Jump to content

HDD sunspension


gfx

Preporučeni Komentari

Probacu u najkracem

 

U pokusaju da sto vise utisam "buku" postojeceg racunara, krenulo se od zamene trenutno "problematicnog" HW-a

 

Graficka karta i napajanje su uzeti full fanless. 

 

Za kulere, na "usisu" i "izduvu" umesto stock verzije uzete su niskosumne Noctue NF-S12B ULN

 

CPU stock kuler ce takodje biti zamenjen, u planu je Noctua NH-U12PSE

 

Stranice racunara ce biti dampirane... tanak sundjer, filc, samolepivi kondor, EVA... jos uvek nije reseno (pa su dobrodosle preporuke i po ovom pitanju), ali bice.

 

...

 

Ono sto u ovom trenutku meni predstavlja glavni problem je buka koju stvaraju tri HDDa u kucistu, tj vibracije koje se stvaraju prenosenjem te buke na samo kuciste.

 

Da li se neko sa foruma ozbiljnije pozabavio problematikom suspenzije HDD, i smanjenjem buke koja se stvara prenosenjem vibracija na samo kuciste kompa? 

 

Znam da se na netu mogu naci razne "varijacije na zadatu temu" ali mene u ovom trenutku mnogo vise zanima da li je neko sa foruma, a sa prirucnim sredstvima (ili kupovnim, sve jedno) koja se mogu kupiti kod nas uspeo da resi taj problem, i kako.

 

Thanks

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 40
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

U mom kompu je odvojen ceo kavez sa dva HDDa od kućišta.

 

Diskovi su montirani normalno u kavezu, sa par kockica izolir trake između kaveza i HDDa, gde se metal dodiruje.

Kavez slobodno stoji na dnu kućišta, na parčetu plute debele 5mm i vezan je za kućište elastičnim kanapom (onaj što se tegljivi učkur od jakne) kroz rupe gde je bio zašrafljen da ne bega po kućištu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ManicP

 

Na zalost u mom kompu je kavez u kom su predvidjeni da stoje 3.5" hardovi, cvrsto vezan (zakovice) za kavez u kom je predvidjeno da stoje 5,25" uredjaji, a sve to zajedno cvrsto vezano za kompletnu sasiju kucista :(

 

Kuciste je Cooler Master CM690...

 

Postavljena slika

 

... gde hardovi stoje u ovim plasticnim "fiokicama", kao sto je oznaceno na slici. Luft izmedju tih plasticnih fiokica i limenog kaveza u kom sve to stoji je toliko minimalan da se tu NISTA ne moze umetnuti, pa bi resenje u stvari trebalo traziti u izbacivanju tih fioka, a postavljanju necega izmedju "golih HDDa i lima, ili suspenzijom svakog diska ponaosom, 

 

E a KAKO, 'bem li ga... 

 

U svakom slucaju, hvala na odgovoru. :)

 

Pozz 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam to resio naj prostije moguce i veoma sam zadovoljan rezultatom. Izbacio sam iz kucista "kavez" za hardove. Isekao sam od neke gume cetiri trake sirine oko 2cm. Izbuskao rupe gde treba i zasrafio trake za kuciste i hardove za trake. Hardovi sada bukvalno vise na tim trakama. Gotovo su necujni. Mana ovog "resenja" je transport. Kad polozim kuciste na stranu hardovi udaraju o kuciste. Posto racunar ne nosam gore-dole, resenje je savrseno.  :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam probao da vise na lastišima, radi savršeno. Samo otegnu se lastiši posle nekog vremena.

Od tada uglavnom držim ovako: na dnu kućišta parče šperploče koje stoji na gumicama, a onda na njemu stoje hardovi, takođe gumice između. Nema vibracija.

 

Bilo bi vrlo glupo lepiti na zidove kućišta neke sunđere, flic, ili bilo koji drugi TOPLOTNI izolator. Ako baš hoćeš dodatnu zvučnu izolaciju (mada nema potrebe) našrafi dodatno parče lima, aluminiuma ili nešto drugo što dobro provodi toplotu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene SSD sistemski i dva WD 1T green harda ... ne čuju se... Jedino se ponekad mora malo sačekati da se aktivira neki od ovih zelenih - kada se potražuje neki podatak - inače, baš se ne čuju...

 

Montaža u standardnom gene... Codegen kućištu (jes' onomad bilo najskuplje od Codegena...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gfx ako je izvodljivo uradi ovo sto je ManicP naveo,moze prirucno da se sklepa.

Ako nije oblazi stranice - azmafon,pluta,bitumenske ploce...a gumene podloske gde god je moguce(ventovi,HDD-ovi)

Ako ovim resenjem ne budes zadovoljan onda NAS.

 

Ako zelis da ustedis neki dinar mogao bih da navedem neku alternativu Noctua-i U12.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma naravno, odlicnih ideja ima ovde (uostalom zato sam i pokrenuo temu), a obzirom da sad imam "viska" slobodnog vremena, pokusacu da ga iskoristim da resim ovu "zaebanciju".

 

Bilo bi vrlo glupo lepiti na zidove kućišta neke sunđere, flic, ili bilo koji drugi TOPLOTNI izolator. Ako baš hoćeš dodatnu zvučnu izolaciju (mada nema potrebe) našrafi dodatno parče lima, aluminiuma ili nešto drugo što dobro provodi toplotu.

