Jump to content

hteo bih da (na)pravim zvucne kutije


slavoljub

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 46
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pozdrav Slavoljube, dobrodošao!

 

Budi strpljiv, neko ko zna dovoljno o zvučnicima će ti sigurno odgovoriti - ponekad bude po par dana da se ne javi prava osoba - ali nismo svi uvek na forumu pa imaj razumevanja ako ne dobiješ odgovor u roku od nekoliko sati ili istog dana... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav Slavoljube, dobrodošao!

 

Budi strpljiv, neko ko zna dovoljno o zvučnicima će ti sigurno odgovoriti - ponekad bude po par dana da se ne javi prava osoba - ali nismo svi uvek na forumu pa imaj razumevanja ako ne dobiješ odgovor u roku od nekoliko sati ili istog dana... ;)

ok hvala cekacu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da se masa ljudi zalece da pravi kutije sa SAL driverima. Jesu oni toliko jeftini da se nista polovno ne moze kupiti sto ce svirati jednako dobro ili bolje, ili se ljudi plase da kupuju polovne kutije? Na stranu DIY entuzijazam da se pravi bilo sta, samo da se radi (ne prozivam, i ja se ubrajam u tu grupu).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da se masa ljudi zalece da pravi kutije sa SAL driverima. Jesu oni toliko jeftini da se nista polovno ne moze kupiti sto ce svirati jednako dobro ili bolje, ili se ljudi plase da kupuju polovne kutije? Na stranu DIY entuzijazam da se pravi bilo sta, samo da se radi (ne prozivam, i ja se ubrajam u tu grupu).

Ja sam eto istog misljenja da se mogu naci mnogo bolji driveri polovni na limundu nego sto su salovi.Na primer kod mene nema mjadjeg zvucnjaka od 20-30 godina i veoma sam zadovoljan tako da sam misljenja da ukoliko ih nisi kupio pogledaj malo na kupujem prodajem pod imenom Branislav iz BG koji je veoma korektan prodavac takve opreme.Moras malo navesti i koje pojacalo ,zurke ,soba,glasno ,koliko love itd.Ja bi to tako da se ne bi odmah na pocetku razocarao u diy izvedbe posto to uopste nije tako jednostavno a drugari sa foruma ti jedino eto mogu dati neke smernice,jer to moze nekom dobro da svira a nekom ne.Pozdrav :oldtimer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svaku samogradnju zvucnika podrzavam

 

ali

 

trenutne cene SAL zvucnika nisu vise kao nekad badava.

 

evo :

 

SAL SRP 2030 = 2899 din. komad

SAL SKN 10 = 609 din. komad

SAL DTF 12 = 809 din. komad

 

+ odgovarajuca skretnica HV 316A = 1189 din. komad.

sve zajedno po mom proracunu 11.012 dinara.

 

samo za zvucnike, bez drvenarije.

 

po mom misljenju je bolje kupiti polovne zvucnike, i to za pocetak

praviti 2-sistemske a ne 3-sistemske.

 

toliko za sada.

 

:drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gotovo da sam odustao od samogradnje zvučnika i odložio je za "nikad" zato što su jedini finansijski, a i u prodavnicama dostupni drajveri u našoj zemljici SAL, a razočaravši se u njihov zvuk, i usled teške i skupe nabavljivosti boljih zvučnika, samogradnju potpuno stavio u zapećak da čeka neka srećnija vremena...

Možda to i nije žalosno što su jeftini i dostupni samo oni, koliko je žalosno to što sam danima računao, koristio hiljade kalkulatora sa neta, otkupio celu kolekciju "Audio projekti" magazina, nabavio tonu Visaton, Canton i ostalih kataloga, guglao po diy i hifi forumima u nadi da ću uspeti iz SAL-a da izvučem najbolji mogući zvuk, i jednostavno nisam uspeo. Jedini uspešni projekat sa Salom mi je bio subwoofer i to sa zvučnikom BC2020 (onaj najjeftiniji) i za njega su izgleda bili tačni parametri dati u pdf-u pa je sub zvučao i više nego dobro sa obzirom na uloženo.

