Jump to content

Visokotonac za Audax PR330MO 2-way


damic

Preporučeni Komentari

 

Godinama mi stoji u kuci netaknut par izuzetnih Audax PR330MO (Fs 28Hz, Qts 0,27, Vas 264l, osetljivost 98dB). Drajveri su NOS.

 

http://www.audax.com/archives/PR330M0%20-%20Catalogue%201994.pdf

 

https://www.madisoundspeakerstore.com/pro-sound/audax-pr330m0-13-professional-woofer/

 

Ideja je osetljivi bas reflex dvosistemac. Buduci da sa ovakvom vrstom kutija nemam iskustva, ima li neko ideju/sugestiju, sta bi na postojece drajvere gore moglo da se stavi za visoke, mozda horna ili nesto drugo. Pozeljno, da moze da se nabavi kod nas a da nije skuplje od recimo, 200 eur. Visokotonac moze da bude van kutije.

 

Skretnica bi mogla da bude pasivna ili aktivna, mozda bolje ova druga varijanta, jednu 2-way dig. elektronsku i par stereo pojacala, imam u rezervi. Mnogo je lakse za uklapanje a i onaj peak na 1500-3500Hz bi se lakse regulisao ekvilajzingom. Velicina kutije, tu bi isao na 80 do 160l max. Za sada skupljam informacije, radovi bi bili na prolece.

 

Svaki komentar je dobrodosao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 32
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Vb1 sa 10cm duzine BR

 

 

valjalo bi tu ipak naci adekvatan srednjak

 

mozda nesto slicno (ili baš ) Eminence Alpha 6 , malo ga isfrizirati ...... (omeksati centrator , staviti phase plug)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odličan drajver, staro i dobro. Nadam se samo da su vešanja i dalje dobra.

 

Po parametrima je ili osetljivost nešto niža (96 db) ili je Fs nešto viši, u svakom slučaju ne pravi ti to neki problem. Možda neko može da ti izmeri parametre - odakle si?

 

Pošto je Le relativno mali, a i masa membrane nije strašna, ja bih rekao da ipak može da radi kao dvosistemac. Ovaj peak na preko 2 kHz govori da drajver ne bi trebalo da svira preko 1500 Hz nikako... A sa takvom skretnicom bi mogao da se izvede neki kompresioni visokotonac + horna. Bilo je dosta pisanja na temu Econowave na forumu pa pogledaj, a možda već i dobro znaš šta je to.

 

Po parametrima bi išla neka bass reflex kutija od 60 litara, naravno može i nešto više. Najbolje bi bilo izmeriti prave parametre.

 

A kao što kaže Zen, ni trosistemac nije loša opcija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bi isao na 3-sistemac, godinama imam 4-way aktivan sistem (full riboni Apogee Stage, gore sa malim Foster ribonom na 9,5KHz, dole sa 5 subova ispod 100Hz, dve digitalne EV skretnice, sa 5 pojacavacnih jedinica, snage nekoliko KW) koji svira da se smrznes. Jedini nedostatak je sto nije pogodan za neobavezno kratkotrajno slusanje preko dana, sa tv-om, ukupno 11 komponenti.

 

Hteo sam nesto krajnje jednostavno za drugi sistem. Imao sam na umu upravo ovo sto kaze Koja, kompresioni drajver sa hornom, dole BR kutija sa rezom 700-1000Hz, tu nisam siguran. Sto se tice horne, to bi mogao da napravim ako je od drveta, imam dosta alata. Nisam bas pristalica pasivnih xo, ali za dvosistemac, rez do 12dB/oct, ajde to bi moglo da prodje. Kao sto rekoh, imam rezervnu 2-way skretnicu sa rezovima LR, Butt. ili Bessel  6,12,18 ili 24dB/oct sa dsp-om sto bi moglo korisno da se upotrebi.

