Jump to content

Pomoc oko DIY SS pojacala !


BANAT

Preporučeni Komentari

Van Reitz 

 

Verujem da je tako kao sto si i napisao ! , tako da mislim da cu da ubacim i kalemce namotano na manjem otporu ( 2R2) na red sa ( + )  kablovima ka zvucniku , da spreci prodor RF unazad kolko tolko .

100R / 2K2 ce biti startni otpori u  GNFB petlji !  :good2:

 

  :BeerMugCheers:

 

Ps , Stari nabudzani Revox A78 koji svira 24/7 kod mene u kuhinji je zvucno zakon za ovog rasturenog PA snagasa ! , kao i za mnoge druge na papiru mnogo ( neuporedivo ) bolje SS Amp-ove ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 127
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Van Reitz 

 

Obecao sam Dobrivoju da cu da ga obidjem cim zavrsim sa svojim prolecnim poslovima u Banatskoj preriji !!! 

 

BTW , prilazem i schemu PSU sa virtuelnom masom kojeg planiram da upotrebim kod ovog SS amp-a, kod ovog sistema DC zastita zvucnika nije potrebna , jer vidim da slican sistem radi lepo kod svih tih matorih Revox-a , 5W Zenerke 1N5373B ( 68V ) sluze da zastite PSU Elkove od prenapona u slucaju da dodje do proboja nekog izlaznog tranzistora . 

 

Pozdrav ! 

post-556-0-71476500-1367053720_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...
Ja ću raditi dva VSSA: jedan na LC-jevoj originalnoj pločici i jedan through hole za koji će mi pločice poslati drugar iz USA.

 

Hoćeš nam malo približiti/predstaviti VSSA pojačavač (možda u posebnoj temi), možda bude interesantan ljudima pre svega zbog svoje jednostavnosti i odličnog zvuka :)

 

Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesicu 

 

Meni licno nece smetati ako  Van Reitz  ili bilo koji drugi kolegion  predstavi ili prokomentarise  svoj VSSA ( Lazy Ca$ ) Amp varijantu bas  ovde u ovom topic-u ! 

 

                :thumbsup:   

 BTW , 

 

 Kolegion Borys iz Poljske je na Big DIY forumu predstavio svoje varijante ( fet-hex explendit ) simetricnog SS Amp-a koja je isprobana i radi OK ! , a koristi cini mi se mnogo dostupnije za nas DIY Izlazne tranzistore tipa IRFP240 / IRFP 9140 .

Borys-ova BG2 varijanta simetricnog CFA Amp-a jeste licno meni Posebno Zanimljiva jer koristi tkzv. `double bootstrap ` tehniku kod VAS stepena ! . 

 

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/237219-fet-hex-explendit-amplifier-4.html

FET-hex ccs v2 schematic.pdf

BG2-fet 3pary schematic.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, ja sam ovih dana bacio oko na te sklopove, možda bude nešto interesantno na kraju. Oči me zaboleše juče od čitanja tridova na DiyA. Sviđa mi se ovo Borisovo, ja volim CCS :). Videh juče njegov pristup ovoj ideji na poljskom forumu, al ne nađoh ovo na DiyA. Fala.  

Juče smo drugar i ja bacili na sim onaj Lazy Cat-ov VSSA... sjajno. A u temi PeeCeeBee ima i konkretnih merenja. Stvarno bi bila greota da se ne proba nešto od ovih ampova.

 

Ima li ko info jesu li OK 2sk1058/2sj162 u Kelco?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, ja sam ovih dana bacio oko na te sklopove, možda bude nešto interesantno na kraju. Oči me zaboleše juče od čitanja tridova na DiyA. Sviđa mi se ovo Borisovo, ja volim CCS :). Videh juče njegov pristup ovoj ideji na poljskom forumu, al ne nađoh ovo na DiyA. Fala.  

Juče smo drugar i ja bacili na sim onaj Lazy Cat-ov VSSA... sjajno. A u temi PeeCeeBee ima i konkretnih merenja. Stvarno bi bila greota da se ne proba nešto od ovih ampova.

 

Ima li ko info jesu li OK 2sk1058/2sj162 u Kelco?

 

Nesicu 

 

Moje je misljenje da sve ove do sada razvijane razne  varijante simetricnih CFB Amp-ova zasluzuju paznju ! 

 

Licno cu da nastavim sa razvijanjem varijante sa starim Toshibinim BJT u izlazu , ali kako jos od babaluka  imam neku malenu kolicinu Hitachi - jevih 2sk135 / 2sj50  vremenom cu probati i neku LatFet varijantu svakako . 

 

BTW  , 

 

Nemam predstavu o kvalitetu LatFet-ova  koje prodaje Kelco ali ....

 

Ako te interesuje mogu da ti posaljem link na PP do coveka koji prodaje cini mi se 5 pari neugradjivanih rekao bih Originalnih  TO3  Hitachi 2sk134 / 2sj 49 LatFet-ova , ceni ih oko 13 Yura / kom . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesicu  

 

 Vec sam pogledao  !  

