Jump to content

Visokotonac za Audax PR330MO 2-way


damic

Preporučeni Komentari

 

Boki, tnx. izgleda da smo nasli resenje drugi drajver. Ako neko slucajno ima viska FE126 za prodaju, moze da mi javi.

 

 

 

Stavio sam drajvere na razradu, pa neka rade bar nedelju dana.

 

mislim da je bolje da ne gubis vreme i da narucis nove drajvere. Novi su FE 126 En, i nesto su poboljsani u odnosu na stare FE 126.To su jako dobri, jeftini i nahvaljeni drajveri, ja sam sebi narucio i dobio upravo te, pre pola godine, i nazalost ne prodajem ih. Sajt je francuski :TLHP, i kad obracunas sve , najpovoljniji je za nas ( 59e komad, odbijaju odmah od toga 19%, trazis da ti posalju fra. postom -collissimo i to je 15e plus 11e osiguranje - za oba). Stize za 10 dana. Kad sam narucivao bili su jos jeftiniji, malo preko 40e. Oba me sa svim izasla oko120e. Lose : za svaku kupovinu ubacuju fakturu u paket, i drajvere pravi Kina.

Preporuka ti je da odes na sajt diyaudioprojects i vidis kako dampiraju iste, lako je, jer imaju korpu od lima koja po njima zvoni na odr. frekv. i time to prigusuju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 32
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Boki, drajverima upravo dajem tih 25Hz ali sa cetvrtinom inteziteta Xmax, na takav recept sam naisao. Nije toliko agresivan kao tvoj i zato duze traje. Nije mi zurba.

Sad, i kod te razrade, ima razlicitih stavova. Ovo je radjeno testiranje vise razlicitih komada gde se vidi da je promena parametara u neku ruku proporcionalna vremenu razrade, mereno u prvih 80 sati.

 

http://www.gr-research.com/myths.htm

http://www.gr-research.com/burnin.htm


Recimo, kod prvog primera za Seas, na 80 sati Fs i Qts idu dole za 5 i 7 posto, dok Vas ide gore za 6 posto. Kod nekih drugih, promena je do 10 posto. Sta znam, nema nekog razloga da im ne verujem.

 

Milovane, odlican podatak, pravo velis, nema do novog. Jedino, nemam dev. karticu pa moram uvek da navatam klinca da to uradi umesto mene, on klasika, nikad nema vremena i tako to. Zato gledam, ako moze nesto odavde.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

edit: izbrisah tabelu za M-165X, ispala bez veze....

 

Da vidimo poslednji iz tabele - GR Research M-165X. Posle 20 sati razlike Fs i Qts su vrlo male, tih 44 L na 40h je verovatno greška. Tj. tu se vidi kolika se greška pravi sa merenjima sa dodatom masom. Fs i Qts su skoro isti, vrlo je mala razlika, jer se oni vide na krivoj impedance, koja je skoro identična. I šta ćemo sada? 

1. veće su greške od samog merenja, nego razlike posle 20, 40 i 80 sati. 

2. Veće su razlike u parametrima iumeđu 2 bass jedinice, nego posle 10 sati razrađivanja

2. Merenja sa 20 sati na 1/3 Xmax su dovoljna, a 2x4 sata 4x većim hodom nisu?

 

Hajde da vidimo koliki je Mms za ove slučajeve. Logika kaže da Mms ne može da se menja, to je kretna masa sistema. Proizvođač kaže Sd=137,07 cm2, C=344 m/s, Ro=1,184 kg/m3

Fresh - Cms=1,156 mm/N, Mms= 11,62 gr

1 Minute - Cms=1,289 mm/N, Mms=11,5 gr

5 Minute - Cms=1,491 mm/N, Mms=10,32 gr

1 Hour - Cms=1,564 mm/N, Mms=10,22 gr

10 Hours - Cms=1,888 mm/N, Mms=9,69 gr

20 Hours - Cms=1,739 mm7N, Mms=11,01 gr

40 Hours - Cms=1,677 mm/N, Mms=11,5 gr

80 Hours - Cms=1,76 mm/N, Mms=11,13 gr

 

Dakle, čoveku se Mms kreće od 9,7 do 11,6 grama, i kažeš da nemaš razloga da mu ne veruješ. OK..... 