 

Sa 3-way, rezultat bi sigurno bio bolji ali troskovi idu gore sto mi ne odgovara. A, i da se to posteno napravi, nebi moglo ni prici ovome sto imam sada.

 

Kum mi kaze da je slusao ove drajvere u kutiji od 80l i da je to radilo jako dobro. Bili nabavljeni za sub-ove, medjutim, nisu oni za tu namenu.

 

Inace, u BG-u sam, Vracar, kod Kalenica.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sa kompresionim driverom koji su oko 105db + bilo koja horna + 5-6db izlazis na oko 110db

pa je potrebno vrsiti atenuaciju oko -15db da bi se koliko toliko izjednacili nivoi...

i veoma tesko resiv pocetak reza horne, gde ce imati najjaci dzet.

To se poklapa sa pikom na oko 2KHz koiji vec postoji kod drivera...

...

mozda razmisljati u pravcu 2 ili 4 komada papirnih visokotonaca po kanalu?

Na primer visaton TW70

http://www.lautsprechershop.de/index_hifi_de.htm?http://www.lautsprechershop.de/chassis2/visaton_woofer-w130s-4-ohm.htm

ili phenolic paper tweeter

http://www.dynavox.com/4.25inch-Round-10-oz-8-ohm-20mm-VC-Phenolic-Ring-Tweeter

.

nisu skupi i veoma su linearni. nema biminga  ni dzeta... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hm, mozda bi prvo trebalo da se utvrdi do koliko je PR330MO upotrebljiv, kako vidim sa Madisound-ovog linka, kazu do 1200Hz (predpostavljam sa rezom od 12dB). Sa 24dB/oct, u slucaju da se koristi elektronska skretnica, verujem da bi to moglo da ide do 2000Hz, ako nije previse za membranu ove velicine. U tom slucaju, pik od oko 6 dB, mogao bi da se neutralize ekvilajzingom. Sta mislite?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Hm, mozda bi prvo trebalo da se utvrdi do koliko je PR330MO upotrebljiv, kako vidim sa Madisound-ovog linka, kazu do 1200Hz (predpostavljam sa rezom od 12dB). Sa 24dB/oct, u slucaju da se koristi elektronska skretnica, verujem da bi to moglo da ide do 2000Hz, ako nije previse za membranu ove velicine. U tom slucaju, pik od oko 6 dB, mogao bi da se neutralize ekvilajzingom. Sta mislite?

 

 

 

sta ce taj bas da svira na 1500 - 2000Hz ? Taj posao se ne ostavlja ni altec-u

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na 1200 Hz je taman. Aktivna skretnica nije carobni stapić i ne može da prevaziđe fizičke mane. Ne možeš da posmatraš samo on-axis odziv jer je to samo jedan deo onog što izlazi iz zvučnika (doduše zavisi sa koje daljine slušaš).

 

Preporuka npr kompresioni visokotonac B&C DE250 i horne EighteenSound XT1086, možda malo pređe cifru ali ne previše

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da je ovaj lepotan moj ja bi ga seko 6dB od 500Hz a gore neki fulrange na OB.... :D taman do tih pikova bi ga utišao ovakav rez...a fulranger da nosi svu muziku. Audax samo brzi niski basovi... lepota jedna

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kojo, hvala na predlogu, ako prihvatimo da rez bude max na 1200Hz 12dB/oct, B&C DE250, tu nije resenje, ne ide dole dovoljno. Proizvodjac kaze  … recommended crossover of 1.6 kHz/12 dB slope…. . pa ne verujem da bi bilo dobro rezati ga nize od toga.

 

Ako prihvatimo da je drajver osetljivosti 97dB (neka sredina fabr.spec. i Kojinog komentara, treci post), BD loss oko -6dB, gain BR kutije +3dB dobijamo realno oko 94dB. Da li ispravno razmisljam?

