Jump to content

4242-A power trioda


ZZZ

Preporučeni Komentari

A i to je neki izgleda VIP forum?

Pokusao sam da se registrujem ali kaze da za sada administrator ne odobrava nove naloge?

posle vidim neki novoregistrovani clan se predstavlja?

Znaci nije isto za sve?

...

Nemam pojma...

Tesko da se mozes tu registrovati, ali ne mari citanje nije zabranjeno. Usput mogu napakovati jedan SMPS ispravljac do kraja maja. Faktor snage 0.96, a daje 1140V DC.  Pa ako budes hteo da probas.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tesko da se mozes tu registrovati, ali ne mari citanje nije zabranjeno. Usput mogu napakovati jedan SMPS ispravljac do kraja maja. Faktor snage 0.96, a daje 1140V DC.  Pa ako budes hteo da probas.....

Malo sam otsustvovao, ali na zapadu nista novo.

A sto se tice ispravljaca i kod tube audija mislim da je deferizacija (pojam iz USA za izbacivanje gvozdja) odnosno prelazak na impulsna napajanja neminovan, ma da je dok to ne cujes na tubes cista hereza.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa koliki su ti trafoi? ako je za 2KW to je onda vecih dim.?

Najverovatnije su i zaliveni u neku smolu?

Nisam ih koristio ranije pa nemam nikavih iskustava.

...

A definitivno cu ici na verziju sa posebnim trafoima za grejanje i za visoki napon.

klasicni dizajn zahteva i klasicni stand-by. :) 2 prekidaca :)

Ti trafoi za mt rerne su zavareni u 95% slucajeva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trafoi od rerne mogu samo za neki čok pod uslovom da mogu da se rasture limovi, da se koristi VN namot ne može, čitao sam da su namotani za impulsno opterećenje. A nisu zaliveni, goli su namoti nema ni papir preko, bar ovi koje sam ja video.

 

 VN SMPS je pravio moj stari majstor YT1PR, slušao sam mali El84 sa tim napajanjem tiho je ko grob.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo sam otsustvovao, ali na zapadu nista novo.

A sto se tice ispravljaca i kod tube audija mislim da je deferizacija (pojam iz USA za izbacivanje gvozdja) odnosno prelazak na impulsna napajanja neminovan, ma da je dok to ne cujes na tubes cista hereza.

Hvala za napajanje, bice korisno za probu.

Imam i ja neke HV profi trafoe za HV, ali sam skoro siguran da su jednostruki, za greatz i oko 1400V sec.

Malo too much, za ove stvari...

Inace kao tenkici. neki italijanski za emisionu tehniku. Nabavio ih odavno od druga iz spare partsa sa TVa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trafoi od rerne mogu samo za neki čok pod uslovom da mogu da se rasture limovi, da se koristi VN namot ne može, čitao sam da su namotani za impulsno opterećenje. A nisu zaliveni, goli su namoti nema ni papir preko, bar ovi koje sam ja video.

 

 VN SMPS je pravio moj stari majstor YT1PR, slušao sam mali El84 sa tim napajanjem tiho je ko grob.

Ja sam prvo pravio smps napajanja, ali je to veliko gubljenje vremena. Posle sam koristio regulatore za step motore CNC masina, a sada kupujem u Kini. Probano na svim poznatim konfiguracijama. Radi za mene fantasticno. Malo cu da budem opsiran. Postoje fly back impulsni ispravljaci za snage do 150 200w, zatim fotward za snage i do 1,5 kV, i push pull impulsni za velike snage. Glavna kvaka je u munjevitom odzivu na bas opterecenju pogotovo u push pull ampovima. Otpadaju veliki bulk elkosi i bar 10kg pa na dalje tezine. Dobri profi ispravljac koji ima Korektor snage 0,98 za tube audiu od 700w je oko 100e, a kinez koji trenutno korustim za tubes ima PFC 0,95 daje 0,8A na 380V DC i kosta 30e. Pojacao sam mu hladnjake i malo promenio snuber kola i radi vrlo dobro. Ima strujnu i naponsku zastitu i zastitu od kratkog spoja.  Nostalgicari mogu da taj napon provuku kroz ispravljacicu radi fazona.