 

Pa slazem se da je dampiranje stranica kucista, sem zvucnog, ujedno i toplotni izolator, sto svakako jednoj ovakvoj masini bas i nije neophodno, ali, gledajuci kako izgleda (i kako je dampirano) Cooler Master SILENCIO 650 siguran sam da to ima mnogo vise koristi kao zvucni, nego stete kao toplotni izolator. Uostalom, kuciste nece biti bez ventilatora, a na kraju krajeva, u "steku" vec imam i jedan Noctua 14" ULN (NF-P14) pa ako bude potrebe za dodatnim hladjenjem, zadrzace i on svoje trenutno mesto - na bocnoj stranici. ;)

 

 

Ako zelis da ustedis neki dinar mogao bih da navedem neku alternativu Noctua-i U12.

 

Svi predlozi su uvek dobrodosli. :)

 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не знам који су дискови у питању......Решење ти је да дискове држиш у 5.25 месту. Направи пар хоризонталних преграда. У сваку преграду убаци по диск. ЦД/ДВД можеш да ставиш у средње 5.25 место и он да ти буде преграда. Један диск испод, на лим, други на ЦД/ДВД. Испод сваког харда убаци по 3 парчета сунђера (за судове, а димензије сваког парчета, рецимо, 20*20*10мм). Апсолутно се ништа не преноси на куђиште. Овај тихи, зелени ВестернДигитал се уопште не чује (а комп ми је јаако тих), док се други диск од 7200обртаја ипак чује мало. То што се чује је звук ротације плоча односно звук мотора и то је малтене неминовно код брзих дискова. Али звук померања глава је потпуно изолован. Тако сам ја урадио а кућиште ми је доста другачије. Потребу за дампирањем кућишта уопште немам!

Планирам да избацим тај 7200РПМ диск и зелени 5400РПМ и да узмем један велики зелени, тихи, хладни.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Carli 

 

Procesor je Intel Core 2 Duo, E8500

 

@Dane

 

Diskovi... kao sto rekoh, sem sistemskog koji je SSD, ima ih jos tri na kojima se skladiste podaci... ono sto im je zajedniccko je da su sva tri WD iz black serije, dva su kapaciteta 640GB (6401 AALS) a jedan 2TB (2002 FAEX). Sto je jos gore, ta opcija smestanja u deo gde su predvidjeni 5,25" uredjaji, definitivno otpada, jer tu sem CD-a, imam i rek fioku, a i sam sistemski SSD mi stoji na sinama bas u tom odeljku.  :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Bilo bi vrlo glupo lepiti na zidove kućišta neke sunđere, flic, ili bilo koji drugi TOPLOTNI izolator. Ako baš hoćeš dodatnu zvučnu izolaciju (mada nema potrebe) našrafi dodatno parče lima, aluminiuma ili nešto drugo što dobro provodi toplotu.

 

Ako je kućište pristojno provetreno (12ke na smanjenom naponu) ne oseća se ovo oblaganje što se tiče temperature.

Ja sam celo kućište (Lian Li, aluminijum 1mm) izdampirao plutom 5mm i to radi samo tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.titan-cd.com/Y_product_C_uni_cpucooler_e.php?id=336 verzija RPW/KU (3 po redu).Koristim ga oko godinu dana na CPU 100w tdp.Tih,lak za montazu,cena 2k din.Takodje,preporuka ide za Titan Kukri ventove - povoljniji od Noctue,tihi,dobar protok vazduha.

 

http://www.coolermaster.com/product/Detail/cooling/cpu-air-cooler/hyper-z600.html sad je vec vintage ali ako ga nadjes nemoj puno da razmisljas.

 

Ima i drugih opcija ali mislim da ce ove biti sasvim ok.Nadam se da sam pomogao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koristio sam dvostranu lepljivu traku kao privremeno rešenje. Privremeno rešenje je postalo trajno rešenje, mrzi me da otvaram i lepim ponovo.

 

Hteo sam prvobitno da zalepim neoprenskim lepkom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@djolodjolo,

 

poizbacivao sam sve ove plasticne fioke iz kucista, a sa dva manja HDD-a prebacio sve bitno na ovaj jedan veliki (od 2TB), pa izbacio i njih napolje.

 

sada je u masini ostao samo SSD i jedan klasican HDD. ;)

 

takodje, narucio sam i kuciste/hladnjak (silencer) za taj drugi HDD, i to bi trebalo za dan/dva da mi stigne. U pitanju je Skythe Himuro... 

 

Postavljena slika

 

...pa iskreno ocekujem da ce sa svim ovim izmenama, buka HDD-a biti svedena na MENI dozvoljeni mimimum 

 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Videcemo prvo kako ce proci ovo sa Himurom, jer on (po nekim testovima) utisava "buku" samog HDD-a i do 4dB, ali i obara radnu temperaturu za 2-3 stepena.  ;)

 

Iskreno, mislim da ce to, uz cinjenicu da sam vec fizicki izbacio 2 od 3 HDD-a iz masine, biti sasvim dovoljno. E, a ako IPAK ne bude, ondaaaaaaaaaa, zna se... :007:

 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...