Jump to content

Napajanje "osetljivih" uredjaja


ebe

Preporučeni Komentari

Pre nego sto pocnem, ako tema vise lezi u cases sekciji, molim admine da je prebace.

 

Ukratko, zanima me koliko je opravdano pri izradi preampa i/ili phono sekcije izdvajati napajanje u posebno kuciste? Pretpostavimo da je u pitanju linearno napajanje sa torusnim trafom. Da li je dovoljno spakovati sve u jedno sire kuciste i ostaviti razmak izmedju trafoa i plocice preampa? Da li bi u ovom drugom slucaju pomoglo pregradjivanje kucista?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 22
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Sve zavisi od kvaliteta kako komponenti ispravljača, tako i topologije. Naravno, ni osetljivost/pojačanje sklopa koji se napaja nije zanemarljiva stavka. Ako treba da radiš sa 1 ili 0.1mV signala na ulazu a smetnja je reda veličine 0.05mV možda ćeš imati problem a možda i nećeš. Ako istu tu količine smetnje imaš sa uređajem kojem je osetljivost 2V za punu pobudu, naravno da nemaš brige. Treba probati pa videti. Dakako, najsigurnije je krenuti sa dobrim napajanjem i kvalitetnim komponentama a sve dodatne preventivne mere će samo smanjiti loše uticaje iz napajanja...

 

Edit: ja sam napravio onaj Le Pacific RIAA preamp prvo zajedno sa ostatkom preampa (NS10 line stage sa velikim gainom i Shiny napajanje) i nisam imao problema, potom sam isti RIAA prebacio u zasebno kućište sa odvojenim napajanjem ali ne mogu da kažem da sam primetio neku razliku jer nije bilo smetnji ni kada je RIAA bio u istom kućištu sa napajanjem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Među najboljim preampima koje sam slušao su svakako oni iz Sound Carrier radionice majstora Krkleca. On radi napajanje u jednoj kutiji, a pre u drugoj i obje kutije poveže prednjom i zadnjom pločom u jednu cjelinu. Dakle, nešto kao da je kutija pregrađena, kontakti su fiksni, ali je PSU ipak u odvojenoj kutiji.

Ne znam je li to neophodno, odnosno pomaže li kupcu da proizvod shvati ozbiljnije, ali njegova pretpojačala su stvarno izvrsna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljivo resenje. Pogledao sam fotke na sajtu. S obzirom da su kutije u neposrednoj blizini, da ne kazem da se dodiruju, mislim da je efekat isti kao da se jedna kutija pregradi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljivo resenje. Pogledao sam fotke na sajtu. S obzirom da su kutije u neposrednoj blizini, da ne kazem da se dodiruju, mislim da je efekat isti kao da se jedna kutija pregradi.

 

 

Upravo tako.

Međutim na pitanje je li to neophodno, odnosno pridonosi li boljem zvuku ti ne mogu dati tehnički odgovor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne treba zaboraviti ni činjenicu da su u velikom broju slučajeva uređaji tako izrađeni da je čak i logičnije odvajati napajanje od samog uređaja... Pogledajte samo veličinu i kompleksnost XONO pa će vam biti jasno o čemu govorim... Tako šta je mnogo teže strpati u svega pola kutije da bi stalo i napajanje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

post-895-0-51298200-1377625445_thumb.jpg

 

Evo ga jedan xono. Dobar raspored za jednu kutiju. S obzirom na to da bi moje plocice bile dosta manje, u kutiju ove velicine moglo bi sve fino da se smesti. Ako primerak sa slike nema smetnje od trafoa nece ih (valjda) biti ni kod mene. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A pregrade su od kog metala? Nadam se feromagnetika

 

 

Baš dobro da si spomenuo. Imam nekakvu aluminijsku čašicu sa prastarog lustera. Je li aluminij dobar izbor za shield između trafoa i ostatka uređaja? Taman mi stane trafo unutra, a ima i napravljenu rupu za prišarafiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije! Aluminijum je samo za ukras, treba da bude feromagnetni materijal, tj. ono za šta se hvata magnet.

 

Kao oklop za trafoe (pogotovo toruse) u kućnoj radinosti može konzerva odgovaajuće veličine. Izmeriš trafo pa u prodavnicu i odabereš tunjevinu, kompot... samo da konzerva pasuje i da voliš da jedeš ono unutra. Dupla korist ;)

 

NAPOMENA: Okop ne sme istovremeno da dodurne šraf koji nosi torus i dno kutije (ako dodirne = sekundarni navojak u kratkom spoju tj. doviđenja osigurač ili trafo), mora nekako da se izoluje bar jedno, najlakše podmetanjem neke izolacije (guma, parče plastike...) pod trafo i oklop, tako da je oklop odvojen od kutije.

Izmenjeno od ManicP
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, Manic!

Mada ne razumijem ovo sa nedodirivanjem šarafa ili kutije. Ako ne griješim, niti je šaraf pod naponom niti bi kutija trebala biti pod naponom. Zar oklop ne bi trebao biti povezan sa masom da bi bio učinkovit?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oklop ako je u kontaktu metal-metal sa šarafom i sa kućištem, onda praviš kratak spoj a to je no-no! Takav spoj predstavlja kratkospojeni sekundarni navojak i ako imaš dovoljno sreće, osigurač će izbaciti veoma brzo i spasiti te od požara....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisao Stein za kratak spoj.

 

Oklop je inače u spoju sa masom (preko šrafa koji ga drži a u spoju je sa uzemljenim metalnim dnom kutije) ali ne sme istovremeno da bude u spoju sa šrafom i da dodiruje ivicom dno kutije. Dovoljno je nekom podloškom odvojiti ga 1mm od dna kutije i stvar fercera bez greške.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, karakteristika je toroidnih trafoa da im se rasipno polje kreće ka unutra, dakle, količina smetnji koje emituju ka spoljašnjoj strani je mala, takoreći zanemarljiva. Ako uzmemo za primer standardnu kutije širine cca 42 +/-1cm, i zamislimo da gledano od gore ulaz signala sa MM/MC glave stoji u desnom gornjem ćošku, postavljanjem transformatora uz levi rub kutije, (idealno je u levom donjem - prednjem ćošku) dobijamo više nego zadovoljavajuće veliku udaljenost da se spreći bilo kakav transfer smetnji sa trafoa. Ako još uz to, trafo ima i slepi navojak - "static shield" između primara i sekundara koji je propisno uzemljen, nema potrebe za dodatnim oklapanjem trafoa jer isti (static shield) predstavlja oklop koji zatvara put smetnjama... Sa trafoima do stotinjak VA (koliko realno može da zahteva neki preamp - uglavnom to bude do 20-30VA) ne bi trebalo da bude bilo kakvih problema...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...