Vredi razmisliti!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam prvo pravio smps napajanja, ali je to veliko gubljenje vremena. Posle sam koristio regulatore za step motore CNC masina, a sada kupujem u Kini. Probano na svim poznatim konfiguracijama. Radi za mene fantasticno. Malo cu da budem opsiran. Postoje fly back impulsni ispravljaci za snage do 150 200w, zatim fotward za snage i do 1,5 kV, i push pull impulsni za velike snage. Glavna kvaka je u munjevitom odzivu na bas opterecenju pogotovo u push pull ampovima. Otpadaju veliki bulk elkosi i bar 10kg pa na dalje tezine. Dobri profi ispravljac koji ima Korektor snage 0,98 za tube audiu od 700w je oko 100e, a kinez koji trenutno korustim za tubes ima PFC 0,95 daje 0,8A na 380V DC i kosta 30e. Pojacao sam mu hladnjake i malo promenio snuber kola i radi vrlo dobro. Ima strujnu i naponsku zastitu i zastitu od kratkog spoja.  Nostalgicari mogu da taj napon provuku kroz ispravljacicu radi fazona.

Vredi razmisliti!

Zaboravio sam tesko je celih 320 grama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde mi je cilj, da pokusam da uradim bas po old school konceptu.

Pa i inapajanje.

...

Razmatrao sam neke topologije i drivere.

Ispostavilo se kao problematicno svako resenje koje ima vece disipacije na neophodnim otporima za smanjivanje napona za ullazni deo.

Ili ako se to izbegne onda - dodavanje kompletnog novog napajanja za sklop pre izlazne cevi.

I jedno i drugo resenje povecavaju zapraminu, zbog potrebnih rastojanja i velikih disipacija. A ako se doda jos jedno napajanje onda se povecava i masa.

Krajni rezultat je skoro duplo povecana kompleksnost uredjaja i povecan broj i pasivnih i aktivnih elemenata...

...

Iz tih razloga sam se opredelio za dual mono konstrukciju. U protivnom nece biti ergonomski, a ni bezbedno pomerati uredjaj?

Jedno napajanje za izazni i ulazni deo.

Bez dodatnih disipacija elemenata koji ne ucestvuju u obradi signala = bez masivnih otpora za snizavanje napona, bez dodatnih napajanja ili sklopova regulatora i AC grejanje, bez regulatora koji ce se jako grejati cak i sa malim padovima napona. I dogrevati i drasticno povecavati temperaturu unutar uredjaja, grejati kondenzatore nepotrebno i povecavati nepotrebno temperaturu tela trafoa i prigusnica...

...

Na osnovu toga ispostavlja se koncept sa 211 kao ulaznom i driverskom cevi. 211 (koju imam) ili neka slicna (koju nemam) :)

opterecena prigusnicom. Da se i tu izbegne pad napona na Rload i termicko emitovanje velike energije.

Zbog toga cu i prvo pristupiti probnom motanju te Lload prigusnice... :)

.

Za 4242-A potrebno je max. 125 Vp-p. Inace ide u struju resetke i overload. Cak i sa tim naponom snaga je oko 15-16W na simulacijama. Veca nego pri statickim razmatranjima. Ne puno. Tako da bi trebalo ici i sa manjim max ulaznim signalima na izlaznu cev.

...

211 sa LLoadom imace cca. -A=11.9, tako da ce jedan blazi step up trafo 1:2 ili cak 1:1 posto su to izlazni ampovi i predvidjeni su da rade sa preampom, biti dovoljan?

Ako uzmemo grubo da je za punu snagu na ulazu driverske cevi potrebno 120V p-p / 12 dobijamo da je na ulazu ampa potrebno 10V p-p signala sto ce premasiti skoro svaki cevni preamp.

Digitalni izvori inmaju vec oko 3V p-p ili cak i vise.

Ali uzmimo da je izlaz izvora 2Vp-p , to znaci da preamp moze imati pojacanje od svega 5X i uspesno pogoniti ove ampove. Naravno ako je impedansa preampa kao generatora odgovarajuce niska...

...

Tako da amp moze raditi cak i bez preampa.

...

Naravno da bi u vintage duhu bilo potrebno upotrebiti i neki izolacioni trafo na ulazu. 1:1 ili 1:2. Ili Balansirani na SE, pa da bude jos kompletnije.

...

Tu ima jedan par Western Electric, za pocetak. 

...

Tako sam nesto zamislio.

