Jump to content

USB DSD dac


Okibokis

Preporučeni Komentari

Stalno se po mom mišljenju pogrešno tumači i shvata ta priča oko famoznih formata.

Originalni format je onaj format u kome je materijal sniman.

I to je kod svih reproduktivnih medijuma identično.

( - Kod fotografije je to dijapozitiv ili neggativ (film) - fotografija se kasnije razvija ili projektuje i to nije matrica, original source

- Kod teksta ili notnog sistema to su originalni rukopisi - ne prekopirane ili prepisane stranice - multioriginal - izvedena drama, izvedena kompozicija - "remster" reditelja ili dirigenta itd... :)

- kod grfike - grafička matrica - otisak je multioriginal i nije source... itd itd)

.

U tom kontekstu je originalni materijal formata u kome jeste sniman.

Drugi po redu mogući "original" je onaj koji objavljuje izdavačka kuća.

(Primer originalni Šekspirovi rukopisi - originalna izdanja knjiga...)

Sve ostalo nije original.

.

Mislim da se digitalno sniman materijal u standardnom obliku snima, kapčeruje u I2S formatu i to studio standard 24bit/96KHz

To znači da prvi digitalni format posle uzimanja analognog uzorka u vremenu jeste I2S format.

.

U kasnijoj obradi digitalne matrice, originalni format se prilagođava nosačima digitalne baze.

Moze da se transformiše u DSD, serijski, paralelni, za CD za DVD i za bilo koji drugi koji je potreban.

Nisam čuo da se snimaa direktno u DSD formatu podataka. A mislim da i nema chipova koji bi to omogućili.

da bi see analogni signal "snimio" i konvertovao u cifarski oblik zapisa, potreban je AD chip.

Čak i ako možda postoji AD chip koji ima DSD ili neke druge opcije kao digitalni izlaz, mislim da se to interno u samom chipu "pravi" u posebnom hardverskom modulu i pakuje u DSD ili neki drugi format...

.

Nisam siguran da li takvih AD konvertera ima?

Originalni digitalni format je onaj koji prvi izadje iz AD chipa posle A to D konverzije.

Svi drugi formati su naknadno pakovani hardverski ili soft-hard.

.

Drugo,

DAC-ovi koji imaju opciju prijema više različitih digitalnih formata

nemaju posebne dac fizičke "mašine" u sebi. Nego samo različite interfejse koji vrše prijem različitih formata.

A sam DAC engine je jedan (ili više istih ponovljenjih kao jezgro DAC chipa...)

Tako da su osnovni formati ipak I2S format i varijacije na tu temu ostalih formata istog koncepta digitalnog busa

koji se sastoji od:

System clocka

L-R latch-a

Data busa (digitalnih reči L-R)

i opciono Master clocka pod čijim taktom su sve ostale linije.

:)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U kom studiju? :)

ne vidim na poleđini Firewire konektore, samo usb čini mi se

Pričam o "pravim" studijima izdavačkih kuća.

U toj kutijici se DSD "pravi" od I2S busa....

Zbog čega je toliki problem da se ta činjenica prihvati?

Pogledaj kod proizvođača AD chipova da li ima neki A to D konverter koji "izbacuje" DSD.

(i ako sličajno nađeš videćeš u unutrašnjoj arhitekturi modula da je to izdvojeni modul u obliku hardverskog interfejsa koji pravi DSD ili bilo koji drugi format od I2S formata...

.

Samo centralni master clock unit, koji služi za sync svih ostalih jedinica za pravu pro uporabu košta oko 10-15K usd...

isti može da se koristi i za home listening :) he he

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Lijepo, Zorane!  :phil_04:

Možda nije fair usporedba, ali kakav je u odnosu na tvoj player o kojem si pisao da si ga sredio? (Mislim prvenstveno na DSD/SACD reprodukciju.)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu su negdje zvučno vrlo slični. Ovaj ima manji gain od DVD playera, koji opet čita i multikanalni SACD. Koliko vidim na siteu od JLsoundsa izašle su i nove varijante DAC pločica sa bitnim upgradeovima na modernije (bolje?) i naravno sa nešto većom cijenom......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imaš li komad tog muse02 da probam? Jel se ovo piše muses02?

 

da sa "s" se piše, oprosti mi pape :127fs1866968:

nego jbg nemam, naravno sve mi razgrabili :buehehe: a dal valjaju evo npr. drugaru kome sam prodao par bursaća - sad ih prodaje (naravno meni nazad)  :wink2:  nesam nešto preterano oduševljen (musavci su na tamnijoj strani ali prirodno koža drvo sve 5) više volim dinamiku i visoke što hdopampovi daju, ja rok slušam ne džez...     drugar ih upoređuje, kad mi javi šta misli preneću vam njegove utiske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledao sam datasheet. Ništa me nije posebno uzbudilo. Parametri uglavnom standardni za dobar audio opamp. Cijena je za "Internetsku predaju o audiofilskoj kvaliteti" previsoka. Ako naleti negdje za džaba ili jeftino možda isprobam. Za ultimativne DAC-ove ostaje AD8620 ili jeftinija opcija koja dovoljno dobro radi LM49720 tj. LM4562. Za servo OP177. Za niskošumne LT1028 itd. itd..... svaki za svoju namjenu....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledao sam datasheet. Ništa me nije posebno uzbudilo. Parametri uglavnom standardni za dobar audio opamp. Cijena je za "Internetsku predaju o audiofilskoj kvaliteti" previsoka. Ako naleti negdje za džaba ili jeftino možda isprobam. Za ultimativne DAC-ove ostaje AD8620 ili jeftinija opcija koja dovoljno dobro radi LM49720 tj. LM4562. Za servo OP177. Za niskošumne LT1028 itd. itd..... svaki za svoju namjenu....

 

Da ja te AD imam u mom daku ALI najverovatnije idem na Bursone (opet) ako mi ih prijatelj proda nazad  :wink2: bursaći su najkompatibilniji sa mojim ušnim vlasuljama  :buehehe:  oću reć najprijatnije mi zvuče kad njih imam na izlazu iz daka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...