Pošto je neki prosek oko 11 grama (a toliko je na kraju razrađivanja), ja ću to da uzmem kao najverovatniji Mms, i za njega ponovo izračunam Vas za sve slučajeve. Na osnovu Fs i Mms, se dobije Cms, a odatle  novi Vas. 

 

Fresh - Cms=1,2214 mm/N, Vs=32,15 L  Qts=0,452           Vas/0,675=47,6 L Fs*0,89=38,64 Hz

1 Minute - Cms=1,3474 mm/N, Vs=35,47 L Qts=0,429        Vas/0,835=42,5 L Fs*0,946=39,1 Hz

5 Minute - Cms=1,399 mm/N, Vs=36,83 L Qts=413            Vas/0,978=37,7 L Fs*0,984=39,9 Hz

1 Hour - Cms=1,453 mm/N, Vs=38,25 L  Qts=0,411            Vas/0,99=38,6 L Fs*0,9974=39,7 Hz

10 Hours - Cms=1,663 mm/N, Vs=43,78 L Qts=0,391         Vas/1,218=36 L   Fs*1,0312=38,37 Hz

20 Hours - Cms=1,7408 mm7N, Vs=45,83 L Qts=0,378       Vas/1,382=33,2 L Fs*1,063=38,63 Hz

40 Hours - Cms=1,7534 mm/N, Vs=46,15 L Qts=0,371        Vas/1,48=31,2 L  Fs*1,0808=39,17 Hz

80 Hours - Cms=1,7798 mm/N, Vs=46,85 L Qts=0,374        Vas/1,436=32,6 L Fs*1,0732=38,6 Hz

 
Da vidimo kako se i koliko menja  ono što nam je najbitnije, efektivna zapremina za bass-reflex Vb i rezonantna BR tunella Fb - Vas/Alpha=Vb, i Fs*h=Fb. (gore)
 
Kao što se vidi, od 20 Hours (sa 1/3 Xmax-a) Vb (oko 32-33 L) i Fb (38,6-39 Hz) se ne menjaju mnogo, i to spada u standardne greške merenja.
Kada bi se merenja uradila sa jačim signalom npr. 10V, tu bi se dobile još mnogo veće razlike, niži Q-ovi a veći Vas, mada kod kvalitetnijih zv. jedinica manje varijacije i slični Vb, Fb.
 
To na netu je rađeno sa istom dodatom masom za sve jedinice, a trebalo bi 0,5-1 (pretpostavljene) Mms i provera sa testom zapremine.
U tabelama ima i iskakanja nekog podatka iz očekivanog kretanja, što je veća greška u merenju, ali očigledno tipu to ne smeta, tj. ne shvata šta i kako bi trebalo da se statistički odvija.
Svako može da uzme 10 zv. jedinica, isti tegić, i u nekog programu izlupa podatke i okači tabelu. Nekada nepoznavanje materije dovodi do pogrešnih zaključaka.
 
T/S parametri su veze električnih i mehaničkih osobina zv. jedinice. Njih prvenstveno karakterišu tzv. faktori dobrote, tj. Q-ovi. Oni se, zajedno sa Fs dobijaju iz krive impedance,
pa se razrađivanje i radi oko Fs. Pošto su T/S par. najbitniji zbog kutije i Fb, onda je po meni važno da se dobro razrade za najniže freq. što znači za najduže hodove, pa zato i pot na više od Xmax. Razrađivanje zv. jed. se najviše mehanički odnosi na razrađivanje vešanja, prvenstveno zadnjeg centratora, a ne znam kako može dobro da se razradi sa +/- 1 mm.
Kao sa uzmeš da razrađuješ auto, pa ga voziš 5 dana konstantnom brzinom od 20 km/h.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, zahvaljuljem na analizi. Uzmem juce i pojacam signal, onih 25Hz ali na oko 5-6mm hoda membrane, sve bilo ok. Dodjem posle jedno sat vremena da proverim, vidim nesto se belasa na spoju membrane i vesanja, ispod zvucnika bila bela tkanina. Sa lupom pogledam malo bolje, na spoju papirne membrane i vesanja napravio se procep oko 1cm duzine. Proverim drugi drajver, na njemu isto par manjih pukotina na istim pozicijama vesanja. Jbg, ipak je visegodisnje stajanje u kutijama ucinilo svoje. Naravno, prekinem razradu uz malo psovanja.