Ulazni trafo - 211 LLoad - Co - 4242-A - OT

Mislim da jednostavnije ne moze da se izvede.

.

Poslacu i neke nacrte sheme, mada je za to jos rano :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inace ako se ne varam takvo switch napajanje je kod Bruna iz Hypexa. To sam sklapao 2 x 2 mono bloka i slusao u Ncore 400 modelu.

Radilo je na svim tipovima zvucnika jednostavno neverovatno. I ne vise toplo od temperature tela i to leti...

Zvuk odlican u svim delovima o niskim da i ne govorim, generalno poseca i na cevni zvuk?

Ali nisam siguran da je to taj tip napajanja o kome govoris. Jednostavno nemam sa tim vise iskustava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam koristio napajanja koja ni u snu nisu predvidjena za tubes, ali kad rade na 40 do 250khz i imaju dvostruku mrezu za prodor EMi smetnji u oba smera i drze napon pod punim teretom + - 0,4% vredelo je pokusati.

Vintage ce isto ako se dobro odradi zvucati vrlo lepo. Pa i ako ti zatreba gain od 5x to ce biti manji problem. Ja sam nahvatao ovih dana neke ulazne i pre line sowtere ali sam ih vec uplanirao. Moze se naci i dobar ulazni step up trafo jednostavnije je. 

 

I'm going to get some milk.       :aloofandbored12: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam nekih tih bas dobrih vitag trafoa pa cu probati prvo sa tim komadima.

Kada do toga dodje :)

Ali ima ih jako dobrih cak mozda i boljih i savremenih Jensen ima neke stvarno odlicne modele. jesu skupli ali ne i ipreskupi?

...

Medjutim ako se uopste izvede ova zamisao, onda se mora ici na verziju hand made input trafoa. Da bi sve bilo HM :) sem cevi naravno.

Ali ti trafoi moraju biti na nivou fabrickih ili bolji da bi to imalo smisla.

...

Na taj nacin bi se zaokruzila i jasno definisala razlika izmedju sklopljenih diy primeraka, gde se upotrebe gotovi elementi, i primeraka gde je skoro svaki el napravljen.

Sa tim st oto onda povlaci i izradu spreznog C :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

. Dobri profi ispravljac koji ima Korektor snage 0,98 za tube audiu od 700w je oko 100e, a kinez koji trenutno korustim za tubes ima PFC 0,95 daje 0,8A na 380V DC i kosta 30e. Pojacao sam mu hladnjake i malo promenio snuber kola i radi vrlo dobro. Ima strujnu i naponsku zastitu i zastitu od kratkog spoja. 

dajder kakve linkove od tog kineza

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odgovoricu.

Nisam pekar ali me ubise moja dva mačka ovih dana. Prvo sam umoran od puta a ustaju u šest. Biće da  izgleda neznaju da je februar vec prosao.

 

Trenutno koristim ovo  5R, 7R 200W 230W moving head light beam lamp power supply output 300W PFC 380V, kupljeno sa ebaya oko 32e. Treba biti oprezan, posto ovo nije namenjeno za auduo potrebno je pustiti ga sa odlozenim punjenjem nekog konda na primer 10mF 500V preko 2k2 10w, pa ga posle desetak sekundi prespojiti. Meni na izlazu DC radi redno i mala prigusnica 50mH bypassirana sa 0,1mF 630v.

Korist od PFC impulsnih ispravljaca je sto oni prilikom ispravljanja 50hz ne napadaju samo gornji levi vrh sinusoide bilo da je jednofazno ili dvofazno ispravljanje. Time se citava envelopa sinusnog grafa rezultantno pomera u desno i kvari fazni stav. Kada su ameri negde sedamdesetih shvatili da osim jakih motora imaju i pola milijarde klasicnih ispravljaca (narocito za tv jednofaznih - katastrofa) koji kvare sinusni oblik i stvaraju reaktivnu energiju ogranicili su snagu tih uredjaja prvo mislim na 400W, pa su u par navrata korigovali faktor snage na vise kao i snagu takvih uredjaja daleko na nize. U pomoc su pozvali elektronicare, koji su konstruisali korektore faze koji ne napadaju samo levi vrh sinusoidne envelope, vec najcesce sa par FETova i zavoijnica koriste ogromnu swicersku samoindukciju i snagu i iz silaznog dela sinusoide te tako popravljaju faznu gresku. Kaze prof dr Lazic -nekada radio u Iritelu da su tako izbacili hiljade tona gvozdja i bakra.Kod nas je to za industriju uvedeno kasnih osamdesetih. Faktor snage ne manji od 0,86 i obavezan PFC.