Čak malo skuplji VIsaton svira nekoliko klasa bolje. Preporuka probati sa time, npr Alto2 kutije ili CLOU, neće izaći više od 13ak000 materijal (drajveri i skretnica ako se radi u spostvenoj režiji) a zvuk je daleko,  .......   daleko bolji.

Ali ako se nema para, onda kalkulator u ruke i sračunati zapreminu kutije za bas, srednjotonac u sopstvenu malu kutiju, a isti kalkulator ima i računicu za 2way skretnicu - preporučujem 1st order sa time da se za srednji računa kao za visokotonac, pa posle ponovo za visokotonac.

Moj predlog za date drajvere:

bas http://www.hestore.hu/files/SRP2030.pdf

srednji f: 500-8.500 Hz

visoki https://www.sal.hu/termekdokumentumok/02656_03_01.pdf  2000-21000hz

su 2 rezne frekvencije na oko 1000 i 2000 hz.....

Eto toliko od mene, nadam se da će neko da ti preporuči bolji predlog za skretnice, ili uzmi gotove....

Ili uzmi ipak nešto bolje od SAL-a ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvi zvucnik sa kojim sam koristio sal je bila kopija kefove 3sistemske TL kutije. (A.O.S)

To je bio predlog coveka koji je imao taj kef, obozava(o) ga do groba, umeo da kutija i tako je to nastalo.

Skretnice elktricne po 24/18/18 po oktavi koliko se secam. Zesce komplikovane, robusne.

Dobijen zvuk je bio dobar, bio je u neku ruku i kopija tog kefa.

Najbolje od svega radio je bas. Srednji katastrofa (poput kefa), visoki sta cujes cujes.

Korisceni su SA serije i dtf12. Nakon toga i SBX sa dtf12.

Dugo vremena sam bio zadovoljan, ali sa tim ziveti, tesko.

Onda sam poceo da listam, trazim, kopam i od tad sam poceo da gledam, onako po malo.

Cene su tada bile druge i sve je to za te pare bilo ok, ali danas to ne bih slusao ni 5minuta da mogu da biram.

Jednostavno ne bih, ne zato sto ne zelim nego sto ne mogu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nista od pomoci.Nisam zadovoljan vasim odgovorima

ali ajde da pokusam ponovo.

imam sony risiver str-405 i mislio sam da napravim kutije za njega

od drajvera koje sam naveo,ali niko mi nije odgovorio kako ide ta kombinacija

dali valja u opste. ili postoji li neka druga kombinacija mozda bolja ali sa salovim drajverima.

svi u fazonu nemoj to to nije dobro

a cena im je vrlo pristupacna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nista od pomoci.Nisam zadovoljan vasim odgovorima

 

 

 

To je zato što si nešto zamislio, sa čime se većina ne slaže. Treba da se zapitaš: Da li si ti to dobro zamislio, ako većina misli drugačije?

 

Moj je predlog da se za isti novac pravi dvosistemac sa kvalitetnijim jedinicama. Čak imaš i gotove projekte na forumu, ali nisi pogledao. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...............Nisam zadovoljan vasim odgovorima .........

 

šta ćeš taki forum

 

lijepo ti rečeno dase batališ tih dravera

 

svaku samogradnju zvucnika podrzavam

 

ali

 

trenutne cene SAL zvucnika nisu vise kao nekad badava.

 

evo :

 

SAL SRP 2030 = 2899 din. komad

SAL SKN 10 = 609 din. komad

SAL DTF 12 = 809 din. komad

 

+ odgovarajuca skretnica HV 316A = 1189 din. komad.

sve zajedno po mom proracunu 11.012 dinara.

 

samo za zvucnike, bez drvenarije.

 

po mom misljenju je bolje kupiti polovne zvucnike, i to za pocetak

praviti 2-sistemske a ne 3-sistemske.

 

toliko za sada.

 

:drink:

 

 

evo ti čovjek dao dobra predlog i višestruko isplativ

 

ako voleš veće kutije ovaj philips vredi

 

http://www.kupujemprodajem.com/Philips-FB820-8960618-oglas.htm?filter_id=9707

 

ako voleš manje

http://www.kupujemprodajem.com/wharfedale-diamond-9-1-9767178-oglas.htm?filter_id=9707

 

imaš brate da biraš da se ne mučiš sa tim drajverima zaludu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi li ti ozbiljan? Ne svidjaju ti se odgovori?

