Jump to content

DIY gramofon - III


stein

Preporučeni Komentari

Stein-ika, meni se ne svidja onaj nazubljeni deo na osovini. Znam da je jako tesko napraviti precizan konus a da bude tacna visina tanjira ali smatram da je mnogo bolje resenje po pitanju cvrstine veze tanjir-subtanjir-osovina.

 

Ako je ovaj post suvisan, da ne bi kvario temu, obrisite ga ali komentarisite resenje sa nazubljenim delom i konusom

 

2a3, jako je tesko naci aluminijumski komad koji je homogen po celoj zapremini pa se moze desiti da Vam tako tezak tanjir dobije disbalans. Ako imate mogucnost da ga izbalansirate u redu. Ali ako nemate mislim da je mnogo bolje resenje da ga izdubite sa donje strane a da ostavite obode deblje jer oni nose najveci deo inercije.

 

Usput ako se razmislja o pravljenju vise komada bilo bi dobro razmislisti i o nekoj balanserki kako je sklopiti ili ce jednostavni test stavljanja osovine u horizontalan polozaj pokazati koja strana tanjira preteze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 274
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Evo ovako... Što se tiče tog centralnog dela, koliko sam ja do sada "pohvatao konce", svi tanjiri koje pravi Rega ili se od strane drugih firmi prave za ove Rega osovine, na sredini imaju čistu/prolaznu cilindričnu rupu prečnika 18mm. Dakle, taj konus na kraju tog nazubljenog dela nema drugu funkciju do lakšeg navođenja tanjira na subtanjir. Možda grešim, ali iz iskustva sa raznim mehaničkim sklopovima, ne vidim ni jedan dobar razlog zašto bi se inače to tako odradilo... Neke upgrade varijante koje se rade od metala namesto plastike imaju užljebljen mali gumeni prsten i mnogo manji konus, dakle, rupa na samom tanjiru mora biti prolazna...

 

Postavljena slikaPostavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danaske su se istrugala dva tanjira, jedan od 38 i drugi od 19mm debljine. E, stavih i na vagu komad od 19mm i reče vaga 1035 grama na fi305 sa prolaznom rupom fi18 bez upusta. To rezultuje zapreminskom masom od 750kg/m3 što je dobro, spada u najgušće varijante... Sutra će se ostrugati i mesingani dodatak/produžetak osovine za deblji tanjir. Oba isprobana na vrtešci sa ležajem u ruci. Apsolutno se ne oseti bilo kakvo zanošenje a kada se postavi na ravnu ploču, i sve stoji samo na dnu ležaja, može da se zavrti i vrti se bez zanošenja sve dok se na kraju ne zaustavi. Strugane su sve površine - mada, ispostavilo se da i nije moralo, paralelnost je bila i onako savršena, a sada je tanjir u minusu dve desete tj nije 19 nego 18.8mm ali nije bitno. Isto tako onaj deblji. Trebaće samo zaštititi od uticaja vlage. Videćemo hoće li biti lak ili boja...

 

post-13-0-40266900-1384797702_thumb.jpg post-13-0-04425300-1384797705_thumb.jpg

 

Ispod tanjira komad trešnjeve daske 400x400x18mm... Možda bude baza?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

izlijes ga sa rupom za motor i rupom za rucicu i usadjenim lezajem :wink2:

 

Još sam, čini mi se, na početku objasnio da mi treba gramofon da bih mogao da eksperimentišem sa ručicama. To znači da imam mogućnosti da menjam razne vrste ručica, konstrukcijskih rešenja koja uglavnom neće biti šestarske ručice, ako koja i bude, neće zasigurno biti puka kopija neke klasične izvedbe i nema ni jednog dobrog razloga da sebi činim "medveđu uslugu" time što ću samog sebe ograničiti na ovakav ili onakav način. Znam ja šta Zen potencira ali to sam već odradio sa onom crvenom "babarogom" gde je samo tanjir težak k'o dva prosečna komercijalna/budžet gramofona. Probao, radi, ja zadovoljan. Ovaj pravim upravo zato da onog ne bih maltretirao novim i novim izmenama. Onaj treba da bude uvek spreman za upotrebu a ovaj što ga sada radim na radnom stolu da radi dovoljno dobro da bude upotrebljiv za isprobavanje nekih ideja. Ako neko krene da pravi gramofon za sebe, od volje mu, limit je samo mašta i novac koji je voljan da utucka. Meni nije do utuckavanja u bazu i tanjir a bogami ni motor. Da budem iskren, čak se neću nešto posebno ni truditi da sam tanjir dovedem u neki "klavir lak" finiš - ide par slojeva boje, tek toliko da mediapan ne povuče vlagu i doviđons.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ene ga , zrtva rodjene ambicije :rofl:

 

ako vec tutorises , onda istutorises taxativno sve opcije i jos usput objasnis zasto si ti izabrao jednu od njih

 

a ne ovako , niki se ne svadja s tobome

:hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj projekat treba da svede ceo posao na bazične stvari koje bi trebalo uraditi da se sagradi u najmanju ruku pristojan i kvalitetan vinil plejer... Šta je potrebno da se napravi pristojan gramofon? Baza, tanjir sa osovinom, ručica i motor. U prethodnom projektu sam se odlučio za nešto veoma masivno, ozbiljno i nadasve sve, samo ne jeftino. ... Prva stvar koju sam u ovom projektu odbacio je masivna izvedba

 

U prethodnoj temi sam o tome drobio do žvalavosti. Jest ono tema puna offtopika ali će se sve to pročišćeno naći u blogu pošto je projekat završen. Samo da malo 'danem dušom od svega čega sam se latio, što na poslu, što ovde...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd sad da pitam ako ne radim tanjir od aluminijuma da li moze od koterma /bela plastika za secenje mesa/nalepljeno vise komada pa ostrugan tanjir. :matrix002:  :sclerosis:

 

Naravno da može :)

 

Jedino ne znam čime se ta plastika lepi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može bilo koja boja ako se ode u prodavnicu/radnju/radionicu gde se može kupiti materijal rezan na meru. Danas već nema dezena koji ne može da se dobije, drvo, kamen, boja mat, sjajna, strukturna... Mene kupila high-polish crvena... Ja naručio to. Ako se u međuvremenu predomislim, druga strana je mlečno bela... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi danas bio najbolji dan u životu pa ću samo kratko.

 

post-13-0-60164100-1384891610_thumb.jpg post-13-0-79796400-1384891613_thumb.jpg post-13-0-86295100-1384891616_thumb.jpg

 

Manji tanjir preduvan ovlaš, sledi malo šmirglanja a isto čeka i ovaj veći sa mesinganim dodatkom koji treba da nadoknadi visinu. Dakle, može sasvim lako da se pravi i manji i veći, tj tanji/deblji tanjir za jednu te istu osovinu/ležaj. Oba su komotno unutar limita težine koju osovina i ležaj mogu da nose bez rizika da se išta prevremeno pohaba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najbolji je komentar samog vlasnika ( nakon niza fotosa )

 

"Podnožje je ok, ni pa vrhunsko, direktni pogon bo ob priliki treba zamenjati z zunanjim jermenskim pogonom ter novim ležajem, krožnik bo poterbno izdelati iz drugega materjala, treba je dokupit nov mat, utež je prevelika ...... in zakaj naslov "... naj stane kolikor hoče",predvsem zato, ker mi je bilo na začetku težko dati 200 evrov za gramofon, potem pa sem zanj odštel nekajkrat toliko.Donator 50 eur , železni nosilec 9 eur, poliranje 40 eur, galvana 30 eur, struženje lakiranje 200 eur, ročka - odjemna doza 400 eur, cel kup malih stvari ca 30eur, čas za načrtovanje, čas za logistiko, čas za sestavljanje...To omenjam zato, ker mi je sedaj bolj jasno zakaj take cene komponent, in zakaj bom ob priliki rade volje odštel za ustrezno že izdelanopodnožje gramofona."

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najbolji je komentar samog vlasnika ( nakon niza fotosa )

 

"Podnožje je ok, ni pa vrhunsko, direktni pogon bo ob priliki treba zamenjati z zunanjim jermenskim pogonom ter novim ležajem, krožnik bo poterbno izdelati iz drugega materjala, treba je dokupit nov mat, utež je prevelika ...... in zakaj naslov "... naj stane kolikor hoče",predvsem zato, ker mi je bilo na začetku težko dati 200 evrov za gramofon, potem pa sem zanj odštel nekajkrat toliko.Donator 50 eur , železni nosilec 9 eur, poliranje 40 eur, galvana 30 eur, struženje lakiranje 200 eur, ročka - odjemna doza 400 eur, cel kup malih stvari ca 30eur, čas za načrtovanje, čas za logistiko, čas za sestavljanje...To omenjam zato, ker mi je sedaj bolj jasno zakaj take cene komponent, in zakaj bom ob priliki rade volje odštel za ustrezno že izdelanopodnožje gramofona."

 

navrijeme, no nikad nije kasno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...