Jump to content

Cinemag SUT


neskor

Preporučeni Komentari

Da ne bi ovaj forum postao fi-fi forum evo kacim izradu Cinemag SUT-a, da se vidi da se i ovde nesto pravi ;)

Osnovu ovog projekta cine CineMag 3440A trafoi.

Poruceni ovde:

http://www.ebay.com/itm/TWO-Cinemag-CMQEE-3440A-Moving-Coil-Phono-Cartridge-Shielded-Stepup-Transformers-/320815992885

Postavljena slika

Kuciste je Hammond 1590B, poruceno odavde:

http://www.banzaimusic.com/Hammond-1590B.html

Prekidaci,RCA konektori i ostalo kupljeno u lokalu.

Sema po kojoj je radjeno:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pardon my french, ali čemu to služi ?  :shinymj5:

 

Znam, znam, lenj sam da izguglam, ali vi ćete to verovatno bolje da mi objasnite.

 

I da, vrlo mi se sviđa, volim te uređaje koji izgledaju ko delovi sa podmornice  :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neskore, nije dobra shema povezivanja...poslacu ti kako bi to trebalo da izgleda.Tako se povezuju obicni trafoi koji imaju SE namotajejedan primar i jedan sekundarTaj tvoj ima C.T. na primaru i to je super..Pricam ti zato sto koristim WE step up isto sa 2 pirimara i isprobao sam.nacrtacu pa saljemnije najjasnije dato koji je prenosni odnos trafoasamo stoji da je37.5, 150, and 500 : 50ka to bi znacilo da je u modu500 oma : 50K = 1 : 10 (sto je neki standard)150 : 50K = 1 : 18.2537.5 : 50K = 1 : 36.5.svi prenosni odnosi sem 500 : 50K su prevelikitako da cu ti poslati za taj spoj a i po konstrukciji trafoa odgovara.Pa ako zelis isprobaj 15 min posla.evo konekcije1 : 10i u potpunosti iskoriscena mogucnost trafoasa C.T primaromi potpunom galvanskom izolacijom.u slucajevima sa neta ne postoji galvanska izolacijagroundovi su povezani direktnone koriste se polovine namotaja pa krajevi vise u vazduhu izigravajucipotencijalno male anteneuvecana je kapacitivnost.obrati paznju potrebna su ti 2 kablica za jedan kanalza ispravno povezivanjemoze bilo koji standardni da nije predebeorecimo neki iz RG serije tanji Belden imas to da nadjes kod nasbitno je da je sto manje kapacitivnosti po [m].Ja sam na ovaj nacin povezao kod mene neki Western Electrickoji ima C.T. primar i radi kao sat nema suma ni bruma ALI ni malo....Gramofonska glava je ustvari balansirani izlaz gde postoje +, -, i arm groundkoji je uglavnom spojen sa chasees groundom gramofonaA od vitalnog je znacaja da se to razdvoji posto to nisu uopste iste mase..Ako ti trafoi stoje blizu ruckene moras koristiti koaksijalni kablnego ispleti od 3 ziceili 2 x 2 twisted pair-a pa obe mase rucke u C.T. tacku na trafounaravno za svaki kanal posebno.Tako ces eliminisati transfer kapacitivnosti kablane zaboravi to je sa kvadratom prenosau najmanjem slucaju je to 100 x kao sto je na slici povezanoa prema podacima..tako da ces za recimo 50pF imati 0.5nF prebaceno na sekundarnu stranu +sopstvene kapacitivnosti trafoa..komotno mozes izbaciti C na ulazu u MM RIAA pre-pretu ces vec imati oko 100pF kabla + transfer sa primaratako da taj C koji se tipicno postavlja odmah na ulaz prema masije katastrofa i u startu ti remeti ceo RIAA transfer.cheers

post-96-0-73947900-1359364600_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Plan mi je da ovaj SUT koristim sa Denon DL—103 mc glavom koja ima oko 40 oma izlaznu impedansu i jako mali izlazni napon od 0,3mV, tako da mi savrseno odgovara ovaj 37,5 /47K odnos.Ima par šema vezivanja u opticaju na netu, što se tiče masa, tako da ću se time baviti malo kasnije, ako bude problema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DL nema malu nego standardnu 0.3mV x 10 = 3mV opet standarna vrednost za MM

tako da ti ne odgovara savrseno nego imas 1 :36.5 step up sto ti daje grubo oko 11mV na ulazu u MM

a to je oko 4 X vise od nominalne vrednosti. plus ti tu vise 2 polovine namotaja koje se ne koriste...

u slucaju kada je jumper u poziciji da spaja, nemas galvansku izolaciju, taj ground lift na shemi nevalja...

Ni priblizno "savrseno". Tacno sam znao da neces ni uzeti ovo sto sam napisao u temi u razmatranje

nego opet nesto as-is prepisati sa neta.

No hard feelings

.

Komotno moze ona reklama za Schweppes da se preformulise

.

"Pokupio sam ga negde na NETU, delovao je sasvim pristojno..."

.

