sam samo ja. Back to the topic... No sad opet idemo u potragu za drajverom koji može da ide bar do 3KHz ili više ali sa ravnim odzivom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gledajući stranu tri ovog threada čovek bi zaključio da ti imaš 15" koja tera komotno do 3KHz...

Imam ali sa nedovoljno ravnim frekventnim odzivom... Mogu da idem na two way ali sa falinkama u zvuku, a to mi nije cilj...

To ja nisam video kod visokoefikasnih jedinica. A lepo sam ti dao savet na početku teme....

Ovo je jedna od onih "i told you so" opaski :) jel da ? Savet si mi valjda dao u odnosu na prostoriju u kojoj nameravam da slušam zvučnike. Što se tiče izbora za PRO drajvere...ne žalim ni jednog jedinog trenutka. Ovo je ono što sam oduvek želeo i sada hoću da ostvarim. Naravno da bi bilo lakše da sam prepisivao (kao što sam i hteo na početku) ali sam shvatio da je dvosistemska kutija puna kompromisa pa sam se zato odlučio da kupim kvalitetne drajvere i napravim trosistemske zvučnike. Još kod kupovine sam rekao Sync-u da će verovatno biti trosistemska kutija sa 6" srednjetoncima (iako sam hteo kao poslednji trzaj da ih probam u dvosistemskoj čisto da vidim kako svira). Više vas me je posavetovalo da to ne činim i shvatio sam da ste u pravu. Ne mogu stvarno da se jurim sa HiFi drajverima i njihovim brundanjem i bubicama i ostalim čudima... Znači ne kažem da su svi Hi Fi zvučnici loši ali ogromna većina stvarno jeste. HiFi drajveri koji iole vrede koštaju od 200 evra po komadu pa na više. Onda sam lepo, umesto da pravim trosistemski zvučnik mogao da odem u AV impuls i kupim Spendor S8E za 1600 evra. Znači manuo sam se HiFi zvučnika, nadam se zauvek. Naći će se nešto što će mi odgovarati. Neće biti lako ali to mi je jasno od samog starta. Znači nemoj da me shvatiš pogrešno jer ja stvarno cenim to što ti, Beat, Zen i dežurna ekipa imate da kažete/posavetujete :) kao i jako puno ljudi sa ovog i onog foruma. E sad da se vratimo na izbor zvučnika... Stvar je u tome da je Damir imao fantastičan predlog za srednjetonac ali je on prestao da bude ostvariv u mom slučaju onog trenutka kada sam premestio bass na stranu kutije (jesam se odrekao HiFi zvuka ali ne i izgleda :) ). Tu je nastao ovaj novi problem pronalaska zvučnika koji će da svira bass/mid frekvencije i da ima koliko toliko ravan frekventni odziv. Da se razumemo, ne tražim ja pistu za avione jer će to u mojoj sobi tek zazvučati drugačije pa će tu biti još podosta peglanja ali o tom potom. Rad sam bio koristiti JBL waveguide kako bih spustio reznu frekvenciju između bass/mid drajvera i visokotonca što niže ali nema kod nas originala, a nema ni ovih iz Loop servisa da se jave (sad i ti Sync možeš da mi kažeš "i told you so" :) ). Samo iz tog razloga mi treba 8" drajver koji ide nešto više kako bih mogao iskoristiti neki drugi visokotonac.U međuvremenu sam našao jako lepe kandidate za bass/mid drajvere među B&C speakers u vidu ranije predloženog 8PE21 od strane Damira i nađem 8PL21.. Zanima me gde se imaju naći ovi zvučnici kod nas ako uopšte postoji distributer ??? U taj izbor ulazi i Eminence Beta 8a koja nema demodulacioni prsten i AL korpu ali ima prilično ravan frekventni opseg i lagan kretni sistem kao i Eminence Deltapro 8B.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da ti ucinim muku jos tezom - ne zna se sta je kompromisnije - 2- ili 3- sistemski zvucnjaksto se mene tice - stvar je veoma lako resiva - nadje se "jebekevu" glavni driver , i onda se samo doda bass i high helperna zalost - u pro svetu je tesko naci takav main driver ( bez mnogo tweaka) ali je zato meni Sonido dovoljno dobar .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

deda - ne jebi po tavanukad nadjes bilo koji Pro Driver koji moze da pridje sonido SFR200 ili SWR200 , javi , pa da svi pokupujemo po 3 paranaravno - pricamo o kucnoj upotrebi , ne o diskoteci

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda je predlog glup, ali evo merenja:http://www.accuton.de/old_site/img/products/c_drivers/C92/C92-6rear.pdfEvo i parametara:http://www.accuton.de/old_site/e/data/products/c_drivers/C92/e_C92-6.htmlZnači - midbas, ide u kompresiju. Ide prilično visoko. S obzirom da ima veoma lagan kretni sistem i čvrstu membranu, možda te srednje svira sasvim solidno - verovatno bolje nego mnogi srednjetonci. Za jedno deset dana ću biti u prilici da probam. Da ne kažem - prema dole se može mnogo komotnije rezati.Ako ih ima na B-stock-u, odakle sam ja pazario iste ove, ali od 12 Ohm-a, mogli bi da koštaju 120 Eur + DHL, po komadu. Novi su 220 Eur.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Evo jedan post edukativnog karaktera dok sam u potrazi za svojom audio nirvanom. Tek da se zna da ne gubim vreme uzalud (valjda :buehehe: ) Pomno pratim i gledam TS parametre drajvera koje su ljudi koristili u raznim projektima. Od samog starta mi upada u oči da moj drajver iako ima nizak Qts ima jako visok Qms. Qts je odnos Qms-a (mehaničkog damping faktora samog drajvera) i Qes-a (električnog damping faktora samog drajvera). Da li je visok Qms (i nizak RMS) poželjan ili nije zavisi od onoga što želite da postignete datim drajverom. Procenite i sami iz teme sa DIYaudio.com koja se zove " The significance of high Qms..?". http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/120505-significance-high-qms.htmlKo ne želi da čita......Ukratko je opisano da je u stvari za brz i detaljan zvuk poželjan drajver sa visokom Qms vrednošću i niskim RMS-om. Dakle drajveri sa malim Qms-om i visokim RMS-om obično pate od manjka detalja u zvuku i koloracije zvuka... Postoji i loša strana priče, a to je da High Qms drajveri pate od manje linearne frekventne krive ali koliko to stvarno utiče na projekat zavisi od reznih frekvencija između drajvera kao i same upotrebe istih u određenoj konfiguraciji. Dakle ovo nije nešto čega se treba držati kao pijan plota ali treba imati na umu kada se projektuje zvučna kutija kako bi se što bolje uklopili drajveri koji će biti korišćeni pored svih ostalih na prvu loptu bitnih parametara...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislio si da si me uhvatio kako "mastim". :tongue10:

Svakako bi to bilo teško bar 7-8 kila ako ne i više u pasivnoj varijanti (u zavisnosti od debljine žice koja se koristi). To je malo teško za poverovati dok čovek ne vidi Baltic 90 skretnicu :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svakako bi to bilo teško bar 7-8 kila ako ne i više u pasivnoj varijanti (u zavisnosti od debljine žice koja se koristi). To je malo teško za poverovati dok čovek ne vidi Baltic 90 skretnicu :tongue10:

"...samo Rusi imaju takvu tehniku..." :buehehe::angry7:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...