Jump to content

Pravljenje pojacala


milivojevic97

Preporučeni Komentari

Pozdrav ljudi, planirao sam dogodine da krenem da pravim svoje prvo pojacalo. To bi mi bilo veliko iskustvo, sad sam jos skroz neiskusan ali me ove stvari stvarno zanimaju i koliko mogu trudim se da saznam sto vise, pa sam odlucio da otvorim ovu temu i ocekujem neku vrstu pomoci-kritike-savete i svasta nesto od ostalih jer tu ima mnogo iskusnih ljudi. Gledao sam nekoliko semi za pojacala i nekako mi se dopalo 1 sa borinog sajta http://bas.elitesecurity.org/indexV.html pod nazivom legend stage master MK2, ne treba meni neki studijski kvalitet al da to lici na muziku :) E sad mozete da palite komentare savete i kritike. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 76
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Tako sam i ja mislio, ali sta ako cu vec nesto praviti onda da pravim nesto sta cu i koristiti i imati neke koristi jer ja vec imam pojacalo itd, a sad bas para za neko pojacalce ne bih da dajem nego bolje da cuvam pa nesto redovno da se napravi :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo će uskoro, ako Bog da, da prosvira kod mene... :wink2:

Inače, pločice su fantastično urađene, precizno, odličan PCB, sa sve pozlatom + sve što treba da se polemi ide u paketu i nije neki fake, kvalaitetne komponente.

Za ove pare izuzetno povoljno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E vidis to i nije losa ideja :) tu ja trebam sve komponente da zalemim jel? I celu tu plocicu treba da smestim u kutiju i da namontiram jos i napajanje?

Trebaju ti (pored kutije i konektora na njoj), još odgovarajući transformator, napajačka sekcija sa elektrolitima, potenciometar (ako ne praviš snagaša) i neko relativno kvalitetno ožičenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam krenuo ovih dana u skupljanje delova (čitaj hladnjaka,tranzistora)za JLH,10-15W i to će mi biti prvo pojačalo.Radim ga za sebe i mislim da ću imati lep zvuk i dovoljnu snagu za moje potrebe.

Iskreno,ja se ne bi usudio ga pravim takvo snažno pojačalo kao prvo,kao početak,mislim da treba ići postepeno,od lakšeg pa do ...ko zna gde je granica!

Nemoj ni one Ali-babine ili druge kitove da uzimaš,jer ćeš baš tako da izgubiš"veliko iskustvo"koje očekuješ.

Cilj putovanja nije samo u odredištu,već i u samom putu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako moze finansiski da se izdrzi, ja ne bih razmisljao da li je prvo pojacalo. Odmah A klasa :)

 

Po meni, jako je bitno imati neko predznanje i neko iskustvo... Ništa nije problem napraviti ako uspe iz cuga. Šanse za uspeh se proporcionalno uvećavaju većom količinom znanja i iskustva... Na to treba dodati mnogo strpljenja i volje da se nauči sve ono što se još ne zna...

Dodao bih i činjenicu da bilo koje pojačalo u A klasi zahteva i izvesna materijalna ulaganja u hardver, adekvatne količine hladnjaka, trafoa, filtracije... Početnici uglavnom nemaju u šteku gomile hladnjaka i drugih stvari koje su neophodne za pojačala u A klasi. Nagrada je velika, ali i ulaganja nisu zanemarljivo mala...

Treba prvo dobro promisliti... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zato i sluzi forum...dosta gradiva za citati...salim se ja malo. A klasa treba novcano da se isprati definitivno.Brat je moj poceo sa tda7...chipovima. I to svira lepo a ulaganje je samo oko hiljadarke. Mislim za plocicu integrisan chip...Ne trazi veliki hladnjak...Moja preporuka za prvo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokretač teme je zab'o u veliki komad... "Izlazna snaga---------500W RMS/8 oma"

 

U životu nisam napravio ništa što ima toliku izlaznu snagu, a igram se (sa dužim-kraćim pauzama) već više od dvadeset i pet godina...

Jako mi liči na onu priču kada je Leonardo Da Vinči bio mlad, i odlučio da prva stvar koju će naslikati bude portret Giaconde...

Sad već svi znamo da je to bilo malo kasnije i da Leonardo beše stariji od 50, možda i 60 godina kada se to desilo...

 

Ne kažem da ne može, samo ne vidim svrhu... Mada, nisam ja tu da vidim ili ne vidim svrhu... Večina nas u (našim) audio sistemima nema više no možda 100W snage na raspolaganju... A ni to uglavnom nikada ne iskoristimo... Cenim (možda grešim) da "zdravih" 50-80W snage može da potera praktično bilo šta u kućnim uslovima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokretač teme je zab'o u veliki komad... "Izlazna snaga---------500W RMS/8 oma"

 

U životu nisam napravio ništa što ima toliku izlaznu snagu, a igram se (sa dužim-kraćim pauzama) već više od dvadeset i pet godina...

Jako mi liči na onu priču kada je Leonardo Da Vinči bio mlad, i odlučio da prva stvar koju će naslikati bude portret Giaconde...

Sad već svi znamo da je to bilo malo kasnije i da Leonardo beše stariji od 50, možda i 60 godina kada se to desilo...

 

Ne kažem da ne može, samo ne vidim svrhu... Mada, nisam ja tu da vidim ili ne vidim svrhu... Večina nas u (našim) audio sistemima nema više no možda 100W snage na raspolaganju... A ni to uglavnom nikada ne iskoristimo... Cenim (možda grešim) da "zdravih" 50-80W snage može da potera praktično bilo šta u kućnim uslovima...

Moze i 3 w zar ne :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze i 3 w zar ne :whistle2:

 

Pod uslovom da se ima zvučnika koji će umeti da adekvatno cene tih 3W... Da, naravno, ima i toga... kod mene u dnevnom boravku jedan SE sa EL34 u triodnom modu uparen sa Fostexima (FE126E)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...