 

Na blic proverim na netu, novih vesanja, sundjerastih (foam surrounds) ima preko grane, sto mi u krajnjem slucaju ne gine, 13 inca je malo van standarda pa je izbor manji. Ako neko ima saznanja da kod nas ima ove velicine, molio bih da javi.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Boki, zahvaljuljem na analizi. Uzmem juce i pojacam signal, onih 25Hz ali na oko 5-6mm hoda membrane, sve bilo ok. Dodjem posle jedno sat vremena da proverim, vidim nesto se belasa na spoju membrane i vesanja, ispod zvucnika bila bela tkanina. Sa lupom pogledam malo bolje, na spoju papirne membrane i vesanja napravio se procep oko 1cm duzine. Proverim drugi drajver, na njemu isto par manjih pukotina na istim pozicijama vesanja. Jbg, ipak je visegodisnje stajanje u kutijama ucinilo svoje. Naravno, prekinem razradu uz malo psovanja.

 

 

 

Na blic proverim na netu, novih vesanja, sundjerastih (foam surrounds) ima preko grane, sto mi u krajnjem slucaju ne gine, 13 inca je malo van standarda pa je izbor manji. Ako neko ima saznanja da kod nas ima ove velicine, molio bih da javi.

 

 

 

 

Ispred sebe imam Audax katalog iz 1994. godine. Tada je bila aktuelna PA zv. jedinica. S obzirom da je primerak star 20 +/-5 godina,

nije neobično da se sunđerasto vešanje sasušilo posle toliko vremena. Pre ili kasnije bi se to desilo. Žao mi je što si doživeo šok. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Visa sila, sta da se radi, kod mene su cucali sigurno 7-8 godina, a bolje da se desilo sad nego kasnije.

Dajem se u potragu, nailazim za sada samo na sundjerasta mada bi vise voleo gumu. Mada niije toliko ni bitno, ako je novo, trajace sigurno desetak godina, ako preteknem :laugh1tooht:

 

Btw, juce pazario FE126 od kolege sa foruma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da sam na tvom mestu, i da mogu da biram, to bi bilo vešanje od kvalitetne (tanke?) gume.

Ali, ako je izbor sužen, onda ono koje će po dimenzijama najtačnije odgovarati. Ne smem da tvrdim, ali mi se čini da veličina zv. jedinice nije nestandardna, već spada u veći 12" bass. Recimo Beyma 12BR70 ista veličina membrane, i ima gumeno vešanje. Slično i Beyma 12B100/R sa sunđerastim vešanjem. Dosta Beyma 12" bass-ova sa klasičnim prednjim vešanjem (da nisu "harmonika") ima tu veličinu koja tebi treba. (Sd=540 cm2)

Naravno, najvažnije stavke kod montaže su: tačna centriranost voice-coil-a, kvalitetno i čvrsto zalepljeno za korpu i membranu, i da zadrži odgovarajući polukružni oblik, bez izobličenja i gužvanja.

 

Čestitam za FE126.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, upravo tako. Iako se zvucnik vodi kao 13-ka, izgleda da vesanje mozda odgovara od 12-ice. Danas sam merio dimenzije postojeceg vesanja i najveci precnik je 292mm, onaj drugi-spoljni precnik ispupcenja je 280mm, unutrasnji precnik ispupcenja 246mm i najmanji je oko 234mm. Koliko sam video, ovo sto se prodaje pod vesanjima za 12 inca, spolji precnik je cesto 300mm, dakle ako bi se poklopile dimenzije za dva sednja precnika, resio bi stvar. Provericu merenja sutra jos jednom po danu, pa cu da kontaktiram ove na netu, ako imaju sta odgovarajuce. Inace, i ja mislim na gumu, mada koliko sam primetio na nasim sajtovima preovladjuju sundjerasta. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovu firmu mogu da preporučim , nabavljao sam kod njih za sebe, stvarno su kvalitetetni, a kupio sam i lepak. Ova vešanja su mislim  odgovarajuća. Pozdrav.

http://speakerrepairshop.nl/index.php?item=foam-ring_-12-inch_-for-a-unit-with-a-cone-size-of-24_6-cm&action=article&group_id=20000040&aid=281〈=en

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...