Jump to content

Polovan risiver/pojačalo


Gordak

Preporučeni Komentari

Hm, slazem se donekle, moj prvi diy projekat (proslo godina, 10 bar), pojacalce 2x20w svira jako lepo, ali je kostalo oko 30e da se napravi. U toj prici me je iznenadio trafo, koji me izasao pola ukupne cifre. Pri tom pojacalo ima samo jedan ulaz, nema tonsku kontrolu i deceniju me je maltretirao potenciometar volume konrole, dok ga nisam izbacio iz jednacine. Mislim da se diy kod pojacala vise isplati ako su veci novci u pitanju. DIY uopste, zapravo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 47
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

http://www.kupujemprodajem.com/Technics-SU-810-veoma-ocuvano--10257628-oglas.htm?filter_id=9460Da li mi se čini ili ovde na forumu ne mirišu Technics baš? I zašto.

 

Meni ovo deluje zanimljivo. BTW, nešto mi se zakomplikovalo tako da još uvek nisam nigde otišao i nešto poslušao zaista :-/

 

Isti ovakav Technics imamo da nam drlja u firmi - odlično pojačalo - svako malo neko trči do dugmeta za glasnoću da ga stiša malo... ili pojača glasnoću... Oko dvanaest ga ugasimo... Do tri nam sviraju samo mašine... Odlično pojačalo... Kad dođem kući posle tri, glava mi puca... Rekoh li već da je odlično pojačalo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isti ovakav Technics imamo da nam drlja u firmi - odlično pojačalo - svako malo neko trči do dugmeta za glasnoću da ga stiša malo... ili pojača glasnoću... Oko dvanaest ga ugasimo... Do tri nam sviraju samo mašine... Odlično pojačalo... Kad dođem kući posle tri, glava mi puca... Rekoh li već da je odlično pojačalo?

 

Hvala Stein, razumeo i primio k' znanju  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne bude nejasnoća, kod mene u ofisu svira Kef Coda7...

 

Hoćeš da kažeš da kombinacija loših zvučnika i lošeg pojačala nije sjajno rešenje?  :stink: Check! Loše zvučnike već imam, tako da tražim dalje :-D

 

http://www.kupujemprodajem.com/Harman-Kardon-HK6100-10403004-oglas.htm?filter_id=679779

 

http://www.kupujemprodajem.com/harman-kardon-PM645-Vxi-10434992-oglas.htm?filter_id=679779

 

Nešto od ovoga?

 

Hmmm, pretpostavljam da smaram. Neću više. Kad odem, čuću. Ako mi se svidi, kupiću. Ako se zeznem, sam sam kriv i znaću za ubuduće :-D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet ja. Istrčala mi je ponuda od poznanika, drugov otac prodaje Kenwood KA-1010, da li je neko imao iskustva sa ovim pojačalom? Zanima me pre svega kakva je ta serija što se kvarova tiče, odnosno da li ima nekih specifičnih mana. Ovom inače šušti pot kad se pojačava. Jedino što sam našao na netu je da mu je cena novog bila oko 350DM, i da sad realno ne vredi više od 50 da je u super stanju. Znam da je ovo entry model i da nikog na ovom sajtu tako nešto ne zanima, al reko da probam, možda ga je neko posedovao. :-)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na ovo će ti većina ponuditi generički odgovor da ga uzmeš na slušanje i odlućiš nakon usporedbe sa onim što već imaš. Pot ne bi trebao biti problem za zamjeniti.Tu negdje na forumu je ovih dana netko napisao ime trgovine gdje Alps košta nekih 15€ ako se dobro sjećam. Nisam pratio temu nego sam to primjetio tek perifernim vidom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedino što sam našao na netu je da mu je cena novog bila oko 350DM, i da sad realno ne vredi više od 50 da je u super stanju.

 

pretpostavljam da sam ja medju poslednjim koji je pre tebe trcao ovu stazu kojom sad i ti trcis, samo pre oko godinu dana. u mom slucaju je to bio i pocasni krug (utehe radi moze se reci da jos traje ali svi znamo da je u pitanju dusevna bolest :guitarplayer: )

nema zamene za slusanje uz maltretiranje potova, prekidaca. 100 oglasa, 100 odlazaka. i uvek moras da 'zamislis' kako ce to svirati u tvom prostoru. mozda imas vise namestaja i oblozenih zidova nego prodavac, mozda manje i slicno.

cena od 50 eura se racuna zapravo kao 50 + X = Y. na 50 eura vrlo bi me GRRRRRR da moram da crknem jos 15 za pot makar i BlueAlps...itd itd

 

s druge strane DIY ce uvek biti skuplje resenje, samo nismo radi da to priznamo.

kupis Harmana za 50 eura ok

pravis ili kupis kutiju za DIY pojacalce...i ona ispadne oko 50 ili viiiiiiiise eurica.

no DIY radimo da bi bilo kvalitetnije

e u tome idemo daleko (kako ko) otprilike kao kada te nagaze Cigani u csardi...dok stignes do cilja ispraznise se i dzepovi.