Danas telekom zahteva na tenderima koliko se secam faktor od minimum 0,98!! a cujem da je spustena i snaga obicnih ispravljaca sa 400W na 200 a mozda i manje. Ne pratim zadnjih godina posto sam radio u IT.

Za mene najbolji impulsni pretvaraci za industriju, vrlo upotrebljiv i za tubes a mogu se kupiti i pojedinacno su Danfoss, ali su jako skupi. Radio sam sa njima, naravno ne o mom trosku. Pioneer je osamdesetih izbacio prvo mos fet pojacalo sa impulsnom mrezom, a danas ih ima mnogo.

Kod kineza sam pronasao par upotrebljivih ispravljaca za cevke,  Ali se na 5000 klasicnih racunarskih napajanja pronadje po neko pogodno za tubes. Dobra osobina im je sto se mogu vezivati na red, ali tu treba biti oprezan. Pregledati izolacije na svim poluprovodnicima koji su na hladnjaku, i obezbediti provetravanje iako se oni malo greju greje im se swich trafo, pa i njega mozete dodatno hladiti iskljucivo Al hladnjacima i pastom.

Vrh je jedan ludi nemac mislim koji je napojio GM70 sa deset ili vise impulsnih ispravljaca vezanih redno. Ima ga na netu.

Jedno je sigurno. Obican trafo je sigurniji uredjaj, ali ce osim prenosne mreze elektroprivrede , OPT i nekih spec. namena otici u istoriju.

Ko je uporan naci ce na netu po neki pogodan impulsni ispravljac i za cevke.

Za tranzistore ima na tone.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas telekom na tenderima zahteva da napajanjabudu sns tipa.

Definitivno se prelazi na rezonantne impulsne ispravljace koji idu blizu100%. Sns je razvijen za potrebe PSI/PSC potpunog kontrolinga i distribucije. Ovi sistemi se munjevito razvijaju.

Ja sam servisirao sedam godina neke forward ispravljace 1,2kw  48V 25a. Model iz 1992. (nase znanje americko evropske komponente) ima PFC. Na 100mA ima 48,06V na 1A ima 48,02v, na 25A ima 47,97V. Oko 7,8kg. Danasnji ima 1,6kg i radi na totalno novom green power sistemu itd...

Svakako ce nesto biti korisno i za tube diyere.Ovo je bio samo kratki osvrt na PWM. Kod OTLa je bar korisno grejati naprimer 8 babuski sa impulsnim PWM, ako nista ustedi se bar 5kg, a vec je moguce isti OTL sa 8 babuski izgraditi sa ne vise od 8kg.  No to je vec druga tema.

Priznajem da je ako nista bar mnooogo  lepse videti tube clasic.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti prvi domaci su razvijeni u Institutu za Fiziku. Posle je sef(ime da mu ne spominjem) napravio firmu, i preuzeo posao. Prvi je bio za punjenje i kondicioniranje akumulatora 48V, za postu, i kao glavni napajac linije 48V.Oko kilovata. Bazicno 900W

 

Konstruktor je Milivoje Brkovic, tog prvog snaznog jugoslovenskog forward smps(strujno programiranog)  koji je kasnije karijeru napravio u Kaliforniji, doktorirao na Kalteku, radio u Tesla kompany(Cuk i Midlbruk), ITT, Power One, a sada uziva u valjanju u parama...

Iako su maniti zahtevi bili "sve domace",nije bilo jaceg tranzistora od BU326, i to druge generacije. Neuporediv prema BUX48 i BUS98 iz trece generacije(brzina paljenja nije zavisilaod visine napona na kolektoru)..

Na tim projektima sam razvijao sistem hladjenja, pasivnog, cak je i jedan radic otisao na IEEE, o korisnijoj upotrebi bakra(nego Al) za tackasti intenzivni izvor toplote.