 

Opet, sto kaze ZZZ, greota uparivati visokotonac koji posle treba gusiti 10-ak i vise dB. Pada mi na pamet ovo sto se radi zadnjih godina, gore staviti manji fullranger 4 ili 5 inca, min osetljivosti 96-97dB pa ako treba, lako bi se utisao za par dB. Tada bi i rez mogao ici dosta nize od 1200Hz.

 

Ovaj Visaton TW-70 se ne spusta nize od 3KHz, znaci otpada.

 

Kutije bi bile pri coskovima prednjeg zida, daljina slusanja 3,5 do 6m. Prostorija je 30kvm.

 

Sad vidim da je michabass postovao upravo ovo sto i meni jutros pade na pamet.  Michabass, tks.

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najblje bi bilo da se ako je moguce isproba. Mzda prvo treba napraviti odgovarajuci kabinet za Audax

A gornji spektar konkretno isprobati. Ionako to jednostavno mora da bude van kabineta?

...

Mozda je steta lep i papirni Audax seci i ne iskoristiti ga za ceo donji mid?

.

Sa elementima skretnice i uzimanjem u obzir da je to 12in driver, osetljivost ce biti manja za 1-2 db cca.

Tako da ce ako se koristi kompresiona jedinica gore sa hornom, morati da ide jako velika atenuacija.

A to ce dodatno opteretiti i dampirati ceo sistem i uticace i na pojacavac. Pa ce se dobiti neki efekat kompresora / limitera.

...

U principu sa kompresionim jedinicama se radi sto manja atenuacija i li bez atenuacije, a dodaju se jedinice ispod :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na osnovu toga sto je Vladac koristio, isprobao i izmerio sam i predlozio ovaj driver.

Nije ni skup (4 kom su oko 50EU)

A sa korekcijom jako malog impedantnog pika moze se primeniti i odgovarajuca skretnica nizeg reda.

Ovi Phenolic papirni vis. imaju slican odziv i jos su jeftiniji (u zavisnosti od prodavnice...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema ni potrebe da se upucava 40W? :)

Vec sa 10W on je na 100db, (ako je sa 1W na 90db)

(problem je u tome sto ce Audax na istoj snazi biti 104-105 db, tako da ce biti potrebno 2 visokotonca i blagi Bafle Step Response

na Audax-u mozda?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ, ovo je drajver od 13 inch, nije dvanaestica, malo neobicna dimenzija.

Vladac, zahvaljuljem na ponudi,  ipak je 60l premala zapremina za ovaj drajver.

 

Otkrijem juce izuzetan francuski sajt, bavi se iskljucivo Audax zvucnicima, neverovatan broj tehnickih podataka za svaki drajver. U pocetku izgubim grdno vreme pokusavajuci da se snadjem sa francuskim, a onda otkrijem da postoji engleska verzija (desni klik na svaku strranicu, pa translate to english). Na raspolozenju brojne informacije za svaku varijantu, horna, BR, kompresija, kalkulatori, proracuni, simulacije sa graficima itd. Konkretno, za ovaj drajver se nudi i alignment za hi-fi namenu, obzirom da je prvobitna namena zvucnika za PA, kutija od 82,3l, i 8 izbora najidealnijih odnosa stanica u zavisnosti sta vise odgovara, visa ili niza kutija. Meni zbog sobe odgovara da bude sto vece visine, do 1m.

 

http://petoindominique.fr/php/mysql_thiele_seul_ref.php?ref=PR300M0

 

Verujem da su na ovom sajtu najmerodavnije informacije, osetljivost je navedena 96,6dB,sto je odprilike kao sto smo predpostavljali.

 

Za sada bi ostao na velicini BR kutije 82,3l, kao najidealnijoj. Sto se tice visokotonca, posle ovih nekoliko sugestija, najvise sam za fullranger od 4 ili 5 incha. Pronasao ovaj Fostex, SPL 93dB, ide do 25KHz, nije skup, na samoj je granici ili mozda malo ispod potrebne osetljivosti al verovatno ima jos kandidata, samo ih treba naci.

