Jump to content

Polovan risiver/pojačalo


Gordak

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 47
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Ah, tooo...

 

Ома́ж (фр. hommage, від фр. homme — людина; іноді лат. commendatio — передання (себе)) — у Західній Європі періоду Середньовіччя, акт укладення угоди, а іноді і сама угода, яка супроводжувалась відповідним символічним церемоніалом. Відносини, що виходили із принесення омажу не обов'язково були васально-сеньйоріальними, але омаж практично завжди приносився лише особисто вільною особою. Після принесення омажу особа, що його принесла ставала «людиною» свого сеньйора, звідки і походить французька назва цього акту.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Omaža je termin koji se koristi kada se želi navesti omski otpor (R, od Resistance) a impedansa (Z ) je mnogo kompleksnija stvar Z = R + iX gde je X reaktansa a R omski otpor.

 

Iz ovoga jasno sledi zaključak da otpor zvučnika i njihova impedansa nisu isto. Omski otpor zvučnika se meri klasičnim ommetrom / multimetrom a impedansa se saznaje merenjem i preračunavanjem.

 

Za pojačalo niska impedansa zvučnika može u datim trenucima da predstavlja privid kratkog spoja na izlazu pa ili proradi zaštita koja sprečava oštećenje pojačala u takvim slučajevima ili pojačalo strada. Postoje pojačala koja se nose i sa ekstremno niskim opteretnim impedansama, ali većina "komercijalnih" uređaja nije predviđena da se opterećuje sa impedansama nižim od 8 oma koji sve ispod 4 oma registruju kao kratak spoj. Problemi nastaju kada se navrne glasnoća i potražuje snaga -  a pošto se pojačala uglavnom izvode sa nepromenljivim naponom napajanja, zarad isporučivanja tražene snage na izlazu, mora da se generiše struja. Nominalno, za zvučnik od 4 oma treba dvostruko više struje nego za zvučnik od 8 oma za istu izlaznu snagu. Ako pojačalo ne može da proizvede i isporuči toliku količinu struje, nastupa zaštita koja odvaja zvučnik od izlaznih terminala na pojačalu i štiti pojačalo od "kratkog spoja" tj strujnog preopterećenja. i tako dalje...

E, dobra stvar, nadam se, kod pojačala koje pazarih, ima sklopku kojom se menja režim rada, high voltage ili high current, odnosno režim 8 ili 4 oma. Pitanje u vezi toga, verovatno naivno, šta kad prikačim zvučnike od 6 oma? Moj mi insekt kaže da sklopku držim na 4 oma? Jel me moj insekt ne vara? :wink2: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, dobra stvar, nadam se, kod pojačala koje pazarih, ima sklopku kojom se menja režim rada, high voltage ili high current, odnosno režim 8 ili 4 oma. Pitanje u vezi toga, verovatno naivno, šta kad prikačim zvučnike od 6 oma? Moj mi insekt kaže da sklopku držim na 4 oma? Jel me moj insekt ne vara? :wink2:

 

Insekt je u pravu. Uvek je manje zlo - ako takva opcija postoji, koristiti pojačalo u režimu za niže impedanse. Impedansa zvučnika je varijabilna - nije ista na svakoj frekvenciji. Dynaudio je, na primer, poznat po tome da proizvodi drajvere koji imaju prilično ujednačenu i stabilnu impedansu, ali isto tako, većina kutija sa njihovom oznakom zahteva izuzetno mnogo snage i struje da "prosvira kako valja" pa nisu baš najbolji partner pojačalima koja nemaju ogromne/dovoljne strujne rezerve. Mada, tako gledano, verovatnoća da će neko da se isprsi za zvučnike 600 ili 1000 evra a za pojačalo ne plati bar isto toliko, nije baš velika...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...