 

e je.. ga ovo jetrebalo da ima optimistican ton

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ovako... Da bi više cenio cenu od 50 evra za ceo amp, samo računaj kako kolega već reče da kutija koja išta valja košta najmanje, ali i najčešće više od 50 evra. Prazna. Dakle, plaćaš zapravo malo. Uvek se brka suština samogradnje - nije suština uštedeti u novcu, suština je dobiti na kvalitetu. Nemoguće je napraviti pojačalo za 50€. Ono što se može napraviti za 50 evra nije vredno priče. Za iole pošten čip-amp (pa makar i sa TDA7294) treba ti trafo bar 200VA - kad pogledaš pošto je, shvatićeš da ne možeš da se uklopiš u 50 evra...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svestan sam vrlo te price oko cene samogradnje, i da, na 50e bi me 15e bolelo vrlo :-D Znaci, trazim savrseno ispravno pojacalo, za te novce. Hvala, idemo dalje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Išao malopre da pogledam hitachi ha-2500 (40e) i ha-330 (70e), zvučno odlični, estetski takođe, sem što je mnogo lepši  :shinymj5:. Sad me muči šta d'uzmem... 

 

http://en.audiofanzine.com/hifi-amplifier/hitachi/ha-330/user_reviews/r.13906.html

http://www.radiomuseum.org/r/hitachi_ha_2500.html

 

Svaki savet je dobrodošao.

(tipa bolje uzmi harman kardon 645Vxi za 55e)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dakle ovaj? :-Dhttps://www.kupujemprodajem.com/Hitachi-mosfet-HA-7700-10607285-oglas.htm?filter_id=6736Izvinte ako sam dosadan, samo sam u dilemi, nije mi razlika u ceni od 30 evra toliko značajna koliko se plašim, a šta ako crkne posle dva dana... :-( Manje bi se smorio za jeftiniji naravno, 40 evra vrede samo potenciometri i kapice na istima, trafo da ne pominjem :-D 

Njah, prelomiću pa ću vam se javiti. Nakon toga će verovatno uslediti http://player.rs/10%22/martin-wisman-delta-10-psd-44-c/pro/1285, a tu će mi trebati ozbiljnija pomoć oko kutijanja. (ideja za kutiju http://www.hometheaterequipment.com/attachments/floorstanding-speakers-62/1868d1346980964-tannoy-definition-dc10a-dual-concentric-loudspeaker-cedi-tannoydefinition-render10a.jpg )Nosim vagu i prelamam odluku ;-)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dakle ovaj? :-Dhttps://www.kupujemprodajem.com/Hitachi-mosfet-HA-7700-10607285-oglas.htm?filter_id=6736Izvinte ako sam dosadan, samo sam u dilemi, nije mi razlika u ceni od 30 evra toliko značajna koliko se plašim, a šta ako crkne posle dva dana... :-( Manje bi se smorio za jeftiniji naravno, 40 evra vrede samo potenciometri i kapice na istima, trafo da ne pominjem :-D 

Njah, prelomiću pa ću vam se javiti. Nakon toga će verovatno uslediti http://player.rs/10%22/martin-wisman-delta-10-psd-44-c/pro/1285, a tu će mi trebati ozbiljnija pomoć oko kutijanja. (ideja za kutiju http://www.hometheaterequipment.com/attachments/floorstanding-speakers-62/1868d1346980964-tannoy-definition-dc10a-dual-concentric-loudspeaker-cedi-tannoydefinition-render10a.jpg )Nosim vagu i prelamam odluku ;-)

Pazi da ti ne ubace ciglu velikog formata :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pazi da ti ne ubace ciglu velikog formata

jedan moj ortak je u davna vremena čak 3 puta odlazio na pecanje, jer je bila opklada da pobedi onaj ko uhvati štuku lakšu od 3kg (pluspluskvamperfekt).

posle 3eg izlaska jedan dobije štuju lakšu od 3kg. pre merenja u najbližoj čardi napunili mu štuku olovnim sačmicama :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam uzo najteži. Pazario sam Harman Kardon PM645 Vxi. Hvala kolegama forumašima na podršci u ovom stresnom procesu  :drink: Slušao sam ga više od pola sata i bio prezadovoljan, odličan izbor muzike od strane prodavca, zvučnici Canton Fonum 601, izvor Arcam Alpha 8SE. Sjajna kombinacija. Kad sam došao kući tek tad sam primetio specifičan miris koji se javlja nakon par minuta rada, podseća me na moj stari video rekorder dok je bio živ, nakon sat vremena rada. Nadamo se da nije ništa ozbiljno. Brzo se umlači jedan deo poklopca, al tu temperaturu zadržava bez obzira na nivo buke koju isporučuje. Sledi testiranje sa ozbiljnijim kutijama od ovih koje ja imam pa ću videti koliko je sati. Sumljam da je potencijalan problem to što tera zvučnike koji na suvo imaju impedansu 3,6 oma.  :angry27:  Videćemo. Ja zadovoljan kako moj sistem sada zvuči. Vrlo zadovoljan. Sada može na red da dođe projekat zvučnici...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pazi, to što se tiče omaže nije za zezanje, naravno u slučaju da su kutije nominalno na manje oma od pojačala.

Npr. kod mene Sugden A48III radi sa Jamo D830 kutijama i to sjajno, iako nije baš najpamentnija kombinacija - piše da pojačalo radi sa kutijama od 6ohm-a pa naviše, a Jamo kutije nominalno 4ohm, čuvene po tome da impedansa pada čak i na 1ohm.

Pojačalo se naravno nešto više greje nego što bi trebalo, a ja ga ne odvrćem baš preterano, pošto ne bih da rizikujem. Do 10h, dalje ne. :angry27:

Zato će uskoro da uleti DIY Naim snagaš koji će nadam se da reši ovaj problem sa impedansama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta je omaža? :scratch_head:

 

 

Isto pitam ćaleta šta su to amperaža i voltaža. Pitam ga i jeli siguran da možda ne postoji i vataža, hercaža, kilometarnasataža ili stepenaža?

Megabajtaža. Henrijaža. Teslaža.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ To ti je specifičan slučaj, kada priključiš kutije sa manjom vrednošću otpora od propisane, pa posle nekog vremena pojačavač izdahne (poetski rečeno). Onda se kaže da su kutije dale omaž pojačalu.

Za vate, herce, volte... to ne važi, ne može se reći isto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta je omaža? :scratch_head:

 

 

Isto pitam ćaleta šta su to amperaža i voltaža. Pitam ga i jeli siguran da možda ne postoji i vataža, hercaža, kilometarnasataža ili stepenaža?

Megabajtaža. Henrijaža. Teslaža.

 

Omaža je termin koji se koristi kada se želi navesti omski otpor (R, od Resistance) a impedansa (Z ) je mnogo kompleksnija stvar Z = R + iX gde je X reaktansa a R omski otpor.

 

Iz ovoga jasno sledi zaključak da otpor zvučnika i njihova impedansa nisu isto. Omski otpor zvučnika se meri klasičnim ommetrom / multimetrom a impedansa se saznaje merenjem i preračunavanjem.

 

Za pojačalo niska impedansa zvučnika može u datim trenucima da predstavlja privid kratkog spoja na izlazu pa ili proradi zaštita koja sprečava oštećenje pojačala u takvim slučajevima ili pojačalo strada. Postoje pojačala koja se nose i sa ekstremno niskim opteretnim impedansama, ali većina "komercijalnih" uređaja nije predviđena da se opterećuje sa impedansama nižim od 8 oma koji sve ispod 4 oma registruju kao kratak spoj. Problemi nastaju kada se navrne glasnoća i potražuje snaga -  a pošto se pojačala uglavnom izvode sa nepromenljivim naponom napajanja, zarad isporučivanja tražene snage na izlazu, mora da se generiše struja. Nominalno, za zvučnik od 4 oma treba dvostruko više struje nego za zvučnik od 8 oma za istu izlaznu snagu. Ako pojačalo ne može da proizvede i isporuči toliku količinu struje, nastupa zaštita koja odvaja zvučnik od izlaznih terminala na pojačalu i štiti pojačalo od "kratkog spoja" tj strujnog preopterećenja. i tako dalje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...