 

https://www.madisoundspeakerstore.com/approx-4-fullrange/fostex-fe126en-4-full-range/

 

Uradio sam merenja za Fs, jedan je 25,5Hz a drugi 27,5Hz. Nije toliko lose obzirom da nisu radili. Trebalo bi da ih stavim par dana na razradu pa ponovo da proverim.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda je to sa FR-om i najbolja varijanta za dati okvir od 200e.

 

Redosled.

 

- Prvo dobro razraditi bass jedinice.

- uradi tačno T/S parametre. Sa metodom dodate mase se često prave prilične greške. Svašta utiče: veličina dodate mase, pričvršćenost iste, jačina signala, položaj zv. jedinice (trebalo bi vertikalno).

Da se bude siguran da su T/S parametri dobro određeni, treba uraditi sledeće kombinacije:

test mase sa 30 gr i sa 50 gr, a ako je moguće i test zapremine (dodaje se koeficijent 1,1-1,15 u formulu za Vas, jer kutija nije idealna (k=1), ona delimično "curi" kroz zidove). I sve to treba uraditi i sa slabijim signalom (1-2V), i ako je moguće sa jačim signalom (5-10V).(samo 6 kombinacija, he!)

- Kada se dobiju T/S parametri, izračuna se netto zapremina BR kutije, i početni Fb. Obratiti pažnju da najbolja kutija nije uvek ona koja bi išla po simulacijama. To je slučaj za zv. jedinice sa manjim brojem za Qts/Fs. U konkretnom slučaju, pošto će Qt biti oko 0,3 najbolji Vb će biti približan simulaciji, ili možda malo veći.**

 

Za malu FR jedinicu rezna freq. i ne može da bude baš toliko nisko. Mali Sd i mali Xmax daju za FE126 da ne treba ići ispod 500-600 Hz.(12 dB/oct. ili oštriji rez)

Zato predlažem da se rezna freq. usaglasi sa baffle step-om, a tako će da se usaglase i SPL-ovi. Može se desiti, s obzirom koliki je preliminarni izmereni Fs da bass ima veći Mms, što znači i nešto nižu efikasnost. To, i baffle step i skretnica, dovešće ceo sistem na oko 93-94 dB. Jedino je bitno da se dobro upegla. Mislim da je FE126 sasvim kako treba što se tiče SPL-a.

Treba ići na najužu moguću prednju ploču (37-40 cm) i onda je početak pada od baffle step-a na oko 300 Hz, ende na oko 240 Hz (na 300Hz i iznad je 96,5 dB a ispod 240Hz oko 93-93,5 dB). Kada se uradi kutija, meri se freq. odziv sa mesta slušanja, da bi se preciznije odredila skretnica.

 

 

**objašnjenje - za Qts/Fs=60-80 "idealna" kutija u praksi bude manja nego po simulaciji

              - za Qts/Fs=80-100 "idealna" kutija u praksi bude približno kao po simulaciji

              - za Qts/Fs=100-120 "idealna" kutija u praksi bude veća nego po simulaciji

Za Qts/Fs manje od 60 ide najčešće kompresija, nekada TL

Za Qts/Fs veće od 120 radi se horna.

 

edit: za test zapremine - Vas=1,1-1,15*Vc*(Fc*Fc/(Fs*Fs)-1)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije potrebno toliko dugo. Posle nekoliko sati pod odgovarajućim uslovima, većim delom je razradjeno.

Posle toga, promene su minimalne. Za merenje T/S parametara nema svrhe ni razloga toliko duga razrada.

 

Mislim da je 2x po 3-4 sata i više nego dovoljno.

Postaviš sine wave na 25 Hz, u stereo, svaki bass na po jedan kanal pojačala, spojiš jedan u fazi a drugi u kontrafazi,

i odvrneš pot toliko da se membrana kreće nešto više od Xmax, dakle +/- 5-7 mm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...