Jump to content

Trenutno na gramofonu ...


Preporučeni Komentari

8 minutes ago, paja959 said:

dobar taj Trane...mada sam ja sa njim danas vise u onoj freejazzerskoj fazi,al volem jos uvek ovo..lagano,prijemcivo...:wub:

Ja se mučim, i koliko god pokušavam još ne vidim sta je tu dobro. Preći cu na nešto dijametralno drugačije ;)

Btw: Zato PM6a svira za 5 :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, prophet said:

Ne znam u kom smislu ti album nije dobar?

Ne svidja mi se bas nikako i muzika me bas ne dodoruje... a i ne znam u kakvom raspolozenju moram da budem da bih ga odslusao, ali nisam bas ni neki ljubitelj jazza, tako da (mozda) nije ni cudno.

A protivpitanje je po cemu je taj album dobar i to jos izuzetno? Sta ja to "propustam" i ne "razumjem"? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

53 minutes ago, ninja said:

Ne svidja mi se bas nikako i muzika me bas ne dodoruje... a i ne znam u kakvom raspolozenju moram da budem da bih ga odslusao, ali nisam bas ni neki ljubitelj jazza, tako da (mozda) nije ni cudno.

A protivpitanje je po cemu je taj album dobar i to jos izuzetno? Sta ja to "propustam" i ne "razumjem"? 

Jazz muzika i svi njeni pravci i "rukavci" je isto kao i klasicna muzika.

Sta hocu ovim reci ?

Pa, recimo ako bi krenuo sa upoznavanjem klasicne muzike preko, recimo, muzike XX veka, vrlo brzo bi napustio celu rabotu i odustao.

Konkretno ovaj Coltrane-ov album pripada jednom takvom jazz prvcu i "rukavcu" ( hard bop ) koji moze za nekoga ko nije dovoljno upucen u sve te jaz pravce ( dixilend, bebop, free, itd... ) biti zamoran i za prvo vreme neslusljiv.

Nekako najblizi po meni je jazz rock pravac i odlicno stivo za poceti ili cak i zauvek ostati u tom odeljku jazz-a.

 

P.S. ako ti se "Blue Train" ne svidja, kako ti se svidja "Night Train" sto sam ti onomad uzeo u GOT ? :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

45 minutes ago, ninja said:

Ma nisam to odavno slusao, ja to probam jazz povremeno da otkrijem tu "car" ali mi ne ide, ko zna, mozda kad dodjem u vase godine ... :)

Salu na stranu u vezi godina i spremnosti preslusavanja i uzivanja u jazz muzici.

Dao sam ti iskren i dobronameran savet - jazz rock.

Iz svog licnog iskustva, a vezanog za godine. Jazz rock sam otkrio, potom i pakleno uvezbavao sa bandom u garazi, pa gitarijade, nastupi, tezge . . .  kada sam imao 17 god. ;)

Pokazni primeri :

 

b1.jpg

b2.jpg

s1.jpg

. . . onako sa pocetak . . . posle ide sama ruka ka vinil naslovima jazz rock -a. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, ninja said:

Ne svidja mi se bas nikako i muzika me bas ne dodoruje... a i ne znam u kakvom raspolozenju moram da budem da bih ga odslusao, ali nisam bas ni neki ljubitelj jazza, tako da (mozda) nije ni cudno.

A protivpitanje je po cemu je taj album dobar i to jos izuzetno? Sta ja to "propustam" i ne "razumjem"? 

To je OK. Dosta zavisi  od samog temperamenta slušaoca, trenutnog raspoloženja, ukusa i sl. Moram priznati da sam se i ja godinama (u mlađim godinama) često pitao šta je to zbog čega pojedini smatraju ovih nekoliko albuma izuzetnim. SLušao sam Jazz ali prijao mi je samo u pitkijoj varijanti. Godine su prolazile, ja sam se menjao, sistem se gradio.  Ne mogu da govorim generalno ali mogu reći ono što je za mene značajno a u priličnoj meri je zajedničko za Blue Train, Kind of Blue, Saxophone Colossus, Love Supreme... To je na prvom mestu ton. Tačnije sama tekstura duvačkih instrumenata. Zajedničko ovim albumima su duvački instrumenti.  To mora u prvih 5 nota razvoja teme da ti se dopadne i one 2 završne. Sledeće je uklopljenost više instrumenata. Zatim solo deonice i prateći orkestar koji svira sa jednakaom lakoćom kao da ga nema. Ali na prvom mestu timbar (tekstura), zatim lakoća sviranja i odlično preneta atmosfera. Dakle može delo da ti se ne dopadne ali tonski ovi duvački instrumenti zvuče savršeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

A ritam ?  Saradnja unutar ritam sekcije,  a onda i njihovo delovanje na ostale ?

Pa onda, i sam klavir koji savrseno koegzistira sa brass sekcijom i solio deonicama istih ?

Meni licno je "Blue Train" pandan najboljim delima kamerne muzike u svetu klasicne muzike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, Doktor said:

^

A ritam ?  Saradnja unutar ritam sekcije,  a onda i njihovo delovanje na ostale ?

Pa onda, i sam klavir koji savrseno koegzistira sa brass sekcijom i solio deonicama istih ?

Meni licno je "Blue Train" pandan najboljim delima kamerne muzike u svetu klasicne muzike.

Ma da, kako savršeno bubanj prati saksofon...pa kontrabas... Fokusirao sam se na sam početak i pisao uopšteno jer to "uvlačenje" počinje od samog starta. Ako se tu ne dogodi nema potrebe slušati dalje. Taj mikrodetalj je veoma bitan (u korelaciji sa blagim odjekom)  a ruku na srce nemaju ga svi zvučnici. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, ninja said:

Ma nisam to odavno slusao, ja to probam jazz povremeno da otkrijem tu "car" ali mi ne ide, ko zna, mozda kad dodjem u vase godine ... :)

ma ne sili to,moze da bude samo jos gore...sa lokalnog foruma,text:koja je razlika izmedju rock i jazz muzicara:

rock muzicar svira 3 akorda,za/ispred 3000 posetilaca,jazz muzicar svira 3000 akorda za njih trojicu.. :):)

rock vs jazz.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Doktor said:

Stari dobri Lou. ;)

Ali, . . . o pokojnima sve najbolje. 

ma jasno :D..nekom je jazz bauk,nekom ozbiljna,kao meni..iskreno,i ne trudim se nesto narocito,ne kazem da ne mogu da poslusam neke stvari,imam i nekih 20-25LP-a u kolekciji,al to je za mene dis iz di end :wub:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...