 

Dobio si najbolje savete koji su mogući za SAL a to je ako možeš da ih izbegneš izbegni ih. Mnogi sa ovog foruma su ih imali u rukama i probali da naprave nešto s njima, ali to je jednostavno nemoguće jer su SAL zvučnici generalno posmatrano teško djubre. Ne možeš da napraviš dobre zvučne kutije sa SALom i tačka.

Kakav ti to savet bolji od ovoga treba?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nista od pomoci.Nisam zadovoljan vasim odgovorima

ali ajde da pokusam ponovo.

imam sony risiver str-405 i mislio sam da napravim kutije za njega

od drajvera koje sam naveo,ali niko mi nije odgovorio kako ide ta kombinacija

dali valja u opste. ili postoji li neka druga kombinacija mozda bolja ali sa salovim drajverima.

svi u fazonu nemoj to to nije dobro

a cena im je vrlo pristupacna.

 

Očigledno da postoji problem na relaciji samograditelji - SAL zvučnici...

Ja sam čuo nekoliko kako gotovih, tako i poluzavršenih projekata na bazi SAL zvučnika - ali nikada nisam pitao tačno koje oznake imaju zvučnici - nije me više ni zanimalo kada sam čuo kako sviraju... Jednostavno, nečije "najbolje što može" meni nije bilo dovoljno dobro. Mene je uvek zanimao takav nivo kakav SAL nije bio u mogućnosti (očigledno) da dostigne.

Rukovodim se jednostavnom logikom: ako mi na primer treba kuglični ležaj da radi u veš mašini a mogu da biram između veoma jeftinog i zasigurno kvalitetnog, uvek tako štedim novac što kupim kvalitetniji. Ako kupim jeftiniji, pre ili kasnije ću morati ipak da kupim drugi i na kraju sam na gubitku jer kvalitetniji nije duplo skuplji a jeftiniji mi ne radi posao...

Dakle, samogradnja nije igra gde je primarna ušteda u novcu nego dobitak na kvalitetu - forsiranje jeftinih zvučnika je samo pokušaj da se prođe jeftinije a to najčešće ne dovodi do dobitka na kvalitetu...

Većina ljudi se nije ni zamajavala pokušajem da prođe jeftinije  - otud i nedostatak komentara za konkretnu kombinaciju koju si gore naveo. Dakle, ili ćeš rizikovati pa sagraditi od već definisanih zvučnika ili ćeš krenuti možda malo skupljim putem ali sa izvesnim rezultatom... Meni je žao što nisi dobio odgovor koji si tražio, ali ovako bar znaš kako razmišlja većina onih koji su nešto pravili...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam zadovoljan vasim odgovorima

 

 

Evo predloga u prilogu. To je to, ne znam šta bih ti drugo preporučio.

Dakle umesto tog srednjetonca uzmi SRP1315 a visokotonac DTF10.

 

Ako nisi zadovoljan ovim odgovorom napravi od drajvera koje si hteo, ali barem ispoštuj skretnicu i zapreminu/nacrt kutije.

 

Ako nisi zadovoljan ni ovim odgovorom, napravi kako si sam zamislio, poveži i to će da svira sigurno. :good2: Koliko dobro? Zavisi od tvojih prohteva za kvalitetom.

 

 

dali je to neko slusao u opste,kako zvuci

 

 

Slušao sam nekoliko godina SRP1620 sa DTF20 i zvuči tako dobro da sam bio srećniji kada su mi slušalice na ušima. (ili vrljam po ekvilajzeru pola sata da namestim odgovarajuće podešavanje da zvuči barem pristojno).

 

Eto.

 

Pozz!

post-1572-0-23827500-1388857526_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nista od pomoci.Nisam zadovoljan vasim odgovorima

Haha...

sta bi ti hteo , da te djipam na kolenu dok ne podrignesh???

Koliki je prostor za slusanje? ŠxDxV=?

Instalirao sam AHX2030+ DTF12 u 24lit BR... Ne zvuci lose...

A nisam preko sveta, najavi se...

PozdraV

post-44-0-70106000-1388860821_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...