 

 Delim Borys-ovo misljenje da ova AB klase simetricna CFB topologija ima  znacajan zvucni potencijal i sa BJT u izlazu ! ,

odnosno ispada da sa malim modifikacijama osnovne VSSA zamisli se Ne moraju upotrebljavati nikakvi ` exoticni ` Lat Fetovi i sl. Tr. u izlazu Amp-a da bi se postigli jako dobri zvucni rezultati . 

 Licno cenim da za Audiofilske HI-FI sisteme koji imaju kvalitetne zvucnike sa bar 94dB osetljivosti mogu  se u ovoj predlozenoj `pure BJT ` konfiguraciji simetricnog CFB Amp-a uspesno upotrebiti cak i  klasican 3055 / 2955 par u izlazu Amp-a . 

 

   Pozdrav ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skoro i da nemam slobodog vremena, inače bi ja već danas probao ovu BJT verziju. Ovako da sačekamo Borysa sa novim slušnim zapažanjima i rezultatima merenja, verovatno i nekim korekcijama sheme. Koliko sam shvatio, BJT verzija mu svira ispravnije u odnosu na hexfet, posebno u donjim registrima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesicu 

 

 Moje misljenje je da ako postoji  i cuje se neka razlika u dobijenom zvuku izmedju BJT vs HexFet-ova onda je to zbog bolje unutrasnje linearnosti  tih dosta brzih Toshibinih C5200 / A1943  BJT .  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo nešto izmenjene VSSA sheme sa BJT od one koju je Borys predložio, za koju planiram da nacrtam PCB i da probam:

 

Postavljena slika

 

Snaga bi trebala da bude oko 60-70W na 8 ohm. Zocky je moj drug, izašao u susret i odradiće sva potrebna merenja da vidimo kako se ponaša sklop u realnom životu, sa prikačenim opterećenjima. Na simulacijama je amp jako, jako dobar. Posebno me interesuje može li se bezbolno povećati pojačanje, pa da se na ulazu recimo koristi neki cevni buffer ;)

Ako neko ima šta da doda, sugeriše... hvala unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesicu 

 

-Siguran sam da si predvideo kontrolu DC Offset-a i Bias-a pomocu dva trim-pot-a ,  a za koje  mislim da slucajno samo na schemi nisu prikazani tako nego kao fixni otpori . 

-Pojacanje mozes naj jednostavnije da variras tako sto ces povecati  vrednosti istovetno za oba 2K2 otpora od simetricne GNFB petlje . 

-Ostavi mogucnost na PCB-u za  ubacivanje pasivnog duplog VAS bootstrap-a , eto i principijelne scheme za to .

-Ispada da kvalitet oba 2200uF Elkova dosta  odredjuju krajnju postignutu boju zvuka Amp-a , tako da licno mislim da bi tu trebao ici sa nekim kvalitetnijim brandom ,  sa recimo 16VDC radnog napona .

 

- Za konfiguracuju  ispravljaca sam vec ovde ranije napisao sta i kako treba tako da ne bih da se ponavljam ( palamudim ) . 

 

 Ako neko od kolegiona ima  nesto jos da doda  , samo napred !   :shakehands:

 

 

post-556-0-85127500-1372783493_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

-Siguran sam da si predvideo kontrolu DC Offset-a i Bias-a pomocu dva trim-pot-a , a za koje mislim da slucajno samo na schemi nisu prikazani tako nego kao fixni otpori .

 

Jesu predviđeni, otpori su na shemi.

 

-Pojacanje mozes naj jednostavnije da variras tako sto ces povecati vrednosti istovetno za oba 2K2 otpora od simetricne GNFB petlje .

 

Bolje je njih menjati ili otpore na emitorima ulaznih?

 

-Ostavi mogucnost na PCB-u za ubacivanje pasivnog duplog VAS bootstrap-a , eto i principijelne scheme za to .

 

Dobro si me podsetio za njih. Thx :) . Videću sutra i kako reaguje sim sa njima.

 

-Ispada da kvalitet oba 2200uF Elkova dosta odredjuju krajnju postignutu boju zvuka Amp-a , tako da licno mislim da bi tu trebao ici sa nekim kvalitetnijim brandom , sa recimo 16VDC radnog napona .

 

OK, da ne padnemo u depresiju odma :). Biće za probu finih kondova, a posle možemo i sami da ih namotamo :)

 

- Za konfiguracuju ispravljaca sam vec ovde ranije napisao sta i kako treba tako da ne bih da se ponavljam ( palamudim )

 

OK.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo nešto izmenjene VSSA sheme sa BJT od one koju je Borys predložio, za koju planiram da nacrtam PCB i da probam:

 

Postavljena slika

 

Snaga bi trebala da bude oko 60-70W na 8 ohm. Zocky je moj drug, izašao u susret i odradiće sva potrebna merenja da vidimo kako se ponaša sklop u realnom životu, sa prikačenim opterećenjima. Na simulacijama je amp jako, jako dobar. Posebno me interesuje može li se bezbolno povećati pojačanje, pa da se na ulazu recimo koristi neki cevni buffer ;)

Ako neko ima šta da doda, sugeriše... hvala unapred.

 

 

Po kojim karakteristikama je amp u simulaciji jako dobar? Ja sam odradio simulaciju i ne vidim neke drasticne razlike u odnosu na druge cfb ampove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesicu 

 

Ako hoces da experimentises eto na brzinu naskrabane semice sa preciznije nacrtanom double bootstrap varijantom VAS stepena ,

Eventualno Elkovi se mogu dodati paralelno sa ujedno podjednako povecanim vrednostima oba  emiterska VAS otpora da bi se obezbedio stabilniji rad tih stepena , ali se tako novonastali gubitak naponskog svinga nadoknadjuje  uspesno double bootstrap tehnikom . 

 

 Obavezno ubaci na PCB-u dva blokca reda vrednosti 1-2uF/100VDC sa svake linije bipolarnog napajanja ( kolektora izlaznih BJT ) prema liniji mase da bi blokirao divljanje brzog C5200 / A1943 izlaznog para ! 

 

 Nije na odmet da kolegion Zocky propusti sve ovo kroz sim.program . 

 

 

BTW ,

Svidja mi se tvoja varijacija VSSA Amp-a sa BJT u izlazu !!! , dosta dobrih resenja vidim koja cu primeniti  kod svoje varijante VSSA Amp-a ,  cenim da osim sto sim.program previdja jako dobre elektricne perfomanse , isto tako bi i trebao da zvuci jako dobro ! , kao i do sada sve vise ili manje druge varijante istog koncepta . 

post-556-0-99200100-1372794303_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 Nije na odmet da kolegion Zocky propusti sve ovo kroz sim.program . 

 

 

Simulacije rade mnogo stručniji od mene, moj zadatak je da oživljeni probni primerak pokušam da ubijem kapacitivnim opterećenjem i da pri tom gledam osciloskopom šta se dešava pre "belog dima"  

;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Simulacije rade mnogo stručniji od mene, moj zadatak je da oživljeni probni primerak pokušam da ubijem kapacitivnim opterećenjem i da pri tom gledam osciloskopom šta se dešava pre "belog dima"  

;)

 

Cool !  :shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesicu 

 

Koliko sam ja razumeo  (sa mojim vrlo limitovanin znanjem Engleskog jezika )  iz tih dijaloga problem drifta  bias-a postoji ali zbog necijih upotrebljenih provizorno malenih hladnjaka i isto tako zbog upotrebljenih Darlington  tranz. snage u Gaborbelinom Amp-u , koji su poznati po tome da su obicno termicki jako nestabilni , 

Na sta im je Borys odgovorio da upotrebe isti tip tranzistora za VBE stabilizator temperature kao sto su i izlazni tranzistori , odnosno ako se ide sa Darlingtoncima u izlazu onda treba upotrebiti i isto takav tip Darlingtonca za VBE. M . , tj. ako se ide sa BJT u izlazu onda isto takav tip da ide zasrafljen na hladnjak u ulozi VBE.M . 

Po mom misljenju to je dobra logika i dobro resenje ! 

BTW , kolegion Gaborbela je covek koji je Prvi prikazao medjunarodnoj DIY zajednici tu VSSA topologiju , sve druge verzije su radjene na osnovu te njegove prvobitne i mnogo stare` Darlington ` verzije . 

Sa druge strane licno probacu da experimentisem sa ovakvim kao sa prilozene Principijelne seme mojim pristupom termickoj  stabilizaciji simetricnog AB klase BJT Amp-a . 

Odnosno da upotrebim relativno jeftina i lako nabavljiva cetiri NTC otpora vezana na red  (ili paraleno ) i zasrafljena za svaki od cetiri izlazna BJT tranzistora ,  verovatno da cu morati da dodam neki trim pot paralelno sa svima njima (ili na red ) da uvedem tu regulaciju u  potrebni rang , radi se o mojoj ideji da se stabilizacija biasa izlaza iz VAS stepena  prebaci na ulazni stepen u `comon mode `varijanti . 

Odnosno  ovih lepih dana cim zavrsim sa svajsovanjem nekih gvozdenih DIY garaznih kapija nastavljam sa mojim elektronskim DIY svajserajem i experimentisanjem .   :shinymj5:

 

Pozdrav ! 

post-556-0-51984400-1372971184_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čini mi se da je i on prijavio šetanje biasa, od 60 do 90mA (hladno/toplo), ali on to pripisuje lošem kontaktu između T i hladnjaka i najavio dalje radove oko toga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...