:whistle2: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo sta kazu u vezi velicine izlaznog napona  za Denon 103 + CineMag ( u konfiguraciji 37,5R/47K) posle trafoa:

 

Now lets look at an example of matching an MC phono cartridge with an appropriate MC step up transformer.  The cartridge is the Denon DL-103.  Its output voltage is rated at .3mV.  We will partner this with a Cinemag CMQEE-3440A step-up transformer.  The one in the above illustration.  This transformer has a split primary coil that offers 2 possible turns-ratio settings.  For our DL-103  we can choose the 1:35.4 turns ratio.  When we do we end up with a resistive load of 37.5 ohms.  Here's the math: 47Kohms / 37.5^2= 37.5ohms.  This seems very near to a match between the resistive load of the system and the internal impedance of the Denon.  All should be peachy....right?  Well, lets slow down a little and take a look at the output voltage with this cartridge and transformer combination.  Output voltage times turns ratio equals voltage seen at the MM input.  .3 * 35.4 = 10.6mV  Seems rather high doesn't it? It may seem like we will be overloading the MM input with this system but in actuality we won't.  Here's why: When the resistive load is equal to the internal impedance of the cartridge, the cartridge output voltage is reduced by 1/2.**

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i malo matematike:

 

 

The above noted Denon DL-103 has a 'Vcart' value of .3mV and an 'Rcart' value of 40 ohms. The step-up transformer can be the Cinemag CMQEE 3440A with a step-up ratio of 1:35.4

Here goes:

R(Load_effective) = (47000 ohms / 35.4^2) = 37.5 ohms

(Vout / Vcart) = (R(Load_effective) / (R(Load_effective) + (Rcart)))

37.5/(37.5 + 40)=.4839

 then multiply output voltage at the cartridge by .4839 to get voltage output as a function of the load resistor and then again by the turns ratio to see the voltage at the MM input.  Or:

Postavljena slika.3 x .4839 = .1452mV Postavljena slika.1452 x 35.4 = 5.1387mV
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da je to tacno onda bi vecina standardnih, klasicnih 1:10

step/up trafoa bili neupotrebljivi, zbog premalog naponskog pojacanja?

Medjutim nije tako...

.

Neskore ta tzv impedansa sluzi samo da se definise prenosni odnos

kada se definise prenosni odnos trasfer se odvija sa kvadratom impedanse

posto taj trafo i nije predvidjen za MC nego za mikrofon

ALI moze naravno onda i te impedanse nemaju nikavog smisla...

Kazem samo su tu da se izracuna prenosni odnos kada to vec nije jasno uradio prizvodjac

.

Impedansa zvucnice je kompleksna vrednost i u funkcje je frekvencije

NIJE ista na celom opsegu

To sto se spominje kao impedansa je pogresno.

To je neki average

Priblizan ekvivalentni model se pravi pomocu spice-a

a na osnovu parametara date zvucnice...

.

Mislim da ces imati vatromet od pojacanja i da ce ti pot stalno biti pri dnu.

.

A ko kaze da na ulazu u MM pre/pre mora da bude 47K ?

to je osnovna vrednost i ne mora da bude ta uopste, cak naprotiv...

Ta impedansa se samo prenosi do zvucnice koja je vidi sa kvadratom prenosa kroz trafo

isto kao sto i zvucnicu vidi ulaz u MM u obrnutom smeru.

...

Mozda i nema potrebe da konkretno probas neke stvari da odlemis 2-3 otpora,

Medjutim siguran sam da si izgubio viise vremena na googlanje i citanje sta je ko rekao o ovoj temi...

.

Ja sam ti objasnio, argumentovao i nacrtao kako takav tip trafoa treba da se veze da bi imao izolaciju

a ne da mase budu spojene u krug...

ako hoces isprobaj konkretno, pa izaberi sta ti vise odgovara,

ako ne zelis opet dobro,

:drink: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Semu koju sam postavio uradilo je stotine ljudi i bilo prezadovoljno sa ovoj kombinacijom (Denon 103 + Cinemag).

Obrazlozenje i racunicu su postovali ljudi koji se bave ovom materijom dosta dugo i temeljno, tako da nemam nekog velikog razloga da sumjam u njihovu kompetentnost. Semu je inace uradio sam proizvodjac.

Meni kao laiku ostaje samo da isprobam njihovu i tvoju semu i da na osnovu sopstvenih usiju odlucim sta je za mene bolje.

Ja sam uvek spreman da cujem necije drugo misljenje i da se proba nesto novo ;)

Hvala puno Zoki  :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sto su stotine ljudi uradili isto ne znaci da je to i bolje i ispravnije u ovom slucaju

kazem ti trafo je tretiran kao standardni trafo sa samo jednim primarom i jednim sekundarom

sto nije slucaj kod ovog trafoa i potrebno je iskoristiti pogodnosti koje sam naveo

ponavljam ti u tom slucaju kako su uradili stotine ljudi nema potpune izolacije groundova

i trafo ima preveliko pojacanje. sheildovi trafoa i izolacioni namtaji su vezani sa pogresne strane trafoa...

A potrebno je smanjiti sto je vise moguce i Rdc namotaja, koja je smanjena na polovinu na shemi koju sam poslao

dok je povecana duplo na shemi sa neta. I tu se i desavaju eventualni gubici...

preveliki prenosni odnos prenosi capacitivnosti sa kvadratom u oba smera

sa 1:10 je 100

sa 1:35 je 1225

:)

Ja sam ti samo predlozio na osnovu parametara i mogucnosti trafoa bolju kombinaciju

koju sam vec isprobao sa istim konceptom trafoa i za MC i kao BAL to SE interstage.

A na tebi je da li ces uloziti 15 minuta da to isprobas ili ne.

.

Nego jesi pustio trafo da radi?

Ne kazes kako to zvuci?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...