 

Radio sam kao saradnik(cak visi tehnicki :)) sa Brkovicem do njegovog odlaska u USA. Kasnije ga je Caja docekivao na aerodromu.. :)

 

Sto se tice "impulsnog" opterecenja MOT trafoa, to je ..da ne komentarisem,..na DIY forumu

Otprilike je 1 zavojak po voltu, pa je lako napraviti mocan ispravljac raznih napona, ako je vec 2KV nepotreban.

 

Narocito za snazno grejanje vise snaznih lampi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve znas i sve si u

 

Ti prvi domaci su razvijeni u Institutu za Fiziku. Posle je sef(ime da mu ne spominjem) napravio firmu, i preuzeo posao. Prvi je bio za punjenje i kondicioniranje akumulatora 48V, za postu, i kao glavni napajac linije 48V.Oko kilovata. Bazicno 900W

 

Konstruktor je Milivoje Brkovic, tog prvog snaznog jugoslovenskog forward smps(strujno programiranog)  koji je kasnije karijeru napravio u Kaliforniji, doktorirao na Kalteku, radio u Tesla kompany(Cuk i Midlbruk), ITT, Power One, a sada uziva u valjanju u parama...

Iako su maniti zahtevi bili "sve domace",nije bilo jaceg tranzistora od BU326, i to druge generacije. Neuporediv prema BUX48 i BUS98 iz trece generacije(brzina paljenja nije zavisilaod visine napona na kolektoru)..

 

Radio sam kao saradnik(cak visi tehnicki :)) sa Brkovicem do njegovog odlaska u USA. Kasnije ga je Caja docekivao na aerodromu.. :)

 

Stose tice "impulsnog" opterecenja MOT trafoa, to je ..da ne komentarisem,..

Otprilike je 1 zavojak po voltu, pa je lako napraviti mocan ispravljac raznih napona, ako je vec 2KV nepotreban.

 

Narocito za snazno grejanje vise snaznih lampi...

Sve je tako. Biznis su napravili. Neke sam i upoznao. Ipak su to bili bez obzira sto je jedan prosao bolje od drugih zavidni poznavaoci. Jedan od pretvaraca nosi ime Ćukov pretvarač i mislim ako se dobro secam da je bas njega otkupio Boeing za magnetnno kočenje a kažu da se i danas koristi. Namenjao sam se tih BUS98A bar trista kom. Nije jednostavno iz jednog  kućišta to3 izbaciti 1,2kV.

Ipak dolazi vreme da se može kupiti solidan impuls power  za novce koji nisu veci nego da sam praviš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, cukov rezonantni konverter, radili su i za NASU, neki 300W, velicine pakle cigara. Kasnije sam susreo neke italijanske za DKTS centrale, rezonantni, nema suma, nema spajkova, skoro bez ripla, mekan rad, ne primecuje ga mreza. Ali je kostao kao neka egzoticna hifi pojacala :)

 

Sto se tice busova, otvarali smo ih i krpili, otkaci se crknuti tranzistor, i onaj drugi "postaje" BUS48. Napunjen rizainom je koriscen za elektronska paljenja, a ja sam takav koristio za ispravljace oko 200V . Nista se ne baca :) 

 

Tada je bilo ideja da se koristi SMPS kod audio pojacavaca, ali je trebalo odraditi slozenu povratnu spregu, zbog specificne promene opterecenja, u centrali je drugaciji rad nego u pojacalu. Ali, bilo gusto sa vremenom...

 

Da se znalo znanje, znalo se, ali su i uslovi rada i razvoja bili slicniji americkim. Sada recimo u institutu moze da se desi da narucenu robu cekas 4 godine.. JUP-iii :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekad bilo. Ja sam povremeno popravljao Emersone, Telkome GT Beltek i druge impulsne ispravljace. Sada braca kapitalisti u ugovoru ne daju tudji servis. Rezonantni su za mene najbolji i za audio. Probali smo jedan za prosecan fet amp od komandnog stola GT centrale i radi fantasticno.

DKTSove  sam cesto obilazio zbog redovne kontrole napajanja. Bio je to solidan projekat.

Ipak da ne predjemo u nostalgiju.

Za sada postanska 4242A nek se krcka, a mi cemo da navijamo!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nostalgija za nostalgiju,proslo, pa se prica. :)

 

Zabava je aktuelnija. Pokusacu da pronadjem par teglica kondova 12,5uF 1500V, gadni ti naponi preko 1KV,a i energija u kondu zacas ode preko